Wolfshöher Tonwerke šamott vs Savijuttu Setomaa savist

Kõik teemad ahjude, kaminate, korstende kohta
Vasta
Andrus Schults
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 728
Liitunud: 07 Veebr 2011, 18:35
On tänatud: 43 korda

Wolfshöher Tonwerke šamott vs Savijuttu Setomaa savist

Lugemata postitus Postitas Andrus Schults »

Savi mõiste ja omadused Setomaal

Savi on maailma levinuim ehitusmaavara. Savi koosneb peamiselt savimineraalidest, mille osakeste suurus on alla 0,01 mm. Savi iseloomulik tunnus on plastilisus ja voolitavus. Põletamisel omandab plastne mass kivimile omase kõvaduse. Saviks nimetatakse peeneteralisi polümineraalseid segusid, mis koos veega moodustavad plastilise massi, säilitavad peale kuivamist sellele antud vormi ja peale põletust muutuvad kivikõvaks. Savi keraamilise massi koostisel on kaks põhifunktsiooni: savi annab massile plastilisuse ja põletamisel savi tiheneb kuni paakumiseni. Savi kasutamise valdkonnad on väga erinevad, sõltudes materjali omadustest, eelkõige plastilisusest ja voolavusest. Keraamikas kasutatakse savi telliste, ahjupottide, drenaažitorude, katusekivide, tarbekeraamika jms tootmiseks. Savi on tsemendi ja ehituskeraamika põhiline tooraine, samuti kasutatakse seda veel keramsiidi tootmiseks, valu- ja keemiatööstuses, naftasaaduste ja rasvade puhastamiseks, puurimislahuste valmistamiseks jne. Tulekindluse järgi jaotatakse savi kolme rühma: tulekindel (sulamistemperatuur 1580°C ja kõrgem), raskelt sulav (1580- 1350°C) ja kergelt sulav (alla 1350°C). Tulekindel savi koosneb põhiliselt kaoliniidist ja hüdrovilkudest koos kvartsi lisanditega

Tumehall savi on kergeltsulav (1220-1380°C) ja hästi paakuv madala paakumistemperatuuriga. Savi ei sobi harilike ja fassaaditelliste tootmiseks väikese veeimavuse tõttu. Hea paakuvuse ja pika paakumise intervalli pärast soovitatakse neid klinkertelliste tootmiseks.

Hall savi levib läätsedena kogu maardla piires koos tumehalli saviga. Savi on kergeltsulav (1260-1380° C) ja madala paakumistemperatuuriga. Hall savi sobib tavaliste telliste, õõnestelliste ja fassaaditelliste tootmiseks ning nefeliini lisamisel ka põrandaplaatide tootmiseks.

Roheline savi on kergeltsulav (1240-1400°C), kvaliteet on ebaühtlane, mittepaakuv. Savi sobib harilike telliste, õõnes- ja fassaaditelliste tootmiseks.

Violetne savi on mineraloogiliselt koostiselt sarnane rohelise saviga, liiva lisandiga, vähedispersne, keskmiselt plastne, mittepaakuv, põletamisel roosakaskollane ja punane. Kasutatakse koos rohelise erimiga tellisetootmiseks.

Kollane savi on aleuriidikas, liiva lisandiga, tekstuurilt massiivne, kergeltsulav, keskmiselt plastne ja mittepaakuv. Põletamistemperatuuril 950-1050°C kollane kuni punane. Savi sobib nefeliini lisamisel põrandaplaatide tootmiseks. Tema kasutamine eraldi pole kuigi mõttekas ja sobib koos rohelise saviga telliste tootmiseks.

Punane savi levib ebaühtlaselt, on vähedispersne, keskmiselt plastne ja mittepaakuv. Põletamisel hele- kuni pruunikaspunane. Põletamisel 950-1000°C juures sobib harilike fassaaditelliste tootmiseks, nefeliini lisamisel ka põrandaplaatide tootmiseks. Soovitatakse kasutada koos teiste erimitega telliste tootmiseks.

Kirjuvärviline savi on laia levikuga, on massiivne, sisaldab arvukalt rohelise savi läätsi, vähedispersne, mõõdukalt plastne, mittepaakuv, kergeltsulav. Soovitatakse kasutada telliste tootmiseks. (Rosentau jt 2009)
Manused
Wolfshöher Tonwerke šamottide tootmiseks kasutatakse üheksat erinevat savi.PNG
Wolfshöher Tonwerke šamottide tootmiseks kasutatakse üheksat erinevat savi.PNG (524.25 KiB) Vaadatud 4905 korda
kaminahi
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6486
Liitunud: 22 Dets 2006, 09:27
On tänanud: 398 korda
On tänatud: 194 korda
Kontakt:

Re: Wolfshöher Tonwerke šamott vs Savijuttu Setomaa savist

Lugemata postitus Postitas kaminahi »

Milles jutu iva otsida?
Hea tava on arvustada inimeste mõtteid ja arvamusi, mitte isikuid endid, ning oma arvamusi argumenteerida.
tel. 54514881 OÜ Ahjumaailm, http://www.ahjumaailm.ee
koostöös http://www.unibuild.ee
------------------
www.ehituspenskarid.com
Kasutaja avatar
motamees
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2694
Liitunud: 14 Jaan 2008, 12:57
Asukoht: Saar
On tänanud: 208 korda
On tänatud: 191 korda

Re: Wolfshöher Tonwerke šamott vs Savijuttu Setomaa savist

Lugemata postitus Postitas motamees »

kaminahi kirjutas:Milles jutu iva otsida?
Andrus Schults
KAMINAKODA
e-post andrus@raidkivi.ee
www.raidkivi.ee
Facebook`s: http://et-ee.facebook.com/pages/Raidkiv ... 4565424731
Facebook`s: http://www.facebook.com/pages/Kaminakod ... 8270545098
.
Tel 5o9279o
meelisvaiksaar
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 427
Liitunud: 10 Veebr 2011, 20:18
On tänanud: 71 korda
On tänatud: 70 korda

