Soojustagastusega sundventilatsiooni kasutamise põhitõed.

Õhu vahetamine, õhu kuivatamine, õhu niisutamine, õhu jahutamine
val
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1162
Liitunud: 28 Dets 2010, 13:32
On tänanud: 14 korda
On tänatud: 20 korda

Re: Soojustagastusega sundventilatsiooni kasutamise põhitõed.

Lugemata postitus Postitas val »

Eramu lihtne vendi joonis õhuhulkadega (tea, kas seda projektiks nimetataksegi) on odav niisamagi rääkimata valesti tegemise ja siis ümber tegemise rõõmust.
fgh
külaline

Re: Soojustagastusega sundventilatsiooni kasutamise põhitõed.

Lugemata postitus Postitas fgh »

Mõelge, siis ette kuidas see kompott tasakaalu ka saada.
Prill
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1101
Liitunud: 27 Veebr 2017, 10:36
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 63 korda

Re: Soojustagastusega sundventilatsiooni kasutamise põhitõed.

Lugemata postitus Postitas Prill »

Kuidas nende projekteeritavate normikohaste õhuhulkadega meil üldse on, kui mina teemat uurisin väideti, et Eesti normide järgi tuleb meil eluruume ventileerida 2 korda rohkem, kui näiteks sakslased omal eluruumide ventileerimise normid ette näevad. Kui normid juba sedasi kordades erinevad, tuleks normidesse endisse suhtuda kriitiliselt. Võimalik, et normide järgi meil ventileerimisele lähenedes saame üledimensioneeritud ventilatsioonisüsteemi, mis paraku kipub kujunema ka üüratu hinnaga, ja lõppeks elanik ei ole tihti üleantava süsteemiga rahul ka, kulub palju elektrit ja üldse saadakse varsti aru, kas kõikides ruumides ikka peab normide järgi õhuvahetus vuhisema, kui seal inimesi ei viibi või viibivad harva, ja hakatakse plafoone omatahtsi koomale kruttima või seadusi näppima. Mis veel hullem tundub olevat, enamikul nn müügis olevatel ka uutel majadel puudub tänapäevane ventilatsioonisüsteem üldse, parimal juhul on need primitiivsed värskeõhuklapid, mida elanikud pakasega sulevad ja nii ka unustavad. Sellise ventilatsiooni pealt koonerdamine võib tuleneda neist ülepakutud normidest, mis ajavad kogu süsteemi hinna kõrgeks ja vendi teemat kiputakse vältima. Ise mõeldes-tehes võib küll teha vigu aga samas saab vältida kogu seda üledimensioneeritust ja kulutusi.
Mis viib teemani, kas süsteemi tasakaalustamisest ja proffide poolt sättimisest on tolku, kui elanikud varsti süsteemi omatahtsi näpivad ja "reguleerivad".
Sarnaselt skeptiline olen ka nende udupeente nutikate ventilatsioonisüsteemide suhtes, kus igas ruumis on sisse- ja väljatõmme ja CO2 jm andurid reguleerivad - kas see nali üldse õigustab kogu keerukust ja maksumust. Selle idee poolest peaks nagu iga ruum olema eraldiseisvat ventileerimist vajav aga kas elamises ikka on kõik ruumid sedasi eraldatud, ruumide uksed ilusti suletud jne, et kogu see sensorite nali end ära õigustaks.
Enda mitte nii nutika ventagregaadil on juhendi järgi agregaadis rõhu ja niiskusemõõtjad sisseehitatud ja "tasakaalustamist" mõõdabki agregaat ise ning reguleerib vendi kiiruse muutumisega vastavalt siis kas sisse- või väljapuhke mootorikiirust muutes. Niiskusanduri järgi hindab ventileerimise vajadust üldiselt, näiteks dušši all käies koguneb ruumi enam niiskust ja vent tõstab ventileerimise "kiiruse" 30% pealt 50% peale ja niiskuse välja ventileerides 30% taastub. Mul tubades värskeõhu sissepuhe ja peldikus-pesemisruumides väljapuhe - ja ma olen rahul, kõik nagu toimib ise, ma ei pea midagi peenelt kuskil reguleerima ega muretsema tasakaalustamiste ja ja peene nutivärginduse pärast.
val
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1162
Liitunud: 28 Dets 2010, 13:32
On tänanud: 14 korda
On tänatud: 20 korda

Re: Soojustagastusega sundventilatsiooni kasutamise põhitõed.

