Ahjude ehitamine EN 15544 standardi järgi!

Kõik teemad ahjude, kaminate, korstende kohta
kaminahi
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6486
Liitunud: 22 Dets 2006, 09:27
On tänanud: 398 korda
On tänatud: 194 korda
Kontakt:

Re: Ahjude ehitamine EN 15544 standardi järgi!

Lugemata postitus Postitas kaminahi »

Koit kirjutas:Õhtust.

Kui lahti võtta lõõride skeem, siis on näha, et esimene lõõr läheb taha poole, lõõr nr. 2 keerab alla, lõõr nr 3 paremale ja lõõr nr.4 üles. Gaasipilu asub esimese lõõri lõpus paremal pool, et tuld süüdates ei peaks kogu suits lõõri nr 2 pidi alla minema, aga osa saab gaasipilu kaudu minna otse lõõri nr. 4. See välistab lõõri nr.1 lõppu gaaside kogunemise ja aitab kütusel kiiremini süttida.
See jutt sai nüüd kelle kassile? Veski küll nii rumalasti ei kirjutanud :) Tema oleks suunanud selle pilu vähemalt lõõri nr. 8 ;) Sealt oleks vaid tehniline pisiasi see juhatada otse lõõri nr. 16 ja gaasipilu täidaks talle määratud ülesannet.
Küsi sealt järgi, sealt kust sa pidid alati saama küsida.
Viimati muutis kaminahi, 04 Veebr 2014, 00:10, muudetud 2 korda kokku.
Hea tava on arvustada inimeste mõtteid ja arvamusi, mitte isikuid endid, ning oma arvamusi argumenteerida.
tel. 54514881 OÜ Ahjumaailm, http://www.ahjumaailm.ee
koostöös http://www.unibuild.ee
------------------
www.ehituspenskarid.com
Kasutaja avatar
motamees
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2694
Liitunud: 14 Jaan 2008, 12:57
Asukoht: Saar
On tänanud: 208 korda
On tänatud: 191 korda

Re: Ahjude ehitamine EN 15544 standardi järgi!

Lugemata postitus Postitas motamees »

Koit kirjutas:... Nagu raamatus kirjutab, töötab selline pilu stardilõõrina, ainult on kordades väiksema ristkõikega, kui stardilõõr...
Oletame nüüd, et teist ja kolmandat lõõri pole ja suits läheb otse neljandasse lõõri läbi gaasipilu suuruse ava. Ma ütlen, et puud ei hakka põlemagi, vaid lämbuvad omaenda suitsu sisse. Mismoodu see gaasipilu saab siis tõmmet soodustada, kui näteks alumine lõõr "lukku" läheb.
Jälgisin gaasipiluga ahju põlemist, millel pilu läks taha tõusvasse lõõri (otse korstna). Leegid lähevad rahumeeli august mööda. Vahel harva tõmbab leegi korraks gaasipilusse.
Kui tõmmet (näiteks on õues soem, kui toas/korstnas) pole, siis ei aita ka otselõõr ega gaasipilu. Kui tõmme on, siis töötab ahi niigi.
Sellised siis minu kogemused.
.
Tel 5o9279o
Koit
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 158
Liitunud: 29 Mär 2010, 14:48
On tänanud: 6 korda
On tänatud: 29 korda

Re: Ahjude ehitamine EN 15544 standardi järgi!

Lugemata postitus Postitas Koit »

Raivo, palun seleta siis Sina selle gaasipilu mõte selgemalt lahti.
Motamees Sa oled pottsepp III, kuidas on võimalik selline küsimus esitada? Kas oled näinud mõnda joonist, kus lõõriks oleks ainult gaasipilu?


Lugupidamisega

Koit Koppel
kaminahi
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6486
Liitunud: 22 Dets 2006, 09:27
On tänanud: 398 korda
On tänatud: 194 korda
Kontakt:

Re: Ahjude ehitamine EN 15544 standardi järgi!

