Siberi lehisest fassaad

c1m
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 50
Liitunud: 30 Juun 2016, 21:02
On tänanud: 1 kord

Siberi lehisest fassaad

Lugemata postitus Postitas c1m »

Tervist,
kuna Siberi lehis on voodrilauana üha populaarsemaks muutunud ka Eestis, siis tekkis huvi kas kellelgi on ka reaalne kogemus sellega, kuidas on hiljem selle hooldus, milline näeb välja aastate pärast ja kas nö tasub ära selle hinda arvestades. Internetis piltidel näeb jah väga kena esialgu välja, kui veel algset tooni on, aga hiljem naturaalselt ilmastiku käes olles ja ajapikku halliks minnes ei tundu see nii ilus (vähemalt pildil), eriti vahepealne etapp, kus olenevalt maja seina asukohast päikese suhtes ebaühtlaselt värvi muudab. Jätab otseses mõttes kulunud mulje.

Kas tasub näiteks Osmo UV õliga seda immutada, et tooni säilitada? Kui tihti seda sel juhul peaks kordama ja kas majanduslikult on see mõistlik, kuna need õlid pole just kõige odavamad?

Või on lehisest voodrilaua mõte ikkagi seda nö hooldusvabana hoida ja lasta sel ajapikku loomulikult halliks minna?
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Siberi lehisest fassaad

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Umbes 9 aastat tagasi oli mul objekt Suurupis ja objektile minnes sõitsin pidevalt mööda majast, mille faassaadi parasjagu tehti. Oli teine väga ilusat tooni, aga põhjust kinnipidamiseks ja lähemalt uurimiseks polnud kuni ükskord sõitis üks kõrvalteelt ette, tegi mu autole väikse kõksu ja seda täpselt selle maja juures. :) Seni kuni avarii põhjustaja käis kodus dokumentide järel, oli aega maja peremehega juttu ajada. Kiitsin ta fassaadi tooni ja peale seda jutustas lahkelt, et see on siberi lehis, naturaalseks ei tahtnud jätta, aga lehise peale ei hakka ka eriti midagi. Olevat siiski leidnud mingi olluse toonimiseks. Toon oli selline mahe sinakas-hallikas-rohekas mix. See maja asub kui Muraste mõisa juurest keerata alla Kallaku teele, mäest alla ja peale Angervaksa ristmikku järgmise ristmiku juures. Kõrvaltee otsas on veel liiklusmärk "Stop". Enam pole olnud põhjust sealt mööda sõita ega oska öelda, milline näeb välja see fassaad praegusel hetkel, aga kui huvi, mine uurima.
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
Külaline
külaline

Re: Siberi lehisest fassaad

Lugemata postitus Postitas Külaline »

c1m kirjutas: 27 Juul 2017, 02:09Internetis piltidel näeb jah väga kena esialgu välja, kui veel algset tooni on, aga hiljem naturaalselt ilmastiku käes olles ja ajapikku halliks minnes ei tundu see nii ilus (vähemalt pildil),
Lehis kaotab oma tooni UV toimel ~ kahe aasta jooksul ja muutub hõbehalliks . Mul on lehisest terass, hea hooldevaba ja spetsiaalselt sai valitud lehis tema pleekimisel tekkiva värvuse tõttu.
c1m kirjutas: 27 Juul 2017, 02:09 Kas tasub näiteks Osmo UV õliga seda immutada, et tooni säilitada? Kui tihti seda sel juhul peaks kordama ja kas majanduslikult on see mõistlik, kuna need õlid pole just kõige odavamad?
lehist ei õnnestu sul eriti kuidagi immutada kuna ta on üsna tihe puit ja väga suure vaigusisaldusega ja need omadused eluea annavadki.

Kuumõlitamine võiks mingi kestvama tulemuse anda , aga seda saad teha ainult ennem laudade paigaldamist ja see ei kesta igavesti ning UV teeb oma töö ja see hõbehall tulemus saabub lihtsalt kahe aasta asemel viie aastaga vms ja uuesti üle õlitada samasse tooni sul seda enam ei õnnestu.
c1m kirjutas: 27 Juul 2017, 02:09 Või on lehisest voodrilaua mõte ikkagi seda nö hooldusvabana hoida ja lasta sel ajapikku loomulikult halliks minna?
Eks see oleks kõige mõttekam majanduslikus mõttes, ilu on vaataja silmades ja paljudesse kohtadesse see lihtsalt ei sobigi.

