EPS Silver ja Weber

Postita vastus


See küsimus võimaldab ennetada automaatseid sisestusi.
Emotikonid
:D :) :( :o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: ;) :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :D :grin: :) ;) :wave: :hello: :scratch: :jooma :bye: :glare: :eek: :( :good: :this: :thumbsup: :hug: :lol: :shock: :cray: :cool: :blackeye: :banghead: :amen: :yahoo: :doh: :write: :beee: :beg: :blink: :clapping: :P :confused: :rotfl: :cry: :blush:
Rohkem emotikone

BBkood on SEES
[img] on SEES
[flash] on VÄLJAS
[url] on SEES
Emotikonid on SEES

Teema ülevaade
   

Expand view Teema ülevaade: EPS Silver ja Weber

Re: EPS Silver ja Weber

Postitas Urmas » 10 Aug 2018, 17:29

Külaline kirjutas:
10 Aug 2018, 09:26
Aga sel teemal pole mõtete palju mul jahuda - Eestis on enda arust kõik insenerid ja kõige targem on nännikaubanduse müüja ja klantspildil olev reklaamlause on alati võrdne jumalasõnaga. Lugupidamisega. Alar Piirfeld
Ei käi küll konkreetse teema kohta, vaid hiljutine kogemus Piirfeldi tsiteeritud lause osas. Kui küsisin maaletootjalt, kas seda toodet võib paigaldada suuremat pesukindlust nõudvasse ruumi, siis maaletooja poolt oli kindel "jah", aga kui mainisin, et tootja kodulehel on märgitud pesuklassiks 2 ehk ainult kergelt puhastatavaks, siis vastuväide oli, et oleme juba pikaajaliselt seda paigaldanud ka suuremat pesukindlust nõudvatesse ruumidesse ja pretensioone pole olnud. Kohtus see väide, et me oleme nii teinud ja probleeme pole olnud, vist eriline argument ei ole.

Re: EPS Silver ja Weber

Postitas Külaline » 10 Aug 2018, 09:26

Tere. "EPS silveri kohta Eesti tootjatelt küll mingeid süsteemi lahendusi ei leia" . Antud vihje on KOMPONENDI TOOTJATE (kes pole teinud mingeid teste silveri sobivuse kohta ühe või teise pahtliga) , mitte süsteemitootja kohta (kelle esmane kohustus on eelnimetatud katsed läbi teha). Komponendi tootja ei vastuta mitte ühegi sendiga süsteemi eest, mis ehitusplatsidel kokku miksitakse. Aga sel teemal pole mõtete palju mul jahuda - Eestis on enda arust kõik insenerid ja kõige targem on nännikaubanduse müüja ja klantspildil olev reklaamlause on alati võrdne jumalasõnaga. Lugupidamisega. Alar Piirfeld

Re: EPS Silver ja Weber

Postitas Kinnu » 09 Aug 2018, 13:42

Tere, tänud vastuste eest. Päikese valguse kohta on isegi vihje Estplasti kodukal :"Soovitame vältida otsese päikesevalguse langemist EPS SILVER plaatidele"

Re: EPS Silver ja Weber

Postitas keemik » 09 Aug 2018, 11:56

Uba oli ikkagi selles, et tumedat vahtplasti paigaldati päikese käes, kus see kuumenes ja pärast jahtudes tõmbus kokku ja muutis veidi ilmselt oma kuju (päikese käes olev külg kuumenes, vastu fassaadi olev külg oli jahedam, usun, et plaadid tõmbasid end propellerisse mingil määral). Asja oleks lahendanud see, kui lugupeetud Egert Kivistik ja Ove oleksid võtnud kuulda mu nõuannet panna katted tellingutele. Mida nad muidugi ei teinud.

Eelmisel suvel sai tehtud järgmiste meeste poolt Egerti/Ove tööle parandused, aknapaled korda tehtud ja viimistluskrohv peale. Aastakese on seega valmis kujul asi seinas olnud. Hetkel on OK.

Vahuga paigaldamine on õudus kuubis. Kleepesegu kleebib EPS Silveri kinni väga hästi, kui päikese probleem on arvesse võetud.

