Õhuniiskus liiga madal

Õhu vahetamine, õhu kuivatamine, õhu niisutamine, õhu jahutamine
Käsn
külaline

Õhuniiskus liiga madal

Lugemata postitus Postitas Käsn »

Probleemiks siis liiga madal õhuniiskus, elektrooniline koduekstrast ostetud beueri mõõtja täitab alla 30%. Kõigepealt küsiks, et kust saaks osta kvaliteetset ja täpset hügromeetrit. Ma kahtlustan, et preagune valetab.
Teine asi, et kuidas siis tõsta õhuniiskust, olen lugenud niisutajatest, kuid need vast tahavad dest vett saada, muidu saab õhk igasugust jama täis pihustatud, mis võibolla on veel hullem hingamisteedele, kui natuke kuiv õhk. Märg kalts pidi samuti tolmu õhku levitama. Ise mõtlen, et kui panna veeämber nurka või mõni laiem kandikulaadne asi kapi otsa nö aurama, kas sellest oleks abi. Majas on ahikute ja temperatuur tõuseb ikka üle 20, ca 23 kraadi kanti. Kas seda on liiga palju ja peaks ca 18-19 kraadi juures hoidma?
Külaline
külaline

Re: Õhuniiskus liiga madal

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Olen kasutanud sellist https://airvitamin.ee/et/ohuniisutid-%C ... k.)-(must)
2 aastat. Kasutanud kraanivett ning töötab seni. Vahetanud ainult filtreid ja lisanud vett.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Õhuniiskus liiga madal

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Käsn kirjutas: 24 Jaan 2018, 11:24 Teine asi, et kuidas siis tõsta õhuniiskust, olen lugenud niisutajatest, kuid need vast tahavad dest vett saada, muidu saab õhk igasugust jama täis pihustatud, mis võibolla on veel hullem hingamisteedele, kui natuke kuiv õhk.
Mind täitsa huvitab, kas sa jood ka destilleeritud vett või ostad poest punsuga või tavalist kraanivett. Kui poevett, siis see juua kõlbab, aga selle auru sisse hingata ei kõlba või sama küsimus kraanivee kohta. Kas aurustumisel tekivad mingid muud, tervisele ohtlikud ühendid? Äkki valgustad meidki?
Käsn kirjutas: 24 Jaan 2018, 11:24 Märg kalts pidi samuti tolmu õhku levitama.
Kus kohast selliseid tarkusi ammutatakse? Lapiku maa teooria pooldajate sekti koosolekutel?

Tegelikult soovitaks pesu toas kuivatada, aga minu soovitus ei päde, sest märjad, kuid puhtad riided levitavad samuti tolmu.
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
Käsn
külaline

Re: Õhuniiskus liiga madal

Lugemata postitus Postitas Käsn »

Mind täitsa huvitab, kas sa jood ka destilleeritud vett või ostad poest punsuga või tavalist kraanivett. Kui poevett, siis see juua kõlbab, aga selle auru sisse hingata ei kõlba või sama küsimus kraanivee kohta. Kas aurustumisel tekivad mingid muud, tervisele ohtlikud ühendid? Äkki valgustad meidki?
Joomine ja pihustamine õhku on erinevad asjad. Siinsamas foorumis lugesin, kus üks mees kasutas ka tavalist kraanivett ja pärast oli katlakivilaadne kiht igal poole tuppa seintele ja lagedele ladestunud. Ehk siis loogiliselt võttes hõljub see toas ringi ja hingad seda sisse.
googeldasin ka väheke, kuna teema pakub huvi ja nt dr mercola lehelt leidsin õhuniisutite kohta :
Additionally, the moist, warm environment of a humidifier is a breeding ground for bacteria and fungi, which travel out of the unit via a "toxic mist" that you later breathe in.