Lugemata postitus Postitas val »

Eesti normid on kolmes klassis A 10 ls, B 7 ls ja C 5 ls inimese kohta. Klasside vahe nagu näha
on 2x. Kui ruumis suitsetatakse, siis teised numbrid. Saksa normide 2x vahet ei usu kuni pole oma silmaga näinud. Mul Prill-ga samasugune, st kõige tavalisem tsentraalne süsteem. Seadmeks Rego 450. Nädalaprogramm juhib masinat ja min koormusel ventileerin ka siis kui maja tühi. Nii soovitati, et rõskuse-kopituse lõhna ei tekiks, eriti pikemate äraolekute ajal. Niiskus on normis nii suvel kui talvel tänu rootorile. Seda (põhitõde) saan kinnitada, et umbse korteriga võrreldes on nagu öö ja päev. Peenest co2+ruumipõhiset juhtimisest ei oska puudust tunda.
xil
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 799
Liitunud: 10 Apr 2014, 11:08
On tänatud: 12 korda

Re: Soojustagastusega sundventilatsiooni kasutamise põhitõed.

Lugemata postitus Postitas xil »

Prill kirjutas: 09 Nov 2017, 08:57 ..
Sarnaselt skeptiline olen ka nende udupeente nutikate ventilatsioonisüsteemide suhtes, kus igas ruumis on sisse- ja väljatõmme ja CO2 jm andurid reguleerivad - kas see nali üldse õigustab kogu keerukust ja maksumust. Selle idee poolest peaks nagu iga ruum olema eraldiseisvat ventileerimist vajav aga kas elamises ikka on kõik ruumid sedasi eraldatud, ruumide uksed ilusti suletud jne, et kogu see sensorite nali end ära õigustaks.
..
Keerukus on suhteline mõiste. Mis ühe tüübi jaoks on keerukas, on teise jaoks igapäevane tavategevus, et leib laual oleks. Maksumused on mul kuskil varasemas kommis ära toodud.
Minu jaoks on ntx puhta vuugi ladumine liiga keerukas.
val
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1162
Liitunud: 28 Dets 2010, 13:32
On tänanud: 14 korda
On tänatud: 20 korda

Re: Soojustagastusega sundventilatsiooni kasutamise põhitõed.

Lugemata postitus Postitas val »

xil kirjutas: 09 Nov 2017, 11:34Keerukus on suhteline mõiste. Mis ühe tüübi jaoks on keerukas, on teise jaoks igapäevane tavategevus, et leib laual oleks. Maksumused on mul kuskil varasemas kommis ära toodud. ...
Kindlasti on ise tegemine ja veel peene juhtimiselektroonika aretamine huvitav ... kui seda oskad, aga ainult sina oskad :) Tundub, et otsid oma ideele toetust, aga soovitan 3x see asi läbi mõtelda ja lisaks veel pädeva kütte-vendi inimesega rääkida. Nt jätta ära soojusvahetus (agregaat), mis ongi tsentraalse vendi rajamise peamine argument ja loota, et juhtimiselektroonika hoiab soojakaod väikesed ? Pettud rängalt, vastasel korral oleks asi massides. Tee jämedad lihtarvutused ära ja näed ise. Tänased agregaadid tagastavad 85-95%. Kui tagastust ei ole pead seda kompenseerima suurema küttevõimsusega. Lisaks energiakadu ise, mis ei ole väike (erinevalt sellest, mida loodad). Lisaks fgh jutt tasakaalu ajamisest. Kui tähele paned on kommentaarid skeptilised ja sama siin. Ei paista seda eelist.
Prill
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1101
Liitunud: 27 Veebr 2017, 10:36
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 63 korda

Re: Soojustagastusega sundventilatsiooni kasutamise põhitõed.