Kui tahad värvitud seina, siis ei ole mõtet lehist osta, sest teisi liike on odavam osta + värvida + paigaldada (lehis läheb seina roostevaba, happekindla kruviga) + 50 aasta jooksul ka vajadusel välja vahetada.

Elan ~80 aasta vanuses majas kus seinas kuuselaudis ja tundub, et seda on korrektselt hooldatud ja kannatab veel edaspidigi hooldada.Mingis eluetapis on keegi meeltesegaduses lateksvärviga üle tõmmanud, järgmisel ringil tuleb see pask eemaldada ja õlivärvidega üle teha.
c1m
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 50
Liitunud: 30 Juun 2016, 21:02
On tänanud: 1 kord

Re: Siberi lehisest fassaad

Lugemata postitus Postitas c1m »

Tänud lugude/vastuste eest!

Tundub, et see UV kaitsega õlitamine fassaadi puhul pigem ikka selline raha raiskamine. Pole need just kõige odavamad ja kestvus ilmselt ka väiksem, kui reklaamitud. Muidugi peale vihma jääb see töötlemata lehis vast üsna laiguline paistma enne kui ära kuivab. Kuskil netis olid mingid pildid selle kohta.

See sobivuse teema on ka omaette küsimus. Kui asulas naabruses ühtegi maja lehisest pole siis jääb üsna silmapaistev, ei teagi nüüd kas heas võis halvas mõttes. Üksiku majana kuskile mere äärde või metsatukka ilmselt sobituks paremini. Mõnede uuemate/moodsamate kortermajade puhul vist ka silma jäänud.

Hinna poolest...Värvitud välisvoodrilaud kuusest jääb näiteks vist 10-15 euri kanti ruut? Ja tuleb siis mingi aja tagant üle värvida. Lehis kuskil 20 euri ruut ja põhimõtteliselt hooldusvaba. Ei tulegi see hinnavahe ju nii üüratult suur iseenesest ja hind üldse keskmise suurusega ühekordse maja puhul?
Külaline
külaline

Re: Siberi lehisest fassaad

Lugemata postitus Postitas Külaline »

c1m kirjutas: 30 Juul 2017, 11:07 Hinna poolest...Värvitud välisvoodrilaud kuusest jääb näiteks vist 10-15 euri kanti ruut? Ja tuleb siis mingi aja tagant üle värvida. Lehis kuskil 20 euri ruut ja põhimõtteliselt hooldusvaba. Ei tulegi see hinnavahe ju nii üüratult suur iseenesest ja hind üldse keskmise suurusega ühekordse maja puhul?
Ära saa valesti aru, kestab lehis ikka väga hästi. Hinna osas ise vaatad mis odav mis kallis, kui plaan värvida siis ei ole mõtet ~50% alusmaterjali eest rohkem maksta, sest odavam materjal kestab sama kaua ja on lihtsam värvida
laudise kinniti
külaline

Re: Siberi lehisest fassaad

Lugemata postitus Postitas laudise kinniti »

Kuna teema on olemas, siis tõmbaks samal teemal seda natukene laiemaks. Ootaks infot, et kuidas seda lehist mõõduka hinnaga seina kinnitada. Endal ootab ees 100m2 fassaadi paigaldus, 22mm poolpunn, laiusega 1200mm. Kui googeldada, siis soovitatakse A4 happekindlat kruvi mis teeks kruvide hinnaks umbes 700 eur. Päris julm! Tahaks hirmsasti naelaga paigaldada, aga räägivad, et lehise puit vänderdab neid välja.
c1m
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 50
Liitunud: 30 Juun 2016, 21:02
On tänanud: 1 kord

Re: Siberi lehisest fassaad

Lugemata postitus Postitas c1m »

laudise kinniti kirjutas: 04 Aug 2017, 07:10 Kuna teema on olemas, siis tõmbaks samal teemal seda natukene laiemaks. Ootaks infot, et kuidas seda lehist mõõduka hinnaga seina kinnitada. Endal ootab ees 100m2 fassaadi paigaldus, 22mm poolpunn, laiusega 1200mm. Kui googeldada, siis soovitatakse A4 happekindlat kruvi mis teeks kruvide hinnaks umbes 700 eur. Päris julm! Tahaks hirmsasti naelaga paigaldada, aga räägivad, et lehise puit vänderdab neid välja.
Kuna keegi siia vahepeal mõnda aega midagi postitanud ei ole, siis tekkis küsimus, et kas said endal fassaadi paigaldatud? Ja kas ikka A4 happekindlate kruvidega? Kas läks horisontaalselt või vertikaalselt?