Research has shown that breathing in dirty mist from humidifiers can lead to lung problems, including infection, and humidifier use is actually associated with an increased risk of developing asthma in children
ja soovitus iga 3 päeva tagant puhastada:
As far as using a humidifier goes, you'll also need to make sure you clean it often, at least once every three days using hydrogen peroxide to remove any film or mineral deposits

See märja kaltsu teema tuli jah kuskilt google otsingust, mingi perekooli vms foorumi teema oli. Eks see märg kalts üks paras bakterite ja seente kasvulava on.

Õhuniiskus oli õhtul tuppa tulles 23% ja nüüd toas olles tõusis 25 % peale. Hommikul oli 30 %, tegin akna lahti ja tuulutasin tuba ja niiskus kukkus nii alla, et möödik läks lolliks ja viskas errorit. Esimese asjana lähen ostan kuskilt mehaanilise hügromeetri, kui vaid teaks, kust saaks korralikku.
Kapi otsa panin kaks 30 cm diameetriga kaussi veega, eks näha ole, kas midagigi aitab. Eesmärgiks on õhuniiskus saada 35-45% vahemikku, see pidi dr mercola järgi olema optimaalne nina jne limaskestade jaoks.
Õhuniiskust hakkasin mõõtma alles pärast maja soojustamist ja kahjuks seda ei tea, mis ta enne oli. Teises majas, mis soojustamata, on õhuniiskus ca 50-60% kandis, mis nagu väidetavalt jälle liiga palju. Eks ma aretan seda kausimajandust edasi ja vaatan, kui palju veepinda on mul vaja, et õhuniiskus korda saada.
Külaline
külaline

Re: Õhuniiskus liiga madal

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Uues, kaasaegsete vent. normidega kortermajas, lasin laste magamistubades iga päev kokku 10L destvett õhku ultraheli niisutiga, et niiskust saada öösel 40% kanti.
Proovisin ka Tartu kraaniveega aga siis hakkas katlakivi häirivalt isegi aknaklaasidele sadestuma. Võibolla on mujal trassivesi parem?
Olen sellest probleemist aastaid tagasi juba kirjutanud.
ping
:hello:
Külaline
külaline

Re: Õhuniiskus liiga madal

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Tavalised, elektroonilised niiskusemõõtjad ei näitagi täpselt alla 15-20%ndi.
Mehhaanilised on veelgi ebatäpsemad, kui juhtumisi pole labori seadmed.
ping
:hello:
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Õhuniiskus liiga madal

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Käsn kirjutas: 25 Jaan 2018, 00:10 Joomine ja pihustamine õhku on erinevad asjad. Siinsamas foorumis lugesin, kus üks mees kasutas ka tavalist kraanivett ja pärast oli katlakivilaadne kiht igal poole tuppa seintele ja lagedele ladestunud. Ehk siis loogiliselt võttes hõljub see toas ringi ja hingad seda sisse.
Sa ikka ei saanud aru minu mõttest. See katlakivi ei teki ju iseenesest, vaid neid kaltsiumit, rauda jms jama leidub igas kraanivees ja on reeglina tunnistatud tervisele ohutuks. Kuidas saab kraanivesi sissehingatuna olla ohtlikum kui aurustatuna?
Käsn kirjutas: 25 Jaan 2018, 00:10 See märja kaltsu teema tuli jah kuskilt google otsingust, mingi perekooli vms foorumi teema oli. Eks see märg kalts üks paras bakterite ja seente kasvulava on.
;) No siis on see teooria 100% vettpidav!
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
Külaline
külaline

Re: Õhuniiskus liiga madal

Lugemata postitus Postitas Külaline »

On põhimõtteline vahe, et kas lasta lubjakivi läbi soolikate või tõmmata kopsudesse.
:hello:
meelis11
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 410
Liitunud: 25 Apr 2016, 14:57
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 11 korda

Re: Õhuniiskus liiga madal

Lugemata postitus Postitas meelis11 »

