Ülekütmine ja puitbrikett

Kõik teemad ahjude, kaminate, korstende kohta
v6hik123
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 1
Liitunud: 30 Nov 2015, 18:02

Ülekütmine ja puitbrikett

Lugemata postitus Postitas v6hik123 »

Tere
Mul oleks vaja nõu kamina ja pliidi kütmisel. Kogemus on väga väike ja sooviks nõu küsida. Kas puitbrikett on tõesti nii kuri asi, et korstnapühkijad seda kasutada keelavad?

Tellisin endale puitbriketti, sest puid kulus väga palju ja lugesin, et sellel on suurem kütteväärtus. Kuu aega olen nüüd kütnud sedasi, et ladunud kaminasse (see on metallist südamikuga, klaasist uksega, ilma salvestusvõimeta) umbes 3 puud, pannud need põlema kuni on juba pooleldi põlenud ja seejärel juurde pannud 1-2 puitbriketi tükki.

Pliiti olen ka samasuguse taktikaga kütnud, sellel on korralik soemüür samuti, valmistatud punastest pottidest. Ikka panin alguses 3-4 puud ning seejärel, kui tekkis ruumi juurde, lisasin tükkhaaval puitbriketti 1-2, vahel õhtu jooksul ka 3 kokku.

Nii kütsin umbes kuu aega ja tellisin juba uue portsu puitbriketti juurde. Nüüd aga loen, et see puitbrikett võib olla kurjast ja kõik ahjud ja korstnad katki teha.

Kuna olen nii võhik, eriti ei julgegi sellega enam kütta. Kas keegi on ekspert ja oskab öelda, kas see teeb metallist kaminale või pottidest pliidile midagi, kui ma olen pannud 1-2 briketti sütele peale. Kamina uks läheb küll kuumemaks brikettidega küttes, aga ei oska mina arvata, millal ta on liiga kuum ja millal mitte.
Olen tõesti võhik ja teadmatu, aga jagate äkki kütmise pöidlareegleid, kuidas küttekeha seisukohalt tervislikult kütta. :confused:
ahjuke
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 593
Liitunud: 18 Mär 2013, 18:44
On tänanud: 17 korda
On tänatud: 31 korda

Re: Ülekütmine ja puitbrikett

Lugemata postitus Postitas ahjuke »

Puitprikettmetallist küttekehadele sobib vääga hästi.Pliidi all ka ei juhtu pliidiga midagi,aga ahju vast ei soovitaks.See ümar brikett paisub kenasti ja täis kollet kindlasti panna ei tohiks.Brikett peab muidugi kuiv olema,märjaga pigitadki kogu krempli ära.
Pliiti küttasiis tulebki soesein ikka soojaks kütta,äsja puhastatud ja hea tõmbega läheb soesein paari pliiditäiega juba soojaks.Kui aga paneme paar puuoksaehk agu pliidi alla,et tassitäis vett soojaks saada enda arust kokku hoides siis pigitabki soojaseina ja korstna üsna ruttu umbe.
Ülekütmine on see kui uhad ahju mitu koldetäit puitu alla,ahi läheb tuliseks,väljuvad oluliselt kuumemad suitsugaasid ja korstnas tekib suur kuumus ja paljast kuumusest võib lõõrides tahm ja pigi süttida.
Normaalne ahju kütmine on koldetäis ööpäevas,jääb väheks siis paned õhtul täiskolde,hommikul ehk 12 h hiljem pool kolletja taas 12 h hiljem taas pool kolde täit.Parandage kui eksin.
Kasutaja avatar
motamees
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2694
Liitunud: 14 Jaan 2008, 12:57
Asukoht: Saar
On tänanud: 208 korda
On tänatud: 191 korda

Re: Ülekütmine ja puitbrikett

Lugemata postitus Postitas motamees »

Puitbrikett on tavaline puit. Tänu suurele survele kokkupresimisel võib tihedus olla suurem, kui tavalisel halupuul.
Kui ahju on lubatud panna 12kg halupuud, siis sinna võib panna ka 12kg puitbriketti. Ülekütmise oht võib tekkida sületäitega arvestamisel. Lihtsalt briketti mahub koldesse ja sülle rohkem.
Selline minu arvamine.
.
Tel 5o9279o
ahjuke
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 593
Liitunud: 18 Mär 2013, 18:44
On tänanud: 17 korda
On tänatud: 31 korda

Re: Ülekütmine ja puitbrikett

Lugemata postitus Postitas ahjuke »