Huvitav, et enamus kellelt uurind olen on öelnud, et lehist pole mõtet panna ja soovitavad ikka kuuske või mändi. Põhjenduseks, et kallis ja läheb UV mõjul ajapikku halliks jne. Ei tea kas asi on selles, et see on Eestis ikka veel pigem vähe levinud ja inimesed ei tea sellest suurt midagi või tõesti läheb liiga kalliks? Arhitektid kasutavad küll uute ehitiste puhul juba üsna palju. Endale igatahes meeldib.
Külaline
külaline

Re: Siberi lehisest fassaad

Lugemata postitus Postitas Külaline »

c1m kirjutas: 14 Jaan 2018, 23:41 Huvitav, et enamus kellelt uurind olen on öelnud, et lehist pole mõtet panna ja soovitavad ikka kuuske või mändi. Põhjenduseks, et kallis ja läheb UV mõjul ajapikku halliks jne. Ei tea kas asi on selles, et see on Eestis ikka veel pigem vähe levinud ja inimesed ei tea sellest suurt midagi või tõesti läheb liiga kalliks? Arhitektid kasutavad küll uute ehitiste puhul juba üsna palju. Endale igatahes meeldib.
kallis on subjektiivne, kellele odav kellele mõeldamatu jne. ajapikku halliks tähendab paari aastat , lõunapoolsel küljel võib hakata palju pindu viskama ja pragunema/lõhenema ja mängib ikka tugevamalt ja kauem, kui okaspuu ning võib kohati ka laudu lahti tõmmata, kui valed kinnitusvahendid.

Kui endale meeldib ja raha on , siis anna minna ja paigaldama pead tõsti tugevamate , happekindlate kruvidega.

Meie kliimas kestab viimistlemata kuusk ~15 aastat, kui otsene vesi peale ei voola ja vihmavesi saab kuivada, viimistledes ja hooldades ka 70 aastat ja üle. Viimistlemata lehis kestab ~50 aastat , aga kuna ta on kallim ja kui lõppviimistluseks on värv või toonitud puit, siis ei ole mõtet seda raha sinna alla panna kuna värvi alt niiehknaa aru keegi ei saa mis puiduga tegu ja koalik kestab sama aja. Jääb vast valikusse juhul, kui tema hõbehall loomulik välimus ära kasutada.

Hinnavahe võib olla väga oluline. Eritisuurema maja puhul, samuti materjali kaal ja töödeldavus erinevad ning kättesaadavus võib olla raskendatud ja ka ökoloogiline jalajälg on kohalikust materjalist tehes väiksem.
c1m
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 50
Liitunud: 30 Juun 2016, 21:02
On tänanud: 1 kord

Re: Siberi lehisest fassaad

Lugemata postitus Postitas c1m »

Seega probleeme, kui palju. Kahjuks ei saa väita, et raha palju oleks, aga uurin lihtsalt võimalikkust. Kuna vanema maja soojustuse vahetamisega/lisamisega pean niikuinii uue fassaadikatte peale mõtlema.
Värvida ei ole seda mõtet jah. Kui siis ikka naturaalselt. Huvitav kas sellist naturaalset puidutooni näiteks kuuse või männiga saab ka saavutada? Kui näiteks õlitada? Vist jääbki siis iga paari aasta tagant seda tegema. Kuigi...olen vist sellist lahendust ka näinud, samamoodi on ajapikku halliks tõmmanud, aga pigem tumehalliks.
fgh
külaline

Re: Siberi lehisest fassaad

Lugemata postitus Postitas fgh »

Raudsulfaadiga lehise töötlemine on väga levinud. Lehis kestab ikka väga kaua seinas, põhjamaades vanemad majad ikka rohkem, kui 50 aastat vanad. Hallid nagu päikese poolt põletatud puu ikka. raudsulfaat kiirendab protsessi ja tekitab mädanike ja muu elu vastase kaitse. uuendama peab korra mingi aja tagant. Kogu maja töötlemine sirka 40 euri.
Külaline
külaline

Re: Siberi lehisest fassaad

Lugemata postitus Postitas Külaline »

kestku see lehis 50 või 100 aastat vahet ei ole, selle ajaga see fassaad oleks niikuinii juba närtsinud ja vana, max 20 aasta tagant vahetaks juba puhtalt esteetilisuse poolest fassaadi mõne teise profiili või siis värvi vastu
Külaline
külaline

