milline on akna õige paigaldus?

hannes..
külaline

milline on akna õige paigaldus?

Lugemata postitus Postitas hannes.. »

Tere!
kommenteerides teist teemat,hakkas huvi pakkuma,mida arvavad erinevad ehitajad paigaldusmeetoditest..
Olen ise suht palju aknaid paigaldanud ,aga siiski oleks hea teiste arvamusi kuulda,omal mõned kripeldused...
1.Kas arvate,et akna servad on tuulekindlad peale makrofleximist,enne palede tegemist?(alumine äär vaid 2-3cm)
(Küsin kuna oli üks juhus,kus äsja olid paigaldatud aknad ja klient nurises,et kõva tormiga siidkardinad liikusid,käisin vaatamas ja tema rahulduseks lasin mõnda kohta juurde,aga täiesti kindlalt ma ei näinud ühtegi kohta,mis oleks võinud lekkida..ka niiske käega ei tundnud õhu liikumist,kuigi usun et tuulega 20m/s võib kuskilt midagi läbi imbuda)
2.Kui paljud kasutavad akende paigaldusel fikseerimiseks lisaks klambritele klotse? (Ka klotsi vahelt võib õhk liikuda,kuna makro ei paisu profiili vahele..)
3.Ja üks arusaamatuid asju minu jaoks..-kuhu on õige paigaldada aken,kui on tegemist telliskivivoodriga majaga,kus tellise ja põhimüüri vahel 3-5cm õhuvahe...?osad räägivad,et peab paigaldama põhi kondtruktsiooni peale,kuigi enamus panevad vastu tellist ehk vahe koha peale...vanasti olid ju lengid ca 15-20cm.

Loodan et kõik vähegi asjast teadjad jagavad tarkust,hea teistelgi.
iffoniff
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 352
Liitunud: 11 Juun 2008, 11:41

Re: milline on akna õige paigaldus?

Lugemata postitus Postitas iffoniff »

vahuga peab laskmisel äärmiselt ettevaatlik olema hea oleks ühe joaga üks laskmine teha ,et vältida vahesi .
reeglina aga puhub hoopis akna kõrvalt läbi seina tuul .

ise 5 a paigaldanud aknaid
,telliskivi majas tuleb juba aken mõõta sedapalju madalam ,et saaks vähemalt tollise laua jupid akna alt läbi panna. kui aken liig kõrge siis oleks metall parim.
Paigaldada võib eramajas nii sissepoole ,kui väljapoole konstruktsiooni ,kortermajas pead ikka panema sinna kus vana oli.

Akende paigalduseks on klotsid väga vajalikud ,oleneb muidugi ka akna kujust . klotsid tuleb paigaldada selliselt ,et ei oleks hiljem tarvis neid eemaldada .
Külaline
külaline

Re: milline on akna õige paigaldus?

Lugemata postitus Postitas Külaline »

samasse teemasse:
Jaanuaris paigaldatud uuele Aeroc-majale aknad kiiludele ja vahuga, igast servast ca 15mm
Väljast krohvimist on plaanitud teha järgmisel suvel, aga siseviimistlus saab kohe-kohe valmis.
Montaaživaht on aga suvega muutunud kohati pruuniks ja usun et ka hõredamaks...
Mida peaks nende pragudega tegema, et väljast tulev külm ja niiskus viimistletud aknapõskedesse ei pääseks?
Kasutaja avatar
Hiid
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4215
Liitunud: 30 Jaan 2005, 12:46
Asukoht: Tartu
On tänanud: 80 korda
On tänatud: 76 korda

Re: milline on akna õige paigaldus?

Lugemata postitus Postitas Hiid »

Külaline kirjutas:
Mida peaks nende pragudega tegema, et väljast tulev külm ja niiskus viimistletud aknapõskedesse ei pääseks?
Lõika sirgeks ja värvi ära.
Hannes..
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 10
Liitunud: 04 Nov 2009, 07:11

Re: milline on akna õige paigaldus?

Lugemata postitus Postitas Hannes.. »

pidin paar nädalat sama asja otsustama..algul plaanisin laudadest ajutised paled teha,kuid ilm siiski kannatas krohvimist...

to iffoniff: olen ka ise kasutanud seda tollise laua varianti.mõtlesin seejuures,et kui tulevikus tahetakse voodrit vahetada,saab seina külge ümber akna raami ehitada..kui vaja.