Peebuga nõus,AGA küta näiteks pliiti aoga või hakkega,eeldusel,et mõlemad kuivad ja vaata kui kiiresti vee keema saad potis või katelpliidis,siis proovi halgudega.Võin ette öelda,et agu ja hakkega läheb oluliselt kiiremini._Samas pole muidugi kilodes kaalunud ja võrrelnud.Kevade poole sai oma 10 kanti agu ära köetud pliidi all.Vaat kuhu reformarid eesti riigi viinud on.
Tavalugeja
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1493
Liitunud: 24 Sept 2014, 19:26
On tänanud: 96 korda
On tänatud: 48 korda

Re: Ülekütmine ja puitbrikett

Lugemata postitus Postitas Tavalugeja »

ahjuke kirjutas:Peebuga nõus,AGA küta näiteks pliiti aoga või hakkega,eeldusel,et mõlemad kuivad ja vaata kui kiiresti vee keema saad potis või katelpliidis,siis proovi halgudega.Võin ette öelda,et agu ja hakkega läheb oluliselt kiiremini._Samas pole muidugi kilodes kaalunud ja võrrelnud.Kevade poole sai oma 10 kanti agu ära köetud pliidi all.Vaat kuhu reformarid eesti riigi viinud on.
Mis, riik hagudeks tehtud ja 10 kanti kevadega pliidialla aetud?
Harima peaksid end riigikorrast hoolimata. :blush:
.
Pottseppmeister "Kaminahi"
raga
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 505
Liitunud: 22 Apr 2009, 23:52
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 22 korda

Re: Ülekütmine ja puitbrikett

Lugemata postitus Postitas raga »

eks see oleneb alust ja kütjast! :)
Kasutaja avatar
motamees
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2694
Liitunud: 14 Jaan 2008, 12:57
Asukoht: Saar
On tänanud: 208 korda
On tänatud: 191 korda

Re: Ülekütmine ja puitbrikett

Lugemata postitus Postitas motamees »

Asi on põlemispinnas. Haoga küttes on tule kontaktpind puuga suur. Ka hapniku tarve on suur ja hagu saab kiirelt otsa (haotuli ja laenuleib ei kesta kaua). Samas selle kiiruga annab palju teravat tuld.
Halupuu kontaktpind tulega on suhteliselt väike puu kogumassist - põleb kauem, annab korraga vähem.
.
Tel 5o9279o
kahjur
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 179
Liitunud: 16 Apr 2012, 13:55
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 9 korda

Re: Ülekütmine ja puitbrikett

Lugemata postitus Postitas kahjur »

Koldetäis puid - mingi uus termin hakkab välja kujunema!
On sel ka mingi seos SI süsteemiga?
Asju võib teha talupojamõistusega - kui sellel talupojal on mõistust targematelt nõu küsida!
ahjuke
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 593
Liitunud: 18 Mär 2013, 18:44
On tänanud: 17 korda
On tänatud: 31 korda

Re: Ülekütmine ja puitbrikett

Lugemata postitus Postitas ahjuke »

kahjur kirjutas:Koldetäis puid - mingi uus termin hakkab välja kujunema!
On sel ka mingi seos SI süsteemiga?
Pigem mõtlesin seda kogust mis tavaliselt korraga pannakse.Huvitav miks Meelis kes oskab kirjutada siin oma teadmisi ei näita?Inimene küsis,võiks ju vastata või milleks see foorum üldse on?
Tavalugeja
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1493
Liitunud: 24 Sept 2014, 19:26
On tänanud: 96 korda
On tänatud: 48 korda

Re: Ülekütmine ja puitbrikett

Lugemata postitus Postitas Tavalugeja »

ahjuke kirjutas:... või milleks see foorum üldse on?
Hea küsimus aga sa ikka vasta ka oma küsimusele.
Pottseppmeister "Kaminahi"
meelisvaiksaar
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 427
Liitunud: 10 Veebr 2011, 20:18
On tänanud: 71 korda
On tänatud: 70 korda

Re: Ülekütmine ja puitbrikett

Lugemata postitus Postitas meelisvaiksaar »

`Õhtut.
Ahjuke...
Eeldan,,,Et enamus Sinu postitusi on tehtud mingite ainete mõju all olles..Seega ei ole ka minupoolne vastus aruteluseks kohane.
Ilmselegekt kutsuks see esile mingi käitumise, mis ei oleks kellelegi meeltmööda....Seega jätan pigem vastamata.
Lihtsalt meelis Vaiksaar
Mõned teevad külma,mina teen sooja.(Koldevaim)
Tel. 53 966 469
Leevi
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 802
Liitunud: 19 Juul 2008, 04:47
On tänanud: 64 korda
On tänatud: 40 korda
Kontakt:

