Kaua kuivatada uut ahju?

Kõik teemad ahjude, kaminate, korstende kohta
jeanman
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 35
Liitunud: 13 Jaan 2008, 18:02
On tänatud: 1 kord

Kaua kuivatada uut ahju?

Lugemata postitus Postitas jeanman »

Tervist.
Selline küsimus oleks , et kaua peab sossutama ja kuivatama uut ahju ja kuidas aru saada et ahi on kuiv ja võib korralikult kütta?
Ahi sai valmis 14 veebruar, peale seda sai puhuriga kuivatatud 2 päeva ja peale seda igapäevaselt mitu korda pilbasteka köetud aga mitte soojaks.

Ahju mõõdud on 900x1200x2100 , Soome tüüpi olevat, suits läheb alt välja.

Ette tänades Jean.
ErgoK
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 157
Liitunud: 01 Juul 2011, 11:48
Asukoht: Tartu
On tänanud: 13 korda
On tänatud: 9 korda
Kontakt:

Re: Kaua kuivatada uut ahju?

Lugemata postitus Postitas ErgoK »

Eks ta nii "tunde järgi" käib see sissekütmine.
Nüüd võiksid juba puude kogust tasapisi suurendada. Võta aeg-ajalt tahmaluugid eest ja jälgi, kas sinna kondentsi koguneb veel. Tellisahju puhul jälgi, et sissekütmise käigus vuukidesse mõrasid ei tekiks. Kui tekib, niisuta veega vuuki ja silu.
jeanman
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 35
Liitunud: 13 Jaan 2008, 18:02
On tänatud: 1 kord

Re: Kaua kuivatada uut ahju?

Lugemata postitus Postitas jeanman »

Tahmaluukidele koguneb kondents koguaeg kui tuli all. kui tuli kustund on ka kondents varsti kadund.Mõrasi pole leidnud.
meelisvaiksaar
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 427
Liitunud: 10 Veebr 2011, 20:18
On tänanud: 71 korda
On tänatud: 70 korda

Re: Kaua kuivatada uut ahju?

Lugemata postitus Postitas meelisvaiksaar »

Õhtut
Kas ahju ehitaja mingitki soovitussõnu kaasa ei andnud?
Lugupidamisega Meelis Vaiksaar
Mõned teevad külma,mina teen sooja.(Koldevaim)
Tel. 53 966 469
jeanman
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 35
Liitunud: 13 Jaan 2008, 18:02
On tänatud: 1 kord

Re: Kaua kuivatada uut ahju?

Lugemata postitus Postitas jeanman »

meelisvaiksaar kirjutas:Õhtut
Kas ahju ehitaja mingitki soovitussõnu kaasa ei andnud?
Lugupidamisega Meelis Vaiksaar
Soovitused olid järgnevad, et 2 nädalat sussuta pilbastega ja siis on asi korras, tuli peale:D
Internet aga räägib muud, kuni 2 kuud isegi, seega ei oskagi ühest seisukohta võtta, et kaua ma siis teda sussutama pean.Tahaks juba proovida kas ahi soojaks ka läheb.
kaminahi
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6486
Liitunud: 22 Dets 2006, 09:27
On tänanud: 398 korda
On tänatud: 194 korda
Kontakt:

Re: Kaua kuivatada uut ahju?

Lugemata postitus Postitas kaminahi »

