Pottsepp I, II, III ja IV kutse omistamisega seoses.

Kõik teemad ahjude, kaminate, korstende kohta
juhan
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 489
Liitunud: 10 Nov 2007, 10:09
Asukoht: hiiumaa
On tänatud: 2 korda

Re: Pottsepp I, II, III ja IV kutse omistamisega seoses.

Lugemata postitus Postitas juhan »

Andrus Schults kirjutas:Tänud ka esimese teemakohase postituse eest!
Ma tegin ka ju ettepaneku ja näen selles ka tugevat praktilist poolt, sest tulemust saavad näha nii tellija, töö teostaja ning eksamikomisjon.
Elu on näidanud, et teoorias võivad paljud tugevad olla.
juhan
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 489
Liitunud: 10 Nov 2007, 10:09
Asukoht: hiiumaa
On tänatud: 2 korda

Re: Pottsepp I, II, III ja IV kutse omistamisega seoses.

Lugemata postitus Postitas juhan »

juhan kirjutas:Olen mõelnud sellele asjale ja avaldan oma nägemuse võimalikust lähenemisest kutse omistamisele.
Kuigi on olemas diplom juba ammu, pean täiendkoolitust vajalikuks, aga tekivad tõrked nende korralduses ja ka pädevuses.
Tekib küsimus-kellele neid kasulik korraldada on?
Ma ei ole pahatahtlik, aga kas erinevad kursusekorraldajad üle Eesti peavad oma kursantidele ütlema, et nüüd saite natuke, aga vot sealt saate selle rosina. Ma saan aru,kuid ei mõista seda üritust!
Pakun välja sellise võimaluse ENNAST atesteerituks lugeda.
Ehitan kliendile ahju mida pean antud olukorras ainuõigeks lahenduseks. Ahi valmis ja kuivatusperiood lõppenud, kutsun kohale(eelnevalt loomulikult klienti sellest teavitades) komisjoni. Aitab kahest ametnikust.
a;Tuletõrjeametnik.
a;Ja isiksus kellel on Pottsepa IV Kutse.
Nüüd nad saavad selge pildi kõigest,millest aru saada tahavad.
Oletame, et sügisel tegin, siis kevadel saan healjuhul eksami sooritatud ja klient ahjupassi ning eksamikomisjon oma arhiivi uue kogemuse,mida võib ka üldsusele usutavalt esitada!
Ps. mina kompenseerin loomulikult ametnikele,kui neid on kuni kolm,sõidukulud objektile ning ka päevaraha,mis oleks Eesti Vabariigi keskmine.
K-ahjur
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 52
Liitunud: 13 Nov 2008, 09:14
On tänatud: 2 korda

Re: Pottsepp I, II, III ja IV kutse omistamisega seoses.

Lugemata postitus Postitas K-ahjur »

Toon näite jahindusest, 90-ndate alguses ilmus uus jahiseadus. Seejärel võeti maakonniti kõik jahimehed kokku, räägiti paar sõna peamistest muutustest seadusandluses, jagati välja kordamisküsimused ja vastuste otsimiseks kaks vihikut: jahiseadus ja relvaseadus. Ning anti aega kaks nädalat, et küsimustele vastused leida, selle protsessi käigus õppisid seadused selgeks ja toimus atesteerimine. Maksma pidi kirjanduse eest ja riigilõivu uue jahitunnistuse eest.
Sama malli võiks kasutada nüüdki. Esiteks leida inimene, kes registreeriks maakonnas tegutsevad pottsepad, kes tahavad seaduslikult edasi tegutseda. Teiseks jagada laiali kordamisküsimused ja kirjandus, kust neile küsimustele vastused leiab. Vajadusel viia läbi loengud. Kolmandaks korraldada eksam, ning vastavalt eksami tulemustele jagada välja kutsetunnistused. Neljandaks tehakse kategooria omistamiseks üks küttesüsteem, lepitakse kolmepoolselt kokku: klient, tegija ja ülevaataja. Selle protsessi lõppedes on igas maakonnas seaduslike pottseppade nimekiri, mis antakse kliendile omavalitsusest, kui minnakse küsima nõusolekut küttekolde ehitamiseks.
Raha selle ürituse tarbeks, tuleb nõuda seaduse loojalt. Sellise skeemi järgi korrastuks ahjundus ühe aasta jooksul. Kui lasta asja organiseerida kasumist huvitatud koolitajad, siis jääksid registreerimata, need kes igapäevaselt selle tööga ei tegele, kuid on vastava koolituse saanud.
Selline suur üritus toimuks ainult ühe korra! Uued koolitused on juba tasulised.
kaminahi
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6486
Liitunud: 22 Dets 2006, 09:27
On tänanud: 398 korda
On tänatud: 194 korda
Kontakt:

Re: Pottsepp I, II, III ja IV kutse omistamisega seoses.

