aia kaugus

aiad, väravad, piirded
raudam1947
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 5
Liitunud: 07 Jaan 2017, 14:00

aia kaugus

Lugemata postitus Postitas raudam1947 »

Tere! Olen siin foorumis esmakordselt. Ma tahaks ehitada (kurja) naabri ja enda vahele aeda. Nii palju kui mina tean, peab see olema juba olemasolevast aiast teatud kaugusel. Probleem selles, et ma ei taha, et naaber enam minu aeda ei piiluks, mida ta teeb ja kirjutab lisaks kaebekirju. Piiriaed on olemas, aga sellest üle saab vaadata. Ilmselt on ette nähtud mingi kaugus ja lubatud kõrgus, vist 2 meetrit. Kas keegi teab? Elan Pärnus, siin võivad olla teised reeglid. Saaks muidugi ka linnavalitsusest teada, aga mul pole nendega just kõige sõbralikumad suhted. Help me, I´m feeling down! (Beatles)
Külaline
külaline

Re: aia kaugus

Lugemata postitus Postitas Külaline »

raudam1947 kirjutas: (kurja) naabri ja enda vahele aeda
raudam1947 kirjutas:Saaks muidugi ka linnavalitsusest teada, aga mul pole nendega just kõige sõbralikumad suhted. Help me, I´m feeling down! (Beatles)
Tere.Äkki peaks korra peeglisse vaatama,antud olukorras kus kõik kellega kokkupuutud tunduvad kurjad.
Pärnus on piirdeaia kõrguseks lubatud 1,2m.
Külaline
külaline

Re: aia kaugus

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Jänkidel oli vanasõna:
Hea kõrge aed kasvatab häid naabreid!
:jooma
raudam1947
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 5
Liitunud: 07 Jaan 2017, 14:00

Re: aia kaugus

Lugemata postitus Postitas raudam1947 »

ega äkki külaline ei tea vahemaad piirdeaia ja "müüri" vahel? peegel paraku on suurest vaatamisest juba ära kulunud, parem oleks tõesti ilma kurjuse ja ise kurjaks muutumiseta elada.
Külaline
külaline

Re: aia kaugus

Lugemata postitus Postitas Külaline »

raudam1947 kirjutas:Ma tahaks ehitada (kurja) naabri ja enda vahele aeda. Nii palju kui mina tean, peab see olema juba olemasolevast aiast teatud kaugusel.
Ei ole selliseid nõudeid.
1. lõhud olemasoleva aia maani maha ja paigaldad endale meelepärase, ettekääne oleks renoveerimine.
2. rajad uue aia olemasoleva kõrvale, sisuliselt vastu, külge, põhjendus oleks, et ei meeldi vana aed.
1800mm kõrgusest vast naaber üle ei kiika.
:jooma
raudam1947
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 5
Liitunud: 07 Jaan 2017, 14:00

Re: aia kaugus

Lugemata postitus Postitas raudam1947 »

tänan, tundub olevat tõhus nõuanne, igaks juhuks kontrollin LVst üle.
Külaline
külaline

Re: aia kaugus

Lugemata postitus Postitas Külaline »

raudam1947 kirjutas:tänan, tundub olevat tõhus nõuanne, igaks juhuks kontrollin LVst üle.
Sellest odavam on istutada oma poolele lihtsalt hekk (eluuud). Pole vaja ehitusprojekti ega midagi, kasvab kiiresti.
Piirdeaiad
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 67
Liitunud: 24 Mär 2010, 11:48
On tänatud: 3 korda
Kontakt:

Re: aia kaugus

Lugemata postitus Postitas Piirdeaiad »