Re: EPS Silver ja Weber

Postitas xil » 09 Aug 2018, 10:28

Mõistlik oleks teha enne vahuga paigaldamist mördist (kipskäsikrohv võiks ka sobida) "majakad" või toed, ma ei tea, mis nende korrektne nimi on. Vahu tahenemise ajaks saab siis plaadid "majakate" külge kruvida, võibki ehk nad sinna kruvituna jätta - kruvide soojusjuhtivus on tühine, kogu süsteemi soojusjuhtivusega võrreldes.

Re: EPS Silver ja Weber

Postitas Kinnu » 09 Aug 2018, 09:03

Tere,
EPS silveri kohta Eesti tootjatelt küll mingeid süsteemi lahendusi ei leia, et mis segud paremini sobivad. Vahukohta netist mõned videod leiab, kuidas siledale ja loodis seinale plaat seina surutakse ja kõik, vana maja soojustamisel peab plaate ju rihtima ka, mis liimvahu paisumisega kipub muutuma kuni vahu tahenemiseni.

Re: EPS Silver ja Weber

Postitas Külaline » 09 Aug 2018, 06:46

Tere. Eks ise süsteemi leiutajad põrkuvad ikka ja jälle igasuguste "jamade" otsa. Ilma jamadeta saab siis kui ise ei leiuta vaid võtta juba süsteemitootja poolt leiutataud, katsetatud ja sertifitseeritud lahendused. Seda nii silveri kui vahu kohta. Lugupidamisega. Alar Piirfeld

Re: EPS Silver ja Weber

Postitas Kinnu » 08 Aug 2018, 23:18

Mõned aastad mööda läinud, on kellelgi rohkem kogemusi eps silver paigaldamisega? Mis segusid või töövõtteid eelistada, et seina püsima jääks?

Ja mida teadjamad mehed ütlevad vahuga paigaldamise kohta, vundamendi xps-i olen vahuga paigaldanud, ja see ikka eriline jama, kui aluspind pole sile, ei jõua neid plaate loodi surumas käia ja lisatugesid aretada. Ei kujuta sellist tööd ette fassaadil, kus peaks vahuga seina sirgeks ajama. On vahuga mingi nipp, mida järgida?

Re: EPS Silver ja Weber

Postitas Urmas » 19 Okt 2016, 19:38

Külaline kirjutas:Võimalik, et kui oleksite leppetrahvi nõuet lepingusse soovinud, siis oleks tehing üldse katki jäänud. Igatahes minu puhul on leppetrahv ja muud taolised huinjamuinjad välistatud. Jääb ära - siis tee ise või tehku kes iganes.
Arg oled! Minul küll pole midagi karta ja minu Lepingus on sellised "ähvardused":

6. POOLTE VASTUTUS
6.1. Töövõtja kohustub tema süül tööde lõpetamise tähtaja ületamisel tasuma Tellijale leppetrahvi 0,2% iga kalendripäeva eest tähtajaks lõpetamata tööde maksumusest.
6.2..Tellija kohustub arvete tasumisega viivitamise korral Tellija süül tasuma Töövõtjale viivist 0.2% iga kalendripäeva eest tasumata arve maksumusest.
6.3.Tööde tähtaja edasilükkamine toimub ka finantseerimise puudumisel
.

Millegipärast pole neid punkte vaja olnud rakendada. :)

Re: EPS Silver ja Weber

Postitas Kalvis » 19 Okt 2016, 15:42

Ikkagi - toimiv lõpplahendus on parem kui pooleli jäänud vaidlustega töö. Kalamajas nii ju juhtus, läksid katusekonstruktsioonide juures ehitajaga vaidlema, ehitaja astus platsilt minema ja mahavõetud katuse asemele jäigi uus panemata. Ja elasidki tilkuvate lagedega järgmise aastani. Juriidiliselt oli tellijal õigus ja kohut käisid aga tolku ega kasu ei saadud sendigi eest.
Praegu jõuab soojade ilmadega täpselt ära krohvida.

