Sauna ehitamine kortermaja keldrisse

saunad, santehnika, boilerid jne
ranel55
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 5
Liitunud: 29 Juun 2012, 15:38

Sauna ehitamine kortermaja keldrisse

Lugemata postitus Postitas ranel55 »

Tere

Mul oleks plaan ehitada kortermaja keldrisse enda isiklikku boksi saun. Kuna minu boks on nurgapoolne, on ainult ühes seinas naaberboks.

Projekti saab, ilmselt ka ehitusloa, kuid kas mul on vaja ka korteriühistu luba kuigi ma ühistule kuuluvale osale ei ehita? On mul miskit veel vaja silmas pidada?

R
Kasutaja avatar
rokikas
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6924
Liitunud: 30 Jaan 2005, 15:38
Asukoht: Saue
On tänanud: 227 korda
On tänatud: 231 korda

Re: Sauna ehitamine kortermaja keldrisse

Lugemata postitus Postitas rokikas »

ranel55 kirjutas:kas mul on vaja ka korteriühistu luba
Kui sa sinna ei tekita vee ja kanalisatsiooni turusid, ei vea sinna lisa elektrijuhtmeid, ei tee lisa ventilatsiooni auke, ei tõsta oma tegevusega üldist õhuniiskust keldris, ei paigalda korstent ega lisa küttekehasid, ei muuda keldri üldist välisilmet, jne. siis ilmselt ei ole vaja. :)
ranel55
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 5
Liitunud: 29 Juun 2012, 15:38

Re: Sauna ehitamine kortermaja keldrisse

Lugemata postitus Postitas ranel55 »

aga kui panen elektriradiaatori endale keldriboksi siis ei ole ju vaja või kui vean lambi jaoks uue juhtme

Loomulikult on vajalikud uued kaablid, kanalisatsionn on lahendatav kuna 2 m kaugusel on maja üld kanalisatsionn kus ka väljaviik olemas kuhu juhtida äravool, samuti on muil boksis juba veeboiler, kuna ei tahtnud vannituppa paigaldada. Seega vesi ja ära vool olemas, vaja ainult enda kilbist lisakaabel vedada kerise jaoks. Mure on jah ventillatsiooniga, ilmselt tuleks maja välisseina (sokli osasse) lisaava teha.

Nagu ütlesin vajadusel saan ka projekti ja ehitusloa, aga kas oma boksi tehes on vaja ka korteriühistu luba.
Kasutaja avatar
rokikas
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6924
Liitunud: 30 Jaan 2005, 15:38
Asukoht: Saue
On tänanud: 227 korda
On tänatud: 231 korda

Re: Sauna ehitamine kortermaja keldrisse

Lugemata postitus Postitas rokikas »

ranel55 kirjutas: 2 m kaugusel on maja üld kanalisatsionn kus ka väljaviik olemas kuhu juhtida äravool, samuti on muil boksis juba veeboiler, kuna ei tahtnud vannituppa paigaldada.
Ah et niisama lihtsalt käibki üldkanalisatsiooni ümberehitus oma peaga :shock: See et sa boileri oled sinna paigaldanud on juba tegelikult keelatud ettevõtmine ja kui ühistu tahab siis võib sind sundida see sealt likvideerima.
Ma päris hästi ei usu et sul õnnestub saada sellele ehitusluba ilma ühistu nõusolekuta. See boks ei ole sinu oma vaid teie ühine pind mis on sihtotstarbeliselt kasutamiseks jagatud "osanike" vahel.
Miks sa ei taha ühistuga suhelda?
ranel55
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 5
Liitunud: 29 Juun 2012, 15:38

Re: Sauna ehitamine kortermaja keldrisse

Lugemata postitus Postitas ranel55 »

Majas enamus pensionärid ja seega kindlasti 100 % nõusolekut ei saa, seega luba ei anta arvatavasti.
Huvitav miks ma ei või veeboileirt enda keldriboksi paigaldada, vesi ja vool tulevad ülevalt ja läbivad ka korrektselt mõõdikud.
kütja
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 632
Liitunud: 27 Sept 2011, 16:51
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 3 korda

Re: Sauna ehitamine kortermaja keldrisse

Lugemata postitus Postitas kütja »