Külaline kirjutas: 25 Jaan 2018, 02:07 Tavalised, elektroonilised niiskusemõõtjad ei näitagi täpselt alla 15-20%ndi.
Mehhaanilised on veelgi ebatäpsemad, kui juhtumisi pole labori seadmed.
ping
:hello:
Just.
Ega see väga oluline info ei olegi eluruumide jaoks, kas sul on niiskus mdal või väga madal. Mis see lisateadmine annak, et niiskus on 10% või 12% ?
Kui hügromeeter niiskust ei näita näiteks alla 20%, siis tead et õhk on väga kuiv. Mina Külalise asemel ei läheks uut hügromeetrit otsima.
Külaline
külaline

Re: Õhuniiskus liiga madal

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Käsn kirjutas: 24 Jaan 2018, 11:24Majas on ahikute ja temperatuur tõuseb ikka üle 20, ca 23 kraadi kanti. Kas seda on liiga palju ja peaks ca 18-19 kraadi juures hoidma?
küta vähem ja hoia aken rohkem lahti . liigne kuivus on üldjuhul kütte- ja ventilatsiooniprobleem . 23 kraadi sooja on toas vaja siis kui oled 80+ . 19- 20 on paras hällist kuni hilise keskeani.

sellist õhuniiskust ainult ahjuga samas tuppa ei küta, kas ventilatsioon huugab 24/7 või on lisaks ka elektriradikaid vms küttekehi?
anryo
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 282
Liitunud: 13 Mai 2016, 10:58
On tänanud: 16 korda
On tänatud: 8 korda

Re: Õhuniiskus liiga madal

Lugemata postitus Postitas anryo »

Käsn kirjutas: 25 Jaan 2018, 00:10 Õhuniiskus oli õhtul tuppa tulles 23% ja nüüd toas olles tõusis 25 % peale. Hommikul oli 30 %, tegin akna lahti ja tuulutasin tuba ja niiskus kukkus nii alla, et möödik läks lolliks ja viskas errorit. Esimese asjana lähen ostan kuskilt mehaanilise hügromeetri, kui vaid teaks, kust saaks korralikku.
See ei ole loogiline, et akna avades niiskus kukub. Praeguste niiskete ilmaega on väljas õhuniiskus ikka seal 90% kandis (sajab ju kogu aeg) seega midagi on selles näidikus mäda küll.
Külaline
külaline

Re: Õhuniiskus liiga madal

Lugemata postitus Postitas Külaline »

anryo kirjutas: 25 Jaan 2018, 11:20 See ei ole loogiline, et akna avades niiskus kukub. Praeguste niiskete ilmaega on väljas õhuniiskus ikka seal 90% kandis (sajab ju kogu aeg) seega midagi on selles näidikus mäda küll.
See on ju vägagi loogiline, soe õhk mis toast välja läheb mahutab rohkem niiskust kui jahe õhk mis tuppa tuleb.
Ventilatsioon sellepärast teil toad ära kuivatabki, et soe õhk viiakse välja ja koos sellega ka niiskus ja peale tõmmatakse jahedam õhk mis lihtsalt mahutab vähem niiksust.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Õhuniiskus liiga madal

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Käsn kirjutas: 24 Jaan 2018, 11:24 ... muidu saab õhk igasugust jama täis pihustatud, mis võibolla on veel hullem hingamisteedele, kui natuke kuiv õhk. Märg kalts pidi samuti tolmu õhku levitama. ...
Miks sa ei taha respiraatorit või maski kanda kui arvad, et kraaniveega saab igatsugu jama õhk täis pihustatud ja märg kalts ka tolmab? Hingamisteed jäävad puhtaks.
Isegi modellid kannavad saastunud õhu sissehingamise vältimiseks maske! https://elu24.postimees.ee/2624888/pild ... ottu-maske
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
Scott
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 153
Liitunud: 25 Mär 2012, 09:25
On tänanud: 9 korda
On tänatud: 14 korda

Re: Õhuniiskus liiga madal

Lugemata postitus Postitas Scott »

Kas ikka õues julgeb hingata? Seal auruvad igasugu sopaloigud, teede soolaveed, koerte- ja mõne kahejalgse kusi jne kõik samamoodi õhku.