Lugemata postitus Postitas Prill »

Ma otse sensorite ja nutiasjanduse põhimõtteline vastaline ei ole, aga olen paari foorumi lugeja, kus kasutajad on soetanud või ka ise komponentidest teinud targa kodu süsteemi, mis tunduvad pealnäha päris edevad aga teemasse süvenedes on omanikel käed "küünarnukkideni õlised" selle süsteemi toimise tagamiseks, seda isegi tehasekomplektide puhul, kus on pidevad probleemid, kus mõni andur ei toimi korrektselt, pärast kekuse tarkvara uuendust osa süsteemi ei tööta, osa tuleb uuesti seadistada, või vanemale verisoonile tahes liita uut andurit-osa, ei ühildu see vanaga ja uuendamisel ei toimi jälle vanad enam korrektselt. Lisaks on paljud sensorid patareitoitel ja anomaaliaid võib põhjustada juba tühjenev patarei ja vähemalt korra aastas peab sensorite patareisid vahetama.
Minu järeldus on, et need targad kodud ja nutikad süsteemid ei ole sugugi nii muretud, kui neid reklaamitakse, peab ise olema kas fanaatik või arvestama süsteemi töös hoidmiseks pideva hooldusteenuse sisseostmisega, mis võib samuti kergesti lõppeda tehniku soovitusega iga mõne aasta järel süsteem uue vastu vahetada, et tagada hetkel parim ja veavabam süsteem.
Vaatab mis tulevik toob, asjade internet ja sellest tulenev areng, ehk kunagi on tõepoolsest süsteem pea iseõppiv, kus ei pea küünarnukkideni sees pusima ja pidevalt kätt süsteemi pulsil hoidma.
xil
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 799
Liitunud: 10 Apr 2014, 11:08
On tänatud: 12 korda

Re: Soojustagastusega sundventilatsiooni kasutamise põhitõed.

Lugemata postitus Postitas xil »

"..Tundub, et otsid oma ideele toetust.."
Selleks, et valida töötav lahendus, tuleb end kurssi viia võimalike probleemidega. Foorumist lahendusi leida on.. nii ja naa, aga probleemidest/kitsaskohtadest kirjutatavad kõik hea meelega - pool tööd saab lasta teistel ära teha.

"Tänased agregaadid tagastavad 85-95%."
Selle eesmärk on saada rahalist kasu.
Kasu hakkab tekima peale tasuvusaja möödumist.
Tasuvusaja oluline komponent on soetamismaksumus.
Kui palju maksab soojustagastusega agregaat, mis ei vaja eelsoojendust ja mille kasutegur täisvõimsusel (mitte 20% võimsuse juures, teisisõnu, puudub sõna "kuni") on 85%-95%?
Külaline
külaline

Re: Soojustagastusega sundventilatsiooni kasutamise põhitõed.

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Mina panin tsentraalse agregaadi eeskätt selle pärast, et elan suure tee lähedal, õues autode tolm ja ka müra mis ei soodusta akende lahti tegemist.
Kui vaadata filtreid vahetamisel, siis ikka üsna tahmased teised.
Töötab minimaalsel kiirusel 24/7. Kui rahvast rohkem külas ja tundub, et umbseks läheb, siis lisan vunki.

Kui sai üks aasta ära oldud, siis lülitasin täitsa välja... paari kuuga võtis maja kerge kopituslõhna ligi küll. Selle peale jätsin edaspidi ka paarikuisteks äraolekuteks tööle, v.a. päris talvekuud.

Tasuvus...?
Tuttav ehitas oma maja pisut enne minu oma valmis ja agregaati ei pannud. Neil külas käies oli peo käigus peagi tunda küll, et umbne.
Kui meil maja valmis, ja tuttava naine kohvitama tuli, siis üks esimesi lauseid oli "siin majas on ikka kohe tunda, et ventilatsioon on olemas..." arvan, et minu naise jaoks saabus agregaadi tasuvus sellel hetkel... :good:
Vasta