minu kodu ventilatsioonilahendus

Õhu vahetamine, õhu kuivatamine, õhu niisutamine, õhu jahutamine
koduehitaja25
külaline

minu kodu ventilatsioonilahendus

Lugemata postitus Postitas koduehitaja25 »

Tere!

Ütlen kohe ära, et ei jaga neist asjadest peaaegu mitte midagi, nii et andke andeks mu võib-olla juhmid küsimused! Soovin teada, mida arvate minu uue maja ventilatsioonisüsteemist. Maja on uus ja korralikult soojustatud, igas toas on üleval seina sees klapp. WC-s ja duširuumis on sundväljatõmme, aga kasutame seda vaid siis, kui reaalselt nendes ruumides viibime (duširuumis muidugi hoiame natuke kauem aega sees peale pikemat kümblemist). Kuna nendes ruumides ka kajab päris korralikult, siis hea meelega kogu aeg sundventilatsiooni sees ei hoia, mühiseb ikka võimsalt :)
Teatavasti on majal vaja ka õhu sissevõttu, kuid kas venilatsiooniklapp üleval seinas tagab piisava õhu sissevõtu? Või istume siin pidevas alarõhus, õhupuuduses? Ise nagu ei taju õuest tuppa tulles, et õhk kuidagi eriliselt paks oleks, aknad pole ka veel kordagi udused olnud.
Praegu me veel pole kaminahju ehitanud, plaan on lasta paigaldada Tulikivi või Nunnauuni ahi. Ruum, kuhu ahi tuleb, on 50 ruutu suur ning vent-klapp üleval seinas asub ahjust ca 8 meetri kaugusel. Palun ka hinnata, kas võib ahju kütmisel ventilatsiooniga probleeme tekkida? Pidevat värske õhu pealevoolu ju ei ole.
Kasutaja avatar
Chef
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 530
Liitunud: 22 Juun 2006, 11:27
On tänatud: 7 korda

Re: minu kodu ventilatsioonilahendus

Lugemata postitus Postitas Chef »

Kas klapp seinas on fresh või sissepuhkeplafoon? Sundvendi saad ju reguleerida ka ülerõhule töötama, mida ma ka ise praktiseerin, et kütteperioodil natukenegi õhuniiskust tuppa saada.
koduehitaja25
külaline

Re: minu kodu ventilatsioonilahendus

Lugemata postitus Postitas koduehitaja25 »

vot ei oska öelda täpselt, aga googeldades tunduvad need ümmargused pisikesed kettad seinas nagu sissepuhkeafoonid. ma ei saa aru, kuidas sõltub sellest, mis kujuga on mu auk seinas, kas õhk liigub sealt välja või tuppa.
fgh
külaline

Re: minu kodu ventilatsioonilahendus

Lugemata postitus Postitas fgh »

Julgen sügavalt kahelda, et tegu on uue majaga kui ventilatsioonisüsteem on lahendatud aukudega seinas ja puudub soojustagastus. Automaatse ventilatsiooni korral peab majas olema nõrk alarõhk, ülerõhk on ülimalt ohtlik nii majale kui tervisele ja seda eriti kütteperioodil.

See kui efektiivselt õhk vahetub pole võimalik interneti vahendusel öelda. Selleks on uuel maja projekt ja vajalikud õhuhulgad mis puhutakse sisse ja välja.
koduehitaja25
külaline

Re: minu kodu ventilatsioonilahendus

Lugemata postitus Postitas koduehitaja25 »

On kyll tegu täiesti uue majaga. C energiamärgis, oleksid nad soojustagastuse pannud, oleks hoobilt B tulnud. Ja mina julgen sygavalt kahelda, et ma olen ainuke uue maja omanik, kellel puudub soojustagastus ning kellel vaid klapid seinas ning väljat6mme pesuruumis-wc-s.
Külaline
külaline

Re: minu kodu ventilatsioonilahendus

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Milles probleem, kui augud seinas ja neid pole kinni pandud, siis tuleb sealt kamina jaoks piisavalt õhku peale.
koduehitaja25
külaline

