Ventilatsiooni parendamine

Õhu vahetamine, õhu kuivatamine, õhu niisutamine, õhu jahutamine
sac
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 71
Liitunud: 13 Jaan 2008, 22:21

Ventilatsiooni parendamine

Lugemata postitus Postitas sac »

Tere!

Mõtisklen ka siin veidi ventilatsiooni parendamise üle. 2kordne maja, pinda 160-180m2, suhteliselt avatud planeering, eriti elutubade osas, sh. ka korruste vahel. Alumisel korrusel lisaks magamistuba ja vannituba. Ülemisel 2 magamistuba, vannituba ja üks arvutituba. Kütan õhksoojuspumba ja ahjuga. Vannitubades ja esikus on elektripõrandaküte. Mõnedes tubades ka elektriradikas.

Hetkel on nii 10a käigus olnud lahendus, kus maja keskel olevates vannitubades (1. ja 2. korrusel üksteise kohal) on loomulik väljatõmme moodulkorstna ventilatsioonilõõri. Korsten on 9m kõrge ja kui ahju ka veel kütta, on seal päris hea tõmme. Sissepuhkeks ühtegi spetsiaalset ava ei ole. Nii kaua kui tubadeuksed lahti on, pole tegelikult erilist probleemi, õhuniiskus on normaalne (kui väga kõvasti kütta siis 30%, muidu kuskil 40-60%). Külma ilmaga (-15 ja külmem) siiski kondents akna alla serva tekib stabiilselt. Kui tubade uksed kinni panna, siis muidugi on seis kehvem, tõmbab oluliselt udusemaks.

Foorumis surfates ja teemasid lugedes, tundub, et põhimõtteliselt on mul 2 varianti:

a) Lasta teha tsentraalse ventilatsiooni projekt. Ma arvan, et seda saaks ilmselt ilma väga suure lõhkumiseta rakendada. Agregaadid võib ilmselt panna ka külmale pööningule ja samuti saab sealt viia kanalid kõikidesse teise korruse tubadesse. Eeldan, et horisontaalsed torud ei pea kindlasti jääma olemasoleva soojustuskihi sisse (kuigi pikki talasid poleks see ka probleem) vaid neid võib panna nö lae peale ja siis täiendavalt soojustada kui vaja? Esimese korruse magamistuppa toru toomine oleks ka võimalik ilma lagesid lõhkumata kui eeldada, et plafoonid võivad olla ka seinal, mitte laes. Esimese korruse elutuppa ei ole võimalik toru tuua aga kuna see on teise korruse omaga läbi avatud trepiosa ühendatud, siis pole selleks ka ehk vajadust.

b) Proovida esialgu veidi lihtsamat varianti. Aga sellega seonduvad küsimused, et kui palju sellest abi oleks ja kuidas ühte või teist asja teha.

- Ühendada moodulkorstna ventilatsioonilõõri ka vannitubade kõrval olevad magamistoad. Üks magamistuba jääks sellega lahendamata.
- Lisada väljatõmbe ventilaator. Ma saan aru, et ideaalis võiks see asuda korstna otsas - aga kas see on tehniliselt võimalik? Kui mitte, siis kus on järgmine potentsiaalne koht või kohad, kus see võiks asuda?
- Panna seintesse fresh klapid. Ma saan aru, et kui ma tahan lahendada seda probleemi, et toa uks võiks kinni olla, siis ma pean nad paramatult panema vastavasse ruumi?

Ilmselgelt ma kaalun varianti b) selle tõttu, et see on kordades odavam. Mis mulle selle variandi juures ei meeldi, on see, et soojustagastust ei ole ja ruumi tuleb külm õhk sisse. Soojustagastusega lokaalse variandi jätsin esialgu kõrval, kuna paljud kurtsid müra üle. Lisaks tundus, et seina paksus oli piiratud 30-40cm aga mul on see 40+.

Pikk kiri sai, aga äkki keegi viitsib lugeda ja midagi arvata, eriti just variandi b) kohta aga äkki on veel mingeid alternatiive / kombinatsioone.
Vasta