Ei tahaks seal saunas istuda,kui solk peaks umbe minema :D
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10617
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Sauna ehitamine kortermaja keldrisse

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Arvan, et keldriboks ei ole sul kinnistatud reaalosa, kui oleks siis pole mingit ehitusluba vaja kui omal osal toimetad. Kui aga ühisosal teed tegemisi piisab andtud juhul ühistu nõusolekust, ehitusluba ennast pole vaja (iseasi kui tahad ühistu nõusolekut kirjalikult läbi loa vormistada).
saarlane
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 214
Liitunud: 08 Nov 2011, 16:44
On tänatud: 4 korda

Re: Sauna ehitamine kortermaja keldrisse

Lugemata postitus Postitas saarlane »

Kui valmis saad pane pilti.Mina ette hästi ei kujuta kuidas hakkad keldris käima saunas, see peab suur box olema.
Külaline
külaline

Re: Sauna ehitamine kortermaja keldrisse

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Kalvis, ühispinnal tegutsemiseks on vaja kaasomanike (kõikide!) luba, mitte ühistu luba. Need on kaks eri asja (kuigi jah, väiksemates ühistutes võib juhtuda, et kattuvad).
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10617
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Sauna ehitamine kortermaja keldrisse

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Sõltub omandi vormist. Kui on ühistu oma valitud juhatusega siis piisab juhatuse otsusest. Kui aga klassikaline kaasomand (mingit juriidilist organit pole) siis on vaja kõigi liikmete (notariaalne) kirjalikku nõusolekut.
Külaline
külaline

Re: Sauna ehitamine kortermaja keldrisse

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Eksite Kalvis, eksite. MTÜ tegevuses osalemine ei muuda teie omandilist seisu, sest MTÜ ei muuda kinnistusraamatu kannet. Kui aga kõik kaasomanikud on nõus kaasomandil parkimiskohtade jagamisega siis selle kinnitab notar ja teeb vastava märke kinnistusraamatusse. Ühistu otsuse alusel notar sellist märget ei tee (Riigikohtu otsus on selliste juhtumite tarbeks lausa). Ühistu otsuse alusel võite enda maja kaasomandis olevatele akendele pesijaid otsida ...
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10617
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Sauna ehitamine kortermaja keldrisse

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Küsija küsis minu arust kasutuse luba (kas ma võin keldriboksis ka kola hoidmise asemel ennast pesta, omandi vormi ei muudeta), mitte omandi piiride ega vormi muutmist. Viimast saab teha vaid notar ja kõik kaasomanikud peavad tõesti nõus olema notari juures.
Külaline
külaline

Re: Sauna ehitamine kortermaja keldrisse

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Oeh Kalvis ... sauna ehitamisega muudetakse ka kasutuse otstarvet, lisaks peab taolise ehituse teostamiseks olema ehitusluba. Isegi teemaalgataja juba tehtud tegevus kaablite jmt vedamises on illegaalne tegevus ning õnnetuste korral näitab indlustus (kui üldse on kindlustus) keskmist sõrme. Ei jäägi muud üle teistel kaasomanikel kui õnnetuse põhjustaja tsiviilasjas kohtusse anda ja kahju välja nõuda. Karta on, et seda nõuet teemaalgajata korteri (sundmaha)müümine ei rahulda, seega peavad teised kaasomanikud oma kulul leidma uue eluaseme.

Üldkoosoleku otsusega (mida täidab juhatus, mitte juhatus ei mõtle ise tegevusi välja, välja arvatud õnnetused) tuleb omandit (sh ka kaasomandit) hallata ja hooldada (loe: näiteks pesta kaasomandi aknaid, teistada kütte-, vee-, kanali-, gaasi-, side-süsteemide korralist hooldust, lifti hooldust, jne ...) omandit (sh ka kaasomandit) ei saa keegi omavoliliselt hõivata ja sinna sauna ehitada, kolmandatele isikutele välja üürida, jmt.
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6096
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 133 korda

Re: Sauna ehitamine kortermaja keldrisse

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

See peaks ju samuti selge olema, et korteri boiler keldris ei vasta ilmselt maja projektile. Pealegi keldri vahelagi on tuletõkketsooni piir, millest läbiviikudele on omad nõuded.
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10617
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Sauna ehitamine kortermaja keldrisse