Tere
Naabrite suhteid ja toimetamisis kahe kinnistu piiril reguleerib asjaõigusseadus.
Asjaõigusseaduse § 151 sätestab, et kui kaks kinnisasja on teineteisest eraldatud müüri, heki, kraavi, peenra või muu sellise asjaga, on see naabrite ühiskasutuses, sõltumata selle kuuluvusest. Piirirajatise kõrvaldamine käib ainult naabrite nõusolekul.
AÕS § 144 kohaselt on kinnisasja omanikul õigus nõuda, et naaberkinnisasjale ei püstitataks sellist rajatist, mille suhtes on alus eeldada, et see tekitab keelatud mõjutuse tema kinnisasjale. AÕS § 149 lg 1 sätestab, et kinnisasja omanikul on õigus ära lõigata ja endale võtta naaberkinnisasjalt tema kinnisasjale ulatuvad puude ja põõsaste juured, oksad ja viljad, kui need kahjustavad kinnisasja kasutamist ja naaber ei ole neid hoiatusele vaatamata selleks vajaliku aja jooksul kõrvaldanud. Sama paragrahvi lg 2 sätestab, et kui kinnisasja omanik lubab alles jätta tema kinnisasjale ulatuvad oksad, siis on tal õigus nende okste viljadele tema kinnisasja piirides oleva oksa ulatuses. Lõige 3 sätestab, et kinnisasja omanikul on õigus viljadele, mis on kukkunud tema kinnisasjale naaberkinnisasjalt kasvavalt puult või põõsalt.
Asjaõigusseaduse § 150 alusel on piiril kasvavad puud ja põõsad naabrite kinnisomandis.

Kui heki või kõrgete puude piiri lähedusse istutamine toob kaasa kahjulikud mõjud naaberkinnisasjale, tuleb lahendada tekkinud probleemid kas kokkuleppel või kohtu kaudu. Kinnisasja omanik on kohustatud taluma mõjutusi, kui need ei kahjusta oluliselt kinnisasja kasutamist. Kui kinnisasja kasutamine oluliselt kahjustub, võib omanik nõuda mõjutuste kõrvaldamist või lõpetamist vastavalt AÕS § 89, mis sätestab, et omanikul on õigus nõuda omandiõiguse igasuguse rikkumise kõrvaldamist, isegi kui rikkumine ei ole seotud valduse kaotusega. Kui on alust eeldada niisuguse rikkumise kordumist, võib omanik nõuda rikkumisest hoidumist.


Piirdeaed on ehitis, mis kuulub rajatiste hulka. Ehitusseadustiku alusel on vaja kohaliku omavalitsuse kirjalikku nõusolekut, kui püstitatakse detailplaneeringu koostamise kohustusega aladel maa-ala piiramiseks piirdeaedu, mille ehitamiseks on vajalikud kaevetööd.
Kaevetöödeks loetakse töid, mil kaevamine toimub sügavamal kui 30 cm. Kui kaevetöid ei tehta, siis luba vaja pole.
Kui Te soovite rajada piirdeaia otse kinnisasja piirile, see tähendab, et mingi osa piirdeaiast võib ulatuda osaliselt mõlemale maaüksusele (piirdeaed on piiri peal), siis saab seda teha üksnes naabritega kokkuleppel.
Sellisel juhul on tegemist piirirajatisega.
Kahe kinnistu vahelise piirde kõrgust linnavalitsus tavaliselt ette ei näe, see lepitakse kokku naabrite vahel. Küll aga on piirangud tänavapoolse piirdeaia kõrguse kohta.
Kui kinnistu omanik soovib piirdeaeda püstitada täies ulatuses oma kinnisasja piirdesse, peab ta arvestama naabrusõiguste sätteid https://www.riigiteataja.ee/akt/13335197 § 143, kuid piirdeaia rajamist naaber keelata ei saa.

Tervitades
A.Sander
Aiad, väravad, automaatika, liugväravad, tiibväravad
Puitaiad,võrkaiad, aiapostid, aialipid
http://www.piirdeaiad.ee
raudam1947
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 5
Liitunud: 07 Jaan 2017, 14:00

Re: aia kaugus

Lugemata postitus Postitas raudam1947 »

