Õunapuu, ploomi ja kirsi puit - kuidas saagida?

nipernaadi
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 48
Liitunud: 16 Juun 2009, 18:07
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 3 korda

Õunapuu, ploomi ja kirsi puit - kuidas saagida?

Lugemata postitus Postitas nipernaadi »

Olen viimase paari aasta jooksul oma aias maha võtnud ca 30-40 vana õunapuud, ploomi ja kirssi. Vähegi jämedamad tüved ja oksad olen virnastanud välitingimuses kuuri seina äärde lootuses, et ühel heal päeval saan neid majja mööbli valmistamisel ära kasutada. Pole aga suutnud veel välja mõtelda head varianti, kuidas seda materjali plankudeks, laudadeks saagida. Kes vanade õunapuude puiduga kokku puutunud, see teab, kui kõverad ja okslikud nad võivad olla. Seega üsna palju sellest materjalist erineva läbimõõdu, sirguse ja pikkusega. Äkki on siinses foorumis mõni, kes taolise probleemiga varem kokku puutunud ja ei pea paljuks oma kogemust jagada? Platesaag ei aja asja ära, väiksemad lintsaed samuti mitte. Niinimetatud koduse saekaatri jaoks jäävad paljud jupid jälle liiga lühikeseks. Ette tänades! Toomas
Teinekülaline
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 366
Liitunud: 06 Jaan 2009, 23:19
Asukoht: Tallinn, läänepoolne Harjumaa
On tänatud: 22 korda

Re: Õunapuu, ploomi ja kirsi puit - kuidas saagida?

Lugemata postitus Postitas Teinekülaline »

Saagida saab kasutades kettsaagi ja soovitavalt pikisaagimise ketti (erineb tavalisest eelkõige teritusnurga poolest, hammast ülalt vaadates tavaketil 30 kraadi, pikisaeketil 10 kraadi) Lühikesi pakke saab ka pikuti lihtsalt lõhestada. Kuivatamiseks on soovitav paku koor kirve teraga täksida mitte üleni eemaldada. Jämedamate pakkude korral soovitav eraldada südamikuosa nii, nagu selles http://www.youtube.com/watch?v=NsUm33E4C_w märja puidu treimise videos näidatakse.
Kui on soov aga koduste vahenditega planguks saagida siis sobivaim on nn Alaskan mill tüüpi saag. Sel juhul ei oma paku pikkus mingit tähtsust, saab saagida väga pikka ja väga lühikest ja vajadusel ka palgi otsast ühesuguse laiusega kettaid. Endale nikerdasin sellise poole päevaga ise.
Manused
002.jpg
002.jpg (126.93 KiB) Vaadatud 7426 korda
001.jpg
001.jpg (118.09 KiB) Vaadatud 7426 korda
Ei ole lahendamatuid probleeme, on vaid vähe aega või raha
Ei ole rumalaid küsimusi, on vaid rumalad vastused
Kuid vastuse võib saada vaid see, kes küsib. 5013245
http://nagi.ee/photos/Teinekulaline
nipernaadi
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 48
Liitunud: 16 Juun 2009, 18:07
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 3 korda

Re: Õunapuu, ploomi ja kirsi puit - kuidas saagida?

Lugemata postitus Postitas nipernaadi »

Tänud huvitava info eest! See videoklipp toore materjali treimisest ja hilisemast toote kuivatamisest oli samuti väga huvitav. Ilmselt võtan kevade poole Sinuga korra telefoni teel ühendust ja konsulteerin natuke täpsemalt selle "Alaskan mill" tüüpi rakenduse osas.
raske algus
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 37
Liitunud: 13 Sept 2012, 10:46
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 1 kord

Re: Õunapuu, ploomi ja kirsi puit - kuidas saagida?

Lugemata postitus Postitas raske algus »

Logosol pakub sarnast asja ja minu arust ka täiesti ise endale tehtav. http://www.aiatehnika.eu/index.php/et/s ... g?sef=hcfp

Aga ma ei läheks küll kettsaega õunapuu, kirsi või ploomi kallale. Kadu on liiiga suur nii vähe leiduva puidutüübi jaoks. Parem oleks seda lintsaega saagida. Lisaks on nende puuliikide suur viga nende meeletult pikk kuivamise ja mängimise aeg. Mööbli tegemisel tasuks kaaluda õhukese kihi liimimist mõnele vähem mängivale pinnale nagu kasvõi vineer.
Teinekülaline
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 366
Liitunud: 06 Jaan 2009, 23:19
Asukoht: Tallinn, läänepoolne Harjumaa
On tänatud: 22 korda

Re: Õunapuu, ploomi ja kirsi puit - kuidas saagida?