Re: Wolfshöher Tonwerke šamott vs Savijuttu Setomaa savist

Lugemata postitus Postitas meelisvaiksaar »

Hommikut.
Sain aru,et juhmid inimesed jaotavad savi tulekindluse järgi kolme rühma........
ARENENUD inimestel aga on üheksa erinevat hoidlat.
Vabandust...Ma niisama ilgun ...ilmselt lakun jälle)))))
Meelis
Mõned teevad külma,mina teen sooja.(Koldevaim)
Tel. 53 966 469
kaminahi
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6486
Liitunud: 22 Dets 2006, 09:27
On tänanud: 398 korda
On tänatud: 194 korda
Kontakt:

Re: Wolfshöher Tonwerke šamott vs Savijuttu Setomaa savist

Lugemata postitus Postitas kaminahi »

Andrus võiks selle "teema" nüüd ära kustutada kui tal vähegi inimlikku arusaamist oleks, et maailm ei koosne vaid ühe tonnerwetterite perekonna ärist. Nagu nägime ei suutnud ta isegi selgitada selle "teema" mõtet. Teema on ju täiesti arusaamatult kokku kirjutatud.
Hea tava on arvustada inimeste mõtteid ja arvamusi, mitte isikuid endid, ning oma arvamusi argumenteerida.
tel. 54514881 OÜ Ahjumaailm, http://www.ahjumaailm.ee
koostöös http://www.unibuild.ee
------------------
www.ehituspenskarid.com
Andrus Schults
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 728
Liitunud: 07 Veebr 2011, 18:35
On tänatud: 43 korda

Re: Wolfshöher Tonwerke šamott vs Savijuttu Setomaa savist

Lugemata postitus Postitas Andrus Schults »

kaminahi kirjutas:Milles jutu iva otsida?
Lp "kaminahi"! Asjaolu, et sinul kõigest savi on ei tähenda, et ahju seisukohast savil tähtsust ei ole! Algaja pottsepana oled sa veel faasis tellis, segu, savi, šamott, krohv, klambriplekk jne. Paraku tänapäeval pottsepp enam nii algeliste teadmistega konkurentsis ei püsi. Eesti pottsepanduse seisukohalt ei ole tähtsust millest sa oma 5-6 ahju ja mõne pliidi aastas valmis ehitad! See on tõesti vaid sinu ja kliendi vaheline asi. Räägi parem maailmale oma 6500 kilogrammistest ahjudest millest sa midagi rääkida ei taha või siis rääkida ei oska?

Ja kui sul ikkagi ei ole kõigest savi siis kontakteeru selliste inimestega kelle õpetused, arvamused ja tähelepanekud sul veel valdkonnas areneda aitavad.
Manused
Dr Elena Bystrova Wolfshöher Tonwerke kohtumine hr Kusnezoviga.PNG
Dr Elena Bystrova Wolfshöher Tonwerke kohtumine hr Kusnezoviga.PNG (502.54 KiB) Vaadatud 4760 korda
kaminahi
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6486
Liitunud: 22 Dets 2006, 09:27
On tänanud: 398 korda
On tänatud: 194 korda
Kontakt:

Re: Wolfshöher Tonwerke šamott vs Savijuttu Setomaa savist

Lugemata postitus Postitas kaminahi »

Andrus, kas sa oledki nii rumal, et üldse millestki aru ei saa, millele viidatakse sinu juttude logeduses või oled sa oma müügitöös nii seotud, et paned sellist segast, millest miskit aru pole võimalik saada? No vaata ise ja anna mõnele kainele inimesele oma Setumaa savijutt värviliselt lugeda.
Ma ootan, mitu korda sa selle 6500 siia veel trükid. Kui sa tahad aga pottsepanduses minuga rinda pista, siis alati valmis. Ka sinu valitud relvadega. See, et ma enam sinu käest ei osta sakslaste materjale ei tähenda, et sakslased neid mulle kuidagi teisiti ei saa müüdud. :) Ja aina soodsamalt, aina sõbralikumalt.

Eelmise postituse juurde tagasi. Lase ennast aidata. Milles ikkagi segase jutu iva? Kui tahad midagi hirmsasti maha teha, siis ära tee seda nii rumalalt, et keegi millestki arugi ei saa. Aga kui täpsemalt, siis mis õigusega võrdeled sa erinevate toodangute valmistamist sellele viitamata? Kas Setumaal tehakse selle kirjelduse põhjal tulekindlaid telliseid?
No segi mis segi inimene ju :banghead: Setumaa meeste toodangu vastu on sakslastel suur huvi :banghead:

PS Selle Venemaa härra Kusnetzoviga olen ma kontakteerunud juba aastaid nagu paljude teiste maailma härradega. Kas pean kõik üles lugema?
Ma usun, et senini pidev Kusnetzovi teoorite eitamine, naeruvääristamine, peaks paljud punastama panema, mitte aga ühtäkki ärplema tõstma.
http://www.stove.ru/index.php?lng=1 Loe sealt ka 6500 kohta.
Hea tava on arvustada inimeste mõtteid ja arvamusi, mitte isikuid endid, ning oma arvamusi argumenteerida.
tel. 54514881 OÜ Ahjumaailm, http://www.ahjumaailm.ee
koostöös http://www.unibuild.ee
------------------
www.ehituspenskarid.com
Andrus Schults
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 728
Liitunud: 07 Veebr 2011, 18:35
On tänatud: 43 korda

Re: Wolfshöher Tonwerke šamott vs Savijuttu Setomaa savist

Lugemata postitus Postitas Andrus Schults »

