Nutikodu

siia käivad üldised teemad, mis teistesse foorumitesse ei sobi
markopraakli
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 4
Liitunud: 13 Apr 2017, 12:27

Nutikodu

Lugemata postitus Postitas markopraakli »

Kuna ehitan endale "nutikodu" siis mõtlesin, et jagan teistelegi oma teadmisi ning ootaksin ka teisipidi tagasisidet.

Plaan on ehitada võimalikult autonoomne kodu alustades elektroonikast ja lõpetades tarkvaraga. Kogu jutu olen pannud kirja eraldi blogisse:

https://nutikodu.blogspot.com.ee/2017/0 ... ikodu.html

Igasugune tagasiside on oodatud :hello:
Kasutaja avatar
laurit
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 360
Liitunud: 13 Jaan 2010, 23:15
Asukoht: Harjumaa
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 9 korda

Re: Nutikodu

Lugemata postitus Postitas laurit »

Jälgin teemat.
Edu ehitamisel.
Külaline
külaline

Re: Nutikodu

Lugemata postitus Postitas Külaline »

6. jaanuar on saanud kirja 33 rida teksti.
Sellest päevast on hulga aega mööda läinud.
Kuidas mõtted arenenud on?
ping
:hello:
markopraakli
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 4
Liitunud: 13 Apr 2017, 12:27

Re: Nutikodu

Lugemata postitus Postitas markopraakli »

Rõõm kuulda, et tunnete huvi käekäigu üle. Hetkel on seis selline, et tuunisin oma gaasikatla autonoomsemaks: https://nutikodu.blogspot.com.ee/2017/0 ... imine.html
Lähiajal peaksid kilpi viimased jupid ka saabuma siis saab hakata ka seda installeerima. Seni olen programmeerinud tarkvara: teatud reeglide peale näiteks on võimalik käivitada tulesid või muid tseene. Hetel olen teinud nii, et õhtul kell 20:00 läheb solar-aiamajal tuled põlema ja 21:00 - 06:00 vahel liikumise peale läheb I korruse tuled 10% peale tööle - ei pea hakkama lüliteid otsima unise peaga.

Kuna nüüd ilmad on soojemad ja kannatab ka aias veidi toimetada, siis olen jätkanud ka solar-aiamaja projektiga, järgmiseks on tiigita kose "pondless waterfall" ehitada solarsüsteemi peale. Eks kõigest sellest ka kajastan siia.

Ehk on ka kellegil endal ideid või mõtteid jagada lisaks?
Külaline
külaline

Re: Nutikodu

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Kuidas muidu sellise "hädavalguse" kasutegur on?
Nii energiatõhususe kui ka soetusmaksumuse osas?

Ise panin 0,4W LED tule pidevalt põlema kriitilisele kohale ja arvutasin, et kui sellele tulele kasvõi tavaline lüliti vahele monteerida siis selle lüliti tasuvusaeg oleks üle 10 aasta.
Kusjuures kasutades liikumisandurit siis selle liikumisanduri enda energiatarve oleks ületanud LEDi energiatarvet 10 korda pidevalt.
Kokkuvõttes on odavam kui koguaeg väike "hädavalgus" põleb.
Muidugi, millegi isetegemise rõõm on omaette väärtus ja seda on raske mõõta.

Ise püüan oma elamistes kasutada minimaalselt moodsaid "tooreid" lahendusi eluliselt vajalikes kohtades.
Praktiliselt kõiki eluks vajalikke asju saab ka lihtsamalt (töökindlamalt) teha.
10 aasta pärast ei pruugi isegi tavapärast USB pesa, sellele sobivate protokollidega, olemas olla.
Näiteks mul tehtud, praeguse ilmaga (pilvisus ja rünkpilved) Tallinnas, ainult elektril töötava küttega maja, keskmiselt kogu ööpäevane võrgust võetav elektrienergia 3kWh ja võrku päevas müüdud energia 24kWh. Ma usun, et seda suudab elektrik ka 20 aasta pärast kruvikeeraja ja kontrolllambiga remontida. (Kui juhtumisi ise seniilseks peaks jääma.)
viewtopic.php?f=24&t=57854&hilit=ping
ping
:hello:
markopraakli
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 4
Liitunud: 13 Apr 2017, 12:27