jeanman kirjutas:
meelisvaiksaar kirjutas:Õhtut
Kas ahju ehitaja mingitki soovitussõnu kaasa ei andnud?
Lugupidamisega Meelis Vaiksaar
Soovitused olid järgnevad, et 2 nädalat sussuta pilbastega ja siis on asi korras, tuli peale:D
Internet aga räägib muud, kuni 2 kuud isegi, seega ei oskagi ühest seisukohta võtta, et kaua ma siis teda sussutama pean.Tahaks juba proovida kas ahi soojaks ka läheb.
Siin ju ka internet :)
Tee ikka nüüd ahju tuli ka alla ja pane siis esialgu pool kui tervet ei julge ja paari päeva pärast peab ahi küll valmis olema. Vastasel juhul tuleb aga uus teha. :blush:
Viimati muutis kaminahi, 21 Mär 2014, 10:02, muudetud 1 kord kokku.
Hea tava on arvustada inimeste mõtteid ja arvamusi, mitte isikuid endid, ning oma arvamusi argumenteerida.
tel. 54514881 OÜ Ahjumaailm, http://www.ahjumaailm.ee
koostöös http://www.unibuild.ee
------------------
www.ehituspenskarid.com
Kasutaja avatar
Robi 1
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 3831
Liitunud: 07 Veebr 2011, 11:52
On tänanud: 190 korda
On tänatud: 220 korda

Re: Kaua kuivatada uut ahju?

Lugemata postitus Postitas Robi 1 »

Kui ahjus ei ole kasutatud värskelt betooniga valatud plaate või muid osasid,mis vajaksid kivistumist, siis pole mingit mõtet oodata nii kaua. Paarist nädalast peaks vabalt piisama. Ainult, et kohe ei tasuks väga üleaisa uljaks minna ja kindlasti mitte sulgeda siibrit veel lõpuni ( 2...3 cm soovitav avatuks jätta paar nädalat).
Keskmine
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 212
Liitunud: 14 Sept 2011, 20:38
Asukoht: Jõgevamaa
On tänanud: 10 korda
On tänatud: 19 korda

Re: Kaua kuivatada uut ahju?

Lugemata postitus Postitas Keskmine »

Minu isiklik põhimõte mida ka kasutan on paar päeva peale valmimist-teen ca 10-15 minuti vältel pilbastest tugeva tule(liigutab asjad paika) ja edasi kütku nii,et ahi leige.Põdeda pole siin midagi,kui s... tehtud siis saia ei saa.
jeanman
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 35
Liitunud: 13 Jaan 2008, 18:02
On tänatud: 1 kord

Re: Kaua kuivatada uut ahju?

Lugemata postitus Postitas jeanman »

Ahi sai valmis 1,5 kuud tagasi. Siiani olen kütnud pilbastega ja lisanud koguseid juurde. Sel nädalavahetusel panin paar halupuud ka sekka ja täna juba 5 halupuud. Nüüd aga tekkisid vuugivahedesse peened praod. See pole isegi 1 mm. Kas peaksin muretsema? Mis nendega ette võtta? Kuidas edasi kütta esialgu? Olen tõsiselt mures, et vältida halvimat, seega lõõpida pole mõtet, vaid ootan ausaid vastuseid.
kaminahi
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6486
Liitunud: 22 Dets 2006, 09:27
On tänanud: 398 korda
On tänatud: 194 korda
Kontakt:

Re: Kaua kuivatada uut ahju?

Lugemata postitus Postitas kaminahi »

Kui ahju kütta ei julge, siis mis juhendit veel soovid? Siin ju väga viisakalt kõik öeldud. Ega jutt ahju koos ei hoia. Küta nüüd siis kolmveerand kogusega, mis pottsepp sulle ette pidi kirjutama.
Hea tava on arvustada inimeste mõtteid ja arvamusi, mitte isikuid endid, ning oma arvamusi argumenteerida.
tel. 54514881 OÜ Ahjumaailm, http://www.ahjumaailm.ee
koostöös http://www.unibuild.ee
------------------
www.ehituspenskarid.com
Kasutaja avatar
Robi 1
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 3831
Liitunud: 07 Veebr 2011, 11:52
On tänanud: 190 korda
On tänatud: 220 korda

Re: Kaua kuivatada uut ahju?

