lisaõhk kaminahjule?

Kõik teemad ahjude, kaminate, korstende kohta
volle
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 12
Liitunud: 15 Mai 2017, 08:39

lisaõhk kaminahjule?

Lugemata postitus Postitas volle »

Tere,

Palun nõuannet. Nimelt majaehitus sealmaal, et vundament on valmis, vaja ahju vundament valada. Küsiksin, kas ahjule peab vedama eraldi toru lisaõhu jaoks. Asi selles, et maja tuleb tänapäevane, ehk siis eriti õhku ei tohiks läbi lasta. Põhikütteks on maaküte, samuti tuleb soojatagastusega sundventilatsioon.Kaminahi on pigem proua nõudmisel sinna mõeldud. Kahtlema pani see, et tuttav kellel analoogne situatsioon oli paari aasta eest,vedas lisatoru, aga potsepp kellega rääkisin, arvas et pole vaja, et sundvent toodab piisavalt õhku. Mis oleks õige lahendus
Tänan ette
muhlui
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 92
Liitunud: 27 Okt 2008, 21:19
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 2 korda

Re: lisaõhk kaminahjule?

Lugemata postitus Postitas muhlui »

Tere. Mul on südamik, millel on 120mm lisaõhk alt ja selle tõin vundamendist läbi soojustuse alt.
Miks. Kui tavapärane vent suudab õhku liigutada u 300 m2/tunnis. Siis on ju oluline palju su kamin õhku tunnis vajab kütmisel. See tähendaks vendil väljatõmbe vähendamist sama hulga võrra , et ei tekiks toas liigne alarõhk.
Et vent ise sellest aru saaks on vaja eraldi rõhuandureid kanalitesse. Minujaoks läks liiga automaatikaks ära ja vedasin Lisa õhuvõtu kanali millel siibrike ees. Ahjumehed vb oskavad öelda vajalikku õhu hulka põlemiseks.

Sama probleem on köögikubu käivitamisel. Selle lahendan küll nii ,et köögikubu käivitamisel signaal venti ja vent minimeerib väljatõmbe kubu töötamise ajaks.
Tavalugeja
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1493
Liitunud: 24 Sept 2014, 19:26
On tänanud: 96 korda
On tänatud: 48 korda

Re: lisaõhk kaminahjule?

Lugemata postitus Postitas Tavalugeja »

Kamin ongi vent ja muud masinad saab seisma panna kuni naine tuld naudib. 1 kg puid vajab põlemiseks ca 10 m3 õhku.
Pottseppmeister "Kaminahi"
Kasutaja avatar
rokikas
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6924
Liitunud: 30 Jaan 2005, 15:38
Asukoht: Saue
On tänanud: 227 korda
On tänatud: 231 korda

Re: lisaõhk kaminahjule?

Lugemata postitus Postitas rokikas »

volle kirjutas: 09 Jaan 2018, 13:18 Tere,
Palun nõuannet. Nimelt majaehitus sealmaal, et vundament on valmis, vaja ahju vundament valada. Küsiksin, kas ahjule peab vedama eraldi toru lisaõhu jaoks.
Kui hetkel on see veel lihtsalt ja odavalt võimalik siis kindlasti vea! Ei ole ju kohustuslik kohe esimese küttekoldega käiku võtta aga võimalus seda teha on tulevikus kohe kindlast positiivne asi.
Tavalugeja
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1493
Liitunud: 24 Sept 2014, 19:26
On tänanud: 96 korda
On tänatud: 48 korda

Re: lisaõhk kaminahjule?

Lugemata postitus Postitas Tavalugeja »

Põlemisõhk jah kindlasti tuppa tuua, aga nüüd jääb veel küsimus, et kuidas seda kasutada? See tuleks ka aegsasti ahjuprojekti arvestavalt parimal moel paika joonistada.
Pottseppmeister "Kaminahi"
volle
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 12
Liitunud: 15 Mai 2017, 08:39

Re: lisaõhk kaminahjule?

