Uue pliidi remont

Kõik teemad ahjude, kaminate, korstende kohta
Yaager
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 72
Liitunud: 09 Aug 2012, 15:37
On tänanud: 18 korda
On tänatud: 17 korda

Re: Uue pliidi remont

Lugemata postitus Postitas Yaager »

Tere, olin paar päeva eemal ja nüüd foorumit avades tekkis tunne, et olen oma postitusega miski Pandora laeka moodi paotanud.
Natuke siis kollete kasutaja poolt ka paar mõtet, mille kohta professionaalid on siin piike murdnud.
1. Puude paigutus pliid all või kõrval ei ole seotud pottsepandusega - konkreetselt meie puhul (praeguses elukohas) hoiame pliid all tuhapotti ja roopa (maitse asi, eksole? :) ) Puukorv on meil pliidkõrval vastavas kohas, sest korvist puid eraldi väljatõsta ei ole sügavat mõtet ja korv pliid alla niikuinii ei mahu - kuigi mõned panevad pliidi alla ja ma arvan, et see neile siis meeldib.

2. Küttesüsteem on tervik alates koldest ja lõpetades korstnapitsiga. Kui rääkida arvutustest, siis minu lihtsameelse inimese mõte on see, et arvutusi võiks alustada ka korstnast, st kui sealt peavad väljuma üle 100 kraadi küttegaasid, siis ülejäänud süsteem ei tohiks sellest johtuvalt koldest väljuvat tempi liialt jahutada.
Kui nüüd mõelda sellele, et milline temp koldes on kestvalt ja kuna selle üle ei ole siin foorumis eriti diskuteeritud, siis julgeksin siin natuke selle üle mõtiskleda. Minu mõte on see, et me ei suuda kunagi hoida koldes )eriti pliidikoldes) ühesugust tempi - selleks on liiga palju faktoreid, mida ei ole mõistlik piinliku mõõtmisega järgida või ei saa, kõige olulisem on küttepuu kütte väärtus, kas pliidi all on kased, haavad, pilpad jämedamad puud, niiskemad kuivemad, teine oluline faktor on aeg, millal pliidile puid juurde pannakse, kui palju pannakse, kui palju on tahma ja pigi lõõrides jne jne. Seega kui ma kasutajana ei suuda tagada kestvat ühesugust tempi koldes (nagu saaks automaatküttekateldes), siis ei ole ju erilist pointi teha ülitäpseid arvestusi lõõride, õhukanalite jne osas. Ehk piisaks ka rusikareeglitest?, et lõõrid lähevad korstna poole väiksemaks jms? Sest millegipärast ma usun, et kui teha kaks täpselt ühesugust pliiti + soojamüür+korsten, siis ikkagi on kaks erinevalt käituvat pliiti, ainuüksi kasutajate erinevatest kütmisharjumustest. Kindlasti saab täpsete valemitega väga hästi toimiva pliidi nagu ka kogemuste põhjal valmistatavaga - täpselt nagu perenaised koogi küpsetamisel, mõnel on reptsept ees ja teisel ei ole, aga hääd on ühtemoodi! :grin:
Ja lõpeks on pliid primaarne otstarve tõesti söögi valmistamine. Peaasi, et sisse ei aja ja ära ei lagune, mis teil kõigil kindlasti ka õnnestub. Kas ei ole nii härrased?
Rohkem sallivust seltsimehed - igatahes! :amen:

Minu pliidiraami mõõt on 75,5*112,5, pliidiraud 53*90, praeahi 50*35,5*23,5 ; uks (sisemõõt 25,7*39,3)(välismõõt 30,6*42,8);tahmarest 25*33,7.
Lugupidamisega :hello:
Yaager
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 72
Liitunud: 09 Aug 2012, 15:37
On tänanud: 18 korda
On tänatud: 17 korda

Re: Uue pliidi remont

Lugemata postitus Postitas Yaager »

Projekti osas olen nõus kaasa lööma, ja mite ainult nalja pärast. Tahaks saada sealt ikka praktilist väärtust ka.
kaminahi
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6486
Liitunud: 22 Dets 2006, 09:27
On tänanud: 398 korda
On tänatud: 194 korda
Kontakt:

Re: Uue pliidi remont

Lugemata postitus Postitas kaminahi »

fanatic kirjutas: Kuna Kaminahi pakub joonitse eest aina sajaseid, siis võiks kamba peale ja no pulli pärast püstitada hea lähteülesande ja tellida Leevilt ahju projekt, arvutused, 3D joonised, no täismäng. Oleks jälle mida arutada :D