Lp "kaminahi"! Räägid mingitest minu valitud relvadest? Äkki täpsustad? Põhimõtteliselt ei ole võimalik mitte ühegi Kaminakojas müüdava materjali kohta midagi öelda ilma, et sina seda maha ei teeks. Kui sa ei ole neid materjale ostnud ega kasutanud siis mida on sul nende kohta öelda? Õpi lugema vähemalt nende toodete tootejuhendeid ja ohutuskaarte mida tänaseni oma töödes oled kasutanud ja pane mõni tarkus ka endale kõrva taha. Vähemalt minul oleks hea meel kui sinu postitustes ka mõni pottsepp-meistri tarkus kirjas oleks! Räägi sellest millega iga päev tegeled ja loen seda huviga. Räägi milliseid uusi töövõtteid kasutad ja loen seda huviga. Aastaid oled aga siia foorumisse kirjutanud kibestunud "ehituspenskari" kiunu, mis mitte kellegile korda ei lähe! Ja minu postitusi sa ju lugema ei pea! Vaba mees, vabal maal - võta vabalt ja ammuta oma info siis allikatest, mis sind närvi ei aja.

Mis puudutab seda teema püstitust, siis tõin selle Setomaa savi teeme siis paralleeliks, et iga pottsepp saaks aru savi kvaliteedi olulisusest nii ahju ehitusmaterjalide tootmises kui ahju ehituses. Wolfshöher Tonwerke on oma 150 tegevusaasta jooksul oma toodetesse need teadmised savist ka kokku koondanud. Ja nagu sa näed, siis ka eestlased on savi omadusi endale selgeks teinud ja kasutusvõimalused selgeks teinud.

Setomaa maardlad;
Määsi maardla asub Misso vallas, pindala on 1,16 ha, maardla on kohaliku tähtsusega.
Maardla varud on 25.09.2008 aasta seisuga:
Aktiivne tarbevaru – 25,4 tuh m3
Prognoosvaru – 43 tuh m3.
Mäetehnilised eritingimused on head, kuna maardla asub järsunõlvalise künka harjal, mis võimaldab sademete veed kergesti ära juhtida. Savi on praktiliselt kuiv. Savi sobib ehitustelliste (põletustemperatuur 1057 - 1109°C), kattekeraamika ja drenaažitorude (põletustemperatuur 1058 - 1122°C) toomiseks.

Perametsa maardla asub Misso ja Haanja vallas. Maardla kirdeosas asub kinnikasvanud savikarjäär (5 m lai ja 8 m pikk), kust on kaevandatud ehituse tarbeks savi. Maardla varu on arvutatud 3,11 ha suurusel pindalal. Aktiivne tarbevaru on 25.09.2008 aasta seisuga 54,0 tuh m3. Kasuliku kihi savi on helepruun, ülemises osas rohekashallide laikudega. Savi on plastne, esineb pudedaid lubjakivi tükikesi. 1994. aastal AS Misso poolt läbiviidud katse tõestas, et savi sobib kvaliteetsete telliste toomiseks, lubjakivi tükikestest põhjustatud praagi vältimiseks soovitatakse savimassi töödelda valtspurustis. Maardla ala on praktiliselt tasane ning põhjavesi kaevandamist ei mõjuta.

Luha maardla asub Misso vallas. Maardla pindala on 5,01 ha, aktiivne reservvaru on 50 tuh m3, prognoosvaru 184 tuh m3. Maardla on tasase reljeefiga, kattekihi paksus on väike, kasulik kiht on ühtlase paksusega. Sobib telliste, katusekivide, keraamiliste plaatide ja tarbekeraamika tootmiseks. Mäetehnilised tingimused on soodsad: kattekihi paksus on väike ja kasulik kiht on ühtlase paksusega.

Andrikova leiukoht asub Meremäe vallas. Leiukoht ei ole arvel Keskkonnaregistris, leiukoha suurus on ca 90 ha, millest 25 ha on detailsemalt uuritud. Savikiht on kaetud õhukese liiva kihiga, savi on pruuni värvi, massiivne ja plastne. Savi on keeruka mineraalse koostisega, koosnedes peamiselt hüdrovilgust ja kaoliniidist. Sobib kasutamiseks tellisetootmiseks, keraamikatööstuse tarbeks vajab savi liivlahjendajat. Perspektiivalale jääb mitu õueala koos taluhoonetega.
Manused
Wolfshöher Tonwerke HBO šamott.PNG
Wolfshöher Tonwerke HBO šamott.PNG (506.07 KiB) Vaadatud 4739 korda
kaminahi
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6486
Liitunud: 22 Dets 2006, 09:27
On tänanud: 398 korda
On tänatud: 194 korda
Kontakt:

Re: Wolfshöher Tonwerke šamott vs Savijuttu Setomaa savist

Lugemata postitus Postitas kaminahi »

Tead, t..a, ma ei ole ühtegi sinu müüdavat head materjali maha teinud. Kas tohib küsida, kas meie kohalik punane PTT tellis on hea või halb materjal?

Sinu segast juttu aga ma ei mõista. Kui sa tahad nüüd minult küsida, mida hoiatavat olen sinu käest ostetud segukottidelt lugenud, siis ma võin sulle need saata, et sa ei peaks oma võrdlustes kasutama teiste tootjate kirjutatut.
Oled hirmus kõva mees juba aga no Andrus, teame ikka niigi, et pottseppa pole sinust saanud ja ega ikka ei saa küll.
Sinu tase on kaminasüdamikud ja Danieli ahjud. Vaba mees, vabal maal :blush: Ära loe minu postitusi :P

On sul kedagi, kes on siin foorumis minust rohkem sinult ostetud materjale ja nende kasutamist tutvustanud :rotfl:

Aga ma ei kirjuta kunagi, et Daniel ongi hea ahi...veelvähem nii hea kui sina raiud. Näita mõõtmistulemused. Näita mõne kliendi hinnangki. Sina soovid, et kõik sind ainult kiidaksid


Lase oma postitus kellegil üle vaadata ja mõistetavaks teha. viewtopic.php?f=1&t=47661&p=270934#p270808
Kas savi mõistest Setumaal kirjutab Rosentau jt 2009....
Hea tava on arvustada inimeste mõtteid ja arvamusi, mitte isikuid endid, ning oma arvamusi argumenteerida.
tel. 54514881 OÜ Ahjumaailm, http://www.ahjumaailm.ee
koostöös http://www.unibuild.ee
------------------
www.ehituspenskarid.com
Andrus Schults
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 728
Liitunud: 07 Veebr 2011, 18:35
On tänatud: 43 korda

Re: Wolfshöher Tonwerke šamott vs Savijuttu Setomaa savist

Lugemata postitus Postitas Andrus Schults »

[quote="kaminahi"]Tead, t..a, ma ei ole ühtegi sinu müüdavat head materjali maha teinud.