Re: Siberi lehisest fassaad

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Külaline kirjutas: 16 Jaan 2018, 14:03 kestku see lehis 50 või 100 aastat vahet ei ole, selle ajaga see fassaad oleks niikuinii juba närtsinud ja vana, max 20 aasta tagant vahetaks juba puhtalt esteetilisuse poolest fassaadi mõne teise profiili või siis värvi vastu
Üldjuhul fassaade vahetatakse ainult siis kui nad täiesti lagunenud on , puitfasaadi on hooldada lihtsam, kui vahetada ja hooldusega kestab kauem , kui keskmise juku eluiga. Seega, kui sa ei ole just ehitaja , siis isetegijana saad seda tööd oma maja juures ainult korra proovida.
ifffff
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1867
Liitunud: 31 Okt 2006, 00:18
On tänanud: 17 korda
On tänatud: 62 korda

Re: Siberi lehisest fassaad

Lugemata postitus Postitas ifffff »

c1m kirjutas: 14 Jaan 2018, 23:41
laudise kinniti kirjutas: 04 Aug 2017, 07:10 Kuna teema on olemas, siis tõmbaks samal teemal seda natukene laiemaks. Ootaks infot, et kuidas seda lehist mõõduka hinnaga seina kinnitada. Endal ootab ees 100m2 fassaadi paigaldus, 22mm poolpunn, laiusega 1200mm. Kui googeldada, siis soovitatakse A4 happekindlat kruvi mis teeks kruvide hinnaks umbes 700 eur. Päris julm! Tahaks hirmsasti naelaga paigaldada, aga räägivad, et lehise puit vänderdab neid välja.
Kuna keegi siia vahepeal mõnda aega midagi postitanud ei ole, siis tekkis küsimus, et kas said endal fassaadi paigaldatud? Ja kas ikka A4 happekindlate kruvidega? Kas läks horisontaalselt või vertikaalselt?

Huvitav, et enamus kellelt uurind olen on öelnud, et lehist pole mõtet panna ja soovitavad ikka kuuske või mändi. Põhjenduseks, et kallis ja läheb UV mõjul ajapikku halliks jne. Ei tea kas asi on selles, et see on Eestis ikka veel pigem vähe levinud ja inimesed ei tea sellest suurt midagi või tõesti läheb liiga kalliks? Arhitektid kasutavad küll uute ehitiste puhul juba üsna palju. Endale igatahes meeldib.
A4 kruvid fassaadi? Roostevaba müügimehed on head tööd teinud istutamas pähe mõtet et tsingitud nael ei kõlba millegiks.
fgh
külaline

Re: Siberi lehisest fassaad

Lugemata postitus Postitas fgh »

Kinnitusvahend peaks olema ikka sama elueaga, mis kinnitatav materjal ja arvestama peab ka keskkonnaklassiga.
Külaline
külaline

Re: Siberi lehisest fassaad

Lugemata postitus Postitas Külaline »

ifffff kirjutas: 16 Jaan 2018, 21:34 A4 kruvid fassaadi? Roostevaba müügimehed on head tööd teinud istutamas pähe mõtet et tsingitud nael ei kõlba millegiks.
lehis on vaigurikas ja happeline närib hästi , kui su naelapealt kuumtsink kogemata maha tambitud, siis jäävad fassaadile ajapikku roostesed plekid.
ifffff
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1867
Liitunud: 31 Okt 2006, 00:18
On tänanud: 17 korda
On tänatud: 62 korda

Re: Siberi lehisest fassaad

Lugemata postitus Postitas ifffff »

On näidata mõnda pilti roostes tsingitud naeltega fassaadist?
A ega mis mul sellest. Mis rikkal harilik see vaesel imelik.
arno14
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 482
Liitunud: 30 Juul 2010, 13:29
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 9 korda

Re: Siberi lehisest fassaad

Lugemata postitus Postitas arno14 »

eneseharimiseks teen pikkaajalise katse, mul on terassi ehitusest lehise jääke kõvasti, ajan lehisesse sisse kõik võimalike kodus olevaid tsingitud ja tsinkimata kinnitusvahendeid ja aastate pärast kirjutan tulemuse koos pildimaterjaliga.
Külaline
külaline

Re: Siberi lehisest fassaad

Lugemata postitus Postitas Külaline »

ifffff kirjutas: 17 Jaan 2018, 12:46 On näidata mõnda pilti roostes tsingitud naeltega fassaadist?
A ega mis mul sellest. Mis rikkal harilik see vaesel imelik.
otseselt enda tehtud pilti ei ole näidata, oma lehise kogemusest on tõmmanud puruks kruvisid paaril korral , naeltega ei ole proovinud :)

https://homeworlddesign.com/wp-content/ ... use-10.jpg selline ta üldjuhul on ajapikku kinnituskohad eristuvad , rooste puhul muutub puidu värv ka pruunikaks halli asemel
ifffff
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1867
Liitunud: 31 Okt 2006, 00:18
On tänanud: 17 korda
On tänatud: 62 korda

Re: Siberi lehisest fassaad

Lugemata postitus Postitas ifffff »

No puruks kruve sai mul üks tuttav välja vahetada ca 1/3 voodri jagu. Polnud ta küll lehisest, vaid kuusest. Lehis peaks veel rohkem niiskuse toimel mängima. Millised need kruvid olid - jään vastuse võlgu.