Soolakambrid - tohtrid lausa soovitavad. Või soolalambid. Õhk sooladest paks.

Aga veel tähtsam, kuidas seda destilleeritud vett õige saadakse? Keedetakse tavalist vett ja kogutakse mida? Ikka sedasama auru, mis maha jahutatakse ja destveena maha müüakse. Ehk keeduvee aur on samaväärne destveega, kõik soolad jäävad keedunõu põhja külge.

Ultraheli aurutitega on teine lugu, seal vibreeritakse ka soolad ehk nn katlakivi atmosfääri ja sadestub seintele. Aga nagu eelnevast selgub, tervisele kahjulikku määra see ei suuda saavutada.
xil
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 799
Liitunud: 10 Apr 2014, 11:08
On tänatud: 12 korda

Re: Õhuniiskus liiga madal

Lugemata postitus Postitas xil »

Kõrvalepõikena veidi põhikooli füüsikat:
Kui suhteline õhuniiskus on õues 0C juures 100%, siis toas 20C juures on selle sama õhu suhteline niiskus 28% (25C puhul 21%).
Nii mehaanilised kui elektroonilised hügromeetrid mõõdavad vaikimisi suhtelist õhuniiskust. Ehk mõnd õnnestub termomeetriga integreeritult ka absoluutset õhuniiskust mõõtma seadistada.
Käsn
külaline

Re: Õhuniiskus liiga madal

Lugemata postitus Postitas Käsn »

Scott kirjutas: 26 Jaan 2018, 06:13 Kas ikka õues julgeb hingata? Seal auruvad igasugu sopaloigud, teede soolaveed, koerte- ja mõne kahejalgse kusi jne kõik samamoodi õhku.

Soolakambrid - tohtrid lausa soovitavad. Või soolalambid. Õhk sooladest paks.

Aga veel tähtsam, kuidas seda destilleeritud vett õige saadakse? Keedetakse tavalist vett ja kogutakse mida? Ikka sedasama auru, mis maha jahutatakse ja destveena maha müüakse. Ehk keeduvee aur on samaväärne destveega, kõik soolad jäävad keedunõu põhja külge.

Ultraheli aurutitega on teine lugu, seal vibreeritakse ka soolad ehk nn katlakivi atmosfääri ja sadestub seintele. Aga nagu eelnevast selgub, tervisele kahjulikku määra see ei suuda saavutada.
Uuringute järgi on tõepoolest inimestel , kes soolakaevandustes töötavad, kopsuhaigusi vähem. Siit ka igasugu soolakambrite ja -piipude ideed. Mul endalgi soolapiip kodus olemas, aga tavaliselt olen selleni jõudnud siis, kui asjad juba nii kaugel on, et abi tast enam pole. Ma mõtlen siinkohal viirushaiguste põdemist.
Tänavasaaste on suur probleem ja eriti just peentolm. Diiselmootoritel on nüüd õnneks tahmafiltrid, see ikka päästab päris palju, aga teekatte kulumisest ja muust hõõrdumise tagajärjel tekkinud peentolmu probleem jääb ikkagi. Saagisin platesaega mõned päevad tagasi puitu ja tundsin kohe, kuidas peentolm õhku levis. Teine näide, hakkasin suvel põranda valamiseks kogutud katusealust liiva laiali kühveldama. Natukese aja pärast sai selgeks, et see liiv tuleb korralikult veega märjaks kasta, muidu võiks seda tegevust võrrelda ilma maski ja õhuvoolikuta liivapritsimisega.
Mis puudutab algset probleemi, siis kuna mul on puuküttega pliit köögis, siis ilmselt ongi üheks võimalikuks olukorra leevendajaks korralik kastrul veega. Loodetavasti see niiskus levib sealt siis parajal määral ka teistesse tubadesse. Ööbisin just tuttava juures ja võtsin sinna beueri mõõdiku kaasa ja vaatasin, et seal oli 35-37% ja ütleme nii, et hingamisteedele oli tunda ka , et õhk on siidisem ja mahedam. Järgmise maja soojustan igatahes penoga, see pidi niiskust paremini kinni hoidma , kui vill. Eks siis pärast nähe ole, kas sel ka tõepõhi all on.
val
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1162
Liitunud: 28 Dets 2010, 13:32
On tänanud: 14 korda
On tänatud: 20 korda