Lugemata postitus Postitas kaminahi »

Olen täitsa päri ja eriti esimese osaga.
Pottseppadele seega seadused ette, vihikud, mida veel pole,
ka kaasa ja kes soovib läheb küsijate ette. Selleks on aga vaja eelkõige konkreetseid õppematerjale, mis vastavad tänastele seadustele ja kuni neid ei ole on targem suure riiu ärahoidmiseks lihtsalt oodata, et äkki näiteks mõni MTÜ juhatusest võtab selle tarviliku vihiku tasuva kirjutamise siiski ette? Kindlasti aitaksid pottsepad seda eksamimaksuga finantseerida. Kui MTÜ Eesti Pottsepad aga arvab, et vaid pottahju ehitajad on pottsepad, siis pole küll õige ehitajad- korstnapaigaldajad pottseppadeks tahta eksamineerida. Täna aga tahetakse just sedagi kõva eksamitasu eest saavutada. Kordan veelkord, et Eestimaal ehitatakse ahjusi erinevaid ja kui kõik ei klassifitseeru pottsepatöö alla, siis tuleb see välja öelda, aga mitte edasi urgitseda ,näiteks, et ainult Veski raamat õpetab pottsepaks.Teeme siis erinevate ahjude MTÜ-d, korstnate MTÜ-d ja neid saaks siis ikka kohe uhkesti palju ;)
Kes selle hädavajaliku vihikukese siis ilmutab :scratch: Tuleohutus seadus ju on ja projekteerimisnormid on, mida veel....

kena köik

Lihtsalt Kaminahi
Viimati muutis kaminahi, 28 Mär 2011, 21:07, muudetud 1 kord kokku.
Hea tava on arvustada inimeste mõtteid ja arvamusi, mitte isikuid endid, ning oma arvamusi argumenteerida.
tel. 54514881 OÜ Ahjumaailm, http://www.ahjumaailm.ee
koostöös http://www.unibuild.ee
------------------
www.ehituspenskarid.com
Andrus Schults
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 728
Liitunud: 07 Veebr 2011, 18:35
On tänatud: 43 korda

Re: Pottsepp I, II, III ja IV kutse omistamisega seoses.

Lugemata postitus Postitas Andrus Schults »

Täpsed kutse omistamise protseduurid ei ole veel välja töötatud või õigemini nii kaugele pole veel jõutud. Kindlasti väärivad kõik ettepanekud kaalumist. Kindlasti aga tahaks kuulda rohkem just ettepanekuid kutsestandardi kui sellise kohta. Mingid paraleel MTÜ`d ja nullist alustamised kindlasti täna arvesse ei tule. 2012 aastani on vaid 9 kuud ja mulle vähemalt eemalt vaadates on jäänud mulje tänasest potsepa MTÜ`st kui igati toimivast organisatsioonist. Üksikute persoonide vaheline nagin säilib MTÜ sees kindlasti iga juhtkonna puhul. Kes aga MTÜ`sse ei kuulu ei saa ju teadagi, mis seal siis täpselt toimub?
Üldse ei saa ma sellest liigsest MTÜ rõhutamisest ja kiusamisest aru, sest ega MTÜ kutsetunnistusi ei jaga. Kutsetunnistusi ei jaga isegi kutseeksamite 8 liikmeline eksamikomisjon. Kutseeksami eksamikomisjon teeb kutsekomisjonile ettepaneku iga pottsepa kohta eraldi talle kutsetunnistuse väljastamiseks. Kutseeksami eksamikomisjoni tööde kohta võib vabalt lugeda igaüks internetist.

Kõike paremat
Andrus Schults
http://www.kaminakoda.ee
juhan
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 489
Liitunud: 10 Nov 2007, 10:09
Asukoht: hiiumaa
On tänatud: 2 korda

Re: Pottsepp I, II, III ja IV kutse omistamisega seoses.

Lugemata postitus Postitas juhan »

Otsite siin tasuta nõuandeid, et siis nõuandjatelt tasu küsima asuda ja ise ei tea veel kas sünnib 9 kuu pärast poeg või tütar või hoopis mitmikud!
Loodame, et ei juhtu nurisünnitus tulema.
See oli nüüd kerge iroonia mida ei tasu väga südamesse võtta. Tekkis teine küsimus.
Kuidas tagatakse kontroll selle üle mida sellisest kadalipust läbikäinud kutsetaotleja pärast Eestimaal või mujal kokku ehitama hakkab?
Seepärast tuleb sellise spetsiifikaga ametil nagu seda on pottsepatööd teha eksam ikka reaalsel objektil mitte kuskil auditooriumis.
Üritada ju võib, aga sellest ei tule lihtsalt õiget nahka ja ka huvi pole pottsepal oma igapäevasest tööst tulla kuskile bürokraatlikule koosviibimisele lihtsalt ennast alandama.
Tahaks oma aastatega kogunenud mõtted ja kogemused reaalsuses tõestada!
Kasutaja avatar
Robi 1
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 3831
Liitunud: 07 Veebr 2011, 11:52
On tänanud: 190 korda
On tänatud: 220 korda

Re: Pottsepp I, II, III ja IV kutse omistamisega seoses.

Lugemata postitus Postitas Robi 1 »

Läheb vist mitu aastat, et külakarlad üldse kuulevad nendest määrustest. Olen igatahes proovind mõnda valgustada... aga ei taheta " aega raisata".Kuigi ise nikerdan põhiliselt, oma ahjude kallal, tahan siiski asjadega kursis olla ja hoolega siin lugeda, et midagi tähtsat kaduma ei läheks, olgu tegu uute määrustega või paremate koldekividega.Ja tänu sellele foorumile, tean mõnda asja isegi paremini kui mõni staasikas sossepp.
Tänud!
2korda2
-
Postitusi: 1371
Liitunud: 03 Apr 2006, 13:36
Asukoht: Tartumaa
On tänanud: 58 korda
On tänatud: 63 korda

Re: Pottsepp I, II, III ja IV kutse omistamisega seoses.