Re: Nutikodu

Lugemata postitus Postitas markopraakli »

Liikumisanduriteks kasutan http://www.zimply.ee/et/a/fibaro-liikumisandur selliseid elemente. Neil on mitu asja ühes, saan lisaks liikumsele kätte ka tempi + lux-id. Jällegi vastavalt vajadustele neid parameetreid kasutada. Energit tarbib elutoa LED lambid 10% juures 4W. Lampe laes selliseid on 3x15W. Tasuvust ma hetkel veel ei arvesta ja ei teagi kas pean tähtsaks arvestada. Nagu mainisid, siis isetegemise rõõm on suurem ja seda on raske hinnata. Kuna tegelen IT + automaatika vallas siis nutikodu projekt on rohkem väljakutse.
Plaan on ka enda lamekatusele solarid panna, aga ilmselt mitte sel aastal, kuid saan aru, et sel teemal saan sinuga konsulteerida :)
yllarp
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 11
Liitunud: 30 Sept 2014, 13:45

Re: Nutikodu

Lugemata postitus Postitas yllarp »

Isetegemise rõõm on kahtlemata suur aga kas kõikide asjade nullist tegemisel on mõtet?
Miks mitte võtta mõni laiemalt levinud lahendus ja sellele omale vajalikud osad juurde teha - saaks näpud koodiseks ja oleks ehk ka teistel suurem kasu.
Ise kasutan https://home-assistant.io/ mis pole veel nö. "tavakasutaja" jaoks päris mugav aga praegugi võimaldab see suhteliselt lihtsa vaevaga kasutada sadu komponente (600+) ja juhtida erinevate ökosüsteemide seadmeid ühes kohast. Näiteks vaatab mu kodu NorthPoolist elektri hinda ja alumise koridori põrandaküte töötab ainult siis, kui elektri hind on päeva mediaanist madalam, või siis kui temperatuur langeb alla virtuaalse termostaadi kaudu määratud piiri. Pesumasina juures on liikumisanduriga aktiveeruv LED riba, mis visualiseerib hetkehinda (punane -> roheline). Elutoa kardin langeb päikeseloojangul ja tõuseb hommikul koos päikesega ise, õhtul TV lahti tehes hämardub valgus, uksekell ja postkasti avamine saadavad näoraamatusse sõnumi, kui kedagi pole kodus (vaadatakse kas telefonid on wifis) siis alandatakse tubade temperatuuri, veesõlmede juures on lekkeandurid jms. vajalikud ja veel vajalikumad asjad tehtud :D
Foorumis ka palju kasulikke õpetusi, nt reisirežiimi tegemine, mis aegajalt suvaliselt tulesid põlema paneb, TV või raadio sisse lülitab jms. et luua muljet kellegi kodus olemisest.
Kui oleks pidanud kõike seda tarkust ise progema, siis ilmselt valiks veel taustavärvi ja plõksiks äpi kaudu tulesid sisse-välja 8)
Ping'i mõtet edasi arendada, siis ilmselt oled sa ka mõelnud mis juhtub kui sa keset talve peaks mõneks nädalaks komandeeringusse minema ja samal ajal keskseade üles ütleb - kas naine-lapsed jäävad pimedasse külmetama või saavad sama mugavalt edasi elada? RaspberryPi’d kasutades pole küsimus kas, vaid millal mälukaart nässu läheb. Endal on kõik olulised asjad endiselt ka käsitsi juhitavad (valgustitel ja küttereleedel füüsilised lülitid, kardinal pult) ja mugavusautomaatika pole eluliselt oluline.
Edu ja jälgin teemat
aero
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1925
Liitunud: 27 Mai 2010, 10:40
On tänanud: 77 korda
On tänatud: 77 korda

Re: Nutikodu

Lugemata postitus Postitas aero »

yllarp kirjutas: 04 Mai 2017, 15:51uksekell ja postkasti avamine saadavad näoraamatusse sõnumi, kui kedagi pole kodus (vaadatakse kas telefonid on wifis) siis alandatakse tubade temperatuuri, veesõlmede juures on lekkeandurid
Mis sa postkastiga tegid täpsemalt?

