Vana aida katuse vahetus

janx4
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 148
Liitunud: 17 Juun 2010, 10:27
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 2 korda

Vana aida katuse vahetus

Lugemata postitus Postitas janx4 »

Tere

Palun abi ja ideid.
Vanal aidal on sarikate vahe ca. 2m. Sarikad korralikud.
Hetkel on olukord selline - sarikad, ümarpuu roovitus (palgiks on seda vana roovi natuke palju nimetada), õled või roog, selle peale on omakorda pandud lebama poomkant lauad, mille peal on poomkandist roovitus ja kõige lõpuks eterniit. Ehk, et tegu on ilmselt klassikalise vana aida katuse omaaegse järeleaitamisega. Nüüd hakkab see värk väsima ja tahaks vahetust.
Uut plaaniks samuti moodsamast eterniidist aga minu jaoks on murekoht see 2m sarikavahe.
Kuidas teha uut roovi? 50x50 on lahja? 60x60? 50x100 - tõstab eterniidi liiga kaugele ja jääb visuaalselt imelik?
Ideid?

lugupidamisega,
Käsn
külaline

Re: Vana aida katuse vahetus

Lugemata postitus Postitas Käsn »

Ma kahjuks täpselt ei mäleta maksimaalselt sarikavahet, aga mul läks ka vanale ümarpalkidest sarikatele eterniitkatus ja ma kasutasin 5x10 prussi, loomulikult lappi. Sarikavahe võis olla ca 1,5m vähemalt. Väga hea ja mugav on pärast kruve lasta 5x10 prussi, ei pea muretsema , et mööda lased, mis on võimalik 5x5 rooviga.
5x10 on kindlasti minimaalne, mida peaksid kasutama. Alla selle ei mängi kuidagi välja. Ja roovi pane lihtsalt tihedamalt , kui juhend ette näeb. Endal parem liikuda ka siis, nagu redelil. Loomulikult kõik vana õlgedest ja laudades jama kisu maha, ümarroove võid jätta alles, kui ei sega, eemaldad vaid need, mis uutele roovidele ette jäävad. Aitavad stabiliseerida ajutiselt sarikaid. Ma lõin sarikatele sissepoole enne veel diagonaalis ka laua üle, kuna vanasti neid ei pandud. Aluskatet ma ei pannud, küll aga oleks pidanud panema harjatihendi. Põhiline on see, et vanad sarikad on keskelt nagunii natuke lohku vajunud ja ära sa jumala pärast hakka seal midagi kiiludega rihtima. Kui ühes kohas kiilu kasutad, siis kasutad seda juba igal pool. Lõpuks kogu aeg kulub kiilumise peale. See väike nõgusus ei jää praktiliselt välja paistma.
janx4
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 148
Liitunud: 17 Juun 2010, 10:27
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 2 korda

Re: Vana aida katuse vahetus

Lugemata postitus Postitas janx4 »

Selge. Tänud. Ega juhuslikult ei mäleta, et kui suur/väike orienteeruv roovi samm Teil lõpuks jäi?
Käsn
külaline

Re: Vana aida katuse vahetus

Lugemata postitus Postitas Käsn »

Roovi sammu määrab ära eterniit ise, vastavalt sellele, kui palju ülekatet plaatidele paned. Seda pead sa juhendist vaatama ja enda jaoks selgeks mõtlema. Nurgad tuleb ka vastavalt maha lõigata. Ma panin 45 kraadisele katusele 15 cm ülekatet. Mina kasutasin poola eterniiti. Aga põhiroovide vahele võid lüüa lisaroovi ükskõik mis sammuga ja ükskõik kui palju. Mul oli veel selline pealt vaadates ristikujuline katust ja neelukohad oli vanal laastukatusel moodustatud tiheda ümarroovitusega, mingit neelusarikat vms ei olnud. Ja ma tegin täpselt sama moodi, ainult ümarroovi asemel kasutasin 5x10 prussi, mida sai üpriski tihedalt neelukohtadesse pandud.
Vasta