Lugemata postitus Postitas Teinekülaline »

Soovitan toksida guuglisse "alaskan mill" ja näete kui laialdaselt on see saagimismoodus kasutusel eriti ameerikamaal. Muuseas, Aiatäht müüs neid mõni aasta tagasi ca 2000 krooniga aga ilmselt konkureerimise tõttu Logosoliga nende müük lõpetati. Materjali kadu kett vs lint on kodusel töötlemisel täiesti teisejärguline. Minu huvi asja vastu tekkis sellest, et vahetevahel oma maamaja ümbrust hooldades või oma metsast kütet tehes tekib mõni üksik palgijupp saart, vahert, kaske, haaba, sangleppa vms mille tahaks ahju ajamise asemel planguks (tarbepuuks) lasta aga kuhu sa selle ühe tümikaga lähed ja palju koos toomise-viimisega need paar planku maksavad. "Alaska" eelis ongi see, et sellega minnakse palgi juurde, mitte ei tarita palki saeveskisse. Näiteks selles videos: http://www.youtube.com/watch?v=VNrEfpI89rU tegelane kurdabki, et selle palgiga teda saeveskis jutule poleks üldse võetud. "Alaska" võimekuse määrajaks on lati pikkus ja mina oma esimesel katsel kasutasin sael peal olevat standardset 14" lehte, see võimaldab mul saagida kuni 35cm palki, ehk tulevikus pikem latt ja paksem palk.
Ei ole lahendamatuid probleeme, on vaid vähe aega või raha
Ei ole rumalaid küsimusi, on vaid rumalad vastused
Kuid vastuse võib saada vaid see, kes küsib. 5013245
http://nagi.ee/photos/Teinekulaline
raske algus
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 37
Liitunud: 13 Sept 2012, 10:46
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 1 kord

Re: Õunapuu, ploomi ja kirsi puit - kuidas saagida?

Lugemata postitus Postitas raske algus »

Jah, olen nõus, et seda tüüpi saagimismoodusel on suuri eeliseid (üksik, erikujuline palk, vajadus mobiilselt toimetada jne). Ausalt öeldes uurin ka endale võimalust sellist moodulit teha, sest maal on tekkinud väike kogus kuivanud saart ja vaherit. Hakata neid järelkäru peale punnitama ja kohalikku saekaatrisse viima ei tahaks, sest sellist natuke täna ja tsipake tulevikus tuleb kindlasti ette. Saag olemas ja tekkiva saepuru pärast ei muretse. Õnneks või kahjuks on lisaks olemas lintsaag ja sellepärast mul hea soovitada jätta luuviljaliste saagimine seda tüüpi sae tarbeks. Peace!
puutöö mees
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 81
Liitunud: 30 Nov 2012, 18:35

Re: Õunapuu, ploomi ja kirsi puit - kuidas saagida?

Lugemata postitus Postitas puutöö mees »

Olen ise ka mõelnud kettsaega saagimise peale aga pole veel tegudeni jõudnud, mul saekaater kodule nii lähedal, et võib ka kahe pakuga minna.
Küll aga olen lintsae peal lõigand, 50 cm pikkune õunapakk pole mingi probleem viiludeks teha.Saab ka pooleteise meetrisega hakama, mööbli jaoks pikemat matejraali väga vaja polegi..
Mõni 50cm rataga lintsaag ja saab väga edukalt enda tarbeks lühemaid laudu lõigata.

Kui läks ise ehituse peale mõte siis võiks teha juba lintsae baasil.
Seda ei võta õla peale aga palgi suudab vast iga mees endale hoovi peale tuua.
Ardi
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 795
Liitunud: 26 Okt 2006, 21:32
Asukoht: Raplamaa,Juuru
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 2 korda

Re: Õunapuu, ploomi ja kirsi puit - kuidas saagida?

Lugemata postitus Postitas Ardi »

Tellid mind saagima.Olen saaginud ka tammepakku 3cm ketasteks,alati ei pea palk olema 6 või 8 meetrine.Kui saab kinnitatud siis võib see kasvõi meetrine olla.
Pilt
Müün küttepuid,osutan kallurveoteenust(3T).5280616
Osutan ka palgisaagimisteenust mobiilse lintsaekaatriga.
Marko1
külaline

Re: Õunapuu, ploomi ja kirsi puit - kuidas saagida?

Lugemata postitus Postitas Marko1 »

Ma sain ka oma mikrosaekaatri käima. Seadistamisega oli alguses natuke jebimist, kogemuse puudumine ka muidugi segas. Teritusnurkade kohta ütleksin, et 30 kraadi meeldis rohkem kui 5 kraadi. Video siin:
https://www.youtube.com/watch?v=C_TjpNQc-vo
Vasta