Mis sajaseid :scratch: , ma pole veel ühest ja ainsamastki lahti saanud, mida olen siin mitu aastat erinevate suursaavutuste eest suurmeistritele aurahaks pakkunud.
:blink:
Hea tava on arvustada inimeste mõtteid ja arvamusi, mitte isikuid endid, ning oma arvamusi argumenteerida.
tel. 54514881 OÜ Ahjumaailm, http://www.ahjumaailm.ee
koostöös http://www.unibuild.ee
------------------
www.ehituspenskarid.com
Kasutaja avatar
rokikas
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6924
Liitunud: 30 Jaan 2005, 15:38
Asukoht: Saue
On tänanud: 227 korda
On tänatud: 231 korda

Re: Uue pliidi remont

Lugemata postitus Postitas rokikas »

Selle rahaga on nüüd nii et võiks ju klappida ja maksta aga kahjuks vähemalt minul ei ole hetkel mingitki kindlust et selle raha eest midagi sisukat saaks. Ümmargust jutumulli saab siin täitsa tasuta lugeda.
kaminahi
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6486
Liitunud: 22 Dets 2006, 09:27
On tänanud: 398 korda
On tänatud: 194 korda
Kontakt:

Re: Uue pliidi remont

Lugemata postitus Postitas kaminahi »

rokikas kirjutas:Selle rahaga on nüüd nii et võiks ju klappida ja maksta aga kahjuks vähemalt minul ei ole hetkel mingitki kindlust et selle raha eest midagi sisukat saaks. Ümmargust jutumulli saab siin täitsa tasuta lugeda.
Konkreetsele projektile saaks siiski korraldada ekspertiisi ja siis peab projekteerija suutma võtta vastutust. Kahjuks ei luba aga Leevi haridus tal ühtegi projekti koostada. Samas puuduvad veel andmed firma kohta, kuhu kanda küsitav raha.
Aga minu sajane on ootamas. :thumbsup:
Hea tava on arvustada inimeste mõtteid ja arvamusi, mitte isikuid endid, ning oma arvamusi argumenteerida.
tel. 54514881 OÜ Ahjumaailm, http://www.ahjumaailm.ee
koostöös http://www.unibuild.ee
------------------
www.ehituspenskarid.com
Kasutaja avatar
rokikas
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6924
Liitunud: 30 Jaan 2005, 15:38
Asukoht: Saue
On tänanud: 227 korda
On tänatud: 231 korda

Re: Uue pliidi remont

Lugemata postitus Postitas rokikas »

Tegelikult oleks see hea võimalus "teadjale". Mis see sajane tema maailmatasemel põhikütteahjude restauraatori (mis kutsekas see nüüd oli mis sellise spetsialiteediga/tasemega tegelasi "väljastas"?) sissetuleku juures ära ei ole.
Või kui Leevi arvutab ja teadja seletab selle lahti siis ehk saab lausa tiba odavamalt. 3D võiks Hiiumaalt tulla .....
anski
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 174
Liitunud: 27 Mai 2012, 03:02
On tänanud: 60 korda
On tänatud: 52 korda

Re: Uue pliidi remont

Lugemata postitus Postitas anski »

Leevi kirjutas:
Tere, Anski. Ei pürgi Sulle õpipoisiks, aga kas oleksid nõus lahti seletama, kuidas arvutad ahju või pliidi koldeid ja lõõristikke? Oleks veel teinegi küsimus: Nimelt kirjutas Heikki Hyytiäeinen oma raamatus "Pientalon tulisijat" ahjudest Soomes, mis on koguni 50 aastat vanad. Siingi teemas mainis Robi 1 juba "müstilist" 60 aastat. Meil, Eestis, ärkab Muinsuskaitse kui ahi on vana 100 või enam aastat, Saksamaal hakkab analoogne organ liigutama, kui ahjul iga 200 aastat. Kui palju 100-200aastasi ahjusid Soomes on?

PS Kas ahju iga ei kõnele midagi pottsepateadmistest ja -kultuurist?


Tere! Vabandust seda postitust alles nüüd märkasin.

Tänan küsimast. Sellel kui pottsepandusega tegelesin nii harva neid arvutasin, tegin ahju/pliiti lõõrid ja
koldeid selle järgi nagu keegi tarkem oli neid juba ammu küttekoldeile arvutanud ja kirja pannud - mis ma lähen ratast uuesti leiutama? Usun et need "arvutused" on üsna sarnased nende "Soome tüupide" kohta pottseppadel.

Kutsekooli (a.72-73) aabitsis oli juba eo. asjad kirjas, mille järgi hakkasin kõigepealt lihtsalt julgelt laduma. :) Raamat on muide veelgi alles.

