Sarikate tegemine ja paigaldamine

eml
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 338
Liitunud: 12 Sept 2007, 09:52
Asukoht: Suure-Jaani

Sarikate tegemine ja paigaldamine

Lugemata postitus Postitas eml »

Kuna varsti vaja majale sarikaid paigaldama hakata, siis kas keegi kirjeldaks kuidas kõige lihtsam oleks sarikaid paigaldada.
Maja laius 12 meetrit ja kalle 25 kraadi. Kas kõige mõtekam oleks A sarikad maas valmis teha ja siis katusele tõsta või?
Kuidas tuleks teha ühendus müürilatiga, kas sälk sisse sarikale või pole vaja?.
Kuidas paigaldada 80 cm katuseakent kui sarikate vahe on 60 cm, sama ka korstnaga?
Äkki keegi oskab kirjeldada või on jagada mingit pildimaterjali.
Sariad tulevad 50x200 materjalist ja 600 vahega siis.


Tänud
Külaline
külaline

Re: Sarikate tegemine ja paigaldamine

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Kõigepealt soovitan paika panna harjatala. Sellele teed ajutised püsttoed alla. Siis laod sarikad peale, kinnitad müürlati külge tsingitud kobaga. Harjatala peal on kaks võimalust - laisemad lasevad sarikad omavahel külje pealt kokku, korralikumad otsapidi kokku. Külje pealt kinnitades pane polt või kaks M12 vähemalt + paar naela. Otsakuti kinnitades pane sarikatele vähemalt ühelt poolt vineerist lapakas või laiem laud ja taod kuumtsingitud kantnaeltega kinni.

Sarikale pead nii müürlatile kui harjatalale toetamiseks hamba sisse lõikama. Siis sarikas kannab oma jõu korralikult aluspinnale üle, muidu hakkab muljuma ja ei tööta korralikult. Hammas ei pea olema suur, nii 30x30 või 40x40 piisab.

Katuseakna saad panna küll, aga siis vekselda. Jäta kummalegi poole katuseaknale vähemalt 3...4 cm sarika vahele ruumi, saad põski soojustada. Ehk siis 800 katusekanale peaks sarikavahe olema min 860 on minu soovitus. Siis saad panna põskedeks nt SPU Anselmi 30 mm polüuretaansoojustusega kipsplaadi, mis võrdub 6 cm villaga ja on ikka parem kui mitte midagi. Muidu on külmasild.
eml
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 338
Liitunud: 12 Sept 2007, 09:52
Asukoht: Suure-Jaani

Re: Sarikate tegemine ja paigaldamine

Lugemata postitus Postitas eml »

Ma mõtlesin, et teeks alguses sarikad valmis ja tõstaks siis nad katusele.
Kumba pidi lihtsam on, kas kõik valmis teha või siis katusel ühendada?
Kas mingit fotomaterjali oleks kellelgi pakkuda katuse ehitamisest.


Terv
virgor
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 662
Liitunud: 10 Okt 2007, 09:59
Asukoht: harjumaa ,saku
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 8 korda
Kontakt:

Re: Sarikate tegemine ja paigaldamine

Lugemata postitus Postitas virgor »

Ikka üleval teisekorruse põrandal paned kokku ja tõstad lihtsalt püsti.Sarika alumised otsad müürilati peal ja sa ei saa kunagi valesti teha.Kõik sarikad tõstad ühele poole kokku ja pärast tassid laiali oma koha peale.Müürilatiga ühenduseks tee ikka hammas u.3cm,et paneku ajal alla ei kukuks.Jõudu
Ahjud,pliidid,kaminad
www.hot.ee/kaminad
xjan
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 390
Liitunud: 11 Juul 2008, 13:19
Asukoht: Tallinn
On tänatud: 3 korda

Re: Sarikate tegemine ja paigaldamine

Lugemata postitus Postitas xjan »

http://www.majameister.ee/valminud.htm -- siin paaril pildil ka näha sama lahendust, mis eelenvalt kirjeldatud.
eml
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 338
Liitunud: 12 Sept 2007, 09:52
Asukoht: Suure-Jaani

Re: Sarikate tegemine ja paigaldamine

Lugemata postitus Postitas eml »

Kuna pole sellise tööga ennem kokku puutunud, siis kuidas panna paika katuse kalle sarikatele.
Mul oleks vaja teha sarikad 25 kraadi. Kas selleks on mingi spets mõõdupuu nagu mingi mall või mismoodi see käib?