Re: minu kodu ventilatsioonilahendus

Lugemata postitus Postitas koduehitaja25 »

Ja pealegi, millisel p6hjusel peaks mu majas olema see "ohtlik yler6hk", kui mul on augud seinas. Kas need pole siis selleks, et r6hkusid tasakaalustada v6i j22b neist v2heks?
Külaline
külaline

Re: minu kodu ventilatsioonilahendus

Lugemata postitus Postitas Külaline »

koduehitaja25 kirjutas:Ja pealegi, millisel p6hjusel peaks mu majas olema see "ohtlik yler6hk", kui mul on augud seinas. Kas need pole siis selleks, et r6hkusid tasakaalustada v6i j22b neist v2heks?
ära värise, ei ole sul ilmselt midagi seal halvasti . su majal on tüüpiline säästulahendus ja üldiselt need klapid toimivadki rõhuvahega ja tagavad sedasi õhu pealevoolu. Kui sa tunned, et majas on umbne, siis pane väljatõmme vaiksemalt ja pikema tsüklina tööle.

väljatõmbe saad vaiksemaks , kui isoleerid väljatõmbe toru (kui seal üldse mingi toru on), paigaldad laiema toru (laiemas torus on sama koguse õhu liikumine vaiksem kuna sinna mahub lihtsalt rohkem õhku), toru otsa 1x suurema väljatõmbe ava (ava juures väiksem takistus) jne ja kasutad võimsamat mootorit väiksematel pööretel (vähem mootorimüra) või spetsiaalset vaiksemat mootorit. Õhk liigub tubade ja väljatõmbe vahel muidugi ainult sellel eeldusel, et sul vannitoa ukse all ei ole lävepakku või ukses on õhurest või uks avatud . Kaja vastu vannitoas aitab mööbel, riiulid seinal jne.

Kamina paigaldusel on ka valikuid ja nii võib põlemiseks vajaliku koguse õhku võtta eraldi toruga väljast või eraldi toruga läbi vannitoa (siis ei pea kamina kasutamise ajal ventilaatorit pööritama) või lihtsalt toast kus küttekolle asub, viimasel kahel juhul tuleb põlemiseks vajalik õhk läbi klappide tuppa (veendu ka selles, et vannitoa ventilatsioonil on ennem korterist väljumist kuskil tagasilöögi klapp, muidu võib ka sealt õhku sisse tulla sobiva rõhuvahega. Sama ka kamina puhul , et väljatõmbe ventilaator ei tõmbaks korstnast õhku peale) .
Külaline
külaline

Re: minu kodu ventilatsioonilahendus

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Kaja vastu aitab riiul suht vähe, rohkem on kasu tekstiilist. Paned riiulile mitu virna froteerätikuid ja paned neid rippuma ka nii palju kui saad.
koduehitaja25
külaline

Re: minu kodu ventilatsioonilahendus

Lugemata postitus Postitas koduehitaja25 »

Inimesed öelge mulle, kas ma peaksin siis wc-s ja vannitoas hoidma kogu aeg väljat6mmet sees? V6i normaalne 6huvahetus saab k2ia ka l2bi seinaklappide ning ustealuste pilude.
T2itsa m6tlen soojustagastusega ventilatsioonisysteemi paigaldamise peale, aga ei tea kas see ka iial 2ra tasuks, kyttearved on ilma selletagi rahakotis6bralikud. Kui vaid saaks nii tagada parema 6hu... kusjuures ma ei tunneta, et 6hk kuidagi halb siin oleks, ehkki jah, see nn uue maja l6hn on ikka sees (3 kuud tagasi l6ppes siseviimistlus).
Kas keegi valgustaks mind, mis vahe on sellel tyypilisel r6ngakujulisel seinaklapil (mis on keeratav) ja sellel kandilisel ja suuremal fresh klapil? Praeguses majas ainult need ymmargused, aga eelmises yyrikorteris olid m6lemad: yks ymmargune elutoas, lisaks kandiline latakas nii elutoas kui ka magamistoas (magamistoas lausa kaks tykki).
Kohe seadistan omale eestikeelse klaviatuuri, vabandust.
Külaline
külaline