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Et kui on kirjutatud projektis magamistuba ja ööbisin jommis peaga köögi põrandal siis on muudetud ehitise kasutusotstarvet? Tüüpnäide on laopind ja sinna on laoruumide omanik ehitanud nii WC kui dushi ja ... Appi - eramaja omanik ehitavad iga päev keldrisse saunu, küsivad siin foorumis nõu kuidas ehitada - lenda nüüd sihtotstarbe muutmise (kui boileri) jutuga neile ka peale...
Boileri ja läbiviigud on elektri ehitaja kohustus õieti teha. Uputuse eest vastutab alati selle põhjustaja ja kõik kahjud peab ta ühistu ees igal juhul korvama.
Külaline
külaline

Re: Sauna ehitamine kortermaja keldrisse

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Kes siin eramajast rääkis????
Keegi ei keela oma eramaja keldrisse kasvõi pommivarjendit ehitamast sajala. KUI müüma hakkad oma majakest siis ... saad aru, miks ehitusluba (ja ka kasutusluba) vaja on. Mine arene vaikselt kuskil nurgas.
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10617
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Sauna ehitamine kortermaja keldrisse

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Rega kasutajaks ja arene ise.
Keldribox
külaline

Re: Sauna ehitamine kortermaja keldrisse

Lugemata postitus Postitas Keldribox »

Aasta nüüd 2018 ning uuriks, kas keegi on hiljuti kortermaja keldrisse sauna ehitanud?
Keldriboks on notariaalselt korteri juurde kinnitatud ning saun tuleks nö. karp-karbis, ehk siis keldri seite külge ma ei ehita midagi. Vesi tuleb minu korteri torustikust ning äravoolu pumpaks ka üles enda korteri äravoolu. Seega mingit püstiku lammutamist ei tule.
Kas ja mis pabereid/nõusolekuid peaks ma hankima, et asi täiesti lõpuni legaalne oleks?
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10775
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Sauna ehitamine kortermaja keldrisse

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Keldribox kirjutas: 19 Dets 2018, 19:36 Aasta nüüd 2018 ning uuriks, kas keegi on hiljuti kortermaja keldrisse sauna ehitanud?
Kas "sinu keldris" on ka teiste korterite keldreid? Kui jah, siis ma ei saa aru "saunamõnust", mida sa seal kasvõi visuaalselt saad?
Samamoodi ma ei saanud 15+ aastat tagasi inimetest, kes soovisid oma 60m2 2-toalisse(1 magamistuba+köök-elutuba) korterisse sauna. Olen selliseid kortereid viimistlenud. Minu arusaamatus väljendub selles, et kui tuled leiliruumist higisena, no olgu, loputad ennast dušši all, aga kuhu sa ennast vahepeal jahutama/lonksu õlut jooma lähed? Köök-elutuppa plüüždiivanile?
Mul on saunamõnudest vist natuke teistmoodi arusaamised. :scratch: ;)
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
Keldribox
külaline

Re: Sauna ehitamine kortermaja keldrisse

Lugemata postitus Postitas Keldribox »

Urmas kirjutas: 19 Dets 2018, 20:28
Keldribox kirjutas: 19 Dets 2018, 19:36 Aasta nüüd 2018 ning uuriks, kas keegi on hiljuti kortermaja keldrisse sauna ehitanud?
Kas "sinu keldris" on ka teiste korterite keldreid? Kui jah, siis ma ei saa aru "saunamõnust", mida sa seal kasvõi visuaalselt saad?
Samamoodi ma ei saanud 15+ aastat tagasi inimetest, kes soovisid oma 60m2 2-toalisse(1 magamistuba+köök-elutuba) korterisse sauna. Olen selliseid kortereid viimistlenud. Minu arusaamatus väljendub selles, et kui tuled leiliruumist higisena, no olgu, loputad ennast dušši all, aga kuhu sa ennast vahepeal jahutama/lonksu õlut jooma lähed? Köök-elutuppa plüüždiivanile?
Mul on saunamõnudest vist natuke teistmoodi arusaamised. :scratch: ;)
Saan sinu mõttest aru.
Leiliruumist ei sooviks astuda elutuppa või kortermaja baradnasse.
Kõnealusesse keldriruumi saab läbi teise keldriruumi, mis kuulub ka mulle. Sealt omakorda pääseb majaosasse, mida kasutab peale minu veel üks korter ning alles siis tuleb trepikoda. Olgugi, et puhkeruumiks võiks jääda ka eraldi ruum, mahutaks ma puhkepingi ära samasse ruumi, kuhu tuleb nö. saunaboks.
Ruumi on seal ca 9 ruutu, kuhu peaks minu arvutusel kõik ära mahtuma - väike aurusaunaboks, duššinurk ja väike puhkenurk riietumiseks.
timburi
külaline