Lugemata postitus Postitas 2korda2 »

Ma ei ole pottsepp ja ei plaani ka hakata aga ehk on kõrvalseisja pilgust abi.
1. Mulle meeldis ettepanek "eksamiahjust". Ehk siis konkreetne lahendus, mille taotleja valmis teeb ja mis siis targa komisjoni juuresolekul kokkulepitud meetodeid kasutades üle mõõdetakse. Ilma praktiliste oskuste kontrollita oleks päris narr lubada niivõrd ohtlike "asju" ehitada. Autorooli lubatakse ka alles pärast teooria ja praktika kontrolli.
2. Ametimeeste nääklemine ei tee au ühelegi ametile. Ühelt poolt nagu ei olda rahul praguse olukorraga aga paremaks nagu ka ei viitsi/taha teha? Mida kauem selline seis kestab, seda populaarsemaks muutuvad "poeahjud". Õigustatult - klient tahab kindlust ja poest saab vähemalt ametlikult kehtiva garantii. Võibolla oleks mõistlik isiklikud solvumised maha matta, saada kokku ning silmast-silma probleemid sirgeks rääkida. Pole ju vaja avalikkusele demonstreerida sisemisi vastuolusid?!

PS.Veel pool aastat tagasi olin üpris veendunud, et lasen isa eeskujul endale ka tellistest kaminahju teha. Too pea 20 aastat vana lahendus on väga kena ja pidanud kõik need aastad probleemideta vastu. Enam ma päris kindel ei ole. Sellest on endal ka kahju aga ise olete süüdi :(
-------
"You're working hard, I'm not, and in 100 years, we'll both be dead." - Wally
Andrus Schults
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 728
Liitunud: 07 Veebr 2011, 18:35
On tänatud: 43 korda

Re: Pottsepp I, II, III ja IV kutse omistamisega seoses.

Lugemata postitus Postitas Andrus Schults »

Kahju, et jutt muudkui koondub MTÜ juhatuse peale. Eks kõik MTÜ liikmed saavad selles asjas rohkem kaasa rääkida. Seega on küsimused suunatud justkui valele aadressile. Kuidas kõik otsustamise protseduurid MTÜ`s käivad ma tõesti ei tea?
Kutsekomisjon teeb aga oma tööd täiesti sõltumatult. See, et asjaga nüüd kiire on tingitud riigikogu otsusest. Tuletan meelde, et 2010 septembris kehtestati uus kord. Juba oktoobrist hakati ka teemaga tõsiselt tegelema. Mis puudutab tasuta nõuandeid, siis neid ma tõesti ei küsinud. Kutseeksamiga on nimelt nii, et teadmiste kontrolli saab teha vaid kutsestandardis käsitletud teemadele ja oskustele. Kuna paljud oma valdkonna spetsialistid 2008. a aga ei soovinud protsessis osaleda sai kutsestandard dokumendi koostajate nägu. Seda viga sooviks nüüd parandada. Selles aga nüüd koostajad küll süüdi ei ole, et nad omalajal asja tõsiselt võtsid! Ja üldse tuleks nüüd ikka pilk tulevikku suunata. Tänaseks on Eesti riik oma otsuse teinud ja sellest tuleb ka lähtuda.
Vanade arvete klaarimiseks tuleks asjaosalistel siis omaette teema luua, sest paljud teised ei saa aru, et milles asi? Minu soovitus aga oleks, et avalikult ei ole mõtet üksteist poriga loopida!

Kõike paremat
Andrus Schults
http://www.facebook.com/pages/Kaminakod ... 98?sk=wall
Peetripoeg
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 307
Liitunud: 04 Dets 2008, 11:40
On tänanud: 13 korda
On tänatud: 15 korda

Re: Pottsepp I, II, III ja IV kutse omistamisega seoses.

Lugemata postitus Postitas Peetripoeg »

Pühapäevakest.
Aga ametikaaslased .Saagem siis kokku.Arutagem asja.Koolitusteväliselt.
Jääb vaid küsimus,kus oleks see neutraalne pind ja palju peaks turvale kulutama....
Üks võimalus on veel.Saagem kokku väiksemate gruppidena.
Eile näiteks kohtusid plekkahjude tegija ja tellisahjude tegijad.Ja uskuge,jäin elama.Eelmisel nädalal kohtusin pottahju tegijatega ja jäin ka elama.
Varsti tahaks kohtuda Hr. Kaminahjuga(olen temaga kunagi varem juba kohtunud korra),tema enda ettepanekul tahaksin seda teha tema Sulu küla ahju kõrval.Loodan ka sealt elusana välja tulla.Ja ega ma tallegi midagi paremat saa pakkuda.
Mis on asja eesmärk:Et vaielda selgeks need mõtetud mürinad ja teineteisest möödarääkimised siin foorumis olevatest teemades.Mis tegelikult siinset külastajat siinsest foorumist eemale peletab.Ja erinevate tehniliste lahenduste pooldajaid teineteisest määramatutesse kaugustesse tõukavad
Ja muidugi eesmärgiks ka see kutse omistamise teema arutamine.Sest vastasel juhul on pottsepandus kaduvikku määratud.
Poonusena oleks ehk ka see, et kogemusi vahetataks ja tekkivaid ehitustehnilisi prohmakaid ennetada suudetaks.Tõestagem siis niimoodi silm silma vastu kõiki intelligentseid vahendeid kasutades põlemist ja ahjundusega seonduvaid lahkarvamusi ja erinevaid arusaamu.See ju ei ole ometi muna ja kana teema.....
Vai......mis...........arvate......kukekesed.(Mina ikka ka muidugi kukekene)
Lugupidamine
Viimati muutis Peetripoeg, 03 Apr 2011, 14:43, muudetud 1 kord kokku.
Andrus Schults
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 728
Liitunud: 07 Veebr 2011, 18:35
On tänatud: 43 korda

Re: Pottsepp I, II, III ja IV kutse omistamisega seoses.