Re: EPS Silver ja Weber

Postitas Külaline » 19 Okt 2016, 13:49

keemik kirjutas:Jah, proovime edasi minna. Nüüd olen ise pigem projektijuhiks hakanud. Ütlen ehitajale, mida täna teha ja firmale, et mida on vaja tuua. Armeerimine seisab, kuni on puhurid. Ilm läheb ka veidi soojemaks ilmateate järgi.
see on tegelikult vale . nii tehes ei vastua enam ettevõte tehtud tööde või ka ajakava eest. raske on muidugi kasepteerida , et kõik on pekkis , aga praegu tuleks nendele töökeeld panna

Re: EPS Silver ja Weber

Postitas keemik » 19 Okt 2016, 12:29

Jah, proovime edasi minna. Nüüd olen ise pigem projektijuhiks hakanud. Ütlen ehitajale, mida täna teha ja firmale, et mida on vaja tuua. Armeerimine seisab, kuni on puhurid. Ilm läheb ka veidi soojemaks ilmateate järgi.

Re: EPS Silver ja Weber

Postitas Kalvis » 19 Okt 2016, 10:56

Eks esimene leping ole koolirahana hea õppetund. Kuna vitsa olen palju saanud siis nüüd on nii olnud - materjalid ostan mina (ehitaja võtab arve minu nimele) nii on lihtne lepingu katkestamisi teha - materjalid on minu omad ja uuele brigaadile kätte antavad. Mingit ettemaksu ma ehitajale ei tee ja töö vastuvõtmisel maksan kohe ehitajale lepingus ettenähtud summa ära. Tööd võib vastu võtta kas päeva, kuu või aasta pikkusena, reeglina kujunes kuu kõige mõistlikumaks. Ja lepingus oli alati klausel, et kui kokkulepet ei saavuta, vahetähtaeg kukub siis saab lepingu lõpetada ja kui näen, et tehakse praaki, on õigus koheselt tööd peatada.
Lepingusse tuleb alati sisse kirjutada töö kvaliteedi nõuded ja kasutatav tehnoloogia. Eks viimaseid võib ka projektiga asendada aga reeglina on see neis väga vähe lahti kirjutatud, mistõttu eelistan ise neid kirjutada.

See kõik on takkajärgi targutamine ja mõeldud kaasfoorumlastele soovitusena. Su fassaadi valmimiseni see lähemale ei vii. Püüa ehitajaga ikkagi edasiminekus kokkulepe saada, kui see ei õnnestu siis pead ruttu uued ehitajad leidma (ja vanaga lepingu lõpetama).

Re: EPS Silver ja Weber

Postitas Külaline » 19 Okt 2016, 06:54

Võimalik, et kui oleksite leppetrahvi nõuet lepingusse soovinud, siis oleks tehing üldse katki jäänud. Igatahes minu puhul on leppetrahv ja muud taolised huinjamuinjad välistatud. Jääb ära - siis tee ise või tehku kes iganes.
Aegu on meil olnud mitmesuguseid. Nüüd siis on niisugused ajad. Öeldakse, et üks õige ettevõtja just nii karjääritippu ronibki, et enne kõrbeb mitmel korral kui tippu jõuab. Seesugust majandustarkust õpetatakse noortele pürgijatele kõrgetes koolides.
Mina võtan asja nii, et majaomanik kasutajanimega "keemik" juhib oma ehitamise protsessi ja selle juhtimise töö tulemusel on lihtsalt sattunud ühe taolise karjääritippu roniva ettevõtjaga diili tegema. Ja ühtlasi sellega kaasnevaid emotsioone läbi elama. Kui niisugune majandustarkuse kohane karjääri tippu ronimine on igati normaalne ja tunnustatud, eks siis on ju ka igati normaalsed need kaasnähud mida taoliste ettevõtjate kliendid peavad läbi elama.

Re: EPS Silver ja Weber

Postitas keemik » 18 Okt 2016, 21:27

50 eurot ruut on palju või vähe, ma ei tea. Aga selline oli hinnapakkumine ja sellega olin nõus.