Siis oma esimesele postitusele ka üks lisaküsimus aknaplekkide paigaldamise kohta...kuidas keegi teeb?ise olen mässanud penost klotside alla tegemise ja hiljem pealt raskustega toestamisega.kuidagi usaldusväärne jääb kui makro tihedalt all on(ka tuule mõttes),sest olen ikka oma seisukohal ,et peamiselt sisemised ja välimised paled jäävad sooja ja tuult hoidma,mitte see mõne cm-ne makro..
onusnooker
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 554
Liitunud: 25 Apr 2005, 22:00
Asukoht: Tln lähiümbrus
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 6 korda

Re: milline on akna õige paigaldus?

Lugemata postitus Postitas onusnooker »

Kusjuures mul oli selline juhus. Samuti tundus kuidagi kahtlane ja kardin nagu liikus ja kontrolli käigus selgus, et aknal olid väidetavalt valed tihendid. Vähet jäid nagu õhukeseks ja paigaldati kõik kogu maja tihendi ring nii sisemine kui välimine uued... Kuna ma siiski rahule ei jäänud pandi kõigile akendele ja rõdu ustele lisaks veel kinnitusi, lõpptulemus oli, et aknad sulgusid nagu "laevauksed" ringiratast. :lol:
aknap
külaline

Re: milline on akna õige paigaldus?

Lugemata postitus Postitas aknap »

Klotsid peavad ikka fkseerimisel olemas olema.Jälgides juba seda,et akna raam vajub oma raskusega 1-1,5m silde peale paindesse, siis ei saa neid plastikuid omaette konstruktsioonina küll arvestada.lisaks veel painduvad sisse-välja(ka klambritga pannes.)
aknaplekipaigaldus enda jaoks ka natu küsimus.eriti sel puhul kui vana maja ja esimene äär liiga madalal.
iffoniff
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 352
Liitunud: 11 Juun 2008, 11:41

Re: milline on akna õige paigaldus?

Lugemata postitus Postitas iffoniff »

Kui akna esimene äär on liiga madal siis tuleks tellida pleki tagumine serv ,mis üles keeratakse suurema kaldega . et plekk hoiaks ennast ise sellises asendis nagu vaja .
ise olen paigaldanud omale ja tuttavatele 0.8 mm plekist ,jäävad ikka eri kõvad ,ei kolise nii nagu õhukesest plekist.

pleki alune ikka enne korralikult puhtaks ja siis vahuga kinni . seisab pikki aastaid .
melka
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 5
Liitunud: 05 Nov 2009, 18:53

Re: milline on akna õige paigaldus?

Lugemata postitus Postitas melka »

üldjuhul on paigaldusjuhend tootja poolt ettenähtud
n glaskeki oma

http://www.glaskek.ee/index.php?id=598& ... t&goto=598
maens
külaline

Re: milline on akna õige paigaldus?

Lugemata postitus Postitas maens »

Sellest,kui profesionaase paigalduse saate,kui tellite garantiipakkujad.

Näiteks üks juhus oli nii ,et aknafirma vennad olid mõõtnud aknad selle arvestusega,et nad ise paigaldavad(seljuhul mingit konksu sees ei ole).akende varu mõlemast küljest oli ca 2,5 cm.Kokkuvõtes firma ei paigaldanud,kutsuti mind,panin ära.Asi selles siis ,et klamber ei jää mitte kuidagi akna välja-sisse nõtkumist hoidma selle nurga all ja klotsi klambrite koha peale panek on vältimatu.Kasutusjuhendki ütleb et aken peab olema jäik enne vuugitäite panekut,sest see on vaid isolatsion,mitte kinnitusvahend.(tasub siis enne vahu laskmist korralikult kontrollida,kas sai ikka täitsa jäik)..VALE AKENDE MÕÕTMINE.

Siit edasi järjena kohe teine jutt,kus objektile tuli mõni haapsalu uksetehase uks, aken,mis on puidust ja mida ei paigaldata klambritega,lõpuks tuli välja,et neid ei kinnitata mitte milegagi,sest nende poolne koha peal käinud "spetsialist" ütles "Pange paari kolmnurkkiiluga kuidagi paika ja laske makro ära,hiljem võib kotsid ära võtta ja makrofleks jääbki kinnituseks." Seda siis veel ehitusvaldkonnas päris pädeva omaniku juuresolekul.
(Lisana: Siiski uksed ja aknad iseenesest on haapsalu uksetehasest kõige kvaliteetsemad,minu meelest.)
TÄIESTI VALE NÕUANNE(arvestades,et suure jao klientide aknad just nii paigas ongi)

