Segased lood maja kasutuse ja taastamisega.

ehituslubadega jms seonduv
Uberik
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 2
Liitunud: 08 Veebr 2019, 15:02

Segased lood maja kasutuse ja taastamisega.

Lugemata postitus Postitas Uberik »

Majal on kasutus mahavõetud ja pandus teisele majale. Tegu on maatulundusmaaga.
Küsin, et kui tahan nüüd oma maja taastada, et mis võimalused täpselt on? Kui majal eemaldan katuse ja kaks seina ja taastan vundamendi ja ehitan uued seinad. Kas see läheb taastamise alla? Kas olen õigesti aru saanud, et siis ei vaja ma luba selleks?
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Segased lood maja kasutuse ja taastamisega.

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Vist ei ole kõige õigem näide, aga ikkagi, ehk on midagi õppida.

Ümberehituse puhul saab hakkama ainult ehitusprojekti ja ehitusloaga.

Allikas https://ekspress.delfi.ee/kuum/vilja-sa ... d=32661337

Isegi MuPo tunnistas kõik seaduslikuks. ;) https://www.postimees.ee/305109/mupo-sa ... mmutatudki
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10615
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Segased lood maja kasutuse ja taastamisega.

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Algne küsija on ikka üsna segaselt situatsiooni kirjeldanud.
Kõigepealt pead uurima mis KOV on kirjas krundi kohta. Alusta maaameti kodulehelet ja vaata mis andmed on seal kirjas (selle lammutatud maja kohta). Pole paha käia KOV uurimas ka tingimusi - mida võid ja mida mitte. Seal sa uurid tingimusi ja nõutavaid pabereid, loomulikult oma plaane ei tutvusta. Olulised märksõnad on millal on vaja Detailplaneeringut ja kas võib ka ehitada "Laohoonet" maatulundusmaale. Võid üsna kindel olla, et kahte elumaja võib vallaametnik mitte lubada. Samas kui lubaks võibolla teed need detailpalneeringu muudatused ja ümberkruntimise 2 kinnistuks ära, hiljem oled sõltumatu. Plaan B on ehitada "Laohoone", mis juhtumisi on hiljem justkui elamu. Võibolla rahuldud ka väikehoonega (-60 m2), sel juhul võid eduka asjaaajamisega kuu pärast ehitama hakata.
Tõenäoliselt, kui rääkisid kasutusloa üleandmisest teisele majale ja maja lammutati siis lammutatud hoone on igas mõttes kõrvaldatud KOV andmebaasist ja seda ei saa enam taastada - ongi ametlikult lammutatud! Sel juhul pead nagunii uue maja ehitama. Valikuid on palju - väikeehitis, "laohoone" või lausa jagad kinnistu kruntideks ja uuele krundile ametlik elamu. Igal asjal omad plussid ja miinused. Alusta maatulundusmaa omaniku õiguste uurimisega vastavast seadusandlusest.
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10615
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Segased lood maja kasutuse ja taastamisega.

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Ma maaameti kaardilt nägin propertise all olemasoleva ehitise kohta üldandmeid - mitu m2 hoone alune pind jne. Tegu oli lagunenud maja jäänukina (st. majast oli palju vähem tegelikkuses alles jäänud kui seal propertise all kirjas). Muidugi EHR oli rohkem andmeid aga maaameti kaardilt lähtekohana alustada on ju hea. Seega sellel hoonel poleks rohkem olnud vajagi, kui kirves ja saag kätte ning olemasolevasse suuruses alustada renoveerimistöödega. Kui maaameti kaardil kunagise hoone kohta pole märget siis tõenäoliselt on ka EHR täitsa tühi ja edasi tuleb lähtuda kui täiesti uue hoone ehitamisele tulenevatest nõuetest.
Uberik
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 2
Liitunud: 08 Veebr 2019, 15:02

Re: Segased lood maja kasutuse ja taastamisega.

Lugemata postitus Postitas Uberik »

Lugu on täpsemalt selline.
Ostsin paar aastat tagasi kaasomandisse, aga kasutuskorraga 2000m2 kus oli ostes kasutuses olev elamu. Algselt oli plaan, et kui oleme 2a. maksnud ära selle eest siis hakkame vallaga asju ajama, et ehitada uus, kuna see vana on amortiseerunud. Tegime DP ja saime vastuseks, et nõue on 5000m2, meil on 2000m2. Siis mõtlesime, et kuna maja oli ju kasutusel peaks saama taastada. Vallas selgus, et kasutus on ära võetud ja pandud minu kaasomaniku elamule. Kes pani ja miks, seda ei tea keegi, ei vallas ega ka minu kaasomanik. Ühesõnaga vallas öeldi, et mul on puukuur mitte elamu. Tagasi saab siis kui taastan. Aga mida see täpsemalt tähendab? Maja on reaalselt vaja vundamendist kuni katuseni uuesti teha, sest vundament on paekivist ja olematu ja seinad palgist mis on mädanenud ja katus on ka ausõnapeal.
Kas üldse on võimalik sellise jamaga saada tagasi kasutust ja ehitada. Ma isegi ei kujutaettegi kas peaksin otsima ettevõtte kes teeb kasutuslubasid või arhitekti otsima? Ilmselgelt ise ma nendest asjadest aru ei saa ja vajaksin kindlasti spetsjalisti abi. Aga mis spetsjalisti täpsemalt?
Vasta