Lugemata postitus Postitas volle »

Tänan vastuste eest,
Nagu aru saan siis igaksjuhuks võiks vedada. Aga küsiks veel et millise toruga ja kuidas seda teostada. Olen natuke uurinud kasvõi siitsamast foorumist ja nagu ikka, ühed ütlevad, et piisab plast torust, teised, et metallist. Ühed, et peab soojustama toru, teised, et mitte. Siis ütleb mõni, et tegelikult on see lahendus kahjulik ja näiteks kanadas ei tohi üldse nii teha, samas teine ütleb, et skandinaavias on see vägagi soovituslik lahendus,
Ahi tuleb ca 2m kaugusele välisseinast ja praegu on vundament liivaga täitmata ja toru saaks lihtsasti vedada, hilisema põranda soojustuse alt. Äkki oskate juhatada mõne asjaliku lingini/raamatuni. või viitsite siia samasse paar rida kirjutada.
muhlui
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 92
Liitunud: 27 Okt 2008, 21:19
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 2 korda

Re: lisaõhk kaminahjule?

Lugemata postitus Postitas muhlui »

Põrana alla panin 160mm kollase kaablikaitse A klassi toru liiva sisse ja üles keerasin 120mm vent metalliga.
Scidelil on ka moodulkorsten , millega lisaõhku võtta
http://www.schiedel.ee/fileadmin/data/e ... 16_1-5.pdf
arno14
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 482
Liitunud: 30 Juul 2010, 13:29
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 9 korda

Re: lisaõhk kaminahjule?

Lugemata postitus Postitas arno14 »

Soovitan kasutada ventlõõriga varianti. Mina kasutan.
Ventlõõriga saad soojema õhu ahju kuna suitsulõõr soojendab etteandva õhu üles.
Kui ei ole väga täpset ahju kohta hetkel teada siis on ventlõõriga natukene lihtsam, kuid pead enamvähem ikka teadma kuhu ahi tuleb.
Samas ventlõõriga on see probleem kui Su ahi või kamin ei ole piisavalt hermeetiline toa suhtes (nt ahjul jääb võimalus võta õhku ka toast vms) siis õhk liigub ikka sealt kus on talle kergem liikuda ja võtab õhku pigem toast, alt(toru variant) oleks kindlam sel juhul.
Toru kulgemise pealt tuleks see kindlasti kuidagi ekstra soojustada sest kui Sa kütad külmade ilmadega siis see ka jahutab maha kõik mis on seal ümber - väga võimsalt ja edukal
praanik
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 209
Liitunud: 29 Juun 2016, 14:45
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 11 korda

Re: lisaõhk kaminahjule?

Lugemata postitus Postitas praanik »

Viimase postitaja käest tahaks uurida, et kas on kasutusel spets õhuvõtu avaga kütteseade v tavaline ahi?
Kui näiteks tegu moodulahjuga ning selle taga siis ventlõõriga korsten kuidas sellisel juhul see lisa õhuvõtt lahendada. Kas peab tooma ahju alt kuidagi ahjusuu alla või piisab kui lihtsalt teha korstna ventlõõri ava lihtsalt endale sobivas kohas?
arno14
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 482
Liitunud: 30 Juul 2010, 13:29
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 9 korda

Re: lisaõhk kaminahjule?

Lugemata postitus Postitas arno14 »