Lugemata postitus Postitas Andrus Schults »

Kutseomistamise näol ongi ju tegemist töötaja (te) kompetentsuse tunnustamisega. Ettevõtjad, kes osalevad kutsestandardi koostamises on kutsesüsteemiga paremini kursis, kui firmad kes kaasamõtlemist oluliseks ei pea. Loomulikult on tunnustamisel väga oluline osa kutsekomisjoni usaldusväärsusel. Seetõttu näeb ka töökord ette, et näiteks enda koolitatud pottseppade eksamikomisjonis kutsekomisjoni liige ei osale. MTÜ suhtes vaenulikult meelestatud pottseppadele saab samuti garanteerida, et siis MTÜ juhatuse liikmed konkreetselt talle kutse omistamisel eksamikomisjoni ei kuulu. Igatahes on hea näha, et ka kõige tulihingelistemate kutsesüsteemi vihkajate jaoks on tunnustus väga oluline. Samas täna enam MTÜ juhatuse liikmete heast sõnast ei piisa, nii et selle tunnustuse välja pigistamisest palju abi ei ole.
Heameelega lahkaks siin teemas edaspidi ikkagi pottsepa kutsestandardit.
Väljavõte standardist: Pottsepad töötavad kütteseadmete, korstnasüsteemide müügi- ja paigaldamisega tegelevates ettevõtetes (kaminasalongides) või eraettevõtjatena.
Enamlevinud ametinimetused on pottsepp, ahjumüürsepp, kaminapaigaldaja, ahjupaigaldaja, korstnapaigaldaja.
Väljavõte standardist: Pottsepp on käsitööline, kes ehitab, remondib ja paigaldab kütteseadmeid (ahjud, pliidid, kaminad, kerised, suitsuahjud, grillid jne).
Väljavõte standardist: I kutsetaseme pottsepp ehitab ja remondib lihtsamaid tahkekütteseadmeid ja korstnasüsteeme kõrgema taseme pottsepa juhendamisel.
Väljavõte standardist: II kutsetaseme pottsepp töötab iseseisvalt, ehitab, paigaldab ja renoveerib tahkekütteseadmeid ja korstnasüsteeme.
Väljavõte standardist: 4.1 Kütteseadme ehitamine (müüritisküttekolded – glasuurpottahi, lihtpottahi, tellisahi, plekk-kestahi jne) või paigaldamine (kerged õhkkütte kaminad, tehase ja tootja poolt valmistatud kütteseadmed)
Kokkuvõtteks, siis standardi punktide sobivust erinevate firmade kontekstis tahaks teada?

Kõike paremat
Andrus Schults
http://www.facebook.com/home.php#!/page ... 31?sk=wall
Imelik
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1360
Liitunud: 13 Dets 2008, 00:41
On tänanud: 33 korda
On tänatud: 83 korda

Re: Pottsepp I, II, III ja IV kutse omistamisega seoses.

Lugemata postitus Postitas Imelik »

Andrus Schults kirjutas:Kutseomistamise näol on tegemist töötaja (te) kompetentsuse tunnustamisega. Ettevõtjad, kes osalevad kutsestandardi koostamises on kutsesüsteemiga paremini kursis, kui firmad kes kaasamõtlemist oluliseks ei pea.
Kompetentsi hindamise alus? Nõuded peavad olema üheselt mõistetavad, ka neile kes standardi väljatöötamisel ei osale? Ei ole siiamaani kohanud standardit, mis annaks hinnanguid (väljaarvatud juhul kui rikutakse mingit üldtunnustatud põhimõtet või minnakse vastuollu seadusandluse või ohutusega).
Jõudu.
kaminahi
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6486
Liitunud: 22 Dets 2006, 09:27
On tänanud: 398 korda
On tänatud: 194 korda
Kontakt:

Re: Pottsepp I, II, III ja IV kutse omistamisega seoses.

Lugemata postitus Postitas kaminahi »

Mina tahan, et eksamilaua tagant ei esitataks küsimusi mis ei vasta tänastele projekteerimisnormidele, tuleohutusnormidele ja muule sarnasele, mis tänaste seadustega reguleeritud. Kes seal lauataga istub, see mind küll ei sega. Tähtis on, mida küsitakse. Küll oleks tore kui oleks ka konkreetne ja ühtne töövihik küsijatele ja vastajatele vastajate ametioskuste kontrollimiseks :oops:
Hea tava on arvustada inimeste mõtteid ja arvamusi, mitte isikuid endid, ning oma arvamusi argumenteerida.
tel. 54514881 OÜ Ahjumaailm, http://www.ahjumaailm.ee
koostöös http://www.unibuild.ee
------------------
www.ehituspenskarid.com
Porthos
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 4
Liitunud: 31 Jaan 2010, 22:26
On tänatud: 1 kord

Re: Pottsepp I, II, III ja IV kutse omistamisega seoses.