Re: minu kodu ventilatsioonilahendus

Lugemata postitus Postitas Külaline »

koduehitaja25 kirjutas:Inimesed öelge mulle, kas ma peaksin siis wc-s ja vannitoas hoidma kogu aeg väljat6mmet sees? V6i normaalne 6huvahetus saab k2ia ka l2bi seinaklappide ning ustealuste pilude.
T2itsa m6tlen soojustagastusega ventilatsioonisysteemi paigaldamise peale, aga ei tea kas see ka iial 2ra tasuks, kyttearved on ilma selletagi rahakotis6bralikud. Kui vaid saaks nii tagada parema 6hu... kusjuures ma ei tunneta, et 6hk kuidagi halb siin oleks, ehkki jah, see nn uue maja l6hn on ikka sees (3 kuud tagasi l6ppes siseviimistlus).
Kas keegi valgustaks mind, mis vahe on sellel tyypilisel r6ngakujulisel seinaklapil (mis on keeratav) ja sellel kandilisel ja suuremal fresh klapil? Praeguses majas ainult need ymmargused, aga eelmises yyrikorteris olid m6lemad: yks ymmargune elutoas, lisaks kandiline latakas nii elutoas kui ka magamistoas (magamistoas lausa kaks tykki).
parema investeeringu tervise mõistes annab sulle fitlap.ee treening ja toitumiskava aastaks (44 eur vms) , kui mingi rõnga ja ruudukujulise iluliistu kasuteguri võrdlemine, neil ei ole olulist vahet toimimise mõistes lihtsalt erineva disainiga. Kui sul aknad udused ei ole ja hommikuks pole ka peeruhaisu eriti toas tunda, siis on kõik korras (kõhuga ja ka õhuvahetusega) .

aga tõsiselt võttes, siis selleks , et midagi parendama hakata tuleks olukord alustuseks mõõta ja selgitada kas probleem on olemas. Õhu kvaliteeti eluruumis võid eelkõige CO2 sisalduse järgi mõõta. Kui see mõõdistatud olukord sulle ei sobi , siis lahenduseks ongi väljatõmbe tihedam käivitamine , sest kõik mis välja tõmmatakse (CO2 rikas õhk, aroomid jne) tõmmataks klappidest sama hooga peale tagasi ja õhuvahetuse kiirust ruumis saadki väljatõmbe võimsuse ja tööajaga kontrollida.

Kui see ikka väga painab, siis alusta mingi analoogse seadme soetamisest https://www.netatmo.com/product/aircare/homecoach , targem oleks mingi täpsem riist endale nädalaks rentida ja co aste ära mõõta, tulemused üles märkida (sest ega see eriti samade tingimuste juures muutu ja pideval või kestval mõõtmistegevusel ei ole erilist pointi) ja selle põhjal otsustada kas väljatõmbe intervalle pikendada jne
klots
külaline

Re: minu kodu ventilatsioonilahendus

Lugemata postitus Postitas klots »

Mul on uus A energiaklassiga maja ja ainult sundväljatõmme (kanaliventilaator) mustadest ruumidest 7 tk + freshid. Maximum küttearve (sh vee soojendamine) on olnud 77 eurikut kuus.
Seega, julgen sirge seljaga väita, et soojustagastusega vent on 100% mõttetu investeering, enamgiveel see toob pideva müraallika eluruumidesse.
vents
külaline

Re: minu kodu ventilatsioonilahendus

Lugemata postitus Postitas vents »

aga kui suur see maja sul on? kas köetavat pinda 50- või 250 m2
aero
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1925
Liitunud: 27 Mai 2010, 10:40
On tänanud: 77 korda
On tänatud: 77 korda

Re: minu kodu ventilatsioonilahendus

Lugemata postitus Postitas aero »

A klass - kuni 50 kWh/m2 - on lai mõiste. Mu soojustagastusega süsteem mahub sellesse piiri väga suure varuga. Müra osas eksid, öösel vannitoas tõesti kuulen väljatõmbe suminat ja kõik. Aga mis siin ikka vaielda. Sul on investeering, mul on kodu.