Sinu segast juttu aga ma ei mõista. Kui sa tahad nüüd minult küsida, mida hoiatavat olen sinu käest ostetud segukottidelt lugenud, siis ma võin sulle need saata, et sa ei peaks oma võrdlustes kasutama teiste tootjate kirjutatut.

On sul kedagi, kes on siin foorumis minust rohkem sinult ostetud materjale ja nende kasutamist tutvustanud :rotfl:

Lp "kaminahi"! Millist infot seoses UNIVERSAL HM ahjuseguga mida sina minult ostsid siis ma kinni hoidsin? Vaatasin andmebaasist järgi, et teisi ahjusegusid sa meilt ostnud ei ole kui mõni kott WO3194 Universal Plus segu välja arvata.
Kogu aeg rõhutad, et sa enam minu käest midagi ei osta! Mis mul selle teadmisega peale on hakata? Sulle kui kliendile mul mingeid etteheiteid ei ole. Teadsid mida osta tahad ja ka arved maksid Raidkivile alati õigel ajal ära! Mida veel siis Kaminakoda oskab partnerettevõttelt tahta?
Ei ole mul ka sinuga silmast silma suheldes mingeid probleeme olnud. Ei ole minuni ka sinu klientide hädakisa ega kaebeid jõudnud? Miks sulle siin foorumis sarved pähe kasvavad, paljude teiste valdkonnas tegelevate inimeste arvamuste ja teadmiste naeruvääristamine-mahategemine nii tähtsad on tead sa vaid ise ning võib-olla mõni foorumisõdalasest kamraad veel?
Manused
WO2740 UNIVERSAL HM ahjusegu ahjupottide ja šamottplaatide ja CPA CPA-K CPK plaatide paigaldamiseks TOOTJA Wolfshöher Tonwerke.PNG
WO2740 UNIVERSAL HM ahjusegu ahjupottide ja šamottplaatide ja CPA CPA-K CPK plaatide paigaldamiseks TOOTJA Wolfshöher Tonwerke.PNG (131.07 KiB) Vaadatud 4686 korda
Kirjavahetus Raivoga.PNG
Kirjavahetus Raivoga.PNG (7.27 KiB) Vaadatud 4686 korda
kaminahi
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6486
Liitunud: 22 Dets 2006, 09:27
On tänanud: 398 korda
On tänatud: 194 korda
Kontakt:

Re: Wolfshöher Tonwerke šamott vs Savijuttu Setomaa savist

Lugemata postitus Postitas kaminahi »

Tead lõpeta ära. :blush: Kui sinu lemmikud on teised mehed, siis neid arvustagi. Mina saan ise hakkama. Sa just unustad oma viimases materjalide loetelus välja pea kõik, mida ma siin olen näidanud, tutvustanud ja ikka ei ole ma sinu vastu hea. Alles sa tundsid kaasa ja sittasid mis kole mind oma koolituse kohalt. Vale vale otsa ju. Miks ma peaks kannatama ja vaikselt kiitma kõiki mida sa ette ütled? Olid su koolitusel mehed ju olemas. Mitu Danieli on siis tehtud ehk siis mitu klienti on õnnelikuks sellega tehtud? Mul ei olnud lihtsalt aega ja seda ütlesin ma ette, et lahkun. :banghead: Sangar Leevi kaitsmise võtsid ka oma hooleks ja minu roojamiseks. Kaitse lolli edasi. Ühel päeval oled sina, keda ta tappa siin lubab.
Andrus Schults kirjutas: Miks sulle siin foorumis sarved pähe kasvavad, paljude teiste valdkonnas tegelevate inimeste arvamuste ja teadmiste naeruvääristamine-mahategemine nii tähtsad on tead sa vaid ise ning võib-olla mõni foorumisõdalasest kamraad veel?
Kas sa oskad näidata kedagi, keda on enam positiivselt hinnatud kui minu sarvi ....


Foorum saaks olla pottsepateema ka ilma rumala müügilahmiseta. Võta oma ämbid kokku...kui oskad.
Pea siis meeles, et lõpetaksid :thumbsup:
Hea tava on arvustada inimeste mõtteid ja arvamusi, mitte isikuid endid, ning oma arvamusi argumenteerida.
tel. 54514881 OÜ Ahjumaailm, http://www.ahjumaailm.ee
koostöös http://www.unibuild.ee
------------------
www.ehituspenskarid.com
looder54
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 425
Liitunud: 14 Jaan 2014, 22:18
On tänanud: 42 korda
On tänatud: 12 korda

Re: Wolfshöher Tonwerke šamott vs Savijuttu Setomaa savist

Lugemata postitus Postitas looder54 »

Tõpoolest, sarved on ilusad! :)
Andrus Schults
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 728
Liitunud: 07 Veebr 2011, 18:35
On tänatud: 43 korda

Re: Wolfshöher Tonwerke šamott vs Savijuttu Setomaa savist

Lugemata postitus Postitas Andrus Schults »