Lugemata postitus Postitas Robi 1 »

Kus kohas need praod täpsemalt asuvad ...ja kas oleks võimalik pildid teha? Ei saa ju võimalik olla, et praod sedasi tekivad kui ahi muidu ok tehtud.
Mina siin ise, enda uut ahju lasin 3 päeva kuivada, 1päev puhurit, siis paar päeva okstega ja nüüd halud põlevad sees aga ust hoian lahti, et rohkem õhku läbi läheks ja jahutaks. Muidugi väljast ma mõnda kohta niisutan, et kuivamine oleks ühtlasem. Ja muretsema ei pea, sest ahju sees on paisumisvahed jne.
looder54
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 425
Liitunud: 14 Jaan 2014, 22:18
On tänanud: 42 korda
On tänatud: 12 korda

Re: Kaua kuivatada uut ahju?

Lugemata postitus Postitas looder54 »

Robi 1 kirjutas:Kus kohas need praod täpsemalt asuvad ...ja kas oleks võimalik pildid teha? Ei saa ju võimalik olla, et praod sedasi tekivad kui ahi muidu ok tehtud.
Mina siin ise, enda uut ahju lasin 3 päeva kuivada, 1päev puhurit, siis paar päeva okstega ja nüüd halud põlevad sees aga ust hoian lahti, et rohkem õhku läbi läheks ja jahutaks. Muidugi väljast ma mõnda kohta niisutan, et kuivamine oleks ühtlasem. Ja muretsema ei pea, sest ahju sees on paisumisvahed jne.
No eks tegemist suure ahjurevolutsiooni tulemiga. Neid siin ennegi nähtud, samas
teemas, sulusuitsud ja nii riburada nad tulevad. Revolutsioon ikkagi, aga see nõuab ka ahjuomanike endi seest ohvreid. :)
Kasutaja avatar
Robi 1
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 3831
Liitunud: 07 Veebr 2011, 11:52
On tänanud: 190 korda
On tänatud: 220 korda

Re: Kaua kuivatada uut ahju?

Lugemata postitus Postitas Robi 1 »

Ehitasime Muhus paar talve tagasi ühe pliitahju ja omanik küttis ise sisse...Paari nädala pärast kutsus vaatama, et nii hea soe on...ja kui ma sinna läksin, siis ligi ei saanud minna, nii kuum oli aga samas ju töö alles 2 nädalat vana. Oli enne minu tulekut eriti kuumaks ajanud ( 5 koldetäit alla), et näidata kui soojaks ikka läheb. Ma muidugi ehmatasin ära aga viga ei leidnud...peale selle, et ühe püstivuugi vahel oli pisike mõra, mis hiljem pole ennast näidanud. Nüüd peale 2 talve kasutamist ütleb endiselt, et hea soe on ja pole märgata pragu.
Lauri234
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 171
Liitunud: 13 Apr 2010, 09:21
On tänatud: 8 korda

Re: Kaua kuivatada uut ahju?

Lugemata postitus Postitas Lauri234 »

Kah kuivatamine käsil.
Palju muidu üldse on soovitatav max tellisahju pinnatemperatuur (ei mõtle kuivatamisel vaid kütmisel)?
Andrus Schults
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 728
Liitunud: 07 Veebr 2011, 18:35
On tänatud: 43 korda

Re: Kaua kuivatada uut ahju?

Lugemata postitus Postitas Andrus Schults »

Arvo Veski. AHJUD PLIIDID KAMINAD
Ahjude kuivatamiseks elik sissekütmiseks köetakse neid kuni 8 päeva. Kütuse hulka tuleb järk-järgult suurendada, alustades kütmist esimesel päeval 20%-lise kogusega tavalisest normist. Ahju välispind ei tohi seejuures kuumeneda üle 55'C. Ahju kuivatamisel peavad siibrid ning kolde- ja tuharuumiuks olema avatud.
jeanman
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 35
Liitunud: 13 Jaan 2008, 18:02
On tänatud: 1 kord

Re: Kaua kuivatada uut ahju?