Aga asi hakkaski venima, sest ikka oli mingi muu objekt vaja ära lõpetada ja siis kohe alustame. Kui alustati, siis see, kellega lepingu tegi, palkas omakorda kellegi teise seda tegema (alguses kinnitas, et teeb ise algusest lõpuni koos partneriga, kellega on firma kahe peale). Siis ei toodud piisavalt tellinguid, et saaks kogu maja tellingute alla ja presendiga ära katta. Kuna presendiga ei kaetud, hakkas see Silveri lahtilöömise teema. Ja noh, nüüd ongi juba öösel miinus ja asi seisab jälle. Katteta lubadused jne. Töö tegija ei taha aga katteid panna, sest pole kinnitusankruid tellingutele. Kardab, et telling lendab minema, kui present tuule alla võtab.

Ja mul polegi head võimalust sellest jamast välja tulla, igaljuhul jään miinusesse. Kui ka võtan uue tegija, siis ilmselgelt ta tahab rohkem raha, kui et oleks saanud algusest peale teha (suurem maht aitab hinda alla viia). Närvi- ja ajakulust rääkimata. Leppetrahvi ei lisanud lepingusse ja see oli ränk viga minu poolt.

Re: EPS Silver ja Weber

Postitas Külaline » 18 Okt 2016, 19:45

keemik kirjutas:septembrisse ja ka nüüd on neil kulunud 5 nädalat, mille jooksul 170 m2-st fassaadipinnast on vahtplasti all 150 m2 ja ca 50% esimese armeerimiskihiga tehtud
'
Oled Sa alles leidnud töömehed.Viie nädalaga isegi osa penost panemata.Kui tegu pole just Luteri usu kirikuga,siis sellises mahus eramu normaalseks tööajaks kuni viimistlus krohvini oleks kuni kolm nädalat.Järelikult maksad nii palju,et polegi mõtet antud tööd lõpetada,või hoopis nii vähe,et mehed ei taha objektile tulla.

Re: EPS Silver ja Weber

Postitas Kalvis » 18 Okt 2016, 11:38

See oli üsna ammu, kui hakkasime esimest korda vahtplasti paigaldama. Sai ka mingi segu võetud ja ei tahtnud seda vahtplasti kinni hoida (algul võttis, hiljem tuli lahti). Ettevaatliku inimesena olime ostnud vaid ühe koti. Panime koti lõpuni, lisaks kinnitasime igast nurgast tüüblitega ja edaspidi kasutasime ainult vahtu.
Soovitan tüübleid kasutada - saad vead ära parandada.
Soovitav oleks kinnitamise tehnikat muuta, või kõik üle tüübeldada.

Re: EPS Silver ja Weber

Postitas keemik » 17 Okt 2016, 17:27

Me oleme allkirjastanud ka mittevastavuste akti>

1) tähtaegade venimine
2) ohutusnõuete eiramine
3) materjalitootjate juhendite eiramine

Olemas fotod probleemidest.

Mul on vaja asi talvekindlaks saada (vahtplast armeeringu alla peitu ning akende veeplekid).

Re: EPS Silver ja Weber

Postitas fgh » 17 Okt 2016, 15:05

Maksmisest ei pääse nagunii kui mingeid karme sanktsioone pole lepingus ja ilmselt normaalne inimene nõustub, et tööd on tehtud ja materjale ostetud. Kui need materjalid on kvaliteetsed ja praeguseks paigaldatud kvaliteetselt, siis need tuleb ka hüvitada.

Ilmselt selles osas ei vaidle keegi.

Samas kui nüüd kvaliteetsete materjalidega jätkata ebakvaliteetset tööd, siis mina esitaks materjalide hüvitusnõude ja keelduks selle osa suuruses maksmast ning arvestaks sisse asja ümbertegemise.


Praeguste ilmadega võib vabalt lõpetada vahtplasti kleepimise, armeering on samas kahtlane ja ilmselt kokkuvõttes ebakvaliteetne. Suhtle Weberi konsultandiga ja soovitavalt kirjalikult.

Sisuliselt ainult kolm normaalset varianti alles, hakata kütma fassaadi, sealjuures küttekulu maksmine on väga vaieldav ka selle 3 päevalise alustamise punkti juures.

Lõpetada selleks aastaks tegevus ja kevadel uue hooga, sealjuures jättes see aasta maksmata või hüvitades ainult materjali.Sest reaalselt ei suudeta kvaliteetselt armeeringu punkti osamakseks täita.

Lõpetada leping ja maksta tehtud osa eest miinus põhjustatud kulud ja jätkata teise ettevõtjaga.