Lp "kaminahi"! Tead mina seda ei tea kas sa võibolla oledki nii tark kui väidad end olevat aga ühest asjast võiksid sa aru saada, et ma ei ole teinud teemasid siia foorumisse ega kirjutanud ka kommentaare selleks, et vaid sina neid loeks. Sul on aastas alla kümne kliendi kellele sa midagi ehitad ja kindlasti kaks-kolmkorda veel niipalju kellele teed tõenäoliselt pakkumise aga tehinguni ei jõua. Kui te arvate siin "rokikaga", et postitan foorumisse teemasid kuna mul pole midagi tööjuures teha siis see ei ole nii. Ei mäleta päeva kui olen pidanud suhtlema alla 50 kliendiga. Tavaliselt jääbki suhtluste arv 100 ja 50 vahele. Paljud nendest suhtlustest on pottseppadega nagu sina või müügiinimestega teistest firmadest nagu mina ja just vastuste andmisega Raidkivi pakutavate materjalide kohta. Niikaua kui tänu foorumile, kodulehele jne infokanalite õnnestub mul nende lihtsate ühekaupa esitatud küsimuste hulka enda ja kolleegide jaoks vähendada pean ma ka info jagamiseks aega leidma.
Sellest ajendatuna lisan siia teemasse veelkord infot Wolfshöher Tonwerke šamottide kohta olgugi, et see "kaminahju" ja "rokikat" hirmsasti ärritab.

Erinevad šamotid on mõeldud erinevateks kasutusaladeks. Selgitame siinkohal lühidalt mõningaid mõisteid, mida erinevate šamottidega seoses sageli kasutatakse:

1. vormimise protsess,
2. kivimaterjal,
3. kivimaterjali veesisaldus tootmisel.

1. Vormimise protsess

Vormimise protsess kirjeldab seda, kuidas šamottkivile tootmisel kuju antakse. Peamiselt kasutatakse selleks ribapressimist või järelpressimist.

Ribapressimine
Tigupressi abil surutakse mass läbi pressi väljundava, nii et moodustub lõputu materjaliriba. Sellest lõigatakse tükid vastavalt kivide soovitud mõõtmetele.

Järelpressimine
Järelpressimise puhul suunatakse veel plastilises olekus ribakujuline toorik metallist vormi ja pressitakse teise vormipoolega sinna sisse. Reeglina ei mõjuta see šamoti keraamilisi omadusi.

2. Kivimaterjal

Kivimaterjal kujutab endast segu erinevatest savidest ja lisanditest, nt teralisest šamotimaterjalist (see on kõrvalsaadus, mis tekib põletatud toorsavi jahvatamisel ja teatud fraktsiooniks sõelumisel). Erinevad keraamilised omadused tekivad erinevate tulekindlate savide ja lisandite kokkusegamisel.

3. Kivimaterjali veesisaldus

Sõltuvalt kivimaterjalis sisalduva vee hulgast saadakse pressimisel plastiline või kuiv tulemus. Plastilises toorikus on veesisaldus suur, kuivas kivimaterjalis aga vett ei ole. Võimalikud on ka igasugused vahepealsed variandid (nt poolkuiv pressimine). Kuivpressimise eeliseks on näiteks täpsemad kivimõõtmed ja nende mõõtmete parem säilimine.

Omaduste tähistused

HBO+ šamott
Plastiline ribapressitud šamott
Plastiline järelpressitud šamott
Värvus: punakas kuni punakaskollane
Kasutustemperatuur: 1200°C
Meie HBO+ šamott on spetsiaalselt kahhelahjudele mõeldud. See on šamottide hulgas kõige levinum tähistus. HBO+ šamott on optimeeritud, et saavutada parim vastupidavus veeaurule ja temperatuuride kõikumisele, parim soojakogumine ning soojuse pikaajaline eraldumine.
Selle šamoti töötlemiseks sobib nii murdmine kui märgsaagimine. See on erakordne, sest tavaliselt välistab üks neist meetoditest teise.
Meie soovitame eelkõige HBO+ šamotti.
Pakume HBO+ šamotti tavaformaadis ka järelpressituna või sileda šamotina. Sileda HBO+ šamoti all mõeldakse ribakivisid, millel on erinevalt tavalistest kividest nelja suurima külje pind sile.

HBA šamott
Plastiline järelpressitud šamott
Värvus: lakkpunane
Kasutustemperatuur: 1200°C
See on spetsiaalne leiva- ja pitsaahjušamott, mis on saadaval formaadis 280/280/50 mm, tellimisnumber 22. Selle šamotiga on väiksem oht, et küpsetised kõrbema lähevad.

HKG šamott
Plastiline ribapressitud šamott
Värvus: punakas
Kasutustemperatuur: 1150°C
Meie ahjumantli kivid on HKG šamotist.

HKE šamott
Plastiline järelpressitud šamott (A30p ja A35p)
Värvus: kollane
Kasutustemperatuur: 1300°C
See on täpsete mõõtmetega ja kõigisse kahhelahjude osadesse sobiv šamott. Meie soon- ja vedrukivid on HKE šamotist.

HKS šamott
Plastiline järelpressitud šamott
Värvus: kollane
Kasutustemperatuur: 1300°C
Šamott, millele on lisatud kordieriiti, garanteerib koldes kasutamisel minimaalse kulumise. Meie koldekivid on HKS šamotist.

HKC šamott
Plastiline järelpressitud šamott
Värvus: kollane
Kasutustemperatuur: 1300°C
Kordieriit-šamott, mis on mõeldud kasutamiseks maksimaalsete koormustega, näiteks küttekehade väljundavade juures. Meie GD suitsutoruühendused on HKC šamotist.

HBC šamott
Plastiline järelpressitud šamott
Värvus: kollane
Kasutustemperatuur: 1300°C
HBC-šamott õigustab end peamiselt nähtavates kohtades. See šamott valitakse peamiselt tema värvuse, mõõtmete täpsuse ja pinnastruktuuri pärast.

HBS šamott
Plastiline ribapressitud šamott
Värvus: punakas
Kasutustemperatuur: 1150°C
Optimeerimata šamott, mis sobib kõigisse kahhelahjude osadesse.