Lugemata postitus Postitas jeanman »

Üritasin pilti teha. Kui täna ahju läksin vaatama, olid praod pea oletamatud, aga kuna teadsin, kus need eile olid, siis leidsin need üles. Ühesõnaga küttes löövad välja.
Manused
pilt1 (6).JPG
pilt1 (6).JPG (93.62 KiB) Vaadatud 10989 korda
pilt1 (5).JPG
pilt1 (5).JPG (72.54 KiB) Vaadatud 10989 korda
pilt1 (3).JPG
pilt1 (3).JPG (93.27 KiB) Vaadatud 10989 korda
pilt1 (2).JPG
pilt1 (2).JPG (105.85 KiB) Vaadatud 10989 korda
Kasutaja avatar
Robi 1
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 3831
Liitunud: 07 Veebr 2011, 11:52
On tänanud: 190 korda
On tänatud: 220 korda

Re: Kaua kuivatada uut ahju?

Lugemata postitus Postitas Robi 1 »

Mida kostab ahju ehitaja? Siiski...kütta just tuleks, siis näeb mis saab. Las meister teeb need vigased vuugid hiljem uuesti.
Kasutaja avatar
Robi 1
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 3831
Liitunud: 07 Veebr 2011, 11:52
On tänanud: 190 korda
On tänatud: 220 korda

Re: Kaua kuivatada uut ahju?

Lugemata postitus Postitas Robi 1 »

Väga ei tahaks õelda midagi aga üldiselt tunduks, et need praokesed võivad olla ka liigsest kuivusest ahju ehituse ajal. Nüüd kuumaga paistavad lihtsalt rohkem välja. Kui nii...siis asja lihtne parandada...niisutades ja muljudes vuugid täis uuesti.
looder54
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 425
Liitunud: 14 Jaan 2014, 22:18
On tänanud: 42 korda
On tänatud: 12 korda

Re: Kaua kuivatada uut ahju?

Lugemata postitus Postitas looder54 »

Robi 1 kirjutas:Väga ei tahaks õelda midagi aga üldiselt tunduks, et need praokesed võivad olla ka liigsest kuivusest ahju ehituse ajal. Nüüd kuumaga paistavad lihtsalt rohkem välja. Kui nii...siis asja lihtne parandada...niisutades ja muljudes vuugid täis uuesti.
"...nii, et muljume vuuke" :clapping:
...ahjul momenil pole häda midagi, korraliku pottsepavuugiga laotud. Sussutatud
teda küll, tee tuli alla. Pragusi võib veel juurde tulla, see loomulik, tegemist tellisahjuga ja kivide paikkaloksumine võtab aega. Küta ja jälgi, ega praod suuremaks ei lähe. Kuumenedes lähevad kindlasti laiemaks, aga jahtudes uuesti
tõmbuvad tagasi. Ei tea, mis seguga tehtud, aga paanikaks pole põhjust, momendil. Peale esimest kütteperioodi tuleb üle vuukida, pea iga tellisahi, nii, et jõudu.
Viimati muutis looder54, 05 Apr 2014, 07:47, muudetud 1 kord kokku.
Kasutaja avatar
Robi 1
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 3831
Liitunud: 07 Veebr 2011, 11:52
On tänanud: 190 korda
On tänatud: 220 korda

Re: Kaua kuivatada uut ahju?

Lugemata postitus Postitas Robi 1 »

...jah, uut savisegu täis, sest niisutades muutub kogu see vuuk kõrdiks.
jeanman
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 35
Liitunud: 13 Jaan 2008, 18:02
On tänatud: 1 kord

Re: Kaua kuivatada uut ahju?

Lugemata postitus Postitas jeanman »

Jah, praod paisuvadki kütmise ajal ja tõmbuvad tagasi, kui ahi jahtunud. Ja täna avastasin, et pragusid on juurde tulnud ja tundub tõesti, et neid tuleb veel. Üritasin ülemisel real niisutades ja siludes asja parandada (pole ju pottsepp), aga pragu tuli ikka tagasi. Rohkem ma ise ei katseta, pole asjatundja. Hetkel olen jäänudki 5 halu juurde, ei julge rohkme pannagi.
Oot, ma ei saa hästi aru, kas tõesti peab iga tellisahju üle vuukima??? Ja korraliku pottsepa vuugist niipalju, et see korralik vuuk on naise kätetöö. Vuugid olid plätserdised, naine käsitsi lihvis ja nühkis vuugid enamvähem ühtlaseks.
Pottsepp kasutas Uninaks pottsepasegu.
looder54
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 425
Liitunud: 14 Jaan 2014, 22:18
On tänanud: 42 korda
On tänatud: 12 korda

Re: Kaua kuivatada uut ahju?

