kandev tala ja selle mõõdud

tarmotaa
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 26
Liitunud: 15 Sept 2015, 20:07

kandev tala ja selle mõõdud

Lugemata postitus Postitas tarmotaa »

Tervist
Soov ehitada garaas 10mx17m vundament valmis ja seinteks valisin roclite kivi ning nüüd selline tõsine mure kuna puudub igasugune teadmine ema tala,talade mõõtude kohta.Soovin viil katuse alla ehitada olme ruumid ja alla ei soovi panna ühtki posti,katus suht terav eriti vahelaele toetuma ei jää.Algne plaan oli piki hoonet panna 3posti ja nende peale 200x300 palgid,ja siis omakorda nende peale prussid 400mm või 600mm sammuga.Aga nüüd tahaks kas siis piki hoonet liimpuit või vineer tala või risti hoonet 4m-5m sammuga talasid et nende vahele panna endal olevad 200x300 talad,loodan et seletasin aru saadavalt.Endiselt õhus küsimus mis mõõdus need olema peaks.Olen päevi netist uurinud ja leidnud igasugu teemasid ja valemeid aga pole päris projekteerija inseneri haridusega.Olen ka paar exeli tabelit leidnud aga seal lõppesin andmed 6m peal.Tõsine mure minu jaoks.Äkki keegi oskab mulle maakeeli seletada mis mõõtudega peaks pakkumist küsima,sest kõik firmad pakuvad kauppa aga mõõtusid ei paku vaid küsivad minult kes suht loll selle koha pealt.
Palun abi ette tänades.
ifffff
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1867
Liitunud: 31 Okt 2006, 00:18
On tänanud: 17 korda
On tänatud: 62 korda

Re: kandev tala ja selle mõõdud

Lugemata postitus Postitas ifffff »

Tee fermid ja pole vaja mingeid ematalasi ega poste. Kui ise ferme arvutada ei mõista, siis küsimusele mida kus ja kuidas - sellele küsimusele vastab konstruktor.
tarmotaa
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 26
Liitunud: 15 Sept 2015, 20:07

Re: kandev tala ja selle mõõdud

Lugemata postitus Postitas tarmotaa »

Fermid muidugi kõige lihtsam varjant selleks netis joonised olemas sisesta oma hoone mõõdud ja hakka aga tegema neis.Aga ei taga ferme sest siis kaob meeletus koguses vaba ruumi lihtsalt ära,teisel korrusel.Ennem olen nõus raiskama mingi koguse raha nendele taladele kui sellises koguses vaba ruumi.
Kasutaja avatar
Chef
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 530
Liitunud: 22 Juun 2006, 11:27
On tänatud: 7 korda

Re: kandev tala ja selle mõõdud

Lugemata postitus Postitas Chef »

Tegin kunagi ammu ka suure õhinaga Exceli rakenduse endale puidu arvutamiseks, hetkel enam pulkadeni ei mäleta, kuidas peentimmida, aga proovisin varasemalt jäänud seadetega 10m ava jaoks sobivat ristlõiget ja selgus, et kui katusealusesse osasse tulevad olmeruumid ehk kasuskoormus 2kN/m², siis peavad olema talad 200x400mm, sammuga 1m! Sammuga 4m peab tala olema 200x750mm ja 5m sammu jaoks 200x800mm. See on nüüd arvestades kõige tavalisemat saematerjali, mille klassiks arvestatakse C16. Kui panna kangem liimpuit klassiga GL36h, siis piisab 4m sammu jaoks 200x500mm.
ifffff
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1867
Liitunud: 31 Okt 2006, 00:18
On tänanud: 17 korda
On tänatud: 62 korda

Re: kandev tala ja selle mõõdud

Lugemata postitus Postitas ifffff »

Fermid saad ka nii lasta projekteerida, et keskele jääb tühi ava teise korruse ruumide jaoks. Ka talade ja postide suurus, nende asetsemine jne nüansid pead ikkagi laskma konstruktoril arvutada. Foorum pole koht kus tugevusarvutusi tasuta jagatakse ,ning mis kõige olulisem et ka keegi pärast antud nõu paikapidavuse eest vastutab.
Kasutaja avatar
Chef
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 530
Liitunud: 22 Juun 2006, 11:27
On tänatud: 7 korda

Re: kandev tala ja selle mõõdud

Lugemata postitus Postitas Chef »