Tänan
Külaline
külaline

Re: Sarikate tegemine ja paigaldamine

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Tuleks natuke arvutada või piltlikum oleks paberile joonestada üks kolmnurk mille kalde paned nt malliga paika.Kolmnurga põhja pikkus oleks siis pool müürilattide vahet. Sealt saad pööningu keskkoha kõrguse siis kätte, samuti sarika täpse pikkuse harjalt müürilati välimisele küljele. Nende mõõtude järgi teed siis ühe A-sarika valmis, mille järgi teed kõik ülejäänud.
Restauraator
ponkskar
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 758
Liitunud: 11 Dets 2007, 00:31
On tänatud: 1 kord

Re: Sarikate tegemine ja paigaldamine

Lugemata postitus Postitas ponkskar »

Ma olen olnud kahel katuse tegemisel talgute korras ja seal tehti mõlemas kohas katusel tollistest laudadest nn. üks šabloon valmis ja siis võeti see katuselt alla ning selle šablooni järgi toksiti sarikad valmis. See ei ole ilmselt kõige täpsem viis sarikaid teha, aga tehtud need said :)
eml
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 338
Liitunud: 12 Sept 2007, 09:52
Asukoht: Suure-Jaani

Re: Sarikate tegemine ja paigaldamine

Lugemata postitus Postitas eml »

Kas põhimõtteliselt saab sarika pikkuse katuseharjalt müürilatini ka maja projektist välja võtta?
Kas keegi viitsib vaadata kellel on autocad olemas. http://roometi.com/projekt/pohiplaan.dwg
ponkskar
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 758
Liitunud: 11 Dets 2007, 00:31
On tänatud: 1 kord

Re: Sarikate tegemine ja paigaldamine

Lugemata postitus Postitas ponkskar »

Ma nüüd ei saa täpselt aru,et kas sarikas lõpeb müüri peal ära st ulatub ainult müüri välimise servani...Kui jah, siis sarika pikkus tundub 5,96m olevat. Dwg faile saad vaadata kui tõmbad netist näiteks tasuta programmi Free DWG Viewer.
eml
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 338
Liitunud: 12 Sept 2007, 09:52
Asukoht: Suure-Jaani

Re: Sarikate tegemine ja paigaldamine

Lugemata postitus Postitas eml »

ponkskar kirjutas:Ma nüüd ei saa täpselt aru,et kas sarikas lõpeb müüri peal ära st ulatub ainult müüri välimise servani...Kui jah, siis sarika pikkus tundub 5,96m olevat. Dwg faile saad vaadata kui tõmbad netist näiteks tasuta programmi Free DWG Viewer.
Tänud

Teen siis 6 meetrit selle osa, mis on katuseharja ja müürilati vahel.

Rääkisin ühe katuseehitajaga ühest firmast ja ta rääkis, et kuna projektis harja kõrgus antud, siis panevad katuse kõrguse sellega paika ning ei uuri eraldi, kas sai katus nüüd 25 või 26 kraadi ning ega tegelt vist vahet pole.
eml
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 338
Liitunud: 12 Sept 2007, 09:52
Asukoht: Suure-Jaani

Re: Sarikate tegemine ja paigaldamine

Lugemata postitus Postitas eml »

Külaline kirjutas:Kõigepealt soovitan paika panna harjatala. Sellele teed ajutised püsttoed alla. Siis laod sarikad peale, kinnitad müürlati külge tsingitud kobaga. Harjatala peal on kaks võimalust - laisemad lasevad sarikad omavahel külje pealt kokku, korralikumad otsapidi kokku. Külje pealt kinnitades pane polt või kaks M12 vähemalt + paar naela. Otsakuti kinnitades pane sarikatele vähemalt ühelt poolt vineerist lapakas või laiem laud ja taod kuumtsingitud kantnaeltega kinni.

Sarikale pead nii müürlatile kui harjatalale toetamiseks hamba sisse lõikama. Siis sarikas kannab oma jõu korralikult aluspinnale üle, muidu hakkab muljuma ja ei tööta korralikult. Hammas ei pea olema suur, nii 30x30 või 40x40 piisab.