Lugemata postitus Postitas kaminahi »

Koit kirjutas:Raivo, palun seleta siis Sina selle gaasipilu mõte selgemalt lahti.



Lugupidamisega

Koit Koppel
Ma olen sulle öelnud, korduvalt ja sama on ka arvanud õpetatud mehed, et paljas agarus ei tähenda veel mõistust. Viimast ei saa ma sulle kuidagi seletada, juurde seletada.
Paljalt kallis :yahoo: programm sind välja ei vea, nagu näed. Programm aga seda pilu sinna kindlasti ei projekteerinud.

Nüüd järgmine küsimus. Millises programmis või õpikus on antud sellise suurusega kolde seina paksuseks 60 mm? Selgituseks, et koldel on neli seina :scratch:
Viimati muutis kaminahi, 04 Veebr 2014, 08:38, muudetud 3 korda kokku.
Hea tava on arvustada inimeste mõtteid ja arvamusi, mitte isikuid endid, ning oma arvamusi argumenteerida.
tel. 54514881 OÜ Ahjumaailm, http://www.ahjumaailm.ee
koostöös http://www.unibuild.ee
------------------
www.ehituspenskarid.com
Olenüüd
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 215
Liitunud: 14 Veebr 2013, 15:56
On tänanud: 40 korda
On tänatud: 38 korda

Re: Ahjude ehitamine EN 15544 standardi järgi!

Lugemata postitus Postitas Olenüüd »

Ok ! Agarus
Räägi mulle lähemalt soojuse levimisest erinevalt põletatud savitellise näitel.
Kasutaja avatar
motamees
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2694
Liitunud: 14 Jaan 2008, 12:57
Asukoht: Saar
On tänanud: 208 korda
On tänatud: 191 korda

Re: Ahjude ehitamine EN 15544 standardi järgi!

Lugemata postitus Postitas motamees »

Koit kirjutas:...Motamees Sa oled pottsepp III, kuidas on võimalik selline küsimus esitada? Kas oled näinud mõnda joonist, kus lõõriks oleks ainult gaasipilu?...
Ma ju ütlesin "OLETAME". Nii saab asja vähe piltlikumalt kujutada. Paistab aga, et ainult selline oletus juba ei hakka tõmbama, rääkimata siis tegelikust elust.
... mis see pottsepp III siia puutub? Ma ju seletasin juba oma seisukoha ära gaasipilu koha pealt.
.
Tel 5o9279o
Olenüüd
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 215
Liitunud: 14 Veebr 2013, 15:56
On tänanud: 40 korda
On tänatud: 38 korda

Re: Ahjude ehitamine EN 15544 standardi järgi!

Lugemata postitus Postitas Olenüüd »

Ega ma paremat osanud arvatagi .Ikka sind silmas pidades .Sõtkud tundmatut rada
Ja nii elu lõpuni!
kaminahi
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6486
Liitunud: 22 Dets 2006, 09:27
On tänanud: 398 korda
On tänatud: 194 korda
Kontakt:

Re: Ahjude ehitamine EN 15544 standardi järgi!

Lugemata postitus Postitas kaminahi »

Olenüüd kirjutas:Ega ma paremat osanud arvatagi .Ikka sind silmas pidades .Sõtkud tundmatut rada
Ja nii elu lõpuni!
Kuidas tervis on :x
Hea tava on arvustada inimeste mõtteid ja arvamusi, mitte isikuid endid, ning oma arvamusi argumenteerida.
tel. 54514881 OÜ Ahjumaailm, http://www.ahjumaailm.ee
koostöös http://www.unibuild.ee
------------------
www.ehituspenskarid.com
Mentor
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 11
Liitunud: 04 Veebr 2014, 20:33
On tänatud: 1 kord

Re: Ahjude ehitamine EN 15544 standardi järgi!