HBW šamott
Plastiline ribapressitud šamott
Värvus: kollakas
Kasutustemperatuur: 1200°C
Meie šamott-isolatsioonplaadid on HBW-šamotist.

HSM šamott
Plastiline ribapressitud šamott
Värvus: punakaspruun
Kasutustemperatuur: 1200°C
Raske šamott puiduga kütmiseks. See šamott ühendab endas hea töödeldavuse ja väga hea mehaanilise vastupidavuse. HSM šamotti saab töödelda samade seadmete ja tööriistadega nagu HBO+ šamotti. Eriomadusteks on eelkõige suur tihedus (2,4 kg/dm³) ja muutumatu soojusjuhtivus.

HST šamott
Plastiline ribapressitud šamott
Värvus: punakaspruun
Kasutustemperatuur: 1200°C
Raske šamott puiduga kütmiseks. Eriomadusteks on eelkõige äärmiselt suur tihedus (2,9 kg/dm³) ja kõigil temperatuuridel samaks jääv soojusjuhtivus (ca 1,2 W/mK).

Nõuanne:
HST-šamotti ei tohiks teiste šamottidega samasse kihti paigaldada. Kõiki teisi šamotte võib omavahel mis tahes kombinatsioonides kokku paigaldada. Kõik eelkirjeldatud šamotid on kasutatavad kõigis kahhelahjude osades, koldest mantlini, eeldusel et nende kasutustemperatuuri ei ületata. Erandiks on vaid rasked šamotid HSM ja HST, mida ei tohi koldes kasutada.
Manused
Wolfshöher Tonwerke GmbH tehas Saksamaal.PNG
Wolfshöher Tonwerke GmbH tehas Saksamaal.PNG (288.62 KiB) Vaadatud 4624 korda
Kasutaja avatar
rokikas
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6924
Liitunud: 30 Jaan 2005, 15:38
Asukoht: Saue
On tänanud: 227 korda
On tänatud: 231 korda

Re: Wolfshöher Tonwerke šamott vs Savijuttu Setomaa savist

Lugemata postitus Postitas rokikas »

Andrus Schults kirjutas: Kui te arvate siin "rokikaga", et postitan foorumisse teemasid kuna mul pole midagi tööjuures teha
Vähemalt mina küll nii ei arva. Sellist tuima teiste mahategemist ja oma kiitmist tehakse üldjuhul ahnusest mitte igavusest!
Kui sa tõesti tahad infot oma kaubast klientidele jagada rahulikult ilma kommentaare kartmata siis osta siia reklaampind! Või kui raha tõesti vähe siis "kleeps"! Olen uurinud, see ei maksa väga palju! :this:
kaminahi
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6486
Liitunud: 22 Dets 2006, 09:27
On tänanud: 398 korda
On tänatud: 194 korda
Kontakt:

Re: Wolfshöher Tonwerke šamott vs Savijuttu Setomaa savist

Lugemata postitus Postitas kaminahi »

Andrus, ma ei tee pakkumisi. Mulle tehakse. :) Keegi ei ole materjalide vastu. :banghead: Mitu korda peab ütlema, et sa sellest aru saaksid? Foorum aga ei ole küll müügiratsudele koht ülbitsemiseks. Nagu ka ehitusmess, kus raidkivi uhkus ülbitsema tormas. Pottseppade omavaheline arutelu ja sinu müügileelo on kaks eri asja ja nagu sa näed, ka publik. Kui sinu ämbrid üles lugeda ja siis on nagu selle kala söömisega. Ja ära võta sõna rahva nimel. Ikka räägi oma jutt ....ja lõug kokku. Sa proovi teha ka vahet tootja ja toodangu reklaamil. Esimest pole väga sünnis pidevalt tõesti jumaldada. On ka teised tonnerwetterid. Peatselt turul, sinu konkurendiks.
Hea tava on arvustada inimeste mõtteid ja arvamusi, mitte isikuid endid, ning oma arvamusi argumenteerida.
tel. 54514881 OÜ Ahjumaailm, http://www.ahjumaailm.ee
koostöös http://www.unibuild.ee
------------------
www.ehituspenskarid.com
looder54
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 425
Liitunud: 14 Jaan 2014, 22:18
On tänanud: 42 korda
On tänatud: 12 korda

Re: Wolfshöher Tonwerke šamott vs Savijuttu Setomaa savist

Lugemata postitus Postitas looder54 »

[align=]
[/align]
rokikas kirjutas:
Andrus Schults kirjutas: Kui te arvate siin "rokikaga", et postitan foorumisse teemasid kuna mul pole midagi tööjuures teha
Vähemalt mina küll nii ei arva. Sellist tuima teiste mahategemist ja oma kiitmist tehakse üldjuhul ahnusest mitte igavusest!
Kui sa tõesti tahad infot oma kaubast klientidele jagada rahulikult ilma kommentaare kartmata siis osta siia reklaampind! Või kui raha tõesti vähe siis "kleeps"! Olen uurinud, see ei maksa väga palju! :this:
...kuidas seda mõista? Tundub, et mõnimees on oma omanikurolli ennast unustanud. See on avalik pottsepafoorum. Mingi kipskäsi müüb siin reklaamipinda. Ahnus? Kule koll,troll!
Sinu käest ei tule keegi küsima, mida sina arvad ahjundusest! See ei tähenda, et sinul seda arvamist ei saaks olla. Pane aga kõik oma arvamused kirja, küll lugeja mõistab ja aru saab, mis on selle arvamuse eesmärk. Samas annab kirjapandu ka ülevaate kirjutaja vaimsest seisukorrast! :)
Kasutaja avatar
rokikas
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6924
Liitunud: 30 Jaan 2005, 15:38
Asukoht: Saue
On tänanud: 227 korda
On tänatud: 231 korda