Kolmanda asjana: Kui veel ehitusega ei tegelenud,panid aknafirma "profid" paigaldajad aknad ette,koos aknalaudade ja plekkidega.Palede tegemise käigus kookisin välja enamuse makrofleksi koos muu vana sitaga,sest nad polnud mitte midagi lahtist ära tõmmanud.-vanad kaltsud kunagisest venesoojustusest,takk,krohvi tükid jn..said aknad enne palede tegemist veel korda,aga nüüd tunnen küll,et kütan kogu energia aknalaudade alt välja..kunagi oli üürnik sees nüüd olen ise talunud seda aasta aega,peab vist südame külmaks teema ja aknalauad lahti kiskuma.TÄIESTI POHHUISTLIKULT PAIGALDATAKSE
Kokkuvõttes,kui lähed garantiid nõudma,tõmmatakse sul müts silmadele ette ja lükatakse porilompi.Garantii kehtib vaid akende vastupidavusele,rääkigu mis tahes.
ändi
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 139
Liitunud: 22 Mär 2011, 19:28
Asukoht: Tallinn
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 2 korda

Re: milline on akna õige paigaldus?

Lugemata postitus Postitas ändi »

Paigaldasin täna väljapoole avaneva plastukse ja selle külge mitteavaneva akna.Praegu kannab uks vaid selle plastiku peal,mis oli juba külge pandud.Kas sinna oleks vaja lisada veel klotsid,et vajumist vältida?Aknal võtsin selle plastiku küljest ära ja panin puitkiilud,kuna muidu ei oleks jäänud vahule ruumi.Ukse ja akna kinnitasin kaasasolevate metallkinnitustega paljudest kohtadest ja loomulikult on igatpidi loodi pandud.Uks tundub käima hästi,kuigi võrdlusmomenti pole,kuna ei ole varem plastik-ust paigaldanud.Kas peaksin midagi veel kindlasti tegema,ennem,kui vahu ära lasen?Kui uks lahti teha,siis selle raam natuke liigub.Kas peaks lisama kiilusid,et ust jäigaks saada?Kas tuleks ust reguleerida?Kõik asjalikud nõuanded oodatud.
Kasutaja avatar
Hiid
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4215
Liitunud: 30 Jaan 2005, 12:46
Asukoht: Tartu
On tänanud: 80 korda
On tänatud: 76 korda

Re: milline on akna õige paigaldus?

Lugemata postitus Postitas Hiid »

ei usu.
tonti igalpool pole ka mõtet näha....
Metsanurgapass
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 11
Liitunud: 06 Aug 2015, 15:19

Re: milline on akna õige paigaldus?

Lugemata postitus Postitas Metsanurgapass »

Tõstan vana teema üles. Kuna siin on räägitud akende õigest paigaldamisest, siis minu küsimus kuulub ka siia alla. Ise ma pole ei paigaldaja, ega ka ehitusalase haridusega. Seega minu küsimus. Kas PVC akna (koos alusliistuga) võib paigaldada aknaavasse ilma alumiste tugiklotsideta?

Paigaldusjuhendites on igalpool öeldud, et tugiklotside peale peab akna panema, kuid kui aluspruss, mul on ta 50x200 prussist, on loodis ja tasapinnaline, siis kas võib see tekitada hilisemaid probleeme, kui alla vuuki ei jäta ja vahtu vahele ei pane?
lkf
külaline

Re: milline on akna õige paigaldus?

Lugemata postitus Postitas lkf »

Kui on loodis, siis ei tohiks justkui probleemi olla.
Külaline
külaline

Re: milline on akna õige paigaldus?

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Metsanurgapass kirjutas:Paigaldusjuhendites on igalpool öeldud, et tugiklotside peale peab akna panema, kuid kui aluspruss, mul on ta 50x200 prussist, on loodis ja tasapinnaline, siis kas võib see tekitada hilisemaid probleeme, kui alla vuuki ei jäta ja vahtu vahele ei pane?
Milleks on need paigaldusjuhendid välja mõeldud? Kas sellisele küsimusele ei ole kunagi mõelnud? Kuidas kavatsed fikseerida akna alumise serva? Kui raske on raamile alla panna paar klotsi ja vahe vahtu täis lasta? Mis on klotside eiramise põhjus? Majanduslik kokkuhoid?

Urmas
Külaline
külaline

Re: milline on akna õige paigaldus?