Lugemata postitus Postitas Porthos »

Olen aru saanud, et selles teema oodatakse veel ka ettepanekuid ja häid mõtteid uue pottsepa kutsestandardi väljatöötajatele.
Selleks, et mõte arusaadavam oleks panen selle posti koos omapoolsete selgitustega, et miks ja kuidas...seega taustaks:
Pottsepp ma ei ole. Ehitusvaldkonnas ma ei tööta. Oma põhitöö kõrvalt, mis on suht koht kontoritöö, meeldib nokitseda valdkonnas, mis tavamõistes liigitatakse pottsepatööde alla. Miks see meeldib? Teatud osa on lapsepõlvekogemustel aga ilmselt on asi ka selles, et väikesed müüritud küttekolded on piisavalt väikesed objektid, et nendega oma põhitöö kõrval toimetada ning piisavalt suured ning piisavalt keerukad selleks, et teemasse põhjalikult süveneda ning maandada põhitööga seotud pingeid. Põhiline, mis köidab on aga see, et on äraütlemata hea tunne kui nuputad peale mõningat pusimist välja mingi nutika lahenduse. Tihtipeale elukutselised pottsepad neid „nutikaid lahendusi“ muidugi teavad aga nad tihtipeale ei viitsi selliseid asju ette võtta sest nemad peavad sellist nikerdamist heas mõttes „ajaraiskamiseks“. Mitte ilmselt kõik aga suurem osa sest kui pottsepatöö on põhitööks siis ollakse mõtetega juba järgmisel objektil. See on inimlik ning seda ei saa pahaks panna sest elu vajab elamist.
Seega olen pottsepatöö huviline. Nagu lubatud, käisin Tallinna Ehituskoolis vastavad kursused läbi (siinkohal kiitused ja tänud Valter Ots`ale). Olles oma tööandjale lojaalne andsin teada, et soovin tegeleda põhitöö kõrvalt pottsepandusega. Olles ka korralik maksumaksja registreerisin end fiena.
Riburada pidi võtan oma tuttavate juures ette suuremaid ja väiksemaid töid. Arendan ennast ja teen inimestele head meelt. Mis seal salata- sümboolse tasu eest. Samas ma ei ütleks, et ma olen turusolkija ning veel vähem pean end sosssepaks.
On ka plaan taotleda pottsepa kvalifikatsioon. Paraku on nii, et I tase ei võimalda mul ju üksinda tööd teha ning II tase las jääb juba proffidele.

Minu arvates olemasolev pottsepa kutsestandardi kvalifikatsioonisüsteem minusugustega (keda on ilmselt veel) ei arvesta. Loe kuidas tahad aga jääb mulje, et eeldatakse äriühingusse kuulumist. Samas peaks erialaliidu poolne huvi olema see, et minusuguseid oleks ka võimalik „rõngastada“- selline vahend kaude aitab ju korraldada turgu ning parandada ja ühtlustada vajalikke teadmisi ja oskusi.

Nii ehk naa tuleb neid tasemeid vist juurde...aga Pottseppade Liidule käiksin välja sellise mõtte:
1) I tasemega pottsepa kutsealased oskused ja teadmised on omandatud vähemalt kutsealasel väljaõppel, võib vajada juhendamist töö käigus, vastutab oma tööülesannete täitmise eest;
2) II tase eeldab teatud mahus portfoolio olmasolu ning esmataotlemisel mentori hinnangut/soovitust;
3) III tase eeldab portfoolio olemasolu pluss teatud aja mentoriks olemist (I tasemega pottseppadele);
Et te mind valesti ei mõistaks siis otse loomulikult peab kõige selle juurde eksami osadeks loomulikult jääma ka praktiliste käsitöönduslike tööriistade kasutamisega praktiliste ülesannete täitmine + tuleohutuse reeglite eksam + ahjuarvutused.
Mentori teema sissetoomist väga pooldan, sest praegu on algajal pottsepal huvi endale mõni juhendaja leida olemas aga keegi ei ole huvitatud teist oma tiiva alla võtma. Konstrueerides sellise süsteemi saab I kutsetasemega pottsepp ehitada ahjusid/pliite ning läbi mentorluse antakse algajatele positiivset nõu. Teisalt on kogenud tegijatel motivatsioon endale juhendatavaid otsida
Ah jaaa- kuigi ma ei ole väga kõva käsi veel. Pooldan just käsitööriistade kasutamise oskuse kontrollimist sest tänapäeval oskab igaüks kliendi juures relakaga kive lõigata nii, et muru ja majasein punane. Heal juhul taritakse kliendi juurde mehine ning kallis tolmuvaba kivilõikaja. Hoopis teine asi on aga see kui mõne väikse töö tegemisel pottsepahaamriga hakkama oskad saada...ja ka muru jääb hoovis siis endiselt roheliseks. Oma kogemustest tean, et sellise oskuse esitlemine avaldab inimestele muljet ning aitab pottsepatöö kui KÄSITÖÖ taas ausse tõsta või siis seda au veelgi kõrgemale tõsta.
Vot nii, eks ta ole!
kaminahi
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6486
Liitunud: 22 Dets 2006, 09:27
On tänanud: 398 korda
On tänatud: 194 korda
Kontakt:

Re: Pottsepp I, II, III ja IV kutse omistamisega seoses.