Re: Wolfshöher Tonwerke šamott vs Savijuttu Setomaa savist

Lugemata postitus Postitas rokikas »

looder54 kirjutas:[align=]
[/align]
rokikas kirjutas:
Andrus Schults kirjutas: Kui te arvate siin "rokikaga", et postitan foorumisse teemasid kuna mul pole midagi tööjuures teha
Vähemalt mina küll nii ei arva. Sellist tuima teiste mahategemist ja oma kiitmist tehakse üldjuhul ahnusest mitte igavusest!
Kui sa tõesti tahad infot oma kaubast klientidele jagada rahulikult ilma kommentaare kartmata siis osta siia reklaampind! Või kui raha tõesti vähe siis "kleeps"! Olen uurinud, see ei maksa väga palju! :this:
...kuidas seda mõista? Tundub, et mõnimees on oma omanikurolli ennast unustanud. See on avalik pottsepafoorum. Mingi kipskäsi müüb siin reklaamipinda. Ahnus? Kule koll,troll!
Sinu käest ei tule keegi küsima, mida sina arvad ahjundusest! See ei tähenda, et sinul seda arvamist ei saaks olla. Pane aga kõik oma arvamused kirja, küll lugeja mõistab ja aru saab, mis on selle arvamuse eesmärk. Samas annab kirjapandu ka ülevaate kirjutaja vaimsest seisukorrast! :)
:thumbsup:
kaminahi
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6486
Liitunud: 22 Dets 2006, 09:27
On tänanud: 398 korda
On tänatud: 194 korda
Kontakt:

Re: Wolfshöher Tonwerke šamott vs Savijuttu Setomaa savist

Lugemata postitus Postitas kaminahi »

[align=][/align]Hindan kõrgelt just Rokika vaimset seisundit. Väga kõrgelt. Alati argumenteeritud ja faktilised sõnad ja no naljast saab ka mees aru ja oskab ka sellest tabavat teksti koostada.
Hea tava on arvustada inimeste mõtteid ja arvamusi, mitte isikuid endid, ning oma arvamusi argumenteerida.
tel. 54514881 OÜ Ahjumaailm, http://www.ahjumaailm.ee
koostöös http://www.unibuild.ee
------------------
www.ehituspenskarid.com
looder54
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 425
Liitunud: 14 Jaan 2014, 22:18
On tänanud: 42 korda
On tänatud: 12 korda

Re: Wolfshöher Tonwerke šamott vs Savijuttu Setomaa savist

Lugemata postitus Postitas looder54 »

kaminahi kirjutas:[align=][/align]Hindan kõrgelt just Rokika vaimset seisundit. Väga kõrgelt. Alati argumenteeritud ja faktilised sõnad ja no naljast saab ka mees aru ja oskab ka sellest tabavat teksti koostada.
Tubli, kaminahi. Oled pottsepana juba märgi maha pannud, nüüd jääb loota vaid sama kuulsusrikast teekonda psühiaatrina. :)
kaminahi
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6486
Liitunud: 22 Dets 2006, 09:27
On tänanud: 398 korda
On tänatud: 194 korda
Kontakt:

Re: Wolfshöher Tonwerke šamott vs Savijuttu Setomaa savist

Lugemata postitus Postitas kaminahi »

looder54 kirjutas:
kaminahi kirjutas:[align=][/align]Hindan kõrgelt just Rokika vaimset seisundit. Väga kõrgelt. Alati argumenteeritud ja faktilised sõnad ja no naljast saab ka mees aru ja oskab ka sellest tabavat teksti koostada.
Tubli, kaminahi. Oled pottsepana juba märgi maha pannud, nüüd jääb loota vaid sama kuulsusrikast teekonda psühiaatrina. :)
See oli nüüd savijutt või Andruse toetuseks lastud tatiklomp? Naljaks pole ta kummagil juhul, et naetama peaksid..... :confused:
Hea tava on arvustada inimeste mõtteid ja arvamusi, mitte isikuid endid, ning oma arvamusi argumenteerida.
tel. 54514881 OÜ Ahjumaailm, http://www.ahjumaailm.ee
koostöös http://www.unibuild.ee
------------------
www.ehituspenskarid.com
kaminahi
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6486
Liitunud: 22 Dets 2006, 09:27
On tänanud: 398 korda
On tänatud: 194 korda
Kontakt:

Re: Wolfshöher Tonwerke šamott vs Savijuttu Setomaa savist

Lugemata postitus Postitas kaminahi »

Andrus Schults kirjutas:Lp "kaminahi"! Tead mina seda ei tea kas sa võibolla oledki nii tark kui väidad end olevat aga ühest asjast võiksid sa aru saada, et ma ei ole teinud teemasid siia foorumisse ega kirjutanud ka kommentaare selleks, et vaid sina neid loeks.
Tead, ega mina ka ei tea, kas peale minu keegi nendest aru saab, mida sa siin sassid aga mina ei saanud küll aru kus lõppes Setumaa ja algas Saksamaa. Kui midagi teed, tee arusaadavalt ja pole ju mingit tüli ja kivi- või savisõda. Aga sina paned vigast ja siis kukud sõimama kui keegi julgeb parandada või midagi selgituseks küsida. Pidevalt. :blush:

Andrus, ma tunnen hästi ühte müügiinimest, kes on olnud selles ametis edukas nii 35 aastat. Sa ei taha teada tema professionaalset, erapooletut arvamust sinu müügimehe tasemest.
Küll aga võin Sulle öelda oma arvamuse sinu pottsepatasemest. See on väga sitt selleks, et mind ja üldse teisi õpetada.
Hea tava on arvustada inimeste mõtteid ja arvamusi, mitte isikuid endid, ning oma arvamusi argumenteerida.
tel. 54514881 OÜ Ahjumaailm, http://www.ahjumaailm.ee
koostöös http://www.unibuild.ee
------------------
www.ehituspenskarid.com
Andrus Schults
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 728
Liitunud: 07 Veebr 2011, 18:35
On tänatud: 43 korda

