Fibo vundamendil killule

insippo
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 753
Liitunud: 24 Apr 2008, 20:50
On tänanud: 6 korda
On tänatud: 5 korda

Fibo vundamendil killule

Lugemata postitus Postitas insippo »

Taldmik on suure fraktisooni killuga tihendatud. Peenikese kiiluga loodi ja peale fibo 3 250mm 5 rida. Horisontaal vuukidesse armatuur ø8. Hoone tuleb 8 nurkne ja diagonaal, pikim on 9,5m.Kokku on pinda 58m2. Seinad tulevad Aeroc 200mm + peno 100mm.1 korrus selline kerge suvila moodi putka. Pinnas on savine aga killu padi jäi hea. 200 kg vibraga sõitsin üle. Oleks sellise hoone puhul sedasi vundamendi tegemine sobilik ? Hoone peaks vastu pidama 25 a.
Kruvi keeraja
külaline

Re: Fibo vundamendil killule

Lugemata postitus Postitas Kruvi keeraja »

Soovitaks vundamendile siiski taldmiku ka teha.
Fibo uuem projekteerimisjuhend soovitab viimase plokirea peale/asemel vöö valada, seda on lihtne teha kasutades u plokki näiteks. vanemates juhendites seda soovitust minuteada polnud
Kas sinna killustiku sisse tuleb drenaaz ka või mis selle mõte seal täpselt on. Mõistlik oleks sel juhul filterkangaga killustik muust pinnasest eraldada.
insippo
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 753
Liitunud: 24 Apr 2008, 20:50
On tänanud: 6 korda
On tänatud: 5 korda

Re: Fibo vundamendil killule

Lugemata postitus Postitas insippo »

Ma vaatasin jah seda juhendit ja nägin ka vööd. Jäme kild on pinnase tugevdamiseks. Savine. Peene killuga ajan taldmiku loodi ja kohe fibo. Tuttaval on ehituses kogemus aastaid ja uuemate projektide järgi ütles, et tänapäeval enam ei tehta talmikku 1 korruselistele väikemajadele. Killu padi kinni vibratud all ainult ja ø8mm armatuur fibo ridade vahel. Üle rea. Peale vöö ja seinale ka peale vöö valada. Fibo plokk ei pea olema seina omast paksem, et kui sein tuleb 200mm aerokist siis ka vundament 200mm fibo 3 kõlbab. Nii ma sain fibo juhendist aru.
mkubi
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 350
Liitunud: 14 Nov 2016, 17:38
On tänanud: 26 korda
On tänatud: 12 korda

Re: Fibo vundamendil killule

Lugemata postitus Postitas mkubi »

Meeter vundamenti, mille sisse on ka sokkel arvestatud, pole piisav.Ehk 15 aastaseks amortisatsioonieaks oleks ok ? Puitkarkassmajal ehk isegi kannataks.
insippo
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 753
Liitunud: 24 Apr 2008, 20:50
On tänanud: 6 korda
On tänatud: 5 korda

Re: Fibo vundamendil killule

Lugemata postitus Postitas insippo »

Lai killu taldmik 800mm, fibo laotud 8mm armatuuriga kuhu on peale valatud vöö ja põrandaks on plaat mis ei toeta vundamendile, seinad aerokist 2800mm kõrged peaks nii vähe vastu?
mkubi
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 350
Liitunud: 14 Nov 2016, 17:38
On tänanud: 26 korda
On tänatud: 12 korda

Re: Fibo vundamendil killule

Lugemata postitus Postitas mkubi »

Minu ennustus on jah selline. Eks sa pane kõigi anonüümsete foorumlaste ennustused kokku, jagad kogusega ja saadki mingisuguse keskmise. Paarikümne aasta pärast saadki teada, kellel oli õigus ;)

Aeroc on ju väga tundlik igasugustele väikestele vajumistele.

Vöö all või peal. Suur vahe on. Kujuta ette, et teed näiteks mudelvundamendi. Ehk siis sisuliselt on tegu kammi taolise jublakaga. Pane see siledale pinnasele, milles on kusagil keskel või ääres auk. Vajuta mõlemat pidi jõuga peale ning saad teada, miks taldmik just põhja tehakse.
kruvi keeraja
külaline

Re: Fibo vundamendil killule

Lugemata postitus Postitas kruvi keeraja »

Taldmiku koha pealt on äkki üksteist siiski valesti mõistetud
tänapäeval tehakse taldmik tihtilugu mitte ainult raudbetoonist, vaid spetsiaalsest fibo taldmiku plokist, mis paigaldatakse tihendatud aluspinnale (sinu puhul siis killustikule) armeeritakse ning betoneeritakse ning sealt edasi laotakse tavaliste plokkidega.
vundamendi sügavus peaks jääma allapoole külmismispiiri. madalvundamentide puhul kasutatakkse vundamendi ja perimeetri soojustust, et vältida külmakerkeid. Suvila puhul ei oska aimata sellise meetodi kasulikust, seda peaks tegema siiski spetsialist.
Aga näide elust. 1974 ehitatud väike suvila puitkarkassil, lamekatusega, eelmine aasta lammutamisel selgus, et vundament (betoonist u 15 cm. paks ainult) ulatub vaid 50 cm sügavusele ja on ka ilma taldmikuta, aluspind täidetud kruusaga. väikseid mõrasid leidus paaris nurgas, ja ka sirgetel lõikudel.
insippo
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 753
Liitunud: 24 Apr 2008, 20:50
On tänanud: 6 korda
On tänatud: 5 korda