Katuseakna saad panna küll, aga siis vekselda. Jäta kummalegi poole katuseaknale vähemalt 3...4 cm sarika vahele ruumi, saad põski soojustada. Ehk siis 800 katusekanale peaks sarikavahe olema min 860 on minu soovitus. Siis saad panna põskedeks nt SPU Anselmi 30 mm polüuretaansoojustusega kipsplaadi, mis võrdub 6 cm villaga ja on ikka parem kui mitte midagi. Muidu on külmasild.
Kas sarikad laon siis harjatala peale või jääb harjatala sarika otste vahele nagu on siin http://roometi.com/projekt/naidisfotod/harjatala.jpg
205d
külaline

Re: Sarikate tegemine ja paigaldamine

Lugemata postitus Postitas 205d »

Kui harjatala on mõeldud katust alt toetama, siis peaks sarikad ikka harjatala peale hambaga toetama. Kui see harjatala on lihtsalt sinna niisama rihtimiseks pandud ja tugesid all ei ole, siis minu arvates võib ka nii , nagu pildil näidatud on,ainult et sellisel juhul tuleb sarikad alt tõmbele kokku ühendada kas laetalade vms abil, et katus laiali ei vajuks koos seintega.
eml
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 338
Liitunud: 12 Sept 2007, 09:52
Asukoht: Suure-Jaani

Re: Sarikate tegemine ja paigaldamine

Lugemata postitus Postitas eml »

205d kirjutas:Kui harjatala on mõeldud katust alt toetama, siis peaks sarikad ikka harjatala peale hambaga toetama. Kui see harjatala on lihtsalt sinna niisama rihtimiseks pandud ja tugesid all ei ole, siis minu arvates võib ka nii , nagu pildil näidatud on,ainult et sellisel juhul tuleb sarikad alt tõmbele kokku ühendada kas laetalade vms abil, et katus laiali ei vajuks koos seintega.
Kas see sarikate ühendamine tõmbele, et nad seinu laiali ei lükkaks näeb välja umbes nii ?
Pilt
ferdinand
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 26
Liitunud: 22 Mai 2007, 23:25
Asukoht: Tallinn

Re: Sarikate tegemine ja paigaldamine

Lugemata postitus Postitas ferdinand »

Millegipärast kasutatakse põhjendamatult harva sihukest varianti kus sarikad toetuvad põrandatalade otstele.
http://www.hot.ee/ferdinand/DSCF4569.JPG
Koormuste jaotumiselt, eriti veel laia maja puhul, kõige soodsam variant kuna põrandatalad toimivad tõmbele seega langeb ära müüri laiali lükkav koormus ning samuti on neutraliseeritud osa põrandakoormusest. Ka ruumikasutuse kohapealt kõige soodsam variant. Ka teostuselt kõige lihtsam st ei ole vaja kraana abi sarikate paigaldamisel.
Kui maja ümber on piisavalt ruumi siis on kõige lihtsam sarikad monteerida vahetult maja kõrval ja siis katusele pöörata. Monteerimiseks on vaja vaid põrandatala pikkust, (meie kasutasime selleks maja kõrvale murule paigaldatud põrandatala šablooni) ning sarika pikkust (mida on lihtne mõõta).
Meie monteerisime esimesed sarikad maja kõrval, ülejäänud (peale viimase) müüril ning viimane väljamõõdetud juppidest sai monteeritud otse kohale.

Samas nii laia maja ja nii väikese kalde puhul ei ole ilmselt probleemi ka sarikad otse kohale monteerida. Nii väikese kaldega katuse alla ilmselt teist korrust nagunii ei mahuta, sellisel juhul oleks kasulik ilmselt fermidest katus moodustada, sellisel juhul ei ole mingit vajadust sarikateks ka 5x20 materjali kasutada.
wake
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 404
Liitunud: 19 Sept 2007, 11:11
Asukoht: Põlva lähedal

Re: Sarikate tegemine ja paigaldamine

Lugemata postitus Postitas wake »

Ferdinand ei ole teemaga kursis. Tegemist on kasutatava teise korrusega.
Kas see sarikate ühendamine tõmbele, et nad seinu laiali ei lükkaks näeb välja umbes nii ?
Jah, umbes nii, parempoolne variant.
~300kg kuumi kive, kolm vihta ja paar õlut
eml
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 338
Liitunud: 12 Sept 2007, 09:52
Asukoht: Suure-Jaani

Re: Sarikate tegemine ja paigaldamine

Lugemata postitus Postitas eml »

Sai siis esimesed sarikad üles ja kasutasime seda harjatala varianti kuna valmis sarikat ei jõudnud kahekesi korralikult liigutada ning sarikapaarid ei tahtnud tulla ka ühesugused täpselt.
Harjatalaga on asi kergem ja saab kahekesi hakkama.
Käis täna üks ehitusjärelvalvet tegev isik ka ja rääkis veelkord kuidas teha neid nivendi tugesi.
Ainuke mida unustasin küsida, kas tugedeks peab kasutama sama suure ristlõikega materjali või võib ka väiksemat kasutada?
Viimati muutis eml, 08 Sept 2008, 20:00, muudetud 1 kord kokku.
wake
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 404
Liitunud: 19 Sept 2007, 11:11
Asukoht: Põlva lähedal

