Lõuna-Eesti suitsusauna keris veepajaga

Kõik teemad ahjude, kaminate, korstende kohta
Tavalugeja
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1493
Liitunud: 24 Sept 2014, 19:26
On tänanud: 96 korda
On tänatud: 48 korda

Lõuna-Eesti suitsusauna keris veepajaga

Lugemata postitus Postitas Tavalugeja »

1200px-Suitsusauna_keris.jpg
Head sõbrad, palun igakülgset infot kliendile, kes soovib ehitada tradistsioonilist suitsusauna. Info vastu pakkuda ka seesama töö. Objekt asub Otepää lähistel.
Pottseppmeister "Kaminahi"
Toby
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 149
Liitunud: 29 Mai 2010, 22:40
On tänatud: 12 korda
Kontakt:

Re: Lõuna-Eesti suitsusauna keris veepajaga

Lugemata postitus Postitas Toby »

Kuigi seda tööd ei soovi, juttu puhuda võib ikka.
Mu kodulehel (aadress joone all) on mõni pilt ka tehtud suitsusauna kerisest.
Kuna midagi täpsemalt ei ole küsitud, siis kaks peamist nõuannet-
1.Tuleohutus - alates sauna kaugusest teistest hoonetest ja
kolde enda ohutus.
2.Võimalikult eriti väga suur malmpada, sest vesi läheb kordi
enne keema kui tonne kaaluva kivilasu tuliseks saab.
Muu on puhas (vanadest) kividest ladumise teema kindlustades laotud seinad metallvööde ja nurgad traattõmmitsatega.
Ajalooliselt oli suitsusauna kerise ehitamine talus vanade naiste ja abistavate laste ülesanne, meesjõudu ei raisatud. Ja laoti taluehitustest ülejäänud rämpsmaterjalist.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Lõuna-Eesti suitsusauna keris veepajaga

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Toby kirjutas: 11 Okt 2018, 12:42 Ajalooliselt oli suitsusauna kerise ehitamine talus vanade naiste ja abistavate laste ülesanne, meesjõudu ei raisatud. Ja laoti taluehitustest ülejäänud rämpsmaterjalist.
:shock: Vau, kas saaks selle fakti kohta netiavarustest midagi lugeda? Paluks mõni viide.
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
Tavalugeja
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1493
Liitunud: 24 Sept 2014, 19:26
On tänanud: 96 korda
On tänatud: 48 korda

Re: Lõuna-Eesti suitsusauna keris veepajaga

Lugemata postitus Postitas Tavalugeja »

Iga pilt erinevast keriselahendusest saab olema siin teretulnud. Vaataks üheskoos selle ajaloo ja tänase olmasolevuse üle.
Viimati muutis Tavalugeja, 11 Okt 2018, 19:52, muudetud 1 kord kokku.
Pottseppmeister "Kaminahi"
Toby
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 149
Liitunud: 29 Mai 2010, 22:40
On tänatud: 12 korda
Kontakt:

Re: Lõuna-Eesti suitsusauna keris veepajaga

Lugemata postitus Postitas Toby »

Interneedusest ei oska midagi soovitada, sest pole teema vastu sügavuti huvi tundnud ega otsinud
Jutu võib liigitada teema,,Naised saunas rääkisid,,alla sõna otseses mõttes.Lõuna-Eesti eripära ilmselt, sest isaema oli pärit Uderna kandist ja emaema Pringist (lausuja Taskamäe Ann) Jutuks tuli see kui pidin algkoolipoisina sauna kerise ümber laduma ja põhjendus ,,ei oska,,ei pädenud mitte. Vanaemade lapsepõlv,kus nad suitsusauna ahju ehitasid oma vanaemadega jääb 1900 algusse.
Nii et üldsusel ei maksa juttu tõena võtta.
Küll aga näitab see, et suitsusauna kolde ladumine on nii lihtne, et mingit eriliselt koolitatud kutsetunnistusega meistrit küll vaja ei ole.
Tavalugeja
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1493
Liitunud: 24 Sept 2014, 19:26
On tänanud: 96 korda
On tänatud: 48 korda

Re: Lõuna-Eesti suitsusauna keris veepajaga

Lugemata postitus Postitas Tavalugeja »

Mulle teadaolevalt on selliseid variante nagu pildil kaht tüüpi. Ühel katel kolde eesosas, teisel kerise taga, koldest tagapool . Viimane tüüp tundubki siiski sobilikum kui arvestada Toby hoiatust kolde keemaminekust.