Mulle tundub ka mõistlik vähemalt esialgu rentida mõni täpsem seade. Kas keegi sellist teenust pakub, ei tea.

E: Leidsin ise ka lõpuks specs-nupukese üles, CO2 andur on olemas.
Viimati muutis aero, 11 Jaan 2017, 11:09, muudetud 1 kord kokku.
Külaline
külaline

Re: minu kodu ventilatsioonilahendus

Lugemata postitus Postitas Külaline »

aero kirjutas: Minu arvates see asi CO2 kontsentratsiooni ei mõõda, mõõdab tolmuosakeste hulka.
NETATMO CAPTORS AND MEASURES
Temperature
Ranges from: 0°C to 50°C / 32°F to 112°F
Accuracy: ± 0.3°C / ± 0.54°F

Humidity
Ranges from: 0 to 100%
Accuracy: ± 3%

CO2 meter
Ranges from: 0 to 5000 ppm
Accuracy: ± 50 ppm or ± 5%

Sonometer
Ranges from: 35 dB to 120 dB
aero kirjutas: Mulle tundub ka mõistlik vähemalt esialgu rentida mõni täpsem seade. Kas keegi sellist teenust pakub, ei tea.
paistis olevat renditeenus, asukohta ja seadmetesse ei süübinud
http://www.termex.ee/sisepar/mooteseadmed
Külaline
külaline

Re: minu kodu ventilatsioonilahendus

Lugemata postitus Postitas Külaline »

klots kirjutas:Mul on uus A energiaklassiga maja ja ainult sundväljatõmme (kanaliventilaator) mustadest ruumidest 7 tk + freshid. Maximum küttearve (sh vee soojendamine) on olnud 77 eurikut kuus.
Seega, julgen sirge seljaga väita, et soojustagastusega vent on 100% mõttetu investeering, enamgiveel see toob pideva müraallika eluruumidesse.
Ajad puhast jama või oled paberi ostnud :banghead: A energiaklassiga maja ilma soojustagastuseta eksisteeri ainult paberil, tutvu energiaklassidega. :)
Ja see, et müra kuulda on on puhas kokkuhoid vendi ehitamise.
klots
külaline

Re: minu kodu ventilatsioonilahendus

Lugemata postitus Postitas klots »

Köetavat 135 m2.
Oleme sees elanud üle aasta, kogu maja tegelik energia tarbimine kokku (sh tavaelekter) oli 2016.a 6944 kWh ehk ruutmeetrile siis 51 kWh. Peres 3 last. Sooja 23 kr.
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6092
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 133 korda

Re: minu kodu ventilatsioonilahendus

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

klots kirjutas:energia tarbimine kokku (sh tavaelekter) oli 2016.a 6944 kWh
Mis küttega tegemist on, maaküte? Ja mismoodi neid seitset (nii palju?) väljatõmbeventilaatorit juhitakse?
Külaline
külaline

Re: minu kodu ventilatsioonilahendus

Lugemata postitus Postitas Külaline »

klots kirjutas:Köetavat 135 m2.
Oleme sees elanud üle aasta, kogu maja tegelik energia tarbimine kokku (sh tavaelekter) oli 2016.a 6944 kWh ehk ruutmeetrile siis 51 kWh. Peres 3 last. Sooja 23 kr.
Nojah, endal on elektriarve ilma kütteta ka suurem.
klots
külaline

Re: minu kodu ventilatsioonilahendus

Lugemata postitus Postitas klots »

Maaküte jah.
Nee, kanaliventilaator on üks (160 mm), mis tõmbab siis kokku 7-st kohast: köök, kaks kempsu, olmeruum, vannituba, 2 tk leiliruumis. Vendi kiirust juhin koridoris seina peal olevast regulaatorist. Kokku on 6 kiirust, tavaolukorras hoian seda 2.kiiruse peal.
Elekter on kõik LED-id ja kokku ei hoia nagu üldse omaarust.
Külaline
külaline

