Vent garaazile

Õhu vahetamine, õhu kuivatamine, õhu niisutamine, õhu jahutamine
aer0
külaline

Re: Vent garaazile

Lugemata postitus Postitas aer0 »

Ei viitsi neid arvutusi uurida ja pole selle ala spetsialist. Aga su eelnevaid postitusi lugedes tundus, et sul tasuks füüsika alused põgusalt üle korrata. Sul on vaja niiskus välja saada ja sul on õhksoojuspump paigaldatud. Küta, ventileeri (aktiivselt) ja ära muretse! Õhksoojuspumpadel on minu teada ka niiskuse eemaldamise režiim. Milleks tuua kohale veel üks (aga nigelama efektiivusega!) soojuspump, koos kaasnevate lisakuludega??

Kui niiskuse 40 lähedale saad, võid ventileerimisega tagasi tõmmata.
Käsn
külaline

Re: Vent garaazile

Lugemata postitus Postitas Käsn »

Aga su eelnevaid postitusi lugedes tundus, et sul tasuks füüsika alused põgusalt üle korrata.
Füüsikaga on kõik korras, google aitab välja. Teemasse niipalju, et eks ma kütan veel ja vaatan, kas läheb kuivemaks. Praegu on pump umbes nädal aega järel olnud, võibolla ma ootan tulemusi liiga kiirelt.
Külaline
külaline

Re: Vent garaazile

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Kütad-kütad aga venti endiselt pole? Kuidas niiskus välja pääseb? Ainult siis kui sa aknad avad. Praegune vesised ilmad ka just kasuks ei tule.
Külaline
külaline

Re: Vent garaazile

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Käsn kirjutas: 13 Nov 2018, 09:52 Kas sa ei usu, et õhuniiskuse eemaldaja cop on üle 1 või kahtled, et õhuniiskuse eemaldamine tuleb kallim võrreldes pideva ventilatsiooniga?
Ma viitan sellele, et sa oled natuke eksinud ja otsid lahendust valest kohast . Sul on 40m2 hoone , jutu järgi soojustatud jne mida kütad õhk-õhk soojuspumbaga (COP sellise ilmaga väga kena). Mul on 160m2 maja otseelektril ja kuu elektriarve koos kütte, vesi ja muu olmega on 120€ kuus, aknad tuulutusasendis .

Räägid sellest, et peaks ostma, rentima jne niiskuseemaldi, viitad arvutustele. Jäta aknad tuulutusasendisse, irvakile vms, et niiskus saaks välja ja jahedam õhk sisse ja anna kütet peale +20 kuniks niiskus väljas ja ära tõmble. Hiljem temperatuuri ka väheke plussis hoides ei tule see niiskus sulle sinna tagasi.

Kui sul on betoonpõrand otse pinnasel 5cm vms , siis muidugi jäädki seda maapinnast tulevat niiskust seal välja kütma või kuivatama
Külaline
külaline

Re: Vent garaazile

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Käsn kirjutas: 13 Nov 2018, 09:52
Ei saa saksa keelata muidugi, aga kas odavam ei oleks raamatukogust füüsikaõpik laenutada?
Kas sa ei usu, et õhuniiskuse eemaldaja cop on üle 1 või kahtled, et õhuniiskuse eemaldamine tuleb kallim võrreldes pideva ventilatsiooniga? Ruumi ventileerimine tähendab alati soojuskadusid, sest isegi soojustagastusega ventilatsiooniga läheb soojust kaduma. Kuna ma aga viibin suhteliselt harva garaazis, siis mul ei ole tarvis pideva värske õhu juurdevoolu, kuid mul on tarvis , et õhuniiskus oleks madal. Suhteliselt õhutiheda hoone puhul peaks õhukuivataja suhteliselt lihtsa vaevata õhuniiskuse alla viima, kusjuures selle protsessi jooksul tekkiv soojuslik cop on laias laastus 1.5. Kondenseerumisel nimelt vabaneb märkimisväärne hulk energiat. Tegelikult on see energia niivõrd suur võrreldes vee soojendamisega, et mu esialgne väide, et toru peaks olema välja suunatud, ei vasta tõele, sest see annaks vaid 2-3 % võitu. Kui ma aga iga päev seal toimetaks , siis paneks kindlasti soojustagastiga sundventilatsiooni.
Kui hoone välispiirde avad on suletud, siis selle ruumi õhus on kindel kogus aurustunud vett. Ehk 40m2 ruumi õhust saab mõned liitrid vett ja rohkem sealt kondenseerumisel eralduvat energiat ei saa. Ruumi õhus oleva vee koguse saab väljaarvutada.

Kui ruumi piirded on niisked ja nendest eraldub ruumi pidevalt niiskust (auru näol) siis see (vee aurumine konstruktsioonidest) neelab täpselt samapalju energiat kui vabaneb selle vee kondenseerumisel kuivatis, ehk ruumis oleva energia bilanss jääb täpselt samaks ja mingit cop tõusu ei saa olla.