Re: Ülekütmine ja puitbrikett

Lugemata postitus Postitas Leevi »

motamees kirjutas:Puitbrikett on tavaline puit. Tänu suurele survele kokkupresimisel võib tihedus olla suurem, kui tavalisel halupuul.
Kui ahju on lubatud panna 12kg halupuud, siis sinna võib panna ka 12kg puitbriketti. Ülekütmise oht võib tekkida sületäitega arvestamisel. Lihtsalt briketti mahub koldesse ja sülle rohkem.
Selline minu arvamine.
Austerlase programmi poolt väljastatavas kütmisjuhendis on lubatud briketikogus kolde ühekordsel täitmisel alati 15% väiksem halupuidu vastavast kogusest.
Kasutaja avatar
rokikas
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6924
Liitunud: 30 Jaan 2005, 15:38
Asukoht: Saue
On tänanud: 227 korda
On tänatud: 231 korda

Re: Ülekütmine ja puitbrikett

Lugemata postitus Postitas rokikas »

Miks?
Tavalugeja
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1493
Liitunud: 24 Sept 2014, 19:26
On tänanud: 96 korda
On tänatud: 48 korda

Re: Ülekütmine ja puitbrikett

Lugemata postitus Postitas Tavalugeja »

Leevi kirjutas:
Austerlase programmi poolt väljastatavas kütmisjuhendis on lubatud briketikogus kolde ühekordsel täitmisel alati 15% väiksem halupuidu vastavast kogusest.
Olen siit lugenud, et Austria programme sageli
muudetakse. Kas need briketikoguse andmed on kehtivast programmist?
Pottseppmeister "Kaminahi"
kahjur
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 179
Liitunud: 16 Apr 2012, 13:55
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 9 korda

Re: Ülekütmine ja puitbrikett

Lugemata postitus Postitas kahjur »

rokikas kirjutas:Miks?
Loogiline ju. Erinevad niiskusesisaldused.
Asju võib teha talupojamõistusega - kui sellel talupojal on mõistust targematelt nõu küsida!
Kasutaja avatar
rokikas
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6924
Liitunud: 30 Jaan 2005, 15:38
Asukoht: Saue
On tänanud: 227 korda
On tänatud: 231 korda

Re: Ülekütmine ja puitbrikett

Lugemata postitus Postitas rokikas »

Kui nad võrdsustavat 20 kg. puuhalgusid 17 kg. briketiga siis milline niiskusesisaldus peab halgudes ning briketis olema et kütteväärtus neil kogustel võrdne oleks?
Leevi
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 802
Liitunud: 19 Juul 2008, 04:47
On tänanud: 64 korda
On tänatud: 40 korda
Kontakt:

Re: Ülekütmine ja puitbrikett

Lugemata postitus Postitas Leevi »

Tavalugeja kirjutas:
Leevi kirjutas:
Austerlase programmi poolt väljastatavas kütmisjuhendis on lubatud briketikogus kolde ühekordsel täitmisel alati 15% väiksem halupuidu vastavast kogusest.
Olen siit lugenud, et Austria programme sageli
muudetakse. Kas need briketikoguse andmed on kehtivast programmist?
Saan viidata kasutusjuhendile, mis on avalikult üleval Austria Kahhelahjuühingu kodulehel. Viidatav juhend on aastast 2007. Kui seda üleval hoitakse, ju siis pädeb.

Head lugemist: http://www.kachelofenverband.at/wp-cont ... g-2007.pdf
kahjur
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 179
Liitunud: 16 Apr 2012, 13:55
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 9 korda

Re: Ülekütmine ja puitbrikett

Lugemata postitus Postitas kahjur »

rokikas kirjutas:Kui nad võrdsustavat 20 kg. puuhalgusid 17 kg. briketiga siis milline niiskusesisaldus peab halgudes ning briketis olema et kütteväärtus neil kogustel võrdne oleks?
Küsimus ei ole ju halgudes ega briketis

Ega sa ju ei taha väita, et 15 kg puitu niiskusesisaldusega 20% on võrdne 15 kg puiduga niiskusesisaldusega 10%?