Re: Õhuniiskus liiga madal

Lugemata postitus Postitas val »

Käsn kirjutas: 26 Jaan 2018, 18:00.... Järgmise maja soojustan igatahes penoga, see pidi niiskust paremini kinni hoidma , kui vill. Eks siis pärast nähe ole, kas sel ka tõepõhi all on.
Küll peab palju raha olema sellisteks katsetusteks ja siis avastada, et ... jälle seesama sara :) Sinu hoonest viib niiskuse välja ahi, kui ventsüsteemi pole. Kuidas peno siia puutub ?
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Õhuniiskus liiga madal

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Scott kirjutas: 26 Jaan 2018, 06:13 Aga veel tähtsam, kuidas seda destilleeritud vett õige saadakse? Keedetakse tavalist vett ja kogutakse mida? Ikka sedasama auru, mis maha jahutatakse ja destveena maha müüakse. Ehk keeduvee aur on samaväärne destveega, kõik soolad jäävad keedunõu põhja külge.
Ja siis ostetakse keedunõu puhastamiseks Maximast/Rimist/Selverist/Stockmanist "torusiili"!? :scratch: Ja juuakse samas kannus keedetud kraaniveega ülekallatud kuivatatud pärnaõite tõmmist ja nauditakse oma "rohelust". :scratch:
Kaugemale ja sügavamalt on vaja mõelda oma ideede propageerimisel! Need "rikutud õhu hingajad" teevad minu arvates ennast järjest tolamaks.

Muideks, ma olen korra näinud ja hinganud ühe korra seda ninimetatud "Londoni sudu" eelmise sajandi miski 90-te keskel Nõmme keskuse ristmikul. Oli vist talvine aeg ja vaat siis tõesti sain aru, et õhk seisis ja kõikjal oli tunda autode heitgaaside lõhna.

Scott, sinu poolt öeldu ja minu poolt tsiteeritud on lihtsalt edasiseks targutamiseks. ;)
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
Käsn
külaline

Re: Õhuniiskus liiga madal

Lugemata postitus Postitas Käsn »