Tegelikult huvitab mind lekkeandurite teema isegi rohkem. Muu nutikodundusega ei viitsi tegeleda aga lekkeandureid tahaks küll. Mis võimalused selleks on?
yllarp
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 11
Liitunud: 30 Sept 2014, 13:45

Re: Nutikodu

Lugemata postitus Postitas yllarp »

Postkastil on 433MHz akna/ukse sensor https://www.aliexpress.com/item/6pcs-lo ... 26744.html (esimene link mis ette juhtus, mujal võib soodsam olla. sellel konkreetsel on 3 signaali: avamine, sulgumine ja sensori eemaldamine)
lekkenaduriteks https://www.aliexpress.com/item/Free-Sh ... 96513.html
433MHz signaali võtab vastu https://github.com/1technophile/OpenMQTTGateway ja saadab selle MQTT vahendajale, kust Home Assistant selle üles korjab.

Eraldiseisvaks alarmiks võiks sobida https://www.aliexpress.com/item/ABS-Wir ... 99071.html (endal kogemus puudub)
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4378
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 85 korda
On tänatud: 217 korda

Re: Nutikodu

Lugemata postitus Postitas ping »

yllarp kirjutas: 04 Mai 2017, 15:51 Isetegemise rõõm on kahtlemata suur aga kas.....
Ping'i mõtet edasi arendada, siis ilmselt oled sa ka mõelnud mis juhtub kui sa keset talve peaks mõneks nädalaks komandeeringusse minema ja samal ajal keskseade üles ütleb - kas naine-lapsed jäävad pimedasse külmetama või saavad sama mugavalt edasi elada? RaspberryPi’d kasutades pole küsimus kas, vaid millal mälukaart nässu läheb. Endal on kõik olulised asjad endiselt ka käsitsi juhitavad (valgustitel ja küttereleedel füüsilised lülitid, kardinal pult) ja mugavusautomaatika pole eluliselt oluline.
Edu ja jälgin teemat
Mu mõte ei olnud "võetud õhust" vaid elust enesest.
Töökaaslasele helistab kodust "direktor" - WCs pole valgust ja pesumasin katkestas töö: tuli teha keskseadme restart distantsilt, et asjad tööle saada. (See pidi tavaline probleem olema.)
Need "pilves olevad" targa kodu juhtimised/ andmed pole tulevikus tasuta ka eraisikutele - praegu on veel eraisikutele "tasuta" aga korteriühistutele ja juriidilistele isikutele on juba tasulised.

"Tark maja" saab olla nii tark kui on tema programmeerija. Olen näinud valmis ehitatud ilusaid "tarku maju" kus omanik on loobunud edasisest arendamisest kuna ehitaja ei suuda garanteeriga energia kokkuhoidu.
Olen mõõtnud Euroopa arhitektuuri ajakirjades mainitud silmapaistva eramu reaalseks energiatarbeks Mai kuu päikselisel keskpäeval 10kW kui elanike polnud kodus ja aknad olid suletud katatega.

Ka oma isikliku inverteri päiksepaneelide monitooringu andmed on firmadele juba tasulised ja nõuavad mõne kuu tagant tarkvara uuendamist. Kui ise ei oska pead tellima teenuse ja muid jälgimise võimalusi osade tootjate inverteritel reaalselt pole.
Ehk kui tahad teada, et kas su seade töötab korralikult pead igal juhul kuutasu maksma.
Ehk "odava" seadme hinda on arvestatud ka hilisem "distantsilt hooldustasu". Kui tahad teada, et milles hooldus seisneb saadetakse sulle "käterätt" kuupäevade ja kellaaegadega et mis ajal, tootja serverist, võeti sinu seadmega ühendust, et selle tööd kontrollida ja vajadusel häälestada. Kas sellel "hooldusel" ka tulemust on sa ei tea.

Sellest ka mu eelistus, et seade peaks olema ehitatud selliselt, et suudab iseseisvalt töötada aastakümneid (näiteks minu) etteantud programmi järgi.
ping
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
Vasta