Noh, paber lubaks mul ka konstruktor olla, tööelu on lihtsalt omad korrektuurid teinud :)
tarmotaa
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 26
Liitunud: 15 Sept 2015, 20:07

Re: kandev tala ja selle mõõdud

Lugemata postitus Postitas tarmotaa »

Eks ta natuke imelik ole aga kellele ma siin ülekandeid tegema hakkan et üks ekseli tabel kätte saada.
Külaline
külaline

Re: kandev tala ja selle mõõdud

Lugemata postitus Postitas Külaline »

tarmotaa kirjutas:Eks ta natuke imelik ole aga kellele ma siin ülekandeid tegema hakkan et üks ekseli tabel kätte saada.
ja kellele raha anda leidmaks 10m puitmaterjali, liimpuit ainus valik
tarmotaa
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 26
Liitunud: 15 Sept 2015, 20:07

Re: kandev tala ja selle mõõdud

Lugemata postitus Postitas tarmotaa »

Nägin metsas kurja vaeva et leida puu mis 200x300 välja annaks 5m,mis siin 10 meetrist veel rääkida.Lisaks kes ja kus üldse võimalik 10m palkki lõigata.Selle uuringi seda liimpuidu teemat aga pole infot mõõtude kohta.
ifffff
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1867
Liitunud: 31 Okt 2006, 00:18
On tänanud: 17 korda
On tänatud: 62 korda

Re: kandev tala ja selle mõõdud

Lugemata postitus Postitas ifffff »

Kas nüüd rocklite sein kannatab, aga kas rahaliselt mõistlikum poleks äkki hoopis monoliitbetoon või paneelidest vahelagi puidu asemel. Sest pane 10m silde peale kui lai pruss tahad, õõtsuma jääb see põrand ikka. Mõne jämedama daami peale viskab ehk kohvitassigi laualt maha.
tarmotaa
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 26
Liitunud: 15 Sept 2015, 20:07

Re: kandev tala ja selle mõõdud

Lugemata postitus Postitas tarmotaa »

10m liimtala iga 5m taha kas hakkab läbi vajuma õõtsuma,ma arvan et kui arvutuslikult asi paikka pannakse siis ei tohi ta neid memmesid siin midagi lennutama hakkata.Sent siia sinna kindlasti hakkab võibolla läbi vajuma.J hoone teist korrust ei hakka 100 prosa ulatuses kasutama,vaid kuskil 1,2m-1.5m müürilatist hoone sisse pooletuleb sein,toonvärk kes kuidas nimetab sarikate külge,see kõik peaks stabiilsemaks selle tegema.Ehk siis ideaalis kui kõik valmis siis peaks selline 4-5m laiune ja17m pikk vaba ruum tekkima kus saab hiljem mõelda mis teeb jne.See ikka ulmeliselt suur ruumi raiskamine kui näiteks hakata verme tegema sinna.Siin eelnevalt pakuti et on võimalik teha verm mis jätaks keskmise osa ikka tühjaks ,aga kas nii suures ulatuses ma ei usu.Puidu valik ikka selle et arvutuslikult vist ikka odavam.Betooni paneelide peale olen ka mõelnud aga seal hakkasid 24eurist ruut ja kui 10m paneeli tahad siis ruudu hinne veel suurem.Olen nõus sinna panema nii betooni kui liimpuidu,t-tala mis iganes aga asi ikka summas mis selleks kulub.
Kasutaja avatar
Chef
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 530
Liitunud: 22 Juun 2006, 11:27
On tänatud: 7 korda

Re: kandev tala ja selle mõõdud

Lugemata postitus Postitas Chef »

Igal talal on lubatud läbipaine. Puidu puhul on see L/200 ehk arvutuslikult võib 10m tala olla keskelt kuni 50mm läbipaindes. Nt. 200x600mm liimpuittala läbipaine on ~34mm. Õõnespaneelide pingetrossid hoiavad paneeli algselt ülespoole paindes ja paneeli paika panemisel ning koormamisel vajub paneel nö sirgeks.
tarmotaa
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 26
Liitunud: 15 Sept 2015, 20:07

Re: kandev tala ja selle mõõdud

Lugemata postitus Postitas tarmotaa »