Lugemata postitus Postitas kaminahi »

Vot nii! Eksole!
Algul hea sisukas jutt aga lõpp on ikka natuke mõtlemata :scratch: juba.

Kui palju teevad veel tislerid käsitöötiistadega ja kas sellest on töö muutunud ebakvaliteetsemaks? Küsi nendel endilt. See, et keegi oskab vaid haamriga kive koksata ei tee temast küll kvalifitseeritumat meistrit ja üldse, miks peaks olema kellelgi käsitöölisel kohustus kedagi teenia ja õpetada?
Jäägu mõni ilus nipp lihtsalt kõrtsilauale välja käia aga kutsetaseme määramisel tuleb lähtuda kvaliteedist, mitte nostalgia pisaratest.
Kui sul on huvi oma hobiga tegeleda ja seda ka teistele tutvustada, siis oled õiges kohas ja ootame pilku sinu portfooliosse . :good:
Hea tava on arvustada inimeste mõtteid ja arvamusi, mitte isikuid endid, ning oma arvamusi argumenteerida.
tel. 54514881 OÜ Ahjumaailm, http://www.ahjumaailm.ee
koostöös http://www.unibuild.ee
------------------
www.ehituspenskarid.com
Andrus Schults
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 728
Liitunud: 07 Veebr 2011, 18:35
On tänatud: 43 korda

Re: Pottsepp I, II, III ja IV kutse omistamisega seoses.

Lugemata postitus Postitas Andrus Schults »

Pottsepa kutseeksamile võib tulla iga soovija. See kas keegi teeb pottsepa tööd töö kõrvalt või põhitööna, siin küll mingit rolli ei mängi. Kutseomistamisel esitatakse küsimused Arvo Veski viimase täiendatud raamatu, EVS 812 2007 ja ÖNORM 15544 põhjal. On kõlanud millegipärast eriti suurt kriitikat Arvo Veski raamatu aadressil. Pakun välja, et suurem osa pottseppasid on siiski oma esmased teadmised just selle raamatu baasil omandanud. Vajalikud töövõtted, tööriistad jm on minu hinnangul piisava täpsusega kirjeldatud ja ei usu, et väga paljudele pottsepafirmadele Veski raamatu baasteadmistega pottsepp tööle võtmiseks ei kõlba. Ühes olen kindel, et firma spetsialiseerumisest lähtuvalt on baasteadmisi omavat kutsetunnistusega pottseppa ka lihtsam ja kiirem täiendavalt välja õpetada. Ajades suuremale enamusele tundmatu ja kättesaamatu kirjandusega lati liiga kõrgele pole meil lõpuks Eestis piisaval hulgal pottseppi kes olemasolevaid kaminaid, ahjusid ja pliite remondiks ja uusi ehitaks. See kas eksamil arvutatakse ahi Arvo Veski valemite või mõne muu uuema valemi abil välja ei oma tegelikult tähtsust. Arvutamise oskus kui selline on eksamikomisjonile mõlema variandi puhul selgelt tõendatav. Kuna väga oluline on juhendmaterjalide kättesaadavus, siis otsustaski kutsekomisjon jääda Arvo Veski arvutuste juurde. Pottsepal kellel raamatut pole õnnestub kindlasti igast linna ja küla raamatukogust ka see laenutada. Lisaks on valemite osas eksamil lubatud kasutada kaasa võetud materjali. Kordan seega veel, et kontrollitakse arvutamise oskust, mitte neid valemaid, mis pähe õpitud.

Kõike paremat
Andrus Schults
http://www.facebook.com/home.php#!/page ... 98?sk=wall
Manused
Arvo Veski raamatu esikaas.JPG
Arvo Veski raamatu esikaas.JPG (98.88 KiB) Vaadatud 4063 korda
Arvo Veski raamatu tagakaas.JPG
Arvo Veski raamatu tagakaas.JPG (197.24 KiB) Vaadatud 4063 korda
kaminahi
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6486
Liitunud: 22 Dets 2006, 09:27
On tänanud: 398 korda
On tänatud: 194 korda
Kontakt:

Re: Pottsepp I, II, III ja IV kutse omistamisega seoses.

Lugemata postitus Postitas kaminahi »

Ma ei saagi enam aru, mis selle kutseandmise eesmärk üldse on?
See Veski raamatu järgi tammumine on ju lausa meeleheitlik punnitus varjata kaasaegsete ahjude ehitust ja nende levikut erinevates maades.
Täiesti süüdimatult tõmmatakse pottsepandusele kott aastateks pähe.

Ometi oleks võimalik midagigi meie pottseppadele ilmutada samasugusel tõlkemeetodil nagu seda tegi ehitusinsener Arvo Veski eelmise sajandi keskel. Vaid väga vanad mehed olid siis poisikesed,nooremaid polnd veel olemaski.

Raamatuid ju mujal ikka trükitakse ja palju, ning mitmekesiseid.

http://www.amazon.com/dp/1603582134?tag ... 1603582134
Hea tava on arvustada inimeste mõtteid ja arvamusi, mitte isikuid endid, ning oma arvamusi argumenteerida.
tel. 54514881 OÜ Ahjumaailm, http://www.ahjumaailm.ee
koostöös http://www.unibuild.ee
------------------
www.ehituspenskarid.com
Kasutaja avatar
stupiduser
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 801
Liitunud: 01 Juun 2009, 23:27
Asukoht: Keila
On tänanud: 24 korda
On tänatud: 23 korda

Re: Pottsepp I, II, III ja IV kutse omistamisega seoses.