Re: minu kodu ventilatsioonilahendus

Lugemata postitus Postitas Külaline »

No kui nii odavalt hakkama saab siis kaob tõesti igasugune soojustagastusegavendi mõte ära. Arvan, et tõmbeventi suudab natuke oskajam ise ka kokku ehitada, Mul selline küsimus, et kas freshist talvel liigselt külma ei tule, et ebameeldiv,seal all oleks olla. Ja kas Freshil on ka mingi mürasummutus, sest hetkel elan korteris ja sealt tuleb tänavamüra päeris korralikult sisse. Kuna hetkel olen maja projekteerimas, siis kahtlengi, kas on mõttekas soojatagastus, või samamoodi freshi ja tõmbega lahendada. Arvamusi nii ja naasuguseid. Kütteks ka maaküte plaanitud
Külaline
külaline

Re: minu kodu ventilatsioonilahendus

Lugemata postitus Postitas Külaline »

klots kirjutas:Maaküte jah.
Nee, kanaliventilaator on üks (160 mm), mis tõmbab siis kokku 7-st kohast: köök, kaks kempsu, olmeruum, vannituba, 2 tk leiliruumis. Vendi kiirust juhin koridoris seina peal olevast regulaatorist. Kokku on 6 kiirust, tavaolukorras hoian seda 2.kiiruse peal.
Elekter on kõik LED-id ja kokku ei hoia nagu üldse omaarust.

Palju aastas energiat (raha) 160mm torust välja lendab?
klots
külaline

Re: minu kodu ventilatsioonilahendus

Lugemata postitus Postitas klots »

Mul on Onninenist KIV 125 mm-sed plafoonid, kus toru sees on villavooder. Müra pole üleüldse täheldanud, ma muidugi elan tupiktee ääres ka ehk minust sõidab mööda vast mingi 10 majapidamise autod. Varsemalt elasin korteris linnas magistraaltee ääres, seal oli jõhker-lakkamatu tänavamüra ööpäevaringselt..
Külmatunnet freshi läheduses (pigem seda mõtet, et t-särgiga on jahedavõitu paneks dressika selga) olen tundnud eelmise talve jooksul vast 2-3 korda.
Kui õhk tuleks tuppa läbi masina ja plekktorude siis värskusest ei saa seal tõenäoliselt juttugi olla, samas eks igaüks kiidab enda valikut tihtipeale.

Palju aastas energiat (raha) 160mm torust välja lendab? - Pole aimu, kogukulud on eespool kirjas.
Külaline
külaline

Re: minu kodu ventilatsioonilahendus

Lugemata postitus Postitas Külaline »

klots kirjutas: Kui õhk tuleks tuppa läbi masina ja plekktorude siis värskusest ei saa seal tõenäoliselt juttugi olla, samas eks igaüks kiidab enda valikut tihtipeale.

Mida teeb plekktoru õhule ja milles seisneb õhu värskus?
koduehitaja25
külaline

Re: minu kodu ventilatsioonilahendus

Lugemata postitus Postitas koduehitaja25 »

Viimasele: kas sa kaminat või ahju ka kütad talvekuudel, et arve tulnud max 77? Ma muidugi ei mäleta, kas viimase aasta jooksul üldse on olnud väga külma kuud. Endal oli detsember 0,57 eurot per ruut (küte+vee soojendamine) nagu sulgi (77:135), kraade samuti 23. Plaanis kunagi ka korralik kamin-ahi soetada, millesse külmaga puid uhada. Viimane pole küll küttearvete vähendamiseks otseselt, vaid rohkem hubasuse ja kodususe tekitamiseks. Aga kui peab tänu sellele vähem gaasiarvet maksma, oleks samuti väga pro! :)
Samas pean tunnistama, et siiamaani pole ma ka ventikat eriti tihti sees hoidnud (ainult siis kui märga ruumi kasutan ja peale seda ca 10 minutit) Võib-olla kui hakata seda tihedamini sees hoidma, ehk isegi kogu aeg, siis peab ka kütet juurde lisama. Kuna kütteautomaatikat mul (veel) pole, saan katseid teha.
Vasta