Kui soojuspumbaga õhukuivati tarbib 800W , siis eraldub sellelt soojust samapalju kui 800W võimsusega elektriradikast.
(Katsetamiseks võin laenata niiskusekogujat.)
ping
:hello:
Käsn
külaline

Re: Vent garaazile

Lugemata postitus Postitas Käsn »

Kui soojuspumbaga õhukuivati tarbib 800W , siis eraldub sellelt soojust samapalju kui 800W võimsusega elektriradikast.
Ei ole nii, vaata mu eelnevatest postitust. Seal on arvutus olemas, 800w elektrist saab kindlasti rohkem sooja, kui 800w. Ma ei leia praegu üht linki, kuid seal mees küttiski oma ruumi õhukuivatiga. Tal oli selline kliima , et piisas õhukuivati võimsusest, et ruum ära kütta. Boonusena tuli tal cop ca 1.5. Ruumi sisenev õhk sisaldab juba õhuniiskust ja ei ole vaja seda aurustada.
.
Käsn
külaline

Re: Vent garaazile

Lugemata postitus Postitas Käsn »

http://www.iwilltry.org/b/heat-your-hom ... umidifier/
How efficient is a dehumidifier at heating your home? Let’s figure it out together. I mean that literally. As I write this, I haven’t actually figured it out yet myself. I’m flying by the seat of my pants here, people; I’m a scientist gone rogue. But luckily I’m also a scientist who recently acquired a portable dehumidifier. I plugged it into a Kill-A-Watt meter several hours ago to measure exactly how much electrical energy (indicated in kWh by the Kill-A-Watt meter) it consumed. It’s been running for about 8 hours and it has consumed 3.87 kWh of electricity. Thus, based on the first law of thermodynamcis I know it has put at least 3.87 kWh of heat into my home.

However I have also determined with a simple digital scale that it has condensed 3.23 kg of water in that same time. How much additional energy did it release into my home as a result of that? That’s where the enthalpy of vaporization comes in. 3.23 kg multiplied by the enthalpy of vaporization of water (2257 kJ/kg) gives 7290 kJ of energy. A kWh is equivalent to 3600 kJ so 7290 kJ is equivalent to 2.025 kWh.

Thus, the total amount of heat released into my home by the dehumidifier over the last 8 hours is equivalent to the 3.87 kWh of electricity consumed, plus the 2.025 kWh of energy released by the condensation of water. The “efficiency” is equal to the energy output divided by the energy input or in this case (3.87 + 2.025)/3.87 = 1.52 or 152% efficiency. An efficiency over 100% is more appropriately referred to as a “coefficient of performance” since technically, it is impossible to achieve greater than 100% efficiency (having more than 100% efficiency in energy conversion would defy the first law of thermodynamics). So if you ever measure more than 100% efficiency, as I just did, what it really means is that you have moved energy from one place to another rather than simply converted energy from one form to another. Such is the case with a dehumidifier which removes energy from water vapor and releases it into the home in the form of heat, condensing the water to liquid in the process. But whatever the terminology you want to use, the fact remains that I can release 1.52 kWh of heat into my home for every 1 kWh of electricity my dehumidifier consumes.
Külaline
külaline

Re: Vent garaazile

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Käsn kirjutas: 16 Nov 2018, 19:42
Kui soojuspumbaga õhukuivati tarbib 800W , siis eraldub sellelt soojust samapalju kui 800W võimsusega elektriradikast.
Ei ole nii, vaata mu eelnevatest postitust. Seal on arvutus olemas, 800w elektrist saab kindlasti rohkem sooja, kui 800w. Ma ei leia praegu üht linki, kuid seal mees küttiski oma ruumi õhukuivatiga. Tal oli selline kliima , et piisas õhukuivati võimsusest, et ruum ära kütta. Boonusena tuli tal cop ca 1.5. Ruumi sisenev õhk sisaldab juba õhuniiskust ja ei ole vaja seda aurustada.
.
Keeleoskus on hea, mõtlemisvõime omamine on kasulikum.
Kõik mis netis kirjutatakse ei pruugi täielik tõde olla.

Kui on olemas ruum 40m2, kõrgusega 2,5m, ruumalaga 100m3 ja temperatuuriga +15C, siis selle ruumi õhus olev Maksimaalne võimalik
absoluutne õhuniiskus (g/m³) on 1280g.
See on vee kogus, mille saab kui selle ruumi õhk täielikult ära kuivatada.
https://et.wikipedia.org/wiki/Absoluutne_niiskus

Kui võtta see toodud näide kütmise kohta, siis et saada +5C temperatuuril olevast välisõhust (absoluutse õhuniiskusega 6,8g/l) kätte 3230g vett on vajalik õhukogus 475m3.
Ehk, et saada oma (hästisoojustatud, õhutiheda) töökoja õhust, selline kogus vett kätte päeva jooksul, pead tagama vähemalt 5x õhuvahetuse (+5C välisõhuga) päeva jooksul ja selle õhu kuivatama 0%ni.