Re: Sarikate tegemine ja paigaldamine

Lugemata postitus Postitas wake »

eml kirjutas:Ainuke mida unustasin küsida, kas tugedeks peab kasutama sama suure ristlõikega materjali või võib ka väiksemat kasutada?
Võib väiksemat ka. Oleneb ka, kus sul hakkab seina(katuse)soojustus asetsema, õhku seda ju ei riputa. Või jäävad need toed tuppa nähtavale?
~300kg kuumi kive, kolm vihta ja paar õlut
eml
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 338
Liitunud: 12 Sept 2007, 09:52
Asukoht: Suure-Jaani

Re: Sarikate tegemine ja paigaldamine

Lugemata postitus Postitas eml »

wake kirjutas:
eml kirjutas:Ainuke mida unustasin küsida, kas tugedeks peab kasutama sama suure ristlõikega materjali või võib ka väiksemat kasutada?
Võib väiksemat ka. Oleneb ka, kus sul hakkab seina(katuse)soojustus asetsema, õhku seda ju ei riputa. Või jäävad need toed tuppa nähtavale?
Välisseinast jätan umbes meetrijagu ruumi ning siis tuleb sisesein. ehk toed ei tohiks segama hakata kuigi ega ma ei tea, mis nurga all nad täpselt peaks olema.
Kas toed peaks panema iga sarika alla või võib need harvemini panna?
Soojustuse panen sarikate külge ning lõpeb välisseina vastas. Kuna seina soojustama ei pea, siis ei hakka soojustust allapoole tooma. Ehk siis soojustust tuleb 200 mm sarikate vahele + risti panen 50x100 prussid ja sinna veel siis 100 mm soojustust. Võibolla panen siis veel kipsikarkassile 5 cm lisaks. Kuna mul on üle, 50 tk tuuletõket, rohelist, siis panen selle sarikate külge ennem teist soojustuskihti.


Tänan
Viimati muutis eml, 09 Sept 2008, 13:00, muudetud 1 kord kokku.
ponkskar
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 758
Liitunud: 11 Dets 2007, 00:31
On tänatud: 1 kord

Re: Sarikate tegemine ja paigaldamine

Lugemata postitus Postitas ponkskar »

eml kirjutas:
wake kirjutas:
eml kirjutas:Ainuke mida unustasin küsida, kas tugedeks peab kasutama sama suure ristlõikega materjali või võib ka väiksemat kasutada?
Võib väiksemat ka. Oleneb ka, kus sul hakkab seina(katuse)soojustus asetsema, õhku seda ju ei riputa. Või jäävad need toed tuppa nähtavale?
Välisseinast jätan umbes meetrijagu ruumi ning siis tuleb sisesein. ehk toed ei tohiks segama hakata kuigi ega ma ei tea, mis nurga all nad täpselt peaks olema.
Kas toed peaks panema iga sarika alla või võib need harvemini panna?
Soojustuse panen sarikate külge ning lõpeb välisseina vastas. Kuna seina soojustama ei pea, siis ei hakka soojustust allapoole tooma. Ehk siis soojustust tuleb 200 mm sarikate vahele + risti panen 50x100 prussid ja sinna veel siis 100 mm soojustust. Võibolla panen siis veel kipsikarkassile 5 cm lisaks. Kuna mul on üle, 50 tk tuuletõket, rohelist, siis panen selle sarikate külge ennem teist soojustuskihti.


Tänan
Mulle öeldi,et õigem on soojustada nende nn. toejalgade osa ehk siis kui soojustusega ülevalt mööda sarikaid alla tuled,siis ei soojusta mitte müürini välja vaid seal kus on need toejalad,siis seal pöörad soojustusega alla ja siis lähed laetalade pealt müürini. Põhjus see,et see kolmnurk mis jääb sarikate toejala ja laetalade vahele on kütmata külm ruum. Samamoodi nagu ülemise otsa soojustus, et soojustus pannakse pennide peale.
Ma panen vist soojustust nii,et sarikate vahele 200mm, sarikate peale 50mm, sa siis sarikate sissepoole veel 50mm (aurukile tuleb sarikate sisemisse ossa ehk aurukile peale panen 50mm soojustust). Aga võib-olla panen hoopis puhurvilla (see mu viimase aja mõttevälgatus).
wake
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 404
Liitunud: 19 Sept 2007, 11:11
Asukoht: Põlva lähedal