praanik kirjutas: 10 Jaan 2018, 15:54 Viimase postitaja käest tahaks uurida, et kas on kasutusel spets õhuvõtu avaga kütteseade v tavaline ahi?
Kui näiteks tegu moodulahjuga ning selle taga siis ventlõõriga korsten kuidas sellisel juhul see lisa õhuvõtt lahendada. Kas peab tooma ahju alt kuidagi ahjusuu alla või piisab kui lihtsalt teha korstna ventlõõri ava lihtsalt endale sobivas kohas?
Ei ole midagi spetsi.
Ma ei teadnud milline ahi mul tuleb kuid oli teada enam vähem kuhu tuleb, mis joonele põhja lõuna suunas, kuid kuhu tuleb ida lääne suunas ei olnud teada. Siit tulenevalt lasin põrandavalu ajal jätta ventlõõrilaius x 150 mm soone(laius x sügavus) 2 meetri ulatuses. Kortsna laduja ladus korstna soonel nii, et ventlõõr jäi soone peale. Kortsnast väljaulatuv üleliigse sooneosa täitsin seguga. Teisele poole juba paigaldati ahi soon ahjusuu alla, see soone osa mis jääb ahju ja korstna vahele pealt lahti soovitan juba kortsna paigalduse ajal õhukese plekiga pealt katta. Hilisemalt on ilge keberniit seda millegiga katta, silikoonida jne.
Võib hilisemalt selle soone ka sisse lõigata, aga jube tolmutamine ja lõhkumine jne. Soone sees oleva XPSi katsin igaks juhuks õhukese segu kihiga.
Moodulahju paigaldaja lõikas juba ise ahju põhjakividesse vajalikud avad sisse. Tegelikult lõikas lihtsalt kivi pooleks ja kogu lugu. Mul Nunnauuni Blanka.
virgats
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 41
Liitunud: 03 Juun 2015, 20:58
On tänanud: 1 kord

Re: lisaõhk kaminahjule?

Lugemata postitus Postitas virgats »

Tundsin ka kunagi selle teema vastu huvi. Moodulahju tootja siis ütles õhulõõri (Rondo Plus) kohta, et ei ole kindel, kas õhk tahab üles-alla-üles liikuda ja soovitati sokli kaudu toru vedada. Viimane lahendus pidi vajama kindlasti ka siibrit, et ei tekiks külmasilda või oli see hoopis õhu juurdevoo reguleerimiseks...
Õhulõõriga korsten pidi rohkem kaminatele sobima.

Nt:
https://www.kaminakoda.ee/toode/ohuklap ... ga-vilpra/
Mulle jääb ainult selgusetuks, kas see jääb kuskile ahju lähedusse põranda alla - mis siis saab, kui tross või klapp kunagi katki peaks minema?

Mõnel ahju tootjal on suletud auk juba põhjaplaadis olemas, mõne puhul peab ise freesima.

Tundub, et Eestis viljeletakse seda lisaõhu sissetoomise varianti vähe ja kurdetakse, et ahi ei tõmba hästi (peale akende vahetus) või siis hakatakse kütmise/süütamise ajaks aknaid avama või tehakse auk kütmisruumiga seina.

Tegelikult tahaks ju, et ahiküte ka maksimaalselt mugav oleks:
* minimaalne arv siibreid/klappe avada ja sulgeda
* minimaalne arv kordi ahju täita - maksimaalselt suur kolle, et saaks korraliku pinu laduda ülevalt alla põlemiseks
* õhu juurdevoo reguleerimine võiks olla kuidagi automaatne
Tavalugeja
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1493
Liitunud: 24 Sept 2014, 19:26
On tänanud: 96 korda
On tänatud: 48 korda

Re: lisaõhk kaminahjule?

Lugemata postitus Postitas Tavalugeja »

virgats kirjutas: 13 Jaan 2018, 20:28

Tegelikult tahaks ju, et ahiküte ka maksimaalselt mugav oleks:
* minimaalne arv siibreid/klappe avada ja sulgeda
* minimaalne arv kordi ahju täita - maksimaalselt suur kolle, et saaks korraliku pinu laduda ülevalt alla põlemiseks
* õhu juurdevoo reguleerimine võiks olla kuidagi automaatne
:hello:
Pottseppmeister "Kaminahi"
virgats
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 41
Liitunud: 03 Juun 2015, 20:58
On tänanud: 1 kord

Re: lisaõhk kaminahjule?