Siit saad arvutada, et mis on kasulikum, kas kondenseerida vett ventileeritavast välisõhust ja soojendada ventileeritavat õhku või tõsta ruumi temperatuuri väiksema ventilatsiooniga.

Kui ruumi aurustub niiskus põrandast, siis põrandast aurustuv vesi neelab täpselt sama energiahulga mis vabaneb kuivatis kondenseerumisel ja ruumi energiabilanss sellest ei muutu.
ping
:hello:
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6095
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 133 korda

Re: Vent garaazile

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

Suhtelise ja absoluutse õhuniiskuse teemadest on siin ennegi paras segapudru saanud.
Kontrollküsimus - kus on praegu õhk niiskem, st sisaldab rohkem veeauru, kas õues (temp +5 ja suht niiskus 90 %) või toas (temp +25 ja suht niiskus 40 %)?
Käsn
külaline

Re: Vent garaazile

Lugemata postitus Postitas Käsn »

Siit saad arvutada, et mis on kasulikum, kas kondenseerida vett ventileeritavast välisõhust ja soojendada ventileeritavat õhku või tõsta ruumi temperatuuri väiksema ventilatsiooniga.
Mõtle niimoodi, et kui sa kütad 1kw radiaatoriga, siis aurustub ilma hüdrota betoonplaadist õhku ikka niiskust ning garaazi niiskustase tõuseb ning on vaja ventileerida, et õhuniiskus normi saada. Kui aga panna garaazi kütma õhukuivati, siis saab kaks kärbest ühe hoobiga, soojema garaazi ning täpselt õige õhuniiskuse ning ei ole vaja isegi aktiivselt ventileerida, kui ise seal ei viibi. Boonusena saab kondenseerumisel energia tagasi, mis aurustamiseks kulus. Tavaradiaatoriga seda aga ei saa. Sealt tulebki vahe ning cop üle 1.
Käsn
külaline

Re: Vent garaazile

Lugemata postitus Postitas Käsn »

Mul on 160m2 maja otseelektril ja kuu elektriarve koos kütte, vesi ja muu olmega on 120€ kuus, aknad tuulutusasendis
Uskumatult madal elektriarve ikka. Mul läks soojuspumbaga 40 rm2 garaazile ligemale 50 euri eelmisel kuul soojuspumbaga, mille cop väidetavalt 5. Otse oleks läinud siis 250 euri. Kusjuures seinad ja lagi on päris korralikult soojustatud. Betoonpõrand , vundamendi külmasild ja suur garaaziuks siis ilmselt lasevad korralikult sooja minema.
onusnooker
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 554
Liitunud: 25 Apr 2005, 22:00
Asukoht: Tln lähiümbrus
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 6 korda

Re: Vent garaazile

Lugemata postitus Postitas onusnooker »

Ära pane õhukuivatajat. Paigalda ventseade. Mul oli maja teisel kr umbes sama keiss, kõik aknad olid märjad kui veel külmgi polnud. Praegu vaatan temperatuurimõõtjat mis ka niiskust seal mõõdab: sooja 10,7C niiskus praegu 59%RH, Käisin just seda teemat lugedes üleval vaatamas mis toimub, kuna niiskuse probleemid paistab, et tänaseks ununenud :D Külgseinte aknad on kuivad, katuseakendel natukene klaasi nurkades paari cm suurune niiskuse laik a nende puhul väga ei imesta, hea et vett sealt veel ei jookse, enne jooksis, nired olid seinte peal ka. Point oligi selles, et nii kui ventilatsioonitoru üles puhkuma vedasin kõik niiskuse probleemid kadusid. Piisas ainult 1 torust sisse ja 2 väljatõmmet a seal pinda ka ca 85m2 ja uksi tubadel veel ees pole, ainult vaheseinad, koridori üles veel ei lähe, nn 15cm avatud olekus laeluuk.

Aga vent lahendas kogu probleemi selles keiss.
Käsn
külaline

Re: Vent garaazile

Lugemata postitus Postitas Käsn »

EI ma panen õhukuivati. Sisetunne ütleb, et see tuleb odavam kui ventileerimine. Hetkel on õhuniiskus ca 55 juures ja aknad higistavad ikka jubealt.
onusnooker
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 554
Liitunud: 25 Apr 2005, 22:00
Asukoht: Tln lähiümbrus
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 6 korda

Re: Vent garaazile

Lugemata postitus Postitas onusnooker »

Mis klaasipakett sul neil akendel on ja mis liist keskel kas alumiinium v plastliist? Mõtlen siis klaapaketi enda sees, klaaside vahel.
Vasta