Re: Sarikate tegemine ja paigaldamine

Lugemata postitus Postitas wake »

ponkskar kirjutas:Mulle öeldi,et õigem on soojustada nende nn. toejalgade osa ehk siis kui soojustusega ülevalt mööda sarikaid alla tuled,siis ei soojusta mitte müürini välja vaid seal kus on need toejalad,siis seal pöörad soojustusega alla ja siis lähed laetalade pealt müürini. Põhjus see,et see kolmnurk mis jääb sarikate toejala ja laetalade vahele on kütmata külm ruum. Samamoodi nagu ülemise otsa soojustus, et soojustus pannakse pennide peale.
Ma panen vist soojustust nii,et sarikate vahele 200mm, sarikate peale 50mm, sa siis sarikate sissepoole veel 50mm (aurukile tuleb sarikate sisemisse ossa ehk aurukile peale panen 50mm soojustust). Aga võib-olla panen hoopis puhurvilla (see mu viimase aja mõttevälgatus).
Siin nii soojustades jääb vist ülemine seinaosa külmaks (külm saab seinale mõlemalt poolt ligi), seega ka vahelae ja seina ühenduskoht. Lihtsalt väike mõtepaus kuluks ära, et kas see ka nii on.
Tugesid võib panna mitte iga sarika alla, aga siis võivad sarikad erinevalt läbi vajuda. Kui sarikate all oleks ka mingi vöö nagu laetaladel jaotuspruss, siis võiks üle ühe panna tugesid.
~300kg kuumi kive, kolm vihta ja paar õlut
ponkskar
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 758
Liitunud: 11 Dets 2007, 00:31
On tänatud: 1 kord

Re: Sarikate tegemine ja paigaldamine

Lugemata postitus Postitas ponkskar »

eml, mis mõõdus sul see müürilatt on. Pildi järgi tundub,et ainult 50mm paksune või on ikka 100mm (projektis tundub olevat 100 x 200mm)? Kui on 50mm, kas sarikate kinnitus nõrgaks ei jää?

Suurele ringile küsimus,et kui sarikaid vaja pikendada, et kas see pikenduse koht tehakse vastavalt sellele, et kus on toejalad, pennid jms... Muidu olen kuulnud,et pikendused peaks tegema ülesse poole, kuna seal on koormused väiksemad. eml-l tundub pikendus olevat sarika alumises osas.
wake
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 404
Liitunud: 19 Sept 2007, 11:11
Asukoht: Põlva lähedal

Re: Sarikate tegemine ja paigaldamine

Lugemata postitus Postitas wake »

ponkskar kirjutas:Suurele ringile küsimus,et kui sarikaid vaja pikendada, et kas see pikenduse koht tehakse vastavalt sellele, et kus on toejalad, pennid jms... Muidu olen kuulnud,et pikendused peaks tegema ülesse poole, kuna seal on koormused väiksemad. eml-l tundub pikendus olevat sarika alumises osas.
Liitekohad valitakse võimalusel ikka vastavalt pingetele, et sõlm ei peaks vastu võtma maksimaalseid pingeid (tugedel ja avade keskel tavaliselt). Samas ei pea vajalikuks hakata sarikat jätkama kuskil keskel, kui saab teha terves tükis ja räästa moodustaja sinna külge liita.
~300kg kuumi kive, kolm vihta ja paar õlut
eml
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 338
Liitunud: 12 Sept 2007, 09:52
Asukoht: Suure-Jaani

Re: Sarikate tegemine ja paigaldamine

Lugemata postitus Postitas eml »

Pikendus on jah all otsas ning sinna jäävad ainult räästaosa kivid koormuseks. Sarikas ise ulatub ilusti ühes tükis müürilatini.
Müürilati panin 50x200 ning peaks piisama tugevusest kuna põhi jõud peaks ikka allapoole suruma ning allpool on betoonvöö. Ma teen ju veel need nivendi toed ka ning need jäävad kah veel kandma ja vähendama survet sarika poolt müürilatile, just seda laialilükkamist.
ponkskar
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 758
Liitunud: 11 Dets 2007, 00:31
On tänatud: 1 kord

Re: Sarikate tegemine ja paigaldamine

Lugemata postitus Postitas ponkskar »

Ega müürilatt ise ikka peab vastu, aga ma lihtsalt mõtlesin, et see aluspind on ainult 5cm paks kuhu sarika alumsie otsa kinnituseks nael, kruvi vms panna. Aga võib-olla sellest piisabki.
Vasta