Kumb kaalub rohkem - tonn sitta või kulda?
Asju võib teha talupojamõistusega - kui sellel talupojal on mõistust targematelt nõu küsida!
Urmas Hiielaan
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 136
Liitunud: 09 Apr 2012, 07:14
Asukoht: Rõuge
On tänanud: 19 korda
On tänatud: 17 korda
Kontakt:

Re: Ülekütmine ja puitbrikett

Lugemata postitus Postitas Urmas Hiielaan »

Miks 20% prossu niiskust? Ma kütan oma pliitat pikemat aega juba õunapuuga üldse, vabsee ei tohi teist üldse palju alla panna, liiga kuumaks läheb :)
Pottsepp_korstnapühkija (Võrumaa, Põlvamaa, Valgamaa )
Urmas Hiielaan
Tel 56 939 798
http://www.urmasehitus.ee
Kasutaja avatar
rokikas
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6924
Liitunud: 30 Jaan 2005, 15:38
Asukoht: Saue
On tänanud: 227 korda
On tänatud: 231 korda

Re: Ülekütmine ja puitbrikett

Lugemata postitus Postitas rokikas »

kahjur kirjutas: Ega sa ju ei taha väita, et 15 kg puitu niiskusesisaldusega 20% on võrdne 15 kg puiduga niiskusesisaldusega 10%?

Kumb kaalub rohkem - tonn sitta või kulda?
Loe nüüd palun uuesti mida ma küsisin!
Tavalugeja
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1493
Liitunud: 24 Sept 2014, 19:26
On tänanud: 96 korda
On tänatud: 48 korda

Re: Ülekütmine ja puitbrikett

Lugemata postitus Postitas Tavalugeja »

Leevi kirjutas: Saan viidata kasutusjuhendile, mis on avalikult üleval Austria Kahhelahjuühingu kodulehel. Viidatav juhend on aastast 2007. Kui seda üleval hoitakse, ju siis pädeb.

Head lugemist: http://www.kachelofenverband.at/wp-cont ... g-2007.pdf
Suur tänu avaliku viitamise eest. Ma olen omale mitu aastat tahtnud pliiti lasta ehitada, aga olen lugenud just selle firma lehest, et aina uued normid ja projektid, projektid ja normid. Võtab vanainimese morniks.
Olen seni ilma normideta supi saanud keedetud ja üle pole ka keetnud.
Pottseppmeister "Kaminahi"
kahjur
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 179
Liitunud: 16 Apr 2012, 13:55
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 9 korda

Re: Ülekütmine ja puitbrikett

Lugemata postitus Postitas kahjur »

rokikas kirjutas:Kui nad võrdsustavat 20 kg. puuhalgusid 17 kg. briketiga siis milline niiskusesisaldus peab halgudes ning briketis olema et kütteväärtus neil kogustel võrdne oleks?
Kas sa tõesti tahad, et ma selle sulle lahti kirjutaksin?
Eksamil on sellise arvutuse oskus nõudeks.
Aga õhtul äkki leian selle aja :D Ikka aitame kogenumat kolleegi :wave:
Asju võib teha talupojamõistusega - kui sellel talupojal on mõistust targematelt nõu küsida!
ahjuke
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 593
Liitunud: 18 Mär 2013, 18:44
On tänanud: 17 korda
On tänatud: 31 korda

Re: Ülekütmine ja puitbrikett

Lugemata postitus Postitas ahjuke »

meelisvaiksaar kirjutas:`Õhtut.
Ahjuke...
Eeldan,,,Et enamus Sinu postitusi on tehtud mingite ainete mõju all olles..Seega ei ole ka minupoolne vastus aruteluseks kohane.
Ilmselegekt kutsuks see esile mingi käitumise, mis ei oleks kellelegi meeltmööda....Seega jätan pigem vastamata.
Lihtsalt meelis Vaiksaar
Enne kontrollii fakte kui esinema hakkad!Pole aastaid mingeiid aineid tarvitanud ja sellise laimu eest võib kohtugeisi teha ja kaotad sina kes sa igavusest klaverit m'ngid..Moni mees lihtsalt kogub postitusi.
ahtos
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 108
Liitunud: 09 Mai 2012, 12:29
On tänatud: 4 korda

Re: Ülekütmine ja puitbrikett

Lugemata postitus Postitas ahtos »

Millegipärast mullegi tundub neid postitusi lugedes,et mingid ained on mängus :scratch: .
Tavalugeja
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1493
Liitunud: 24 Sept 2014, 19:26
On tänanud: 96 korda
On tänatud: 48 korda

Re: Ülekütmine ja puitbrikett

Lugemata postitus Postitas Tavalugeja »

ahtos kirjutas:Millegipärast mullegi tundub neid postitusi lugedes,et mingid ained on mängus :scratch: .
Samas paistab ka millegist puudus olema.
Pottseppmeister "Kaminahi"
Vasta