Küll peab palju raha olema sellisteks katsetusteks ja siis avastada, et ... jälle seesama sara :) Sinu hoonest viib niiskuse välja ahi, kui ventsüsteemi pole. Kuidas peno siia puutub ?
Maamaja tahaks pikemas perspektiivis aastaringselt köetavaks teha. Lihtsalt ,et oleks paik, kuhu paariks päevaks või nädalaks võiks vajadusel peitu pugeda. Hetkel on seal amortiseerunud ahjud,pliidid ja korsten. Korstnapühkija ütles ausalt ära, et kogu kaadervärk vajab väljavahetamist ja mõistlikum on soojuspumpade vms poole vaatama hakata. Peno puutub siia niipalju, et lugedes teemasid soojustuse alajaotises , siis üldlevinud arvamus on selline, et penot ei tohi puidule panna- puit pidi mädanema minema, kuna peno ei lase niiskust läbi. Mulle see sobib, kuna soovingi, et niiskus nii hästi läbi seinte minekut ei tee võrreldes villaga. Mädanema minekut ma ei isiklikult ei usu.
Ja siis ostetakse keedunõu puhastamiseks Maximast/Rimist/Selverist/Stockmanist "torusiili"!?
99,99% inimesi kasutab selleks küll äädikat.
Need "rikutud õhu hingajad" teevad minu arvates ennast järjest tolamaks.
COPD( chronic obstructive pulmonary disease ) on näiteks USAs juba praegu südamehaiguse ja vähi järel 3-ndal kohal suremuse põhjustamise koha pealt . Südamehaigused on, olgem ausad, tavaliselt inimese enda liigsöömisest tingitud. Õgitakse ennast paksuks põrsaks ja vorbitakse senikaua, kuni kõhunääre enam insuliini toota ei suuda ja veresuhkru väärtus kahekohaliseks tõuseb. Siis pole mingi ime, et veresooned ja muud organid vaikselt üles ütlema hakkavad. 7,8 ja üles veresuhkur tähendab juba organite kahjustust. On muidugi ka selliseid geneetiliselt õnnistatud isikuid, kes võivad 300grammise shokolaadi korraga ära süüa ja veresuhkur võibolla üle 6,5 ei tõusegi ja sellistel ei teki ka teist tüüpi diabeeti kunagi, isegi kui nad ennast 300 kiloseks õgivad. Kahjuks suur osa inimesi siiski sellesse gruppi ei kuulu ja mingis vanuses, omast kogemusest ütleks, et juba 35-selt või isegi veel varem, tuleb hakata vaatama, mida ja mis koguses suhu pista. Kuldvillakus oligi küsimus selle kohta, et mis haigus on alates 1990ndast aastast kõige rohkem tõusu teinud ja kõik vist minu mäletamist mööda vastasid, et HIV, aga tuli välja , et ta seda teps mitte ei ole, vaid selleks on hoopis diabeet.
Vähk on selles suhtes hull asi, et tegemist on enamjaolt vist loteriiga, endal pole siin midagi teha. Aga vat kopsuhaiguste puhul on küll endal palju ära. Liivapritsi ikka ilma maski ja eraldi õhuvoolikuta ei tohiks mitte iialgi kasutada. Samas loed ikka mõnest autofoorumist, kuidas mehed lausa ilma respiraatorita seda teevad. Võis siis näiteks nägin oma silmaga ühes tehases, kus proovi päeva tegin, kuidas mehed villa karkassi vahele panid, mitte ühelgi neist ei olnud maski ees. Ma lihtsalt jalutasin sealt õhtul minema ja enam tagasi ei tulnud. Hirm oli meestel peremeeste ees nii suur, et higimull otsaeest oma tervise arvelt lõhuti tööd ilma tervise tagajärgedele mõtlemata. Suitsetamisest ma üldse parem ei räägigi, siinkohal on mul kahju ainult kaaspereliikmetest, kes selle jubeda tossuterrori all peavad kannatama.
val
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1162
Liitunud: 28 Dets 2010, 13:32
On tänanud: 14 korda
On tänatud: 20 korda

Re: Õhuniiskus liiga madal

Lugemata postitus Postitas val »

Käsn kirjutas: 26 Jaan 2018, 23:55 .... penot ei tohi puidule panna- puit pidi mädanema minema, kuna peno ei lase niiskust läbi. Mulle see sobib, kuna soovingi, et niiskus nii hästi läbi seinte minekut ei tee võrreldes villaga. Mädanema minekut ma ei isiklikult ei usu.
Usk on kõikvõimas asi, aga ma arvan et mädanikku ...seda tekitavat elusat organismi sa usuga kasvama ega surema pane. Loe parem Ehitusfüüsika ABC. Soojus, niiskus, müra. Tiit Masso. See võib su uskumusi muuta.
Külaline
külaline

Re: Õhuniiskus liiga madal

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Käsn kirjutas: 26 Jaan 2018, 23:55 COPD( chronic obstructive pulmonary disease ) on näiteks USAs juba praegu südamehaiguse ja vähi järel 3-ndal kohal suremuse põhjustamise koha pealt . ...
Sa parem mõtle välja põhjus, miks on nii saastatud õhuga riigis nagu Jaapan, nii palju pikaealisi. Ma arvan teadvat. Nad kannavad marlimaske hingamisorganite ees! Äkki saad sinagi sellest tarkusest midagi kõrva taha panna?

Urmas
Vasta