Lugemata postitus Postitas Mentor »

looder54 kirjutas:
kaminahi kirjutas:EN-i kolde maaletoojatel puudub oskus seda praktiliselt teostada. Ma väidan, et ükski seda kollet siin foorumis "esitlenud" pottsepp ei ole võimeline seda kvaliteetselt ehitama. Isegi selle tööpõhimõtte mõistmisega on paljudel pottseppadel probleeme.
Võrdluseks toon näite kuidas Nunnauuni "Kuldse Tule" põhimõttel ehitatud koldest ei mõisteta näha muud kui koonuspõhja.
EN-i koldeprojekt on suuresti kinni ka austerlaste traditsioonides.
Ei ole sellest suudetud läbi viia ka ühtegi koolitust. Küll on aga ehitatud koolitustel ahjud, mida on raske madalatel tuuridel viisakalt kommenteerida...isiklikuks minemata. Ja neid on võrreldud just EN-15544 normidega :confused:
Nüüd, kui EN- 15544 standardile vastava ahju ehitamise pildiseeria kõigil vaadatud, oleks ehk kasutajal kaminahi mingi kommentaar oma postitusele.
Sul, Raits, on ühele küsimusele veel vastamata ja juba esitad uusi.
Ei ole ilus küsimustele vastamisest mööda hiilida.
Tumm olevat kuldkala kinni püüdnud ja nüüd tal on liivakell, suusad keppidega ja tissid...
kaminahi
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6486
Liitunud: 22 Dets 2006, 09:27
On tänanud: 398 korda
On tänatud: 194 korda
Kontakt:

Re: Ahjude ehitamine EN 15544 standardi järgi!

Lugemata postitus Postitas kaminahi »

Kas me oleme tuttavad :)
Hea tava on arvustada inimeste mõtteid ja arvamusi, mitte isikuid endid, ning oma arvamusi argumenteerida.
tel. 54514881 OÜ Ahjumaailm, http://www.ahjumaailm.ee
koostöös http://www.unibuild.ee
------------------
www.ehituspenskarid.com
fanatic
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 421
Liitunud: 11 Okt 2010, 00:27
On tänanud: 30 korda
On tänatud: 44 korda

Re: Ahjude ehitamine EN 15544 standardi järgi!

Lugemata postitus Postitas fanatic »

Koit kirjutas:Kütmise ajal ei ole vaja mingit õhuresti reguleerida, kuna optimaalne õhuvõtt on arvutatud vastavalt kütuse kogusele. Welsis öeldi, et enamus ehitatavaid koldeid on varustatud elektroonilise plokiga, mis pealeantavat õhku reguleerib. Meil hetkel vist tiba kallis seade hind 1000.- kuni 1500.-€ Siibrit nemad ei kasuta, kuna õhu pealevõtu ava suletakse hermeetiliselt ja kui õhku koldesse ei tule, siis ei saa ta ka korstna kaudu välja minna.
Siin on vist väike vastuolu. Esmalt, et õhuresti pole vaja reguleerida, kuna see on arvutuslikult paigas ja siis, et elektrooniline plokk, mis reguleerib pealeantavat õhku. Kas ploki ülesanne on ainult avada ja sulgeda õhurest või põlemise ajal seda ka reguleerida?

Kui ma mõned päevad tagasi külma ja tuulise ilmaga oleks õhuvõtu nii lahti teinud nagu täna, siis oleks korstna termomeeter peaaegu 100C rohkem näidanud. Tahan öelda, et päevad oma erinevate temperatuuride, rõhkude ja tuultega mõjutavad tõmmet väga erinevalt ja vahel on seda ilma temperatuuri andurita korstna jalas raske märgata, aga ahju kasutegurile mõjub see kohe. Seega kahtlen natuke selles, et õhuresti pole üldse vaja reguleerida.