Re: Sauna ehitamine kortermaja keldrisse

Lugemata postitus Postitas timburi »

Penskar tahab suheldanja kui käia nendega rääkimas, samal ajal kui ühes käes on saunalauad või venditorud, siis asjad hakkavad arenema. Paned mõnele pessimistlikule veel kardinapuu ka üles (5 minutit ja 2 tüüblit) ja viid ülejäänutele kommikarbi ja nad köhivad selle allkirja välja. Aga muidu laias laastus ma olen Kalvisega nõus.
rein113
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1108
Liitunud: 06 Apr 2009, 13:05
Asukoht: Pärnu
On tänanud: 57 korda
On tänatud: 40 korda

Re: Sauna ehitamine kortermaja keldrisse

Lugemata postitus Postitas rein113 »

Saun kortermajas peab olema ka omaette tuletõkkesektsioon. Lisaks ka kogu keldrikorrus.
Projekt ja selle kooskõlastus kaasomanikelt on vajalik.
Võta arhitekt. Tuleb odavam.
saunafänn
külaline

Re: Sauna ehitamine kortermaja keldrisse

Lugemata postitus Postitas saunafänn »

Keldribox kirjutas: 19 Dets 2018, 21:16 Leiliruumist ei sooviks astuda elutuppa või kortermaja baradnasse.
Baradna tundub olema külake Slovakkias: https://hu.wikipedia.org/wiki/Baradna

Minulgi käis 20a tagasi mõte peast läbi - äkki teeks kortermaja keldrisse sauna... Täna olen ülimalt rahul, et see vaid mõtteks jäi. Raha sai paigutatud krundi alla ja mõne aasta pärast sai mõnuga puukerist kütta, vihelda ja aastaringi end õues jahutada. Lumi maas = lausa pidupäev, saab lumega üle hõõruda. :yahoo:

Kui sinu unistus on keldrisaun, mis siis ikka. Maitseasi.
Saun123
külaline

Re: Sauna ehitamine kortermaja keldrisse

Lugemata postitus Postitas Saun123 »

rein113 kirjutas: 20 Dets 2018, 09:52 Saun kortermajas peab olema ka omaette tuletõkkesektsioon. Lisaks ka kogu keldrikorrus.
Projekt ja selle kooskõlastus kaasomanikelt on vajalik.
Kas ka aurusaun, kus on temperatuur 40-50 kraadi?
Ma julgeks arvata, et suvalises korteris olev elektripliit või aknalaual põlev küünal on kordades ohtlikumad, rääkimata pliidist või ahjust.
Saun123
külaline

Re: Sauna ehitamine kortermaja keldrisse

Lugemata postitus Postitas Saun123 »

saunafänn kirjutas: 20 Dets 2018, 15:28
Keldribox kirjutas: 19 Dets 2018, 21:16 Leiliruumist ei sooviks astuda elutuppa või kortermaja baradnasse.
Baradna tundub olema külake Slovakkias: https://hu.wikipedia.org/wiki/Baradna

Minulgi käis 20a tagasi mõte peast läbi - äkki teeks kortermaja keldrisse sauna... Täna olen ülimalt rahul, et see vaid mõtteks jäi. Raha sai paigutatud krundi alla ja mõne aasta pärast sai mõnuga puukerist kütta, vihelda ja aastaringi end õues jahutada. Lumi maas = lausa pidupäev, saab lumega üle hõõruda. :yahoo:

Kui sinu unistus on keldrisaun, mis siis ikka. Maitseasi.
See pole nüüd teab mis unistus, kuid üks variante keldripinna realiseerimiseks.
Aurusaunast ma väga hange joosta ei tahaks ning selle raha eest veel krunti ka ei saaks.
Üldiselt ma ei sooviks siin eramaja vs kortermaja temaatikat pikemalt arutada.
Vasta