Lugemata postitus Postitas virgats »

Tavalugeja kirjutas: 09 Jaan 2018, 17:16 ... ja muud masinad saab seisma panna...
Ma võin ka
:hello:

Mugavuse point oli selles, et kui tehnoloogia võimaldab ahju kütmist mugavamaks teha, siis mina seda võimalust kasutaks. Ise olen ca 10 aastat 2-te plekkahju ja ühte pliiti talviti igapäevaselt kütnud. Pliidi puhul põleta sutsakas ajalehte soojamamüüri lõõris, et kohe sisse ajama ei hakkaks. Vajadusel tuli maja uks (mitte aken) ka veel lahti teha. Läbi pika koridori tekkis millegi pärast selline hea tõmme. Sellel oli lühike korsten ja võib-olla vabandatav. Teise korruse ahjule pretensioone ei ole, aga esimese oma ajas sisse ahjuukse avamise järel ka siis, kui kohe-kohe olid ainult söed jäänud. Korstent puhastati igal aastal. Õnneks ahjude puhul piisas koldetäiest ja teise korruse oma sai kergema talve korral üldse vaid ülepäeviti köetud - esimese oma oli suurem ja soe pääses kergelt ka teisele korrusele. Kui keegi oleks sel ajal veel öelnud, et küta 2 korda päevas, nagu mõnes artiklis või ka foorumis soovitatakse külmade ilmade korral, siis :thumbsup:
Mõlemad ahjud on sama pottsepa poolt ehitatud. Ahjud on vist on samasse lõõri ühendatud - kas see võis esimese korruse ahjule probleeme valmistada?

Arvestades pottseppade erinevaid oskusi tundub moodulahju soetamine tänapäeval kindla peale väljaminekuna. Olen veidi sirvinud neid ahjude teemasid ja moodulahjude kasutusjuhendeid lugenud. Aega on varem mainitud ahjude ehitamisest edasi läinud ca 50 aastat, kuid ikka veel räägitakse juhendites, et süütamise ajaks tee aken lahti või põlemise ajaks jäta mikrotuulutuse peale või lase paigaldada fresh klapp ja kruti seda või lülita ventilatsiooniseade välja. Kõikide Eestis müüdavate moodulahjude kasutusjuhendeid pole kätte sattunud, kuid vaid mõni üksik räägib õhu juurdevõtu avast, mõnel üksikul on piludega kolle. Loomulikult need tüütud tegevused on paremad kui vingusurm, aga nüüd kui ahjudel on klaasuksed, tahaks veidi vähem vaeva näha tule nautimiseks ja toasooja saamiseks.

Tuhnisin veel veidi Internetis ja sain kinnitust, et minu soovid ei ole eriti ulmelised. Ahjude areng on mugavuse suunas, lihtsalt Eestisse asjad jõuavad natuke hiljem:
https://novaator.err.ee/259848/tuleviku ... -panemisel
keemik
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1357
Liitunud: 16 Aug 2008, 19:33
On tänatud: 103 korda

Re: lisaõhk kaminahjule?

Lugemata postitus Postitas keemik »

Eks leidub pottseppasid, kes käivad ka innovatsiooniga kaasas. Nende valmisahjude mure on ju ikkagi röögatu hind - mitu eurot pead välja käima, et saada 1 kg ahju. Nunnauuni Blanka puhul on selleks 2.9 EUR/kg. Võib ka arvutada kWh soojussalvestuse hinna: 70 EUR/kWh. Arvutasin maksimumküttekoguse kohta

Endal on restkolde ja lisaõhu kanalitega pottsepa tehtud ahi. Soojussalvestuse hind: 40 EUR/kWh. Arvutasin maksimumküttekoguse kohta.

Lisamärkuseks see, et minu ahjul mahuvad sisse 50 cm puud ja massi on ca 700 kg rohkem. Ehk siis, ma suhtun kerge skepsisega, et kui kaua sa pead uhama alla 20 kg 33 cm puid ahju, mis on minu ahjust väiksem, et saada see seal köetud. Ja kui kaua see ahi seda kannatab? Minu ahjul on kütteaeg ca 45 min. Laon täis, süütan, järgmine oäev uus ring. Lisatäitmist tavaliselt ei tee.
arno14
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 482
Liitunud: 30 Juul 2010, 13:29
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 9 korda

Re: lisaõhk kaminahjule?