Püüan ennast ise arendada.

https://savvusann.ee/et/suitsusaunast/s ... kutmisest/

https://savvusann.ee/et/
Pottseppmeister "Kaminahi"
Toby
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 149
Liitunud: 29 Mai 2010, 22:40
On tänatud: 12 korda
Kontakt:

Re: Lõuna-Eesti suitsusauna keris veepajaga

Lugemata postitus Postitas Toby »

Vesi läheb keema nii või teisiti, kolde taganurgas ilmselt tõesti hiljem kui ees. Olen näinud siiski vaid eespoolse katlaga variante, aga see tuleneb vähestest aastatest ja kogemustest.
Olen soovitanud katla aurumise vähendamiseks plekist kaane teha, millel puidust käepide - kaanega jälle oma häda - keema läheb varem.
Katel ei tohi kütmise ajal kunagi tühjaks jääda.
Ja möödapääsmatu tegevus, mida vanades saunades kasutati vee keemise vastu - ,,veevahetus,,. Ahju lähedal (mugaval kohal) asetses suur tõrs külma veega,millest suure puidust toobriga lisati vett katlasse ja samal ajal võeti katlast keeva vett ja valati tõrde. Tegevus toimus niikaua, kuni tõrre vesi oli pesemissoe. Tõrs oli nii suur, et kõigile saunalistele pidi vett jätkuma (juurdekütmist ju klassikalisel suitsusaunal ei ole). Muidugi jälle kaan vihalehtede ja seebivee vastu.
Leili viskamise kopsik oli tunduvalt väiksem kui veevahetuse toober.
Mina enam pesemiseks ettenähtud puidust palisid ei näinud,olid juba küla plekksepalt tellitud kahe sangaga(kõrvaga) tsinkplekist kausid.
Kõige vastikum töö suitsusaunas oli sauna ettevalmistamine pesemiseks peale liha suitsutamist. Kleepuvat ja haisvat plöga oli nii põrand kui lava täis ja see tuli ju külmalt eemaldada(klaasikilluga kaapida). Sisselõiked valutasid ja mädanesid nädalaid. No aga seda juhtus ainult kaks korda aastas.
,,Eh, lapsepõlve süütud, muretud mängud,, nagu ütles liigkasuvõtja Green, kui meisterdetektiivi oma akna taga redelil turnimas nägi.
Tavalugeja
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1493
Liitunud: 24 Sept 2014, 19:26
On tänanud: 96 korda
On tänatud: 48 korda

Re: Lõuna-Eesti suitsusauna keris veepajaga

Lugemata postitus Postitas Tavalugeja »

Minu teatud võhiklikkus seda tüüpi keristega seisneb selles, et minu lapsepõlvesaunad olid saare saunas. Suitsusaun, aga keris oli kinni ja katel oli paargus, sauna eesruumis ehk väliköögis. Miks sellist kinnist kerist, mis Saaremaal traditsiooniline, kiputakse ka saarlastele vene keriseks nimetama, seda ei oska arvata mina.
Oleks tore kui keegi kohalikke traditsioone hinna mõistev pottsepp selle kerise seal ehitada võtaks. Seal need kogutud muuseumitarkused ka kenasti käepärast võtta.
Pottseppmeister "Kaminahi"
Kasutaja avatar
pikk88
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2049
Liitunud: 15 Juun 2009, 21:11
On tänanud: 40 korda
On tänatud: 38 korda