Lugemata postitus Postitas stupiduser »

Andrus Schults kirjutas: Kutseomistamisel esitatakse küsimused Arvo Veski viimase täiendatud raamatu, EVS 812 2007 ja ÖNORM 15544 põhjal.
ÖNORM 15544 kohta pole kutsestandardis midagi kirjas.

See, et uues 2012 aastal tulevasse kutsestandardisse EN 15544: 2009 puudutav osa peaks esimese uue asjana sisse minema, tundus nii triviaalne, et ei hakkanud seda siia kirja panemagi.
Tundub, et see ei olegi nii triviaalne :D

PS kas ÖNORM pole mitte Austria Vabariigi (Republik Österreich) siseriiklik standard?
Algaja hobipottsepp
hobipottsepp@hot.ee 5043316
Andrus Schults
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 728
Liitunud: 07 Veebr 2011, 18:35
On tänatud: 43 korda

Re: Pottsepp I, II, III ja IV kutse omistamisega seoses.

Lugemata postitus Postitas Andrus Schults »

Tuleohutuse seadus nõuab kutsetunnistuse olemasolu, et majandustegevusena pottsepa töödega aastast 2012 üldse võimalik tegeleda oleks. Kutsekomisjon on just selle nõude täitmiseks kokku pandud.
Väljavõte Tuleohutuse seadusest: § 9. Tahkekütusel töötava kütteseadme ning korstna ja ühenduslõõri ehitamine ja paigaldamine
* Tahkekütusel töötava ahju, kamina, pliidi või muu tahkekütusel töötava kütteseadme (edaspidi ahi, kamin või pliit) ning korstna ja ühenduslõõri võib majandustegevusena ehitada või paigaldada pottsepp, kellel on pottsepa kutsetunnistus.
* Ahju, kamina või pliidi ning korstna ja ühenduslõõri võib ohutusnõudeid järgides ehitada või paigaldada ka mõne teise Euroopa Majanduspiirkonna liikmesriigis pottsepa kvalifikatsiooni saanud isik, kes peab oma majandustegevuse alustamisest Eestis teavitama Päästeametit.
Standardi EN 15544 on ju Eestis kasutusel tema kehtima hakkamise hetkest. CEN liikmed on Austria, Belgia, Bulgaaria, Küpros, Tšehhi Vabariik, Taani, Eesti, Soome, Prantsusmaa, Saksamaa, Kreeka, Ungari, Island, Iirimaa, Itaalia, Läti, Leedu, Luksemburg, Malta, Holland, Norra, Poola, Portugal, Rumeenia, Slovakkia, Sloveenia, Hispaania, Rootsi, Šveits ja Suurbritannia. Kõigis loetletud maades võivad Eesti pottsepad EN 15544 arvutustest lähtuvalt ahjusid ehitada.

Kõike paremat
Andrus Schults
www.kaminakoda.ee
madis64
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2662
Liitunud: 22 Juun 2009, 22:16
On tänanud: 20 korda
On tänatud: 68 korda

Re: Pottsepp I, II, III ja IV kutse omistamisega seoses.

Lugemata postitus Postitas madis64 »

Kalvis kirjutas:Nimeta seda värvi paradoksiks või kuidas tahad, kuid tume või hele värv küttekehal ei oma tähtsust, sest kiirgavad infrapuna (soojus) kiirgust ühtemoodi.
...
Füüsikaliselt on need tegurid kõik arvutatavad, kuid kui peensusteni tahad minna siis arvesta, et tühipalja kiirguskonstandi arvutamiseeskirju on ühe paksu entsüklopeedia jagu olemas
Võib olla seepärast ongi seda legendi nii raske "tappa", et lihtinimese jaoks jääb entsüklopeediatäis konstante lihtsalt üle jõu käivaks.

Tegelikult peaks värvi mõju (puudumist) olema suhteliselt lihtsa katsega võimalik tõestada:

- ehitada külma angaari plekkahjuke;
- moodustada 2 üksteisest eraldatud kiirgustsooni kinnitades ahju vastaskülgede külge (samale tasandile) vertikaalsed ca 2-meetri pikkused ja ahju kõrgused kiirgustõkkeseinad (võivad ka nt. kilest/kangast sirmid olla);
- värvida üks ahjupool mustaks, teine alumiiniumvärviga;
- paigaldada mõlemasse tsooni ahjupinnast ca 1 m kaugusele (et konvektiivsoojuse mõju vähendada) mustaksvärvitud suurepinnalised plekitükid
- mõõta ca 2 tundi peal kütmise lõpetamist mõlema plekitüki temperatuurid.

Kui plekitükid on täpselt sama temperatuuriga, siis värv mõju ei oma ja "busted", nagu ütlevad müüdimurdjad.
Kasutaja avatar
stupiduser
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 801
Liitunud: 01 Juun 2009, 23:27
Asukoht: Keila
On tänanud: 24 korda
On tänatud: 23 korda

Re: Pottsepp I, II, III ja IV kutse omistamisega seoses.

Lugemata postitus Postitas stupiduser »

Andrus Schults kirjutas:* Tahkekütusel töötava ahju, kamina, pliidi või muu tahkekütusel töötava kütteseadme (edaspidi ahi, kamin või pliit) ning korstna ja ühenduslõõri võib majandustegevusena ehitada või paigaldada pottsepp, kellel on pottsepa kutsetunnistus.