Lugemata postitus Postitas Külaline »

lkf kirjutas:Kui on loodis, siis ei tohiks justkui probleemi olla.
Mõtlemisvõimetud külalised võiksid mitte soovitusi jagada!

Urmas
Kasutaja avatar
Hiid
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4215
Liitunud: 30 Jaan 2005, 12:46
Asukoht: Tartu
On tänanud: 80 korda
On tänatud: 76 korda

Re: milline on akna õige paigaldus?

Lugemata postitus Postitas Hiid »

Urmas, mis põhjusel sunnid seda akent kõrgemale tõstma ja klotsidele paigutama? Mida see juurde annab?
Metsanurgapass
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 11
Liitunud: 06 Aug 2015, 15:19

Re: milline on akna õige paigaldus?

Lugemata postitus Postitas Metsanurgapass »

Külaline kirjutas:Milleks on need paigaldusjuhendid välja mõeldud? Kas sellisele küsimusele ei ole kunagi mõelnud? Kuidas kavatsed fikseerida akna alumise serva? Kui raske on raamile alla panna paar klotsi ja vahe vahtu täis lasta? Mis on klotside eiramise põhjus? Majanduslik kokkuhoid?

Urmas
Mulle on siiani 2 erinevat ehitajat seda soovitanud, sellepärast küsingi. Ma tean väga hästi, miks juhendid tehtud on, mõned neist on tootjate poolt tehtud selleks, et mingit oma toodet lisaks müüa.... puhta kullana ka neid igakord võtta ei saa. See selleks.

Eiramise põhjus ongi selles, et kui erinevad ehitajad räägivad erinevat juttu, siis paneb ju küsima, kellel õigus on. Mul aknad hetkel tellitud selle arvestusega, et tugiklotse alla ei tule, 2,9 m laia akna aga tellisin sellepärast 15+15 mm madalama, et alla tuleks panna lisa kinnitusklambrid.

Kuidas on akna alumine serv 2 klotsi peale toetudes paremini fikseeritud sellest, kui tugipind on terve akna laiuse ulatuses. Kas vahu tõttu on paremini fikseeritud? Vaht ei pidavat ju olema fikseerimiseks vaid ikkagi täidab isolatsiooni fuktsiooni!? Ja kas tugiklotsid pole mitte loodimiseks eelkõige vajalikud?

Tean, et asju saab väga erinevalt teha, olulised on põhjused.

Silver
fgh
külaline

Re: milline on akna õige paigaldus?

Lugemata postitus Postitas fgh »

Kui suuta paigaldada aken ilma külmasillata ning tihendada see vuuk, siis miks mitte, aga see eeldab ideaalselt loodis aluspinda. Probleeme võib tulla veeplekiga, aga ka see sõltub konkreetsest aluspinnast ja kaugustest.

Vaht annab tegelikult väga oluliselt avatäite fikseerimisel tugevust juurde, samuti täidab vaht profiilis oleva ava ja saab soojem liide. Pm saaks ju alla isepaisuva polüuretaantihendi panna?

Teostuselt on kindlasti klotsidega lihtsam teha, samas aken maksab ka vähem.
Ise kahtlen selles 3m loodis avas enne kui ise pole näinud.
fgh
külaline

Re: milline on akna õige paigaldus?

Lugemata postitus Postitas fgh »

Ehk oleks mõistlik konsulteerida mõne firma paigaldustiimi järelvalvega ?
Metsanurgapass
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 11
Liitunud: 06 Aug 2015, 15:19

Re: milline on akna õige paigaldus?

Lugemata postitus Postitas Metsanurgapass »

Tänan fgh, olen nõus põhjendusega, et alumine liide saab tihedam, kui vahtu täis lasta või siis jah, isepaisuva teibiga, kuigi siis see teip peab olema täpselt tugiklotside vahelise mõõduga sest ma saan aru, et isepaisumine toimub risti tihendit, mitte piki....

Aluspinnaks ja tegelikult kogu akna raam on jämesaetud prussist, laseriga igatepidi looditud, kuigi jah, vesiloodi järgi võib ta ju loodis olla, kuid tasapinnalisusest kõrvalekalded tekitavad praod vahele ja ongi jama, seega .... õnneks saan veel akna mõõte muuta :)
Külaline
külaline

Re: milline on akna õige paigaldus?

