Ahju lõõristiku tegemine

Kõik teemad ahjude, kaminate, korstende kohta
Kasutaja avatar
motamees
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2694
Liitunud: 14 Jaan 2008, 12:57
Asukoht: Saar
On tänanud: 208 korda
On tänatud: 191 korda

Re: Ahju lõõristiku tegemine

Lugemata postitus Postitas motamees »

Ahine kirjutas:...Aga kas keegi oskab öelda sisemise voodri kasulikkusest/kasutusest väliskesta ülemises osas?
Nokkisin oma kodusel ahjul ükskord kivi välja. Huvitas just gaaside allakeeramise koht. Müüris oli kivi terve. Kätte saades lagunes neljaks. Sisepinged olid seda teinud. Kaheksa rida allapoole oli kivi täiesti terve (nokkisin ka välja). Kui kasutada üleval samottvoodrit, siis ilmselgelt see väljanokitud kivi oleks teve olnud.

Tutvumiseks
http://www.ehituspenskarid.com/foorum/v ... ?f=8&t=225
https://tulepesa.wordpress.com/2010/12/ ... lja-seest/
.
Tel 5o9279o
Ahine
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 18
Liitunud: 05 Mai 2016, 16:21
On tänatud: 1 kord

Re: Ahju lõõristiku tegemine

Lugemata postitus Postitas Ahine »

Seega šamotist sisevooder ülemises osas (ca 4-5 lapikivi laskuva lõõri alaosast) on ka ahju tervisele hea. Seda enam, et selleks on ruumi piisavalt.
Kasulik infokild. Tänan motamees!
Ahine
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 18
Liitunud: 05 Mai 2016, 16:21
On tänatud: 1 kord

Re: Ahju lõõristiku tegemine

Lugemata postitus Postitas Ahine »

Motamees, küsin sinu piltidel oleva sisevoodri kohta. Esiteks need nurgavuugid. Kui suured need peaks olema ja miks just diagonaalsed? Ja kas need jäävad tühjaks? Ja teine(ok rohkem nagu kolmas siiski) küsimus sisevoodri seotuse kohta. Kas sisevoodrid on välismüüritisest alati eraldi, neil pole omavahelisi seotisi?
Kasutaja avatar
motamees
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2694
Liitunud: 14 Jaan 2008, 12:57
Asukoht: Saar
On tänanud: 208 korda
On tänatud: 191 korda

Re: Ahju lõõristiku tegemine

Lugemata postitus Postitas motamees »

Nurgavuugid peavad olema nii suured, et samott saaks vabalt paisuda. Siis ei lõhu välisvoodrit.
Ei pea olema diagonaalsed, aga miks ka mitte. Nii saab soe nurgale ligi. Nagunii on terav nurk seinast jahedam.
Võib kasutada ka väiksemat villavuuki.
Samottvooder peab saama eraldi liikuda ka ülespoole. Välisvoodriga jäigalt sidumisel tõmbab praod sisse.
.
Tel 5o9279o
Kasutaja avatar
Robi 1
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 3831
Liitunud: 07 Veebr 2011, 11:52
On tänanud: 190 korda
On tänatud: 220 korda

Re: Ahju lõõristiku tegemine

Lugemata postitus Postitas Robi 1 »

Huvitav on see, et üks mu tuttav käib praegu kursustel ahjuehitust õppimas aga midagi sellist ta sealt ei saa ega kuule. Ometi kursused maksavad palju raha aga foorum on poolmuidu ( vahel ikka sõimata saame).
raga
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 505
Liitunud: 22 Apr 2009, 23:52
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 22 korda

Re: Ahju lõõristiku tegemine

Lugemata postitus Postitas raga »

kursustelt tulnud korstnapühkijad on naljakoht. 3 kogemust, kus tekkis küsimus, kas tõesti tegi ta midagi ka. No ma ei tea, topsiaugust võiks ikka pealambiga ka sisse vaadata.
Teine teema, kui suuri langevaid lõõre keegi on teinud...antud hetkel 5x4 kivi alus, uks kitsama poole peal. Vanal ahjul oli tavaline paralleelne üles alla üles lõõristik väikse uksega.
Ahine
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 18
Liitunud: 05 Mai 2016, 16:21
On tänatud: 1 kord

Re: Ahju lõõristiku tegemine

Lugemata postitus Postitas Ahine »

Jah, Robi ja motamees, ja tegelikult ka kõik teised kes viitsivad algajatele ja saamatutele:-), nõu anda, siirad tänud selle eest!
Ma olen seda foorumit põhjalikumat ja paari raamatut küttekolletest, seoses oma ahju tegemisega lugenud, aga ilma praktilist kogemust antud valdkonnas omamata on ikka väga oluline saada mõni julgustav või "valgustav " lause konkreetse asja kohta. Peale põhjalikumat temaatilist lugemist ja piltide vaatamist tundub endalegi vahel, et nüüd olen erinevaid ahje ja töövõtteid näinud küll ja veel, aga enda ahju ees seistes võtab mingi pisike erisus jälle pead kratsima. Tean, et see on lihtsalt kogemuste puudumine ja sellest ei saagi ennem üle, kui on kogemused omandatud. Mina aga plaanin kõigest endale ühe ahju teha, seega pean kogemuste puudumisest kuidagi teisiti mööda saama:-).
Nüüd olen natuke oma ahjuehitusest eemal, aga arvan, et kolde lõpetamisel jääb mul jälle kogemustest puudu, sest plaan on teha analoogne, nagu motamehe piltidel oli, külgedelt ahenev kolle. Selliseid ma pole paraku raamatutes kohanud:-).
Aga veelkord tänud kõigile, kes viitsivad natukene nõu anda!
Ahine
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 18
Liitunud: 05 Mai 2016, 16:21
On tänatud: 1 kord

Re: Ahju lõõristiku tegemine

Lugemata postitus Postitas Ahine »

Küsimus koldepõhja mördi kohta. Kirjandus ütleb, et šamotti võib siduda ka tavalise koldeseguga, kui tera suurus ei ületa 1mm. Kolde teen ikkagi koldeseguga, aga kuidas suhtuda koldepõhja kinnitamisse ahjuseguga, lisades ca 10% tsementi? St. koldepõhja alumine külg on kinnitunud ahjuseguga?
Vasta