Kuidas päästa välikamina tõmme?

Kõik teemad ahjude, kaminate, korstende kohta
Koguja
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 1
Liitunud: 25 Mai 2018, 17:33

Kuidas päästa välikamina tõmme?

Lugemata postitus Postitas Koguja »

Probleem on selles, et uus välikamin (nurgakamin) ei tõmba hästi- ukseavast tuleb sama palju suitsu välja, kui korstnast. Kaminasuu: 70x 56 cm. Lõikasin olukorra päästmiseks relakaga koldelae plaadis neelu suuremaks, et suits pääseks täiesti otse korstnasse. (Nüüd on välikamina koldelae tagumine nurk umbes kolmnurga kujuliselt puudu.) Neeluava ligikaudne suurus praegu: 25x40 cm.

Tõmme läks paremaks, kuid probleem ei kadunud.

Lisasin ka korstna otsa veel ühe meetri 120 mm diameetriga raudtoru. Ka see ei parandanud tõmmet, õigupoolest tundus, et lisatoru ei mõjuta tõmmet kuidagi. Korstna pikkus praegu: 2 meetrit.

Kui püüdsin prooviks varjutada lauaga kaminaava ülemist serva, et vähendada ava suurust, siis sellel ei olnud praktiliselt mingit mõju- ikka tuli suitsu.

Küsimus on selline: kas on võimalik midagi teha, et selle välikamina tõmmet päästa?

Oleme tänulikud heade nõuannete eest, aitäh! :)
Prill
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1101
Liitunud: 27 Veebr 2017, 10:36
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 63 korda

Re: Kuidas päästa välikamina tõmme?

Lugemata postitus Postitas Prill »

Ega ei oskagi midagi tarka pakkuda, kas suitsu jääb koldepoolt ajama ka siis, kui korsten nö soojaks köetud. Paljudel ahjudel sama häda kütteperioodi alguses, kus esimene kütmine võib olla vaevaline ja ajab suitsu sisse, aga kui korsten juba soe, siis hakkab korsten kenasti "tõmbama" ja edasi kütteperioodi jätkudes on korsten koguaeg soe ning suitsu sisseajamist ei esine (harva kasutatava välikamina puhul probleem muidugi säiliks).
Teine suund mida võiks uurida on kamina asetus tuulte ja õhuliikumiste suhtes, võimalik, et kuskilt välikamina lähedusest möödavilisev tuulekoridor tekitab kaminakolde ette alarõhu-hõrenduse ja see ei luba tõmbel toimima hakata. Prooviks kuskile tuulele korraks takistav plaat ette, et kas avaldab tõmbele mõju.
Kolmas variant korstent veelgi pikendada, on nähtud ka seda, kus lisa 20 sentimeetrit korstnale otsa muutis olukorda. Panid meetri otsa, aga sellest võib väheks jääda, võibolla 2 meetrit aitab võibolla piisab juba 1.20-st
Need on huupi tuletatud variandid aga proovida tasub, seni kuni targad ärkavad ja seletavad kuidas õige on :)
Kasutaja avatar
motamees
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2694
Liitunud: 14 Jaan 2008, 12:57
Asukoht: Saar
On tänanud: 208 korda
On tänatud: 191 korda

Re: Kuidas päästa välikamina tõmme?

Lugemata postitus Postitas motamees »

Mis siin ikke väga rääkida. Räägitakse, et 5m korstent oleks nagu miinimum, mis olema peaks. Eks need välikaminad ajavadki suitsu "sisse". Vähemasti need, mille kõrval mina istunud olen. Teinekord isegi päris hää, ajab sääsed ära.
Tegelikult võiks nüüd arutada hoopis neelu teemat. Üks pottsepp väitis mulle, et neel peab olema 8cm. Nii olla välja arvutatud ja nii olla keikse parem. See annab gaasidele hää mineku ja tagasi ei lase lüüa. Ahjudel olen jätnud tavaliselt nati rohkem, nii lihtsalt jagub. Olen ka kaheksaga teinud ja olen ka näinud palju suuremaid - tõmbavad. Eks lahtise avaga kaminat ongi keeruline tõmbama saada. Teemaalgataja kamina suu on ka nagu rehaltse värav. Ta proovis sedas ka sulgeda, aga tolku midad.
Teema on muidugi oletuslik, kuna näind es pole keegi. Pildiga ka koonerdatakse - äkki keegi arvabki vea ära. Oh seda õnnetust siis. :doh:
.
Tel 5o9279o
Toby
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 149
Liitunud: 29 Mai 2010, 22:40
On tänatud: 12 korda
Kontakt:

Re: Kuidas päästa välikamina tõmme?