Pildil ma roostet ei näe, samuti kuumtsingitud naelu mitte. Tegemist on mingite kruvidega ju.

Eks see laudis hilisemalt läheb ise ka selliseks hallikaks. Aga kui on väga oluline et poleks mingeid kinnituskohti näha, ju siis tuleb tõesti roostevabaga panna... kui rahakott peab.

Edit: Googeldasin natuke. Väljamaa mehed soovitavad veel kruvist 2mm jämedama puuriga augu ette puurida, et puidu mängimine kruve ei purustaks.
c1m
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 50
Liitunud: 30 Juun 2016, 21:02
On tänanud: 1 kord

Re: Siberi lehisest fassaad

Lugemata postitus Postitas c1m »

ifffff kirjutas: 17 Jaan 2018, 17:14 Edit: Googeldasin natuke. Väljamaa mehed soovitavad veel kruvist 2mm jämedama puuriga augu ette puurida, et puidu mängimine kruve ei purustaks.
Tüütu, aga mõistlik lahendus. Tea kas kuskilt neid happekindlaid saaks ka vähe parema hinnaga?
Väidetavalt jääb lehise välisvoodrilaua hind ca 10-18eur/m2 + käibemaks, peamiselt levinud UYV 21x145mm maksab ca 12-14eur/m2 + käibemaks.
ifffff
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1867
Liitunud: 31 Okt 2006, 00:18
On tänanud: 17 korda
On tänatud: 62 korda

Re: Siberi lehisest fassaad

Lugemata postitus Postitas ifffff »

c1m kirjutas: 17 Jaan 2018, 18:56 Tea kas kuskilt neid happekindlaid saaks ka vähe parema hinnaga?
Ju mõne kruvimüüja kliendihalduriga pead kõnelema. Letihind on kole tõesti.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Siberi lehisest fassaad

Lugemata postitus Postitas Urmas »

c1m kirjutas: 17 Jaan 2018, 18:56 Tüütu, aga mõistlik lahendus. Tea kas kuskilt neid happekindlaid saaks ka vähe parema hinnaga?
Märksõnad "stainless screws" või "rostfreie Schraube".
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
Kasutaja avatar
rokikas
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6924
Liitunud: 30 Jaan 2005, 15:38
Asukoht: Saue
On tänanud: 227 korda
On tänatud: 231 korda

Re: Siberi lehisest fassaad

Lugemata postitus Postitas rokikas »

laudise kinniti kirjutas: 04 Aug 2017, 07:10 Tahaks hirmsasti naelaga paigaldada, aga räägivad, et lehise puit vänderdab neid välja.
Pane puust naelaga. ;) https://www.beck-lignoloc.com/index.php?id=1&L=1
c1m
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 50
Liitunud: 30 Juun 2016, 21:02
On tänanud: 1 kord

Re: Siberi lehisest fassaad

Lugemata postitus Postitas c1m »

rokikas kirjutas: 31 Jaan 2018, 08:18
laudise kinniti kirjutas: 04 Aug 2017, 07:10 Tahaks hirmsasti naelaga paigaldada, aga räägivad, et lehise puit vänderdab neid välja.
Pane puust naelaga. ;) https://www.beck-lignoloc.com/index.php?id=1&L=1
Ma arvan, et mingi aja pärast hakkab siis päris põnev neid voodrilau küljest ära toksida. :roll:
Aga kui nüüd rääkida sellest augu ette puurimisest...kas on mõeldud, et ainult laua otstesse või kõigile? Päris ajamahukas töö, kui kõigile.
ifffff
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1867
Liitunud: 31 Okt 2006, 00:18
On tänanud: 17 korda
On tänatud: 62 korda

Re: Siberi lehisest fassaad

Lugemata postitus Postitas ifffff »

Kõikidele kruvidele ikka auk ette. Selle augu mõte on võimaldada laual paisuda-kahaneda ilma kruvi lõhkumata.
Vasta