Re: Lõuna-Eesti suitsusauna keris veepajaga

Lugemata postitus Postitas pikk88 »

Tavalugeja kirjutas: 11 Okt 2018, 22:16 Minu teatud võhiklikkus seda tüüpi keristega seisneb selles, et minu lapsepõlvesaunad olid saare saunas. Suitsusaun, aga keris oli kinni ja katel oli paargus, sauna eesruumis ehk väliköögis. Miks sellist kinnist kerist, mis Saaremaal traditsiooniline, kiputakse ka saarlastele vene keriseks nimetama, seda ei oska arvata mina.
Oleks tore kui keegi kohalikke traditsioone hinna mõistev pottsepp selle kerise seal ehitada võtaks. Seal need kogutud muuseumitarkused ka kenasti käepärast võtta.
Mis vahe sellel saarlaste kinnisel kerisel ja klassikalisel vene kerisel on?
Torutööd Tartus 56 932 898
aero
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1925
Liitunud: 27 Mai 2010, 10:40
On tänanud: 77 korda
On tänatud: 77 korda

Re: Lõuna-Eesti suitsusauna keris veepajaga

Lugemata postitus Postitas aero »

Tavalugeja kirjutas: 11 Okt 2018, 22:16 ...minu lapsepõlvesaunad olid saare saunas. Suitsusaun, aga keris oli kinni ja katel oli paargus, sauna eesruumis ehk väliköögis. Miks sellist kinnist kerist, mis Saaremaal traditsiooniline, kiputakse ka saarlastele vene keriseks nimetama, seda ei oska arvata mina.
"Saartele iseloomulik, lahtise kerisega suitsusaun on ehitatud 1846. aastal (puuosa 1910)."
http://www.saaremaamuuseum.ee/filiaalid ... lumuuseum/

Kumb see seal siis levinum on, kinnine või lahtine?
Tavalugeja
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1493
Liitunud: 24 Sept 2014, 19:26
On tänanud: 96 korda
On tänatud: 48 korda

Re: Lõuna-Eesti suitsusauna keris veepajaga

Lugemata postitus Postitas Tavalugeja »

Lahtiseid olen kohanud hiidlaste saarel :P Tegelikult ma pole tõesti Saaremaal kohanud. Peale viimast sõda ehitati
raudvaadist kinnised kerised, linnas ja maal


H
Pottseppmeister "Kaminahi"
Tavalugeja
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1493
Liitunud: 24 Sept 2014, 19:26
On tänanud: 96 korda
On tänatud: 48 korda

Re: Lõuna-Eesti suitsusauna keris veepajaga

Lugemata postitus Postitas Tavalugeja »

Samas, tuleb tunnistada, et ka Kiirele peaparanduseks köetud saun oli kinnise kerisega.
Need mõned lahtise kerisega saunad, mida olen näinud, neis ikka häda kivide "mustumisega". Kinnises kerises põlevad nad suurema kuumuse jõul puhtaks ja leil meeldivama lõhnaga, igatahes. Ja leili jätkub kauemaks, 5-6 tunniks lausa ja järgmisel päeval piisab sületäiest halgudest, et korrata. Oleme mõned uuemaaegsed ka ehitanud ja viimane sai eriti "isikupärane" ;)
See uus pole see teema ja hetkel ootab klient pakkumist, kes ehitaks kerise, lahtise kerise, pajaga.
Pottseppmeister "Kaminahi"
heints
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 225
Liitunud: 11 Sept 2008, 21:45
Asukoht: Kuressaare 53401861
On tänanud: 62 korda
On tänatud: 16 korda
Kontakt:

Re: Lõuna-Eesti suitsusauna keris veepajaga

Lugemata postitus Postitas heints »

See, kui suitsusauna katlas vesi keema läks, lahendas mul tuttav katla tõstmisega kivide suhtes, nii et lõpuks paras sai. Saun kuum ja vesi ka.
Heino Soon. Kuressaare
Vasta