Praeguste ilmadega on see kütmine suhteliselt mõistliku hinnaga kallis tegevus, kus reaalselt kütta tuleb ainult öösel ja vara hommikul. Kui kütmises kokkuleppele ei saa, siis variant ongi ainult pooleli jätta töö ja kevadel jätkata. Soovitav oleks siiski vahtplast seina saada ja igasugu praod kuhu vesi otse vahtplasti taha saab minna kinni panna.

Re: EPS Silver ja Weber

Postitas Külaline » 17 Okt 2016, 14:09

keemik kirjutas:Lepingus on kirjas, et "kohustub alustama töödega x päevi peale ettemakse laekumist". Mul on leping kodus lauasahtlis, ei saa kontrollida mitu päeva see oli, vist 3. Ehk siis ta rikkus seda punkti, sest ettemaks tuli kohe pärast allkirjastamist. Miks ma temaga edasi läksin? Selle pärast, et ma ei tahtnud oma ettemaksust ilma jääda, kuna ma ei teadnud, kas pärast kohtu kaudu raha nõudes talt üldse midagi firma arvelt võtta oleks.

Nüüd see siiski tehtud tööde eest maksmine - arutasime seda naisega päris kaua (ta on elukutselt advokaat) ja see ongi kahetine asi. Ta ei täida lepingut, aga siiski midagi on tehtud, et teine osamakse näiteks osaliselt ära teha. Aga kui nüüd arvestada lisakulu, mis mulle tekib tööde venimisest ja risk, et ta reaalselt ei hakka uuel kevadel ka ehitama.
sellisel juhul kui tööd ei ole valmis ja ei saa valmis ei tasu enam midagi ära maksta, pöördu kohe jursiti poole ja leidke lahendus (eriti, kui ettevõtte osakapital on väiksem , kui makstav summa mis Eestis tüüpiline) ja siis tuleks juba kohtu kaudu võtta tõkendid/garantiid oma edasiste nõuete tagamiseks (Arvete arestimised, ettevõtte vara arestimine , hüpoteegid jne). See maksmata summa kulub niiehknaa ära :) kas asjatu maksena töövõtjale või õigusabile ja kohtuvaidlusele. Vali viimane.

Advokaat või mitte , töö on töö kui sellega ei olda rahul tuleks töövõtjale esitada kirjalik pretensioon , ning vaidluste vältimiseks kaasta kohtu poolt tunnistatud ehitusekspert hetkeseisu hindama. Oluline ongi ise ennem juristi poole pöörduda , kui tehakse sulle nõue tööde eest tasumisega viivitamiseks, sest juba makstud raha on raskem tagasi saada kui ise tegemata tööde tegemist nõuda. Samuti ei tasu asju ise lõpuni teha, keegi ei tee pärast vahet kes eksis ja kes mida tegi.

inimlik ja mõistlik suhtumine siis kahjuks enam ei kehti, kui keegi kellelegi hakkab võlgu jääma (sina raha ja töövõtja tööd)

Re: EPS Silver ja Weber

Postitas keemik » 17 Okt 2016, 13:16

Lepingus on kirjas, et "kohustub alustama töödega x päevi peale ettemakse laekumist". Mul on leping kodus lauasahtlis, ei saa kontrollida mitu päeva see oli, vist 3. Ehk siis ta rikkus seda punkti, sest ettemaks tuli kohe pärast allkirjastamist. Miks ma temaga edasi läksin? Selle pärast, et ma ei tahtnud oma ettemaksust ilma jääda, kuna ma ei teadnud, kas pärast kohtu kaudu raha nõudes talt üldse midagi firma arvelt võtta oleks.

Nüüd see siiski tehtud tööde eest maksmine - arutasime seda naisega päris kaua (ta on elukutselt advokaat) ja see ongi kahetine asi. Ta ei täida lepingut, aga siiski midagi on tehtud, et teine osamakse näiteks osaliselt ära teha. Aga kui nüüd arvestada lisakulu, mis mulle tekib tööde venimisest ja risk, et ta reaalselt ei hakka uuel kevadel ka ehitama.