Standardi EN 15544 on ju Eestis kasutusel tema kehtima hakkamise hetkest.
Pottsepa kutsetunnistus antakse kutsestandardile vastavale pottsepale.

Kehtivas kutsestandardis pole poole sõnagagi mainitud EN15544.

;)
Algaja hobipottsepp
hobipottsepp@hot.ee 5043316
madis64
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2662
Liitunud: 22 Juun 2009, 22:16
On tänanud: 20 korda
On tänatud: 68 korda

Re: Pottsepp I, II, III ja IV kutse omistamisega seoses.

Lugemata postitus Postitas madis64 »

kaminahi kirjutas:Kas sa Madis tahad öelda, et tuleb võitlusesse asuda või piisab vaid kuulekast alistumisest sõnale "pottahi" ;) Kuidas siis mina nüüd oma pottahjud teen? Ega ometi vaid Veski raamatu järgi :scratch:
Võidelda võitluse pärast ei ole mõtet - tulemus on see, mis maksab.

Antud teema/arutelu kontekstis maksab ainult selline tulemus, mis vastab seadusandja poolt kehtestatud mängureeglitele/nõudmistele.

Kui situatsioonile valmis lahendust olemas ei ole ja vaba isetegevus keelatud on, jääb üldiselt kolm ametlikku/legaalset võimalust (partisanitsemine ei ole selle teema objekt) - üldse mitte midagi teha, oodata, kuni keegi teine lahenduse ära korraldab, korraldada ise lahendus ära.
Andrus Schults
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 728
Liitunud: 07 Veebr 2011, 18:35
On tänatud: 43 korda

Re: Pottsepp I, II, III ja IV kutse omistamisega seoses.

Lugemata postitus Postitas Andrus Schults »

Tellis või pott, valge või must jne? Head kolleegid, mis värvi on kass pole ju tähtis, peaasi et hiiri püüab. Millise valemi alusel te suudate oma tulevasi kliente veenda jääb ka vaid teie ja tellija vaheliseks asjaks. Samas peate arvestama, et tellija peab ehitatud ahju ka Päästekeskusel kontrollida laskma. Eks siis tellijad hakkavad tulevikus lepingus viimase osamakse tasumist rohkem omavalitsuse heakskiiduga siduma. Nagu varem öeldud, siis kutseomistamisel kontrollitakse arvutamisoskust mitte paljude erinevate valemite peast teadmist. Millistest tegelikest nõudmistest ja projekteerimise normidest siin vihjamisi aina ja aina räägitakse ma tegelikult aru ei saa? Paluks 100% -si viiteid, kui võimalik!
Standardi EN 15544 näol on tegemist vaid ühe võimaliku arusaadava soovitusega, mille alusel saavad tellija ja pottsepp töö eesmärgi (ahju ehitamine) "tööettevõtulepingus" fikseerida. Arvestades asjaolu, et standardi EN 15544 väljatöötamiseks kulutati vanas vääringus üle 100 000 000 (sada miljonit) krooni, siis mina küll ei näe seda kohta kust Eestis peaksid sellised rahad tulema? Tegelikult ei saa ma aru miks seda ka vaja peaks olema, sest jalgratas on ju juba leiutatud. Kuid jah, standardi EN 15544 alusel ahju ehitades tuleb kasutada standardis väga täpselt kirjeldatud kerget ehk pottsepa šamotti. Tellijatele kes sellisest šamotist huvitatud ei ole tuleb oma ahi maha müüa mingite muude kriteeriumite alusel. Kui midagi välja ei suuda pakkuda, siis jääb veel ühe võimalusena hindamiskriteeriumiks HEA EHITUSTAVA. See on aga sama laialivalguv kui kogu info kasvõi siin foorumis.

Kõike paremat
Andrus Schults
http://www.facebook.com/home.php#!/page ... 31?sk=wall
Kasutaja avatar
stupiduser
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 801
Liitunud: 01 Juun 2009, 23:27
Asukoht: Keila
On tänanud: 24 korda
On tänatud: 23 korda

Re: Pottsepp I, II, III ja IV kutse omistamisega seoses.

Lugemata postitus Postitas stupiduser »

Kutsestandard ei ole praak vaid veidi aegunud.
2012 on võimalus ajakohastatud versiooni kasutama hakata.
Algaja hobipottsepp
hobipottsepp@hot.ee 5043316
Peetripoeg
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 307
Liitunud: 04 Dets 2008, 11:40
On tänanud: 13 korda
On tänatud: 15 korda

Re: Pottsepp I, II, III ja IV kutse omistamisega seoses.

Lugemata postitus Postitas Peetripoeg »

Ja nii ongi!
Meil on viimane aeg veel parandusi sellesse kutsestandardisse teha.
Näituseks koht kus peame teadma terminoloogiat võõrkeeles.Küsimus: Kas kõigis EU liikmesriikide keeltes?Ja kas võõrkeelse terminoloogia teadmise nõue tähendab ka automaatselt seda et võib nõuda ka enamarenenud riikide(loen rohkemarenenuks selles vallas Saksa,Norra ,Soome ,Austria.......vist oleme selles reas viimased,IRW,paraku) üllitatud kehtiva kirjanduse tundmist .Et siis tulevikus piisab viitamisest ja juba peamegi arvestama vastavaid norme.Nii see emakeel ja isa meel..............
Lugupidamisega
Vasta