Selge on see, et tuhasus EN ja EST umbkolde vahel on suur, aga 6cm tuha sisse tule tegemine on ka kuidagi harjumatu. Kas see 6cm ei muuda parameetrites midagi? viewtopic.php?f=1&t=44240

Üldiselt tuleb leida üks fanatic, kellel selline ahi kodus ja kes kõik praktikas järgi proovib ja ehk ka üle laseb mõõta :D

Kui Koidu presenteeritud ahju sisu projekteerida SA5, kas programm annab ahjule siis teised parameetrid?
Ja mis muutub reaalselt omanikule ahju kasutamise juures, halgude kogus, võimsus? Ärme EC ja muudesse märkidesse takerdu.
Koit
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 158
Liitunud: 29 Mär 2010, 14:48
On tänanud: 6 korda
On tänatud: 29 korda

Re: Ahjude ehitamine EN 15544 standardi järgi!

Lugemata postitus Postitas Koit »

Tere.

Tegelikult vajaks see tõmbe teema omaette arutelu, aga hetkel mõne sõnaga, kuidas tõmmet (alarõhku) mujal kontrolli all hoitakse. Kõik kütteseadmete tootjad annavad oma seadmega kaasa optimaalse tõmbe numbrilise näidu, enamuses jääb see 10 ja 20 baskali vahele. Vastav alarõhk korstnas tagatakse tõmbe regulaatoriga, mis seadistatakse vastavalt seadme dokumentatsioonis nõutud tasemele. Kütteseadmete õhuvõtu avad on välja arvutatud just sellise alarõhu tingimustes, nagu dokumentatsioonis kirjas. Kui korstna rõhule tähelepanu ei pöörata, siis on ka põlemine „paigast ära“. Austerlaste programm teeb korstnaarvutused lähtudes
EVS-EN 13384 ja kui korstna rõhk paigast ära ei luba ta arvutustega edasi minna.
Tuha väljavõtmise sagedust ei oska mina komenteerida, kuid olen näinud ka selliseid koldeid, kuhu enam hästi halud ei mahu.


Lugupidamisega

Koit Koppel
Kasutaja avatar
Robi 1
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 3831
Liitunud: 07 Veebr 2011, 11:52
On tänanud: 190 korda
On tänatud: 220 korda

Re: Ahjude ehitamine EN 15544 standardi järgi!

Lugemata postitus Postitas Robi 1 »

Viimasel ajal keeruvad asjad, pea igas teemas ainult EN 15544 järgi...nagu enam midagi muud polegi olemas...Aga võimalik, et olen lihtsalt ise nii rumal ja 2 aastat maha jäänud... :(
Kasutaja avatar
motamees
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2694
Liitunud: 14 Jaan 2008, 12:57
Asukoht: Saar
On tänanud: 208 korda
On tänatud: 191 korda

Re: Ahjude ehitamine EN 15544 standardi järgi!

Lugemata postitus Postitas motamees »

Robi 1 kirjutas:Viimasel ajal keeravad asjad, pea igas teemas ainult EN 15544 järgi ...
Ja ka järgnev asi kisub sinna kanti.
Koit kirjutas:... Vastav alarõhk korstnas tagatakse tõmbe regulaatoriga...
Kui nii, siis peame ka korstnad tegema kõik ümber. Nagu mina olen näinud, siis korstna rõhuregulaator toimib lisaõhule. See aga jahutab väljuvad gaasid korstnas maha ja pigi jälle platsis.
Tähendab peale umbkoldega ahjude invasiooni on oodata ka moodulkorstende uut etappi.
.
Tel 5o9279o
fanatic
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 421
Liitunud: 11 Okt 2010, 00:27
On tänanud: 30 korda
On tänatud: 44 korda

Re: Ahjude ehitamine EN 15544 standardi järgi!

Lugemata postitus Postitas fanatic »

Robi 1 kirjutas:Viimasel ajal keeruvad asjad, pea igas teemas ainult EN 15544 järgi...nagu enam midagi muud polegi olemas...Aga võimalik, et olen lihtsalt ise nii rumal ja 2 aastat maha jäänud... :(
Loe teema pealkirja, siin teemas oleks muust kurjast rääkida, kui EN 15544. :)
Peamine on huvi, et näha kuhu suunas asjad arenevad.