Lugupeetud A. Sander!
Tänud seaduste eest, neid on alati hea teada. Paraku on tegemist keelega, mida ma hästi ei mõista. Seepärast lubage mul oma probleem veekord Teie ette seada.
1. Tavaline piirdeaed on olemas
2. Mul oleks vaja lisaaeda lubatud kõrgusega 1.80.
3. Kas sellise aia ehitamine minu territooriumile on välistatud? Või sõltub kõik sellest, kui kaugel piirdeaiast uus aed on?
4. Kokkulepet naabriga, kui sellist vaja peaks olema, kindlasti ei saavuta, sest kui ta enam meie aeda ei saa vaadata, siis ei saa ta enam kaebekirju kirjutada. Ärge, palun, saage minust valesti aru, ma lihtsalt tahan elada oma elu, olemata seejuuures teab mis Bakunin, pigem siis juba Kropotkin, kellele ei meeldinud sätitud ja särav väikekodanlus. Kui aed oleks vahel, oleks kõik korras.
truss
külaline

Re: aia kaugus

Lugemata postitus Postitas truss »

Inimesed, kes naabritega läbi ei saa peaks elama korteris :idea:
Selles mõttes, et kunagi ei ole ju nii, et üks naaber on 100% süüdi ja teine on inglike.
Piirdeaiad
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 67
Liitunud: 24 Mär 2010, 11:48
On tänatud: 3 korda
Kontakt:

Re: aia kaugus

Lugemata postitus Postitas Piirdeaiad »

Tere

Ei ole minulgi juriidilist haridust aga lugedes seadust saan aru et

1. Tavaline piirdeaed on olemas.

Kui see piirdeaed asub täpselt krundi piiril on tegemist piirirajatisega, ehk seda piiret saab muuta üksnes naabritega kokkuleppel.

2. Mul oleks vaja lisaaeda lubatud kõrgusega 1800mm.

Sellisel juhul peate uue piirdeaia rajama oma kinnistu piiridesse, kahe piirdeaia vaheline kaugus ei ole siin määrava tähtsusega.

Arvestama peab ainult naabrusõiguste sätteid.
AÕS § 144 kohaselt on kinnisasja omanikul õigus nõuda, et naaberkinnisasjale ei püstitataks sellist rajatist, mille suhtes on alust eeldada, et see tekitab keelatud mõjutuse tema kinnisasjale.
Näiteks võib kõrge piirdeaia ehitamine muuta naaberkinnisasjal valgusrežiimi kahjulikumaks. Sel juhul tuleb lahendada tekkinud probleemid kas omavahelisel kokkuleppel või siis kohtu kaudu.

Tervitades
A.Sander
Aiad, väravad, automaatika, liugväravad, tiibväravad
Puitaiad,võrkaiad, aiapostid, aialipid
http://www.piirdeaiad.ee
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: aia kaugus

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Piirdeaiad kirjutas:Kui heki või kõrgete puude piiri lähedusse istutamine toob kaasa kahjulikud mõjud naaberkinnisasjale, tuleb lahendada tekkinud probleemid kas kokkuleppel või kohtu kaudu. Kinnisasja omanik on kohustatud taluma mõjutusi, kui need ei kahjusta oluliselt kinnisasja kasutamist. Kui kinnisasja kasutamine oluliselt kahjustub, võib omanik nõuda mõjutuste kõrvaldamist või lõpetamist vastavalt AÕS § 89, mis sätestab, et omanikul on õigus nõuda omandiõiguse igasuguse rikkumise kõrvaldamist, isegi kui rikkumine ei ole seotud valduse kaotusega. Kui on alust eeldada niisuguse rikkumise kordumist, võib omanik nõuda rikkumisest hoidumist.
Kui jätta kõrvale kõrgemast piirdest tekkiv "varjude mäng", siis teemaalgataja naabrit võib tabada stress, et ta ei saa enam piiluda naabri aeda ja stress võib olla oluline terviserikete põhjustaja, mis omakorda võib viia inimese invaliidsuseni. Naabri mure on ainult kohtus ära tõestada, et stress ja selle tagajärjed tulenesid just kõrgemast piirdeaiast, mitte tema ebatervest uudishimust naabri tegevuse vastu. :)
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
raudam1947
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 5
Liitunud: 07 Jaan 2017, 14:00

Re: aia kaugus

Lugemata postitus Postitas raudam1947 »

jah, ja kõrgem aed varjab ju valgust, see aga oli üks esimene etteheide meie saraaalustele, see, et nad polnud aiast ettenähtud 4 meetri kaugusel, oli ainult ettekääne, mida LV pidi paratamatult reaalseks pidama, valgus ei saanud olla tõsiselt võetav tegur. aga mine sa tea, muidugi pole kõik pärnakad sellised, kuid piisab ühest ja elu on lörris.
Külaline
külaline

Re: aia kaugus

Lugemata postitus Postitas Külaline »

truss kirjutas:Inimesed, kes naabritega läbi ei saa peaks elama korteris :idea:
Selles mõttes, et kunagi ei ole ju nii, et üks naaber on 100% süüdi ja teine on inglike.
Huvitav loogika, kortermajas on pinged maandatud?
Kus sa elad?
Inimesed on nii erinevad ja seda pahatahtlikust, kadedust jms. jampsi on kõigis inimestes, kellel rohkem, kellel vähem.
Seepärast ongi parim naaber see, kelle suitsevat korstent näed kaugelt metsa tagant.
Külaline kirjutas:Jänkidel oli vanasõna:
Hea kõrge aed kasvatab häid naabreid!
See lause ütleb kõik.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: aia kaugus

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Üks väga lihtne ja dekoratiivne variant teha praktiliselt läbipaismatu looduslik aed on teha see metsviinapuudest. Selleks on sul vaja oma krundi poole iga paari meetri tagant paigaldada 2m post paari konksuga ja nende vahele/külge tõsta 6 või 8mm armatuurvõrk. Piki aia perimeetrit istutad 0,5m vahedega metsviinapuu "eelidandatud"(noh, et juurekesed oleks all) pistoksad ja paari aasta pärast on sul ilus roheline naabritõke. 0,5 m võiksid vana aia ja uue tõkke vahele jätta, kus koer saaks vabalt jooksmas ja naabri peale haukumas käia. :)
Kavatsen sellise aia maale teha, sest naaber tegi oma krundil lageraiet ja kuidagi lagedavõitu vaatega jäi meie krundi üks külg. Ei vaja selline aed ka erilist hooldust.
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
Kasutaja avatar
pikk88
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2049
Liitunud: 15 Juun 2009, 21:11
On tänanud: 40 korda
On tänatud: 38 korda

Re: aia kaugus

Lugemata postitus Postitas pikk88 »

Metsviinapuu miinuseks on vist see, et talvel paistab kaitsemüür ikka läbi. Pealegi on seal varitsemas oht, et kui asi lõppeks kasvama läheb ja peaks otsustama mööda naabri puumaja seina üles ronima hakata siis võib sul paari aasta pärast reaalne jama kaelas olla. Olen paari sellist maja näinud, kus sein tänu sellele mädaniku sisse võttis.
P.S. Kui külaline trussikutes suudab mu naabrimutile selgeks teha, et tal on aeg korterisse kolida siis ma oleks talle nõus terve õlle välja tegema. Võib-olla isegi kaks...
Torutööd Tartus 56 932 898
Kasutaja avatar
anduke88
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 129
Liitunud: 27 Sept 2008, 14:16
Asukoht: TARTU
On tänatud: 2 korda
Kontakt:

Re: aia kaugus

Lugemata postitus Postitas anduke88 »

Kusjuures endal samamoodi plaan ehitada aed. Ei ole kõrval naaber vahtimas, vaid on parkla. Ja seal lihtsalt suvakad. No ei tunne end oma aias üldse koduselt, kogu aeg mingi kõõritamine käib aeda või käiakse aia taga kusel, samal ajal kahele poole üle aia kiigates. No on kultuur ikka, eksju. Ma ei tea, mida on aias nii olulist vahtida.
Täpselt sama asi plaanis.

Kohalikult OM sai uuritud, tegelikult on piir 1,2m, olemasolev võrkaed on ees kuskil 1,4m peal. Aga mis sealt kasu, kui läbi näeb. 1,8m aia kohe välistasid, kuid mul jäi kõrvu sõnakõlks. Vaadates kruntide asetusi, siis parkla pool ja minu vahel on tegelikult veel üks pisike krunt, mis teeb tolle krundi piiri mitte välisaiaks, vaid siseaiaks.

Nimelt see 1,2 m kehtib välisaiale ehk välimisele piirdeaiale ehk see mis on ala sinu kinnistust kinnistu ees oleva tee poole.
Sõnagi pole mainitud, mis on aia kõrgus kahe naabri vahel. See ei ole kinnistu väline piir. See on erinevate sarnaste kinnistute omavaheline sisepiir.
Vaat seepärast mõnel ongi 2 meetrine tara vahele ehitatud. Ja siis mõtled, et kuidas see on küll saadud.

Ja kui sellega ei saa miskit, no siis keegi ei keela sissepoole miskit muud ehitada. Ala väljas 1,2 meetrine võrkaed, sees, näiteks mõni cm võrkaiast, kasvõi samade postide külge, on tehtud näiteks 1,8 meetrine tihe plankaed. Vajadusel näiteks tooks uued postid ala 5 cm sissepoole ja sinna uus aeg ehk keskele jääb nö nomanzone.

Mul teisel krundil naaber ehitas minu ja tema enda vahele uue puitaia. Mingit luba ega midagi ei küsitud. Lihtsalt lõi vana aia postidelt maha (vist 1,6m) ja pani vähemalt 1,8m aia asemele (pole viitsinud isegi õle mõõta). Keegi ei kobisenud, isegi ühtegi valla luba ega paberit tal pole.
---
Ja küsiks, kuskohast see elupuu istutamine odav on? Mis maksab 1 elupuu mis on näiteks 1,4m, või 1,6m kõrge? Palju maksab kokku need puud ütleme 50m pikkuselt vs 50 m poste ja puitaed? Sama hind või ainult 2x hinnavahe?
Omal ühel teisel krundil on elupuud, no küll kasvab aeglaselt ja kohe sugugi ei kasvata kahe puu vahelist ala täis. 2a möödas.
Külaline
külaline

Re: aia kaugus

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Krundi piirdeaed - saab olla ainult krundi piiril.
Kui aed on 1m krundi piirist seespool siis see pole enam krundi piirdeaed.
Teed kasvõi 2m kõrge plangu ja nimetad selle koerajalutusalaaiaks.
Kui keegi küsib koera kohta siis ütled naabrile, et plaanid tulevikus võtta sellise koera kes hüppab üle 1,8m aia ja sa lood tingimusi suure koera võtmiseks.
:hello:
marjake
külaline

aia kaugus ja kõrgus

Lugemata postitus Postitas marjake »

Tere!

Arvan, et siin ei ole viiskas nalja visata.
Meile tekkisid ka uued naabrid ja põrgu lahti.
Peame kuulama 24/7 mingit tümpsu, õhupüssi pauke.
Kui palusime rahu, siis nüüd ehitatakse sõna otseses mõttes müür ette (puidust).
Peaaegu minu piiri peale, varjab päikese, taimed enam ei kasva.
Mind huvitab ka kui kõrge võib nö. see aed olla ja kui kaugel minu piirist?

Tõesti, mida teha?
Külaline
külaline

Re: aia kaugus

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Vaata detailplaneeringust - kruntide piirded.
:hello:
Külaline
külaline

Re: aia kaugus

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Olen 1.91 pikk, vahel tänaval jalutades ja vaadates üle aedade, mis on täpselt minu silmade kõrgusel, olen mõelnud, et ilmselt on need ehitatud just selleks, et tänaval kõndivad inimesed üle ei näeks?