Re: Wolfshöher Tonwerke šamott vs Savijuttu Setomaa savist

Lugemata postitus Postitas Andrus Schults »

kaminahi kirjutas:Andrus, ma ei tee pakkumisi. Mulle tehakse. :) Keegi ei ole materjalide vastu. :banghead: Mitu korda peab ütlema, et sa sellest aru saaksid? Foorum aga ei ole küll müügiratsudele koht ülbitsemiseks. Nagu ka ehitusmess, kus raidkivi uhkus ülbitsema tormas. Pottseppade omavaheline arutelu ja sinu müügileelo on kaks eri asja ja nagu sa näed, ka publik. Kui sinu ämbrid üles lugeda ja siis on nagu selle kala söömisega. Ja ära võta sõna rahva nimel. Ikka räägi oma jutt ....ja lõug kokku. Sa proovi teha ka vahet tootja ja toodangu reklaamil. Esimest pole väga sünnis pidevalt tõesti jumaldada. On ka teised tonnerwetterid. Peatselt turul, sinu konkurendiks.
Lp "kaminahi"! Äkki selgitad mismoodi sulle neid pakkumisi siis tehakse? Kas stiilis mul 1200 eurot ja sina siis ehitad selle eest või ikka kuidagi teisiti?
Seda, et ehitusmessil müügitööd teha ei tohi kuulen küll esimest korda! Kes sulle seda ütles ja kas sa siis kõik need aastad oled messidel ka selle soovituse järgi käitunud? Aga ju siis maskottidele mingi selline eraldi leping tööandja poolt välja mõeldud. Olekski kummaline kui näiteks Kalevi kossutiimil tuleks lõpuminutitel maskott mängu kui mängumehed viie veaga pingil?
Räägi siis uuest šamotist ka? Milleks salatsed ja tahaks ka teada põhjust miks Nobeli kividest loobunud või loobumas oled?
kaminahi
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6486
Liitunud: 22 Dets 2006, 09:27
On tänanud: 398 korda
On tänatud: 194 korda
Kontakt:

Re: Wolfshöher Tonwerke šamott vs Savijuttu Setomaa savist

Lugemata postitus Postitas kaminahi »

Andrus Schults kirjutas:. Kui te arvate siin "rokikaga", et postitan foorumisse teemasid kuna mul pole midagi tööjuures teha siis see ei ole nii. Ei mäleta päeva kui olen pidanud suhtlema alla 50 kliendiga. Tavaliselt jääbki suhtluste arv 100 ja 50 vahele.
Ma arvan, et sa liialdad. Pehmeltvälendudes. Minu viga :rotfl: Sinu üks "suhtlus" kestaks sind katkestamata hommikuni. Alla poole tunni pole sind kunagi pidama saanud. Ja Kaminakojas olles ei ole ka märganud sinu hõivatust a`la 480 min :100 , 4,8 min kliendi kohta. Ilma pausideta. Paranda oma sõitev katus juba ära. Narr lugeda.
Hea tava on arvustada inimeste mõtteid ja arvamusi, mitte isikuid endid, ning oma arvamusi argumenteerida.
tel. 54514881 OÜ Ahjumaailm, http://www.ahjumaailm.ee
koostöös http://www.unibuild.ee
------------------
www.ehituspenskarid.com
Andrus Schults
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 728
Liitunud: 07 Veebr 2011, 18:35
On tänatud: 43 korda

Re: Wolfshöher Tonwerke šamott vs Savijuttu Setomaa savist

Lugemata postitus Postitas Andrus Schults »

Räägi asjast? Miks oled siis uute materjalide poole kaldumas?
kaminahi
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6486
Liitunud: 22 Dets 2006, 09:27
On tänanud: 398 korda
On tänatud: 194 korda
Kontakt:

Re: Wolfshöher Tonwerke šamott vs Savijuttu Setomaa savist

Lugemata postitus Postitas kaminahi »

Andrus Schults kirjutas:
Lp "kaminahi"! Äkki selgitad mismoodi sulle neid pakkumisi siis tehakse? Kas stiilis mul 1200 eurot ja sina siis ehitad selle eest või ikka kuidagi teisiti?
Seda, et ehitusmessil müügitööd teha ei tohi kuulen küll esimest korda! Kes sulle seda ütles ja kas sa siis kõik need aastad oled messidel ka selle soovituse järgi käitunud? Aga ju siis maskottidele mingi selline eraldi leping tööandja poolt välja mõeldud. Olekski kummaline kui näiteks Kalevi kossutiimil tuleks lõpuminutitel maskott mängu kui mängumehed viie veaga pingil?
Räägi siis uuest šamotist ka? Milleks salatsed ja tahaks ka teada põhjust miks Nobeli kividest loobunud või loobumas oled?
1.Mulle tehakse pakkumine ehitada ahi. Mina selgitan vajadused, soovid ja ütlen hinna. Kõik.
2. Ehitusmessil tulla võõra firma boksi ja seal lauslollust kadedusest ja rumalusest keetma hakata, tulge mehed mõistusele, aga pole lootust...
3. Ma ei ole loobunud sinu nimetatud Nobeli kividest. Saksa toodangut olen kasutanud enne ja kasutan ka edaspidi ja sa saa aru, et sa ei ole jumal siin kapitalistlikul müügiturul. Pealegi, isegi otse aluse kaupa Saksamaalt kojuhoovi tellides sain kivi kähku ja soodsamalt sinu hinnast.
Pane mõni oma elutöö ka siis vaadata. Sul kõrge haridus. Miks sul pottsepaharidust ei ole?
Hea tava on arvustada inimeste mõtteid ja arvamusi, mitte isikuid endid, ning oma arvamusi argumenteerida.
tel. 54514881 OÜ Ahjumaailm, http://www.ahjumaailm.ee
koostöös http://www.unibuild.ee
------------------
www.ehituspenskarid.com
Vasta