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Hiid kirjutas:Urmas, mis põhjusel sunnid seda akent kõrgemale tõstma ja klotsidele paigutama? Mida see juurde annab?
Kuna minu arvates on põhjus klotsidele tõstmisest ja vahuga fikseerimisest on niivõrd elementaarne, et ma ei oskakski tulla selle peale ning klotsidele paigalduse soovitust ja vahuga fikseerimist võiks kuidagimoodi eirata. Oma suunavate küsimustega soovisin natukenegi elavdada mõnede aju hallrakkude tegevust. :)
Fgh peamise põhjenduse akna klotsidele tõstmise vajadusest tooksin välja lausa punasega rõhutatult:
Vaht annab tegelikult väga oluliselt avatäite fikseerimisel tugevust juurde, samuti täidab vaht profiilis oleva ava ja saab soojem liide.
Metsanurgapass kirjutas:Tänan fgh, olen nõus põhjendusega, et alumine liide saab tihedam, kui vahtu täis lasta või siis jah, isepaisuva teibiga, kuigi siis see teip peab olema täpselt tugiklotside vahelise mõõduga sest ma saan aru, et isepaisumine toimub risti tihendit, mitte piki....
No ei ole sul on vaja tõsta klotsidele ja siis mõõta välja isepaisuv teip? Ära tee oma elu keeruliseks kui on välja mõeldud palju lihtsamad ja tõhusamad meetodid! Palju maksab 4 tükki 30x60x10mm vineeri või misiganes ühepaksust klotsikest(aknaava on juba ju loodis) ja vaht? Tööde kiirus ja teadmine, et sul on korralikult tehtud peaks üles kaaluma igasugused "ehitajate" erinevad jutud.

Urmas
Külaline
külaline

Re: milline on akna õige paigaldus?

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Metsanurgapass kirjutas:Aluspinnaks ja tegelikult kogu akna raam on jämesaetud prussist, laseriga igatepidi looditud, kuigi jah, vesiloodi järgi võib ta ju loodis olla, kuid tasapinnalisusest kõrvalekalded tekitavad praod vahele ja ongi jama, seega ....
Kui sul oleks betoonist või mõnest muust stabiilsest materjalist aluspind, aga puit niivõrd ebastabiilsetes tingimustes hakkab kohe kindlasti mingil määral "mängima", olgu ta looditud või loodimata. Puitu ümbritsevaks ebastabiilseks tingimusteks loen pidevalt muutuvat välistemperatuuri ja niiskusrežiimi ning ilma vahutamata või muud meetodit kasutamata sa tihedaks ei saa.

Urmas
Kasutaja avatar
Hiid
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4215
Liitunud: 30 Jaan 2005, 12:46
Asukoht: Tartu
On tänanud: 80 korda
On tänatud: 76 korda

Re: milline on akna õige paigaldus?

Lugemata postitus Postitas Hiid »

Kui mees tahab panna, siis las ta paneb. See väide, et ainult vaht ja klotsid on täielik BS.
See märkus veepleki kohta on ainult asine. Et seda ei saa akna soonde, kui aken täielikult avas on.
Skandinaavias ei lubata vahtu kasutada, aknad käivad ette villaribadega. Mis seal siis aknast saab, kui seda ääretult vajaliku vahtu pole?
Metsanurgapass
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 11
Liitunud: 06 Aug 2015, 15:19

Re: milline on akna õige paigaldus?

Lugemata postitus Postitas Metsanurgapass »

Kui mul oleks kindel veendumus, kuidas ehitada, siis ma ei küsiks siit foorumist abi vaid teeksingi nii, kuidas tahan. Ma pole tahtnud, ega pole väljendanudki end nii nagu ma raiuks vastu sellele, mis juhendites kirjas. Tulingi siia selleks, et küsida arvamust erinevale seisukohale akna paigaldamises. Kuna see polnud minu väljamõeldud lahendus, siis tahan ise jõuda arusaamisele, kas tugiklotside mittepanek on ehitaja enda mugavusest tingitud soovitus. Paigaldaja tahab ju ka oma tööd lihtsamaks ja mugavamaks teha. Olen väga palju lugenud praaktööde kohta, et paha hakkab. Seepärast ei tasu pahaks panna, kui MITTE PAIGALDAJA arvamust küsib.

Majanduslikust seisukohast on ka igatahes mõõtude poolest madalam aken parem, kuna sama 15 mm akent maksab märkimisväärselt rohkem kui sama palju vahtu. Akna alla vuugi jätmisel näen veel positiivsena seda, et siis ei pea nt 30 mm paksust liimpuidust aknalauda aknapoolsest servast freesima, et ta vastu akna alusprofiili ikka läheks.
Vasta