Lugemata postitus Postitas arno14 »

keemik kirjutas: 14 Jaan 2018, 12:06
Läheb teemast välja juba.
Siis kui ahju valisin siis tegin põhjaliku töö, vähemalt omaarust. Kottisin kõvasti pottsepasi. Ja ligilähedane moodulahjule ahi tuli neljandiku võrra suurem, kolmandiku võrra kallim ja poolevõrra koledam, paraku :)
aero
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1925
Liitunud: 27 Mai 2010, 10:40
On tänanud: 77 korda
On tänatud: 77 korda

Re: lisaõhk kaminahjule?

Lugemata postitus Postitas aero »

Suurem = raskem. Suurem ja raskem peabki kallim olema. Kasutamine jälle odavam nagu keemik arvutas. Ilus-kole on subjektiivne aga siiski - Blanka on 67x91, mõõte valida ei saa. Viimistlust valida ei saa, hiljem muuta ... vist keeruline? Minu ahi on samas proportsioonis - 80x115, kõik mõõdud leppisime kokku meistriga. Vabadus värvida/plaatida kuis iganes.

Teemasse: lisaõhu lahendasin hästi lihtsalt - fresh leiliruumis, püsivalt 30% avatud ja piisab. V.a. erandolukorrad nagu 2 kollet korraga (pole kunagi vaja olnud) või 1 kolle + köögikubu tõmbab täiega (väga harva.)
keemik
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1357
Liitunud: 16 Aug 2008, 19:33
On tänatud: 103 korda

Re: lisaõhk kaminahjule?

Lugemata postitus Postitas keemik »

Aerole: minu ahi pottsepalt tuli paar tuhat soodsam kui see Blanka.

Ise kaalusin ka korra toru vedamist (keldrist) ja ventagregaati, aga siis lõin kõigele käega. Seintes on freshklapid, sees tolmu ja söe filtrid. Eelmisel omanikul olid augud juba puuritud ka.
aero
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1925
Liitunud: 27 Mai 2010, 10:40
On tänanud: 77 korda
On tänatud: 77 korda

Re: lisaõhk kaminahjule?

Lugemata postitus Postitas aero »

keemik kirjutas: 14 Jaan 2018, 20:08 Aerole: minu ahi pottsepalt tuli paar tuhat soodsam kui see Blanka.
küllap siis minu oma ka, tegija peaks sama olema.
Tavalugeja
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1493
Liitunud: 24 Sept 2014, 19:26
On tänanud: 96 korda
On tänatud: 48 korda

Re: lisaõhk kaminahjule?

Lugemata postitus Postitas Tavalugeja »

Kui on tahtmine pottseppasi "noomida" või tänada, siis palun edaspidi vaid nimeliselt. Olgem otsekohesed. Kui on Blankal nimi on ka pottsepal nimi.
Pottseppmeister "Kaminahi"
arno14
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 482
Liitunud: 30 Juul 2010, 13:29
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 9 korda

Re: lisaõhk kaminahjule?

Lugemata postitus Postitas arno14 »

Tavalugeja kirjutas: 14 Jaan 2018, 20:26 Kui on tahtmine pottseppasi "noomida" või tänada, siis palun edaspidi vaid nimeliselt. Olgem otsekohesed. Kui on Blankal nimi on ka pottsepal nimi.
Ma ei noominud, vabandan siinkohal kui väljendasin ennast valesti. Osa hinnapakkumisi oli ka 3D visualiseeritud ja väga viisakad. See mida tahtsin saada oli kõvasti kallim Blankast. Aga see ei ole ju oluline kuna arutelu käib ju ahju toiteõhu kohta.
Tavalugeja
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1493
Liitunud: 24 Sept 2014, 19:26
On tänanud: 96 korda
On tänatud: 48 korda

Re: lisaõhk kaminahjule?

Lugemata postitus Postitas Tavalugeja »

Kui midagi võrrelda, siis tuleks seda teha korrektselt ehk konkreetselt. Mitte nii, et pottsepad on mingi ühine ahjufirma mis toodab kindlat tüüpi ahju. Paraku on pottseppasi, kes tõesti ei oska õiglast hinda määrata oma "saavutustele".
Õhuga on aga tõesti nii, et pole vahet mis ahjus tuli põleb, õhku vajavad kõik, lähtuvalt ühistest "kulunormidest".
Pottseppmeister "Kaminahi"
Vasta