Lugemata postitus Postitas Toby »

Ilma nägemata pakun, et koldeava pealne ,,suitsukott,,või,,suitsuriiul,,liiga väike. Nimelt tavalistel kaminatel ei lähe suits kohe üles (nagu lõkkel metsas) vaid enne korstnasse minekut teeb keeru alla ja sel hetkel väikese suitsuriiuli puhul muist keerutabki suust välja.Otse üles läheb suits ainult ameerika tüüpi rumvolti kaminatel(google abiks),aga see on teine teema teistsuguste korstendega.
Ei taha Teid küll liigselt traumeerida, aga ega muu ei aita kui uue ladumine. Enne tasuks sirvida Veske,,Ahjud,pliidid,kaminad,, ja arvutada välja korstna ristiläbilõike pindala ning sellest tulenevalt siis juba kaminasuu suurus - väga suur ta sellise,,toro,, puhul olla ei saa (kahjuks)
Ja muidugi kaasfoorumlasel õigus - kui tuul puhub otse varjeta kaminasuhu, siis viskab suitsupahvakaid välja nii ehk teisiti.
Edu !!
K-ahjur
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 52
Liitunud: 13 Nov 2008, 09:14
On tänatud: 2 korda

Re: Kuidas päästa välikamina tõmme?

Lugemata postitus Postitas K-ahjur »

Viska see toru minema ja lao 27x27cm avaga korsten (alumine ots mantel korstnana) ja probleemid kaovad. Juhuslik tuuleiil haarab suitsu kaminasuust kaasa, kuid selline pahvak kantakse kohe välja.
Tavalugeja
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1493
Liitunud: 24 Sept 2014, 19:26
On tänanud: 96 korda
On tänatud: 48 korda

Re: Kuidas päästa välikamina tõmme?

Lugemata postitus Postitas Tavalugeja »

Käru kõrts 1323-30.jpg
Kamin pole auk seinas, nagu sageli näha, vaid kamin on fireplace. 120 toru on muidugi mõtetus.

Teen kasti jooki neil, kes suudab midagi sama üles riputada, http://www.rumford.com/, või sedasama põhjendatult milleski maha teha.

Mul oleks üks küsimus ka. Kuidas ja kust oleks õige võtta lahtise kamina koldesse põlemisõhk?
Pottseppmeister "Kaminahi"
Tavalugeja
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1493
Liitunud: 24 Sept 2014, 19:26
On tänanud: 96 korda
On tänatud: 48 korda

Re: Kuidas päästa välikamina tõmme?

Lugemata postitus Postitas Tavalugeja »

Pottseppmeister "Kaminahi"
Tavalugeja
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1493
Liitunud: 24 Sept 2014, 19:26
On tänanud: 96 korda
On tänatud: 48 korda

Re: Kuidas päästa välikamina tõmme?

Lugemata postitus Postitas Tavalugeja »

Käru kõrtsi pidulikul avamisel 19. mai kuumal õhtupoolikul süütasin keset pidu ka sisekamina. Peremees avaldas tunnustust, et seda kogu kõtsirahva ees sedasi kartmatult teha võtsin. Kuna kamina ahitas Tarmo, siis mina tegin sinna tuld esimest korda. Vot sedavõrd kindel saab olla nende kaminate kindlas headuses. Arvan, et see on suurima uksega kamin Eestis? 850 x 850 avatud uksed ja suits teab vaid korstnast väljuda.


Käru kõrtsi kamin SAM_1325-30.jpg

Käru  kõrts 1328.jpg
Pottseppmeister "Kaminahi"
kahjur
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 179
Liitunud: 16 Apr 2012, 13:55
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 9 korda

Re: Kuidas päästa välikamina tõmme?

Lugemata postitus Postitas kahjur »

Tavalugeja kirjutas: 27 Mai 2018, 11:41
Mul oleks üks küsimus ka. Kuidas ja kust oleks õige võtta lahtise kamina koldesse põlemisõhk?
Toruga toast ikka
Asju võib teha talupojamõistusega - kui sellel talupojal on mõistust targematelt nõu küsida!
Tavalugeja
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1493
Liitunud: 24 Sept 2014, 19:26
On tänanud: 96 korda
On tänatud: 48 korda

Re: Kuidas päästa välikamina tõmme?

Lugemata postitus Postitas Tavalugeja »

kahjur kirjutas: 28 Mai 2018, 23:43
Tavalugeja kirjutas: 27 Mai 2018, 11:41
Mul oleks üks küsimus ka. Kuidas ja kust oleks õige võtta lahtise kamina koldesse põlemisõhk?
Toruga toast ikka

Ära loobi spämmi...
Pottseppmeister "Kaminahi"
Tavalugeja
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1493
Liitunud: 24 Sept 2014, 19:26
On tänanud: 96 korda
On tänatud: 48 korda

Re: Kuidas päästa välikamina tõmme?

Lugemata postitus Postitas Tavalugeja »

Selgitan vääritimõistmise vältimiseks oma küsimust. Olen nimelt näinud avatud kaminaid, millele on toodud õhk koldesse avade, loe pilude :) , või kolderesti kaudu. Vale on see igati ja õhk peab sisenema vaid koldeavast. Loogiline ja usun, et eelnevad lingid selle ka piisavalt ära seletasid.
Pottseppmeister "Kaminahi"
Vasta