Re: EPS Silver ja Weber

Postitas Külaline » 17 Okt 2016, 05:59

fgh kirjutas:Selle jaoks ongi kõik edasine vastavalt lepingule.
Väike väljavõte minu Lepingute standardpunktidest:
4. POOLTE KOHUSTUSED
4.1. Töövõtja kohustub:
4.1.1. teostama kõik Lepingust ja selle Lisadest tulenevad tööd tähtaegselt;
4.1.2. teostama kõik tööd kvaliteetselt vastavalt Eesti Vabariigis kehtivatele eeskirjadele ja ehitusnormidele;

Kui nüüd edasi minna ja Keemiku Lepingus(kui tal ikka on) pole neid punkte(just 4.1.1), siis selline Leping võib osutuda õigustühiseks ja reeglina kohtud otsustavad Tellijate kasuks.
Kohustus ehitada vastavalt EV-s kehtivatele eeskirjadele ja ehitusnormidele tuleb juba VÕS tuginedes automaatselt. Rõhutan ehitusnormidele just sellepärast, et sellele viitad ka ise ühes kommentaaris, et seoses külmade ilmade saabumisega ei ole võimalik teostada töid kvaliteetselt ilma lisakulutusi(fassaadi katmine ja kütmine)) tegemata ja mida firma vist nagu ei plaanigi teha. Kui EhS pole vastavat normatiivi, siis seal on punkt, et tuleb igatsugu ametite määrustest või tootejuhenditest.
Igasugused tähtaegade pikendamised tuleks tegelikult fikseerida kirjalikult Lepingu Lisana.

Tuleb aga jälle meelde venelaste ütlemine:"Mida rohkem paberit, seda puhtam pee." :)

Urmas

Re: EPS Silver ja Weber

Postitas fgh » 16 Okt 2016, 23:05

Selle jaoks ongi kõik edasine vastavalt lepingule. Kui seda pole, siis järgida seadusi ja nende järgi võite kuid kohtuid jahvatada ning hakkate üksteise võidu tõestama tehtud töid, kulutatud materjale ja makstavaid summasid. Kõik suurfirmade lepingud on pommikindlad peatöövõtja suhtes. Eraisiku ja firma vahel on reeglina võlaõigusseadus mis kokkuvõttes on paras nali. Ehk kokkuvõttes kui lepingus pole alustus, lõpetamise ja muid tärmineid, siis üks tuleb vastu hinnas ja teine maksab kinni tehtud tööde osa ning kulutatud materjali.

Re: EPS Silver ja Weber

Postitas Urmas » 16 Okt 2016, 22:44

fgh kirjutas:Samas tööd on tehtud ja aega panustatud, seega maksmine ja tööde lõpetamine läheb vastavalt lepingule. Ilmselgelt pole läbikülmunud segu lepingujärgne tellimine, samas pole kütmine ilmselt töö teostaja kulu. Kõik juba tekstis kinni.
Mis mõttes? Tellija(Keemik) mainis konkreetselt:
keemik kirjutas:... tööde algus venis nende tõttu märtsist septembrisse ...
Kui juba tööde algus venis nii kaua, siis ma ei tahaks uskuda, et tööde teostamise ajaks oli Lepingusse kirjutatud 6 kuud ja enam ehk see on juba oluline lepingu rikkumine. Või nagu ise kirjutatad, et praeguste ilmadega enam ei saa garanteerida nõutud kvaliteeti. Ma muidugi ei tea, kas kirjalik Leping oli ja mis sinna on kirjutatud, kui sellise olulise punkti nagu tähtaja rikkumine, saab tegelikult julmalt makstavat rahasummat vähendada või Leping üleüldse lõpetada. Proovi suurehitusel tähtaega venitada 6 kuud, oled tööst ilma, rahast ilma ja maksad veel trahve kah. Ja eraisikule teenust osutades on firma poolt selline käkikeeramine lubatud ilma sanktsioonideta?
Ei ole kasutajaga Keemik isiklikult tuttav ega sugulus- ja ärisidemetes!

Re: EPS Silver ja Weber

Postitas fgh » 16 Okt 2016, 22:14

Enamik segusid on mõeldud kasutamiseks +5 ja üles. Seega rikneb see armeersegu esimese miinuskraadiga. Ilmselt on mingid segud ka väikