Maakividest aed

aiad, väravad, piirded
Külaline
külaline

Maakividest aed

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Küsimus selline ,et kas seguta laotud maakividest aiale peaks ka vundamendi alla valama(vanasti vist nagu ei valatud) :scratch:
Või piisaks kui kaevata lihtsalt muld välja? Aed tuleks nii 600-1000mm ja peale lisaks 600mm võrku,roigast,pindu või latti (täpselt veel ei tea mida).
Ja kasutades juhust küsiks ka kust saada neid kive(ära tassida,ülesse korjata,osta,mitte varastada,+transport) ? Asun Vändra ligi.
Külaline
külaline

Re: Maakividest aed

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Ei pea mingit vundamenti valama. Tegin omale samasuguse aia nagu sinagi plaanid endale teha. Alla umbes poole meetri kõrgusele kiviaed ja peale meetrikõrgune lippaed. Kiviaia alt kaevasin ära 15-20 cm sügavuselt rohukamara ja ladusin ilma seguta kiviaia peale. Lippaed püsib 100mm immutatud puitpostidel. Kahe aastaga ei ole sellisel aial midagi juhtunud. Ehk ei juhtu ka edaspidi.
Kivid õnnestus mul saada tuttava põllumehe käest. Käisin ise abiks põllult neid ära korjamas. Kui sul sellist tuttavat põllumeest ei ole, siis "lohutuseks" võin öelda, et põllukivid on väärt kraam ja keegi neid niisama ei taha ära anda.
Külaline
külaline

Re: Maakividest aed

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Võib olla saab kivide suhtes ühistuga kaubale aga tuleb ikka vist osta kah.
Ei tea palju siis see tonn võiks maksta koos transpordiga? Kui kellegil oleks pakkuda selliseid millele jõud ka pääle hakkaks siis antke aga teada.
Kasutaja avatar
sashaobrok
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2781
Liitunud: 15 Apr 2008, 03:00
Asukoht: tartu
On tänanud: 36 korda
On tänatud: 43 korda

Re: Maakividest aed

Lugemata postitus Postitas sashaobrok »

Otsi omale lähim karjäär ja küsi sealt. Põllumees ei tohi oma maa pealt kive reaalselt müüa. Kivid on maavara ja ilma loata ei tohi sellist bisnist ajada.
vanaema on sul veteran...
Külaline
külaline

Re: Maakividest aed

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Vott siis :?
Aga kui olen ka nõus orjama nende koristuse käigus siis ei tohiks ju probleemat olla,ei osta miskit egas ei müüda?
Kus pärnumaal on mõni karjäär? :read:
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10822
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Maakividest aed

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Mul jääb maale sõites mitu kolhoosiaegset kivivaret ja ka praegu veavad maaomanikud kivikoristusel sinna kive. Nüüd asuvad need vared erapõldudel. Kelle omad ikkagi on need kivid, mis seisnud seal suurtes hunnikutes aastakümneid?
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
Külaline
külaline

Re: Maakividest aed

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Urmas kirjutas:Mul jääb maale sõites mitu kolhoosiaegset kivivaret ja ka praegu veavad maaomanikud kivikoristusel sinna kive. Nüüd asuvad need vared erapõldudel. Kelle omad ikkagi on need kivid, mis seisnud seal suurtes hunnikutes aastakümneid?
See ongi üks huvitav asi selles riigis.Põllult koristama iga jumala aasta nagu peaks,hunnikusse tarida võid ,a müüa ei tohi ilma loata.Huvitav kas varsti peab ka peeretamiseks loa taotlema :scratch: (lehmadele taheti ju toru peese torgata).
cartman
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 981
Liitunud: 01 Okt 2006, 16:57
Asukoht: Kuopio/Viljandi
On tänatud: 6 korda

Re: Maakividest aed

Lugemata postitus Postitas cartman »

Huvitav , kust see myygi keelu jutt tuleb?
Staatus ei näita mu oskusi/teadmisi, vaid postituste arvu
P6randakatete paigaldus. P6randate pumpamised kiirsegudega.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10822
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Maakividest aed

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Külaline kirjutas:Võib olla saab kivide suhtes ühistuga kaubale aga tuleb ikka vist osta kah.
Ei tea palju siis see tonn võiks maksta koos transpordiga? Kui kellegil oleks pakkuda selliseid millele jõud ka pääle hakkaks siis antke aga teada.
sashaobrok kirjutas:Otsi omale lähim karjäär ja küsi sealt. Põllumees ei tohi oma maa pealt kive reaalselt müüa. Kivid on maavara ja ilma loata ei tohi sellist bisnist ajada.
Kui Sasha... jutt vastab tõele, siis tema postituse teises lauses on küll sõna "reaalselt", aga vist peaks olema "idee/seaduse järgi reaalselt". :) Aga sa lähene asjale loomingulisemalt ehk ei pea alati olema ostu-müügi tehing, a´la sina soovid võtta ja talunik teisaldas need tema territooriumil olevad riigivara/kivid teise kohta tähtajatule vastutavale hoiule sinu omanduses olevale territooriumile tema kulu ja kirjadega ja sina lihtsalt kompenseerisid need kulutused. Mõni kavalam jurist võiks aidata sul lepingut teha. Mis peaks riigil olema selle vastu kui kivid seisavad teises kohas ja korrapärasemalt ladustatuna? Idee järgi JOKK! :) See, kuidas need kivid on uues kohas ladustatud (hunnikus, ritta laotuna, tornina), peaks kuuluma fantaasia/ilumeele valdkonda. Edasi uuri ise!
PS. Palun võtta kirjutatut ühe "kapsaussiliku" uitmõtte, mitte soovitusena! :)
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
rusakas
külaline

Re: Maakividest aed

Lugemata postitus Postitas rusakas »

tuttav sai karistada selle eest, et kopaga oma krundi pealt mulda (pinnast) auto kasti tõstis ja 10 km eemale oma teise krundi peale vedas.
Külaline
külaline

Re: Maakividest aed

Lugemata postitus Postitas Külaline »

rusakas kirjutas:tuttav sai karistada selle eest, et kopaga oma krundi pealt mulda (pinnast) auto kasti tõstis ja 10 km eemale oma teise krundi peale vedas.
Nonäedsasiis, kui inime ei oska asju JOKK-na ajada! Selle trahviraha oleks võinud parem maastikuarhitekti/kujundaja pisikese projekti ja KOV tegelinski allkirja sellele/menetluslõivu vahel ära jagada ning olekski JOKK ja kellegil mitte mingit mölisemist. "Rusakas" kirjeldatu nimetus on üldiselt "eestlase hea isu" või "trahvitegija igavus".
Urmas
Külaline
külaline

Re: Maakividest aed

Lugemata postitus Postitas Külaline »

No aga kust ma siis neid maakive ikkagi saan kui keegi müüa ei tohi,tasuta ei anna ja ühtki läheduses olevat karjääri ei tea? Vanasti veeti ka prügimäele (mõnele)kive ,a need ka ju kellegi omand(riik)?Lugedes siit,tuleb välja ,et see aia tegemine siis ju suht mõtetu ettevõtmine(kui juba mulda ühe krundi pealt teisele tarida ka ei tohi) Täitsa huvitab mida siin riigis siis üldse veel teha tohib,ilma,et mingi jama tekiks?
Kunagist üks tark kõneles ,et kuni 1m on minu ja sügavamalt riigi oma?
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10822
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Maakividest aed

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Külaline kirjutas:No aga kust ma siis neid maakive ikkagi saan kui keegi müüa ei tohi,tasuta ei anna ja ühtki läheduses olevat karjääri ei tea? Vanasti veeti ka prügimäele (mõnele)kive ,a need ka ju kellegi omand(riik)?Lugedes siit,tuleb välja ,et see aia tegemine siis ju suht mõtetu ettevõtmine(kui juba mulda ühe krundi pealt teisele tarida ka ei tohi) Täitsa huvitab mida siin riigis siis üldse veel teha tohib,ilma,et mingi jama tekiks?
Kunagist üks tark kõneles ,et kuni 1m on minu ja sügavamalt riigi oma?
Ära nüüd solvu, aga kuidas saab olla nii saamatu ja kuulutada veel sellest siin foorumis, selmet toksida natuke klavituuril ja otsida oma probleemile lahendust. Sasha.... postituses oli sinu jaoks märksõna "maavara" täiesti olemas, mille järgi oleksid jõudnud täpselt sama tulemuseni, milleks mul kulus koos seaduse lugemisega ca 4-5 minutit.EV-s on olemas Keskonnaministeerium, mille koduleheküljel olemas seadusaktid, kus edasi minnes annab Maapõueseaduse, mille §-dest 59 ja 60 on asi ära selgitatud:
§ 59
(1) Kinnisasja omanikul või kinnisasja kasutusõigust omaval isikul on õigus maapõue kasutada üldgeoloogilise uurimistöö loata, uuringuloata või kaevandamisloata, kui seda tingib kinnisasja kasutamise vajadus ja see ei ole vastuolus seadusega.
§ 60
(1) Kinnisasja omanikul või kinnisasja kasutusõigust omaval isikul on õigus käsutada, kaasa arvatud kaubastada ehitise püstitamise, maaparandustööde või põllumajandustööde käigus tekkivat ja ülejäävat kaevist.

(2) Ehitise püstitamisel maapõues tehtavate tööde, nagu kraavi, vundamendi ja allmaaehitise rajamise ning maaparandustööde ja põllumajandustööde käigus kaevise tekitamist ja kasutamist ei käsitata kaevandamisena.
Allikas https://www.riigiteataja.ee/akt/13342547
"kaubastada" tähendus- kaubana müügile laskma. Allikas http://www.eki.ee/dict/qs/index.cgi?Q=kaubastada&F=M
"kaevis" tähendus- väljakaevatud ese, kaevandatud maavara. Allikas http://www.eki.ee/dict/qs/index.cgi?Q=kaevis&F=M
Peaks olema nagu "puust ja punaseks" tehtud kui ma olen ikka õigesti asjast aru saanud.
Kui sa ikka veel kahtled milleski, siis võta kätte ja kriba väike kiri sinna KKM-i, et soovin teha maakividest aeda ja millised on minu seaduslikud õigused osta ja talunikul müüa näiteks kivikoristusel maapõuest välja tulnud maakive, mis on kuhugi põllunurka hunnikusse vedelema veetud. Vaata, mida nad vastavad ja selle järgi otsustad, kuidas edasi käituda. Ei hakka mina ega ükski teine foorumlane sinu eest kirjutama.
Kokkuvõtteks- nüüd vutt-vutt naine-lapsed autosse, sihitult mööda põlluvahelisi teid kimama ja lahtiste silmadega vaatama, kus on sulle vajalikke kivivaresid ning kauplema! :)
Viimati muutis Urmas, 16 Okt 2011, 12:52, muudetud 1 kord kokku.
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10822
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Maakividest aed

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Külaline kirjutas:...Kunagist üks tark kõneles ,et kuni 1m on minu ja sügavamalt riigi oma?
Tuleb ise lugeda seadusi või otsida ja kuulata ikka seda tarka, kes asjast ka midagi teab! :)
Külaline kirjutas:...Täitsa huvitab mida siin riigis siis üldse veel teha tohib,ilma,et mingi jama tekiks?
...
Loe minu eelmist postitust!
PS. Ei pea ennast targaks juriidikas, aga püüan võimalusel kasutada ikka JOKK variante!
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
Külaline
külaline

Re: Maakividest aed

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Aitäh,sulle Urmas!
Polnud aega säädustesse piiluda kuna läksin peale lugemist tööle.Nüüd siis tagasi ja läheb kaevamiseks.See kka-sse minek on päris hää mõte.
Egas ma ennem ei solvunudki ,lootsin tasakesi,et keegi pakub lõpuks neid kive.
Rutt
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 189
Liitunud: 04 Sept 2008, 09:32
On tänanud: 1 kord

Re: Maakividest aed

Lugemata postitus Postitas Rutt »

Kust kive saada, seda ei tea öelda... aga ise olen ka oma pisikeste kätega ühe kiviaia ladunud. Kivid olid oma maa pealt ja samale kinnistule ka jäid (juhuks kui kedagi see huvitab...).. Ja tegin ma nii et kaevasin murukamara ära ja siis sinna mulla peale hakkasingi laduma. Aga ma olin siis noorem ja rumalam ja ei ladunud neid kive väga tihedalt. No ümaraid maakive ei saagi ju väga tihedalt... aga oleks pidanud hoopis väiksemaid suurte vahedele panema... Igatahes nüüd kipub sealt aia seest ikka umbrohtu välja kasvama, sest valgus pääseb ligi. Ja üldse see serv mis vastu maad, see on ka nii ümar ja mügarlik, et peab koguaeg selle eest eraldi hoolitsema, et rohi aia sisse ei kasvaks ja aia ümbert tuleb seda koguaeg lahti kaevata... no nagu lillepeenra äärigi.

Kui ma nüüd peaksin uuesti tegema, siis kaevaks sügavamale kui lihtsalt murukamar ära... ja paneks sinna killustikku vms, no teeks ikka palju tihedama. Kindlasti paneks seda kangast mida terrasside alla pannakse. Ja see välimine serv võiks alumise rea osas olla lõhatud kividest, et need täpselt oma sirgete külgedega teineteise vastas oleksid ja umbrohi sisse ei kasvaks.

Aga et kust kive saada ja kuidas seda maavara siis põllumehelt osta, ma pakun et võiksid Keskkonnaametisse helistada ja küsida.. Võta sealt kontaktidest mõni suvaline maavara spetsialist.
http://www.keskkonnaamet.ee/keskkonnaosakond-3
Vasta