Et EN ahju puhul välised tegurid tõmbele üldse mõju ei avalda, kuna korstnasse paigaldatakse tõmbe regulaator ja ahju õhurest on koguaeg ühes asendis?
Kas tõmbe regulaator on vajalik ka elektroonilise ploki korral?
kaminahi
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6486
Liitunud: 22 Dets 2006, 09:27
On tänanud: 398 korda
On tänatud: 194 korda
Kontakt:

Re: Ahjude ehitamine EN 15544 standardi järgi!

Lugemata postitus Postitas kaminahi »

Fanatic, oled ka hakanud rumalaid küsimusi esitama :) Aga sellest hoolimata kuulaks ka mina vastused ära ;)
Hea tava on arvustada inimeste mõtteid ja arvamusi, mitte isikuid endid, ning oma arvamusi argumenteerida.
tel. 54514881 OÜ Ahjumaailm, http://www.ahjumaailm.ee
koostöös http://www.unibuild.ee
------------------
www.ehituspenskarid.com
t800
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 304
Liitunud: 28 Nov 2009, 08:32
On tänanud: 9 korda
On tänatud: 10 korda

Re: Ahjude ehitamine EN 15544 standardi järgi!

Lugemata postitus Postitas t800 »

Koit kirjutas:Tere.

Ühe ahju valmimise lugu. http://www.xn--korstnaphkija-3ob.ee/uhe ... mise-lugu/


Lugupidamisega

Koit Koppel
Mind huvitaks hoopis(kui võib muidugi küsida)selle ahju kuidas öelda,koostekvaliteet.
Need laeplaadid või mis iganes nad on,kas nad ei peaks nagu olema maksimaalselt ülekattega igas suunas,mina
olen vähemalt nii aru saanud et peavad?
Kas või nii nagu nagu ma sinna nökerdasin või muidugi paremini?

Ja teine küsimus oleks tahmaluugiava fotol nähtav segu mis nagu oleks shamoti ja punase kivi nö ühendanud omavahel?
Kas see segu ei tekita erinevalt paisuvate kivide vahel konflikti?
Manused
tahmaluugi-ava2.jpg
tahmaluugi-ava2.jpg (120.17 KiB) Vaadatud 4219 korda
ringloorid01.jpg
ringloorid01.jpg (86.01 KiB) Vaadatud 4219 korda
Kasutaja avatar
Robi 1
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 3831
Liitunud: 07 Veebr 2011, 11:52
On tänanud: 190 korda
On tänatud: 220 korda

Re: Ahjude ehitamine EN 15544 standardi järgi!

Lugemata postitus Postitas Robi 1 »

Ma ütleks ahjumeistrite kaitseks seda, et see segu kujutab siis ohtu kui ta oleks suht välismüüri ligidal aga loogiliselt võttes peaks olema seal umbes 2,5 cm õhuvahe ja see # möga# ei mõjuta suurt midagi. Seal mõjutavad hoopis muud asjad...
t800
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 304
Liitunud: 28 Nov 2009, 08:32
On tänanud: 9 korda
On tänatud: 10 korda

Re: Ahjude ehitamine EN 15544 standardi järgi!

Lugemata postitus Postitas t800 »

Robi 1 kirjutas:Ma ütleks ahjumeistrite kaitseks seda, et see segu kujutab siis ohtu kui ta oleks suht välismüüri ligidal aga loogiliselt võttes peaks olema seal umbes 2,5 cm õhuvahe ja see # möga# ei mõjuta suurt midagi. Seal mõjutavad hoopis muud asjad...
Tundub jah loogiline,aga ega sellise nurga alt pole just lihtne aru saada kas segu seob neid või mitte.
kaminahi
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6486
Liitunud: 22 Dets 2006, 09:27
On tänanud: 398 korda
On tänatud: 194 korda
Kontakt:

Re: Ahjude ehitamine EN 15544 standardi järgi!