Ja et kuna mina näen, siis kas minu liikumisega tänaval liigub minuga kaasa miski pidev stressilaine... ? ;)
Külaline
külaline

Re: aia kaugus

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Mina tegin metsviinapuust.
Naabri krunt oli lihtsalt kole silmale vaadata. Pluss veel see, et kogu kola, mis neile endale jalgu jäi, tõstsid nad jalust ära ja loomulikult aia äärde.
Lasin lammutusest üle jäänud põrandalauad pikuti kolmeks ja kipsikruvidega lõõtsaks kokku. Oli hea kõrgust reguleerida - kui venitasid pikemaks, muutus ka madalamaks.
Rohelise septikuga pintseldasin üle ja praeguseks on käinud vast 15 aastat vähemalt. Kes sinna viinapuu sisse näeb, püsti ta igatahes püsib, kuigi naabrid toetavad oma kola endiselt sinna vastu ja on oht, et kukub ümber.
Ainus viga, et õhtupäikese pool… tahaks rohkem valgust. ja metsviinapuu ise areneb kah rohkem seal päikese pool, mina omalt poolt seda sõrestikku talvel isegi näen.

Metsviinapuu kasvamine võtab muidugi paar aastat aega. Ja metsviinapuu on kevadel suht hiline lehtima. Samas osta seda pole tarvis, kellel juba on, sellel ajab pidevalt uusi võrseid, mida peab hävitama - uuri tuttavatelt.

Mul muidugi suur krunt kah. kui ikka kitsas olemine, siis vist jah planku vaja… või tee telgiriidest. See 1.80 jääb jah madalaks, naaber ronib kasti peale.. 
grete
külaline

Re: aia kaugus

Lugemata postitus Postitas grete »

Mida teha, kui naaber eemaldas meie ühise piirdeaia? Kuhu pean kaebuse esitama vms? Aed oli küll väsinud moega, aga oli ikkagi olemas. Meilt ei küsitud ega isegi ei mainitud midagi.
Naabrid ise on sellised, et rääkida nendega pole võimalik. Esiteks ei pea nad meid üldse sõnaõiguslikeks ja teised nende ainus kõnestiil on röökimine. Seega tuleb meil asja väga ametlikult ja kirjalikult ajama hakata.
Külaline
külaline

Re: aia kaugus

Lugemata postitus Postitas Külaline »

grete kirjutas: 16 Sept 2017, 14:40 Mida teha, kui naaber eemaldas meie ühise piirdeaia? Kuhu pean kaebuse esitama vms? Aed oli küll väsinud moega, aga oli ikkagi olemas. Meilt ei küsitud ega isegi ei mainitud midagi.
Naabrid ise on sellised, et rääkida nendega pole võimalik. Esiteks ei pea nad meid üldse sõnaõiguslikeks ja teised nende ainus kõnestiil on röökimine. Seega tuleb meil asja väga ametlikult ja kirjalikult ajama hakata.
Kui aed oli krundi piiril ja ühine, siis võib naaber,
sulle ka aia lammutamise eest 50% arve esitada.
:hello:
delfidebiilik
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 1
Liitunud: 07 Nov 2017, 11:29

Re: aia kaugus

Lugemata postitus Postitas delfidebiilik »

Tee meeter lai maapirni peenar oma krundi peale aia äärde enda ja naabri vahele.
Las ta kasvab seal rahulikult ning kahe-kolme aasta pärast on sul 2-4 meetrine kõrgune müür suveks-sügiseks vähemalt ees. Talvel nagunii väga palju väljas ei asjata ning peenra jaoks pole kellegi luba ka vaja.
Boonusena saad äärest mõne salati sisse nokkida ja silmale ilusam vaadata lilli kui lolli ja naaber las ussitab omaette palju jaksab, aga vähemalt sinu tuju ei riku.

Sugulasel on 2 maja edasi naaber, kes vanadusest keeras peast ära ja käis ja karjus pidevalt, et teised lasevad solki nende aeda ja käis aia taga röökimas kui grilliti jms.
Palusid mult neid taimi ning nüüd on rahu majas.

Või istuta kuusehekk, mida ei lõika paarkümmend aastat.

Näidispildil olev talunaine pole asjaga seotud, vaid pilt on näitamaks, et selline "peenar" on päris vägev privaatsuse tagaja.
Pilt
Vasta