Keldrisse mineku majakese ehitus

Kasutaja avatar
anduke88
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 129
Liitunud: 27 Sept 2008, 14:16
Asukoht: TARTU
On tänatud: 2 korda
Kontakt:

Keldrisse mineku majakese ehitus

Lugemata postitus Postitas anduke88 »

Nii, probleem on selline, et 60te maja, väljas keldrisse sisseminek, keldrisuu vundamendi ülemine äär on tehtud muust pinnasest umbes 20 cm madalamale, probleemiks kogu aeg vee sissejooks keldrisse. Keldri suud maja küljega paralleelselt vaatad, siis on diagonaalis kaldu langusega majast eemale. Suu tehtud siis betoonist (nö pealt kõrgusest vaates U kujuline lint mis vastu maja), mingi 15-20cm paks, sees siis keldrisse viiv trepp mis samuti betoonist valatud. Ees suured kahte lehte laiali käivad uksed.
Ala midagi sellist:
Pilt
See teema ja küsimused vist valguvad päris mitme teema alla.
---
Mõtleks ja sooviks miskit sellist teha:
http://ehitus.hange.ee/upload/resized/k ... ea102c.png

Küsiks, kuidas ehitada sinna peale nö "keldri majake"? Seal ikka vertikaalis ilusti lahti käiv uks ja see minimajake oleks maja seina külge seotud (sein krohv + puit) ja kas viil või lamekatusega see minimajake. Võiks ka sooja pidada. Olemasolevad uksed ei pea mitte midagi.

Siit järgmised küsimused:
1. Kuidas lahendan vundamendi osa?
1.1. Nimelt vaja kõrgemaks tõsta kogu asja et vesi sisse ei tuleks. Arvavasti 1 või 2 trepi astet juurde valada.
1.2. Uue nt puitehitise peale tegemiseks peaks ju "vundament" sirge ja loodis olema? Mitte nagu esimesel näidispildil-majast eemale allapoole kaldu. No selle peale ju kohe kuidagi pisihoonet ei tee?
Kuidas lihtne vanale uut linti peale tõmmata? Ankurdada vanaga?
1.3. Uue ukse eest juhiks vee ka ära. Seega valamise ajal või kaevates mingi veerenn ka paigaldada.
2. Mõtlesin puidust karkassil hoonet. Seega vundamendi sidumiseks need metallist kandurid? Puitkarkass siis teha peale?
3. Arvan et ka puidust uks tuleks. Ukseauk vast selline et 2m oleks ruumi.
4. Kuidas lahendada seinakonstruktsioon? Kaskassi vahele vill või eps? Peale tuuletõke, võrk ja krohviks ära et jääks ülejäänud hoonega sarnane? Sisse siis mingi puitlaud peale ja okei? Ehk siis krohv, krohvivõrk, distants, tuuletõke, vill ja sisemine laud peale. Või miskit muud?
5. Katus. Ega erilist vahet pole, vist et kas viil või lame. Ning materjalil ka, kas plekk, mingi bituumen või päris eterniit vms. Mingi oli vist läbipaistev plastik et saaks näiteks päevavalgust sisse.
6. Kuna keldris on vent augud teisel pool keldrit (vist vanasti mingi kartuli keldri kallamise auk vms), kuidas lahendada kogu vent süsteem seal? Kui teha uus "väikemajake" peale, siis kuidas seal? Tuua mingi toruga "snorkel" majakesse ja läbi seina räästa või maa ligidale (kumb?) vendi auk? On üldse sellel läbi keldri õhutusel mõtet? Sest hetkel on suvel läbi nende kartulikallamise aukude veidi umbne. Tehes keldriukse lahti mingi kerge õhuliikumine toimub aga tõmmet ei ole. Võiks ju tõmme olla - saaks keldris niiskusest näiteks suvega lahti?

Oskate nõu anda? Mida jälgida, mida valida, millele tähelepanu pöörata.

Ahjaa, kas sellisel asjal peab ka ehitusprojekt olema? Sest nagu uus "minihoone" mis eluhoonega seotud, samas on see veidi timmitud vana asi ju, mis pole hoone vaid sissekäik keldrisse ju.
Külaline
külaline

Re: Keldrisse mineku majakese ehitus

Lugemata postitus Postitas Külaline »

5. Katus. Ega erilist vahet pole, vist et kas viil või lame. Ning materjalil ka, kas plekk, mingi bituumen või päris eterniit vms. Mingi oli vist läbipaistev plastik et saaks näiteks päevavalgust sisse.