Re: Fibo vundamendil killule

Lugemata postitus Postitas insippo »

Ma olin kuni eilseni talmiku poolt. Peale sõbra külaskäiku hakkasin kahtlema ja kõhklema. Seepärast ka uurin asja.4m3 segu ei ole seda väärt, et 10 a hiljem hakkab putka lagunema. 20 a hiljem elaksin ma selle üle.
Ma vaatasin seda fibo taldmiku plokki ka. 400€ + segu + armatuur. Betoonist valades tuleks odavam aga tööd rohkem jälle.
Vanadel majadel on vundament olematu. Samas kui on 1 m koos sokliga 300mm siis peab panema peno ka lapiti maha külma kaitseks.
Mul ei ole kiiret sellega aga auk on maasees ja killu padi tehtud. Kui 20 a kestab siis ma võin juba seintesse tekinud praod lasta vahtu täis. :grin:
Külaline
külaline

Re: Fibo vundamendil killule

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Seda taldmikuta vundamenti võiks keegi targem küll kommenteerida. Endalgi läheb valamiseks suvel,projektis küll taldmik ja siis fibo. Aga ise muidugi mõtlesin betoonist valada, kui taldmik pole oluline siis ju hoopis lihtsam,kopaga 25cm kraav külmumispiirist alla, maapeale saalungid,armatuur ja siis betooni täis, endalgi tulemas 1kordne plekkkatusega sõrestik maja, mingit killustikku ei hakkaks kraavi ajama,pole selle mõttest veel aru saanud kuigi enamasti pannakse.
Lauri
insippo
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 753
Liitunud: 24 Apr 2008, 20:50
On tänanud: 6 korda
On tänatud: 5 korda

Re: Fibo vundamendil killule

Lugemata postitus Postitas insippo »

Killustiku padi on nagu taldmik. Seda ma mõtlengi, et miks ma pean sinna veel valama padja.
fibo123
külaline

Re: Fibo vundamendil killule

Lugemata postitus Postitas fibo123 »

kaevad kopaga kraavi, see triiki kildu täis, ja ongi vundament päris lihtsa vaevaga tehtud.
aeroci plokke pole ka vajalik liimiga kinnitada, gravitatsioon ja maja raskus hoiab neid ju paigal.
fgh
külaline

Re: Fibo vundamendil killule

Lugemata postitus Postitas fgh »

Ega keegi kunagi pole käskinud taldmiku teha. Kui see seina pindala on piisava kandevõimega, siis paun väga, super värk ju. Reeglina tehakse taldmik selleks, et kandevõime ei ole saavutatav saledate seintega. Mingit vibraga tihendatud lahtised kivid ei hajuta mingit koormust kuhugi. Savisse tambitud kild tõstab küll teatud omadusi aluspinnasel, aga see ei ole mõeldud seina koormuse hajutamiseks pinnasele.

Lao need seinaplokid kahes rivis killupadjale, tõmba kile peale, vala betooni täis ja pane laseriga loodi. Ja ongi taldmik valmis ning seinaplokid samast kõrvalt võtta. Ei ole rasket midagi, palju raskem on hakata killustiku peale plokke laduma. Kui maaalla matta fibo plokke, siis võiks markeeringut viis kasutada.
Kasutaja avatar
pikk88
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2049
Liitunud: 15 Juun 2009, 21:11
On tänanud: 40 korda
On tänatud: 38 korda

Re: Fibo vundamendil killule

Lugemata postitus Postitas pikk88 »

See võrdlus kammi ja taldmiku vahel peaks ju olukorda päris hästi selgitama. Mul plaan teha vundament palksaunale. Sügavus on veel lahtine, kuid päris kindlasti tuleb teha nii taldmik kui ka vöö vundamendile betoonist, et saaks rahuliku südamega leili võtta saunas ning ei peaks muretsema vähemasti selle pärast, et kas ikka peab minu eluaja vastu või pean vanas eas hakkama uuesti labidatööd tegema. Ja kui tahad korralikku taldmikku siis tee betoonist, mitte mingitest taldmikuplokkidest. Saad ühe monoliitse konstruktsiooni.
Torutööd Tartus 56 932 898
insippo
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 753
Liitunud: 24 Apr 2008, 20:50
On tänanud: 6 korda
On tänatud: 5 korda

Re: Fibo vundamendil killule

Lugemata postitus Postitas insippo »

peab siis valama ikkagi.
Vasta