Aru saadav,et paindub läbi ava mõõt ikkagi 10m ja kui teistpidi vaadata siis hoopis 17m.Liimtalasid tehakse 30m ka ja kõik püsib ilusti koos.See selleks aga pärast kui kõik valmis ei hakka kindlasti iga ülekaalulise pärast see põrand,lagi üles alla käima nagu eelnevalt mainiti.Seda ma siin taga ajangi et mis mõõdus talad jne,et ei juhtuks seda nende ülekaalulistega minu põrandal. :)
tarmotaa
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 26
Liitunud: 15 Sept 2015, 20:07

Re: kandev tala ja selle mõõdud

Lugemata postitus Postitas tarmotaa »

Tevist.
Olen leidnud oma talade saagale lahenduse,tänu foorumi kasutajale Chef.
Tema oli lahke jagama väärt exeli tabelit,ILMA RAHATA millega sai arvutatud liimtalade mõõdud,suur suur tänu temale.Nimelt lahendan asja risti hoonet taladega,sest piki hoonet läksid mõõdud ulmeliseks minu jaoks.
Suur tänu veel kord.
onu41
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 674
Liitunud: 09 Veebr 2006, 10:54
On tänanud: 43 korda
On tänatud: 5 korda

Re: kandev tala ja selle mõõdud

Lugemata postitus Postitas onu41 »

Saada palun mulle ka see tabel. Onu.urvo@gmail.com

Tänuf
Plaatimistööd üle Eesti. AIVERIOU@GMAIL.COM
Külaline
külaline

Re: kandev tala ja selle mõõdud

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Teeme siis juba avalikuks selle tabeli! Info ajastu ju, info jagaja nüüd sellepärast vaesemaks küll ei jää.
tarmotaa
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 26
Liitunud: 15 Sept 2015, 20:07

Re: kandev tala ja selle mõõdud

Lugemata postitus Postitas tarmotaa »

Oleks kasutaja Chef tahtnud seda nii väga avalikult jagada siis oleks ta seda ka teinud,ma arvan et võtke ise temaga ühendust.Ei taha hakata teiste väärt infot ilma luba küsimata siin jagama.
Kasutaja avatar
Chef
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 530
Liitunud: 22 Juun 2006, 11:27
On tänatud: 7 korda

Re: kandev tala ja selle mõõdud

Lugemata postitus Postitas Chef »

Puidu arvutus.xls
(49.5 KiB) Allalaaditud 886 korda
Küsijatele olen saatnud. Ei ole vastu kui edasi jagatakse.
tarm_
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 106
Liitunud: 28 Dets 2011, 22:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 8 korda

Re: kandev tala ja selle mõõdud

Lugemata postitus Postitas tarm_ »

Uuh, karm mõelda, et keegi ehitusfoorumist nüüd tõmbab selle exceli tabeli ja kukub talasid dimensioneerima. Need, kes on võimelised seda tabelit kasutama, on selle endale juba ise teinud. Kui sa ise ei ole võimeline seda kokku panema, siis ei tohiks sa seda ka kasutada. Insenerihariduseta inimene ei saa aru, millist kasutusklassi või varda kinnitusviisi ta peaks kasutama. Milliste koormustega ta peab arvestama ja milliseid läbipainde piirväärtusi kontrollima. Põrandatalade puhul saab tihti määravaks vibratsioon, mida selles tabelis ei käsitleta jne.
Hoidke ennast ja teisi ja jätke kandekonstruktsioonide dimensioneerimine spetsialistidele. Kui teid ei kõiguta varinguohtlike konstruktsioonide loomine, siis ehk kõigutab teid see, et selle tabeli abil võite te saada ka mitu korda kallima konstruktsiooni kui teil tegelikult oleks vaja.
tarmotaa
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 26
Liitunud: 15 Sept 2015, 20:07

Re: kandev tala ja selle mõõdud

Lugemata postitus Postitas tarmotaa »

Mina andsin selle tabeli oma projekteerjale kes väga kiitis seda ja andis minule talade mõõdud mida palusin.Ta muidu kasutas nõuka aegset infot mis pole kindlasti vale,see tabel tõestas seda.Ise sinna mingeid andmeid toppima hakata nagu eelnev härra mainis loomulikult riskantne teema.Tavaline inimene elus ei oska arvestada mitu kg ruudu kohta lubatud jne.Minul veel keerulisem see,et liimtalade vahele panen tava puidust talad jne jne,mina elus seda ei oskaks seal tabelis kuidagi rakendada.
Vasta