Ära siis läbipaistvat villa unusta panna!
:wave:
Kasutaja avatar
Chef
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 530
Liitunud: 22 Juun 2006, 11:27
On tänatud: 7 korda

Re: Keldrisse mineku majakese ehitus

Lugemata postitus Postitas Chef »

1. Kuidas lahendan vundamendi osa? V: Mõistlik on kasutada ol.ol. betoonääri, vajadusel saab need sirgeks lõigata või juurde valada ja sel viisil horisontaalne pind saada.
1.1. Nimelt vaja kõrgemaks tõsta kogu asja et vesi sisse ei tuleks. Arvavasti 1 või 2 trepi astet juurde valada. V: Järelikult ol.ol. ääred kõrgemaks valada.
1.2. Uue nt puitehitise peale tegemiseks peaks ju "vundament" sirge ja loodis olema? Mitte nagu esimesel näidispildil-majast eemale allapoole kaldu. No selle peale ju kohe kuidagi pisihoonet ei tee?
Kuidas lihtne vanale uut linti peale tõmmata? Ankurdada vanaga? V: kindlasti ankurdada, nt keemiaga püstarmatuur sisse, mille külge siduda pealevalu armatuur.
1.3. Uue ukse eest juhiks vee ka ära. Seega valamise ajal või kaevates mingi veerenn ka paigaldada. V: Kui sellest rennist saab sadevett kuskile juhtida, siis mõistlik kindlasti.
2. Mõtlesin puidust karkassil hoonet. Seega vundamendi sidumiseks need metallist kandurid? Puitkarkass siis teha peale? V: Uue ääre ja alumise nö müürilati (antiseptikuga sügavimmutatud) vahele hor. hüdroriba edasi karkass. Kui kanduritega teha, siis on alumist sõlme raske teha (betooni ja soojustuse liitumine). Oluline on välja mõelda fassaad, et betooni/puidu vuugist ei hakkaks vett sisse pressima.
3. Arvan et ka puidust uks tuleks. Ukseauk vast selline et 2m oleks ruumi. V: Kuidas selline isetehtud uks soojaks saab?
4. Kuidas lahendada seinakonstruktsioon? Kaskassi vahele vill või eps? Peale tuuletõke, võrk ja krohviks ära et jääks ülejäänud hoonega sarnane? Sisse siis mingi puitlaud peale ja okei? Ehk siis krohv, krohvivõrk, distants, tuuletõke, vill ja sisemine laud peale. Või miskit muud? V: Kui tulemuseks peab olema krohvitud välispind, siis puitkarkassiga küll ei maksaks hakata jändama.
5. Katus. Ega erilist vahet pole, vist et kas viil või lame. Ning materjalil ka, kas plekk, mingi bituumen või päris eterniit vms. Mingi oli vist läbipaistev plastik et saaks näiteks päevavalgust sisse. V: Jälle soojustamise küsimus ja vajalik läbi mõelda seina ja katuse liitesõlm.
6. Kuna keldris on vent augud teisel pool keldrit (vist vanasti mingi kartuli keldri kallamise auk vms), kuidas lahendada kogu vent süsteem seal? Kui teha uus "väikemajake" peale, siis kuidas seal? Tuua mingi toruga "snorkel" majakesse ja läbi seina räästa või maa ligidale (kumb?) vendi auk? On üldse sellel läbi keldri õhutusel mõtet? Sest hetkel on suvel läbi nende kartulikallamise aukude veidi umbne. Tehes keldriukse lahti mingi kerge õhuliikumine toimub aga tõmmet ei ole. Võiks ju tõmme olla - saaks keldris niiskusest näiteks suvega lahti? V: Selle punkti põhjal jääb arusaamatuks, miks üldse soojustada seda majakest. Pigem soojustada keldrilagi ja teha keldrisse korralik tuulutus. Siis saab selle kuudi teha tõesti puitkarkassil ka katta kasvõi Tempsi laadse plaadiga, mis krohvitud pinda meenutab. Õhuavasid saab sellele putkale tekitada igale poole.

Alla 20m² juurdeehituse puhul ei ole vaja ehitusteatist ega -luba:
https://www.riigiteataja.ee/akt/105032015001
eno 123
külaline

Re: Keldrisse mineku majakese ehitus

Lugemata postitus Postitas eno 123 »

tere! kui huvi tulen teen ära. 56764499
Vasta