Seda ma ei oska kahjuks õelda, kui palju 100-200a. ahjusi Soomes on alles. Sealt 1900 paiku on kindasti üsna palju, neid ma tean isegi mitu, vanim säilinud peaks olema 1730 kandist, sihuke majas ahi:
http://www.kuriositeettikabi.net/numero ... luoma.html

Oleks kindlasti palju rohkem neid vanu ahjusi alles aga neid lammutati jubedalt seal 60/70-ndal odava nafta tõttu.

Soome muinuskaitse ei hakka kindlasti veel neist kuskil 50-ndal. ehitatuist "pönttöuuneist" ennast liigutama, peaks ka 100a. või enam olema.

Endise Soome territooriumil Karjalas siiski need vanad pottahid on siiski paremini säilinud. Siit leidub palju materjali ja pilte nende kohta, kahjuks ainult vene keeles.

http://terijoki.spb.ru/pechi/trk_pechi.php
http://terijoki.spb.ru/pechi/pechi_factories.php

Saksamaa ja Soome tegemisi ajalooliselt loomulikult ei saa võrrelda. Aga milline siis on tänä päeval "Saksa tüüpi kaminahi"?
Yaager
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 72
Liitunud: 09 Aug 2012, 15:37
On tänanud: 18 korda
On tänatud: 17 korda

Re: Uue pliidi remont

Lugemata postitus Postitas Yaager »

Tervitused. nokitsen siin vaikselt oma pliidi kallal, võtsin kuni 3-da reani maha ja hakkan nüüd uuesti tasapisi üles laduma tõstan jalad nelja kivi kõrguseks ja sinna peale tuleb põhi (2 esimest välisserva rida on tehtud). Pliidi kõrgus kokku 11 kivi. Sooviks natuke nõu küsida nende tahmaste, nõgiste telliste ning samottide kohta, kuidas neid on kõige parem puhastada? Ise olen traatharjaga esialgu suurema s..a maha lükanud ja siis pesuharjaga külmas vees veel pesnud. Kas on piisav, et see pind võtab segu uuesti kinni või millised on kogemused või soovitused?

Lugupidamisega
Yaager
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 72
Liitunud: 09 Aug 2012, 15:37
On tänanud: 18 korda
On tänatud: 17 korda

Re: Uue pliidi remont

Lugemata postitus Postitas Yaager »

ja veel üks küsimus. kivi lõikamiseks kasutan hetkel 125 relakat ;) ei ole lõbus, ei ole.... :evil: Esimesel lõikamisel - õues oli täielik tuulevaikus , kui sain kaks kivi lõigatud, siis olin üleni punane. Tõenäoliselt profi lõikajat, mida pottsepad kasutavad, ostma ei haka, aga vaagin osta 230mm kettaslõikurit - vaja niikuinii ka muid suuremaid kivistisi veel lõigata . Mis marki ketas peaks olema?, neid seal poes erinevaid.
meelisvaiksaar
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 427
Liitunud: 10 Veebr 2011, 20:18
On tänanud: 71 korda
On tänatud: 70 korda

Re: Uue pliidi remont

Lugemata postitus Postitas meelisvaiksaar »

Hommikut.
Survekaga kivid puhtaks,kui krohvida plaanid..Kui ei, siis tee nii nagu siiani aga head tulemit nagunii raske saada.
Mis muutub kui ostad suure lõikuri.???? Võimsam.Tolmu tuleb ikka sama palju.Kui kavatsed veel kivistisi)) lõigata siis kaalu enne vajaduse järgi.Kui nii-ehk naa on vaja..
Lugupidamisega Meelis Vaiksaar
Mõned teevad külma,mina teen sooja.(Koldevaim)
Tel. 53 966 469
Kasutaja avatar
motamees
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2694
Liitunud: 14 Jaan 2008, 12:57
Asukoht: Saar
On tänanud: 208 korda
On tänatud: 191 korda

Re: Uue pliidi remont

Lugemata postitus Postitas motamees »

Survepesuriga saab väga hää. Piisavalt puhas ja niisutab ka. Peale niisutamist on kivi rellakaga palju kergem lõigata.
Samotid on kasutatud peast juba liialt pragunenud. Mina kasutan ikke uusi samotte.
Pildil oleva ahju ja pliita alumine osa on lapitud survepesuriga pestud kividest.
Alumine osa pestud kividest
Alumine osa pestud kividest
Pliit.JPG (44.83 KiB) Vaadatud 1828 korda
.
Tel 5o9279o
Vasta