Lugemata postitus Postitas looder54 »

jeanman kirjutas:Jah, praod paisuvadki kütmise ajal ja tõmbuvad tagasi, kui ahi jahtunud. Ja täna avastasin, et pragusid on juurde tulnud ja tundub tõesti, et neid tuleb veel. Üritasin ülemisel real niisutades ja siludes asja parandada (pole ju pottsepp), aga pragu tuli ikka tagasi. Rohkem ma ise ei katseta, pole asjatundja. Hetkel olen jäänudki 5 halu juurde, ei julge rohkme pannagi.
Oot, ma ei saa hästi aru, kas tõesti peab iga tellisahju üle vuukima??? Ja korraliku pottsepa vuugist niipalju, et see korralik vuuk on naise kätetöö. Vuugid olid plätserdised, naine käsitsi lihvis ja nühkis vuugid enamvähem ühtlaseks.
Pottsepp kasutas Uninaks pottsepasegu.
No seda on näha, et neid hirmsasti nühitud on. Lase neil olla, küta normaalselt ja oota, mis
juhtuma hakkab. Kui läheb lõhki, läheb varem või hiljem, oleneb sisu ehitusest. Praegu ilma
paanikata. Vaata kõrvale, kui muidu ei saa. Kui vuugid olid plätserdatud, siis ka pottsepp plätserdis ja nüüd kadunud. Aga ehk vedas, küta nagu vaja, saad varem selgusele.
ErgoK
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 157
Liitunud: 01 Juul 2011, 11:48
Asukoht: Tartu
On tänanud: 13 korda
On tänatud: 9 korda
Kontakt:

Re: Kaua kuivatada uut ahju?

Lugemata postitus Postitas ErgoK »

No eks igal pottsepal ole veidi oma käekiri. Võib-olla see "plätserdis" oli nö. näpuvuuk? Või lubasite hiljem ahju üle krohvida või plaatida vms?
Kui ei, siis tegelikult ei peaks ahjuomanik hiljem ise midagi üle vuukima. Vuugid peaksid algusest peale korralikud olema, aga kuivamise ajal võivad kohati vajada mõningast niisutamist ja silumist. Niisutada tuleks neid korralikult, mitte natuke vett peale piserdades. Lased vuugi korralikult märjaks ja ca. 5-6 minuti pärast silud mõrad kokku, korralikult, vajadusel täidad saviseguga.
Kasutaja avatar
Robi 1
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 3831
Liitunud: 07 Veebr 2011, 11:52
On tänanud: 190 korda
On tänatud: 220 korda

Re: Kaua kuivatada uut ahju?

Lugemata postitus Postitas Robi 1 »

Mina ei tea õelda, et see just päris normaalne oleks, et juba sissekütmise ajal praod tekivad...aga igatahes loodan küll, et selle asja saab ära parandada. Selleks tuleb ahi kütta hästi kuumaks, siis vuukide vahele mingid rauad taguda, et vuugid jääks avatuks ja hiljem jahtudes niisutada, vuukida üle ja anda uus välimus.
Keskmine
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 212
Liitunud: 14 Sept 2011, 20:38
Asukoht: Jõgevamaa
On tänanud: 10 korda
On tänatud: 19 korda

Re: Kaua kuivatada uut ahju?

Lugemata postitus Postitas Keskmine »

Praod pole kivi ja segu vahel(kontakt olemas) vaid puhtalt segu läbivad-puudub sisevoodri piisav paisuvuuk... või siis ehk pole lihtsalt armeeritud,viimane variant paistab õige.
Vasta