Lugemata postitus Postitas kaminahi »

Möga jääb mögaks.
Hea tava on arvustada inimeste mõtteid ja arvamusi, mitte isikuid endid, ning oma arvamusi argumenteerida.
tel. 54514881 OÜ Ahjumaailm, http://www.ahjumaailm.ee
koostöös http://www.unibuild.ee
------------------
www.ehituspenskarid.com
Kasutaja avatar
Robi 1
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 3831
Liitunud: 07 Veebr 2011, 11:52
On tänanud: 190 korda
On tänatud: 220 korda

Re: Ahjude ehitamine EN 15544 standardi järgi!

Lugemata postitus Postitas Robi 1 »

...Siiski kallis möga! Hetkel tuleks tegelt tänulikult hinge kinni hoida, et üldse nägime neid pilte.
See, et plaat ei kanna üleni pole ka probleem, sest plaadid on omavahel seotud ja kannavad tervikuna.
looder54
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 425
Liitunud: 14 Jaan 2014, 22:18
On tänanud: 42 korda
On tänatud: 12 korda

Re: Ahjude ehitamine EN 15544 standardi järgi!

Lugemata postitus Postitas looder54 »

Robi 1 kirjutas:...Siiski kallis möga! Hetkel tuleks tegelt tänulikult hinge kinni hoida, et üldse nägime neid pilte.
See, et plaat ei kanna üleni pole ka probleem, sest plaadid on omavahel seotud ja kannavad tervikuna.

No miks minus süveneb tunne, et foorumi põhitegijatest pole keegi varem ahju näinud. Ainult pildil. Hakkan
aimu saama, miks neid ahjupilte kõigilt nõutakse. See vist selline tunne ja vajadus ennast uue ahju kõrvale
pildile bushida. Kummaline tunne?
:)
meelisvaiksaar
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 427
Liitunud: 10 Veebr 2011, 20:18
On tänanud: 71 korda
On tänatud: 70 korda

Re: Ahjude ehitamine EN 15544 standardi järgi!

Lugemata postitus Postitas meelisvaiksaar »

[quote="Koit"]Loomulikult on ka kolle arvutatud ja ehitatud vastavalt nõuetele, õhuavad on etteantud kõrgusel ja suurusega. Et sellist vastavat kütteseadet ehitada lasksin Raidkivil ekstra osa asju Wolfshöherist tellida.

Lugupidamisega

Koit Koppel[/quote

tere.
Sellest järeldan,et kui ma ei taha Raidkivist materjali tellida..........................Ei saagi nõuetele vastavat kollet ehitada??
Isegi peab spetsiaalselt tellima,kuna siiamaani pole seda isegi raidkivil endal vaja läinud????)))))
Mõned teevad külma,mina teen sooja.(Koldevaim)
Tel. 53 966 469
kaminahi
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6486
Liitunud: 22 Dets 2006, 09:27
On tänanud: 398 korda
On tänatud: 194 korda
Kontakt:

Re: Ahjude ehitamine EN 15544 standardi järgi!

Lugemata postitus Postitas kaminahi »

Ja-jah, ikka ainult tonnervetteri sulgedest. Ja kui ilus töö.
Hea tava on arvustada inimeste mõtteid ja arvamusi, mitte isikuid endid, ning oma arvamusi argumenteerida.
tel. 54514881 OÜ Ahjumaailm, http://www.ahjumaailm.ee
koostöös http://www.unibuild.ee
------------------
www.ehituspenskarid.com
Andrus Schults
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 728
Liitunud: 07 Veebr 2011, 18:35
On tänatud: 43 korda

Re: Ahjude ehitamine EN 15544 standardi järgi!

Lugemata postitus Postitas Andrus Schults »

Tõmbe regulaator
Tõmbe modereerimine on seotud korstnalõõriga. Regulaator peab sulguma, kui tõmme väheneb. Regulaator tuleb alati paigaldada kütteseadme ühenduse lähedusse lõõri välisele osale kus see on kergesti nähtav ja ligipääsetav. Järelevalve peab olema kergesti teostatav.
Manused
Tõmbe regulaator.PNG
Tõmbe regulaator.PNG (461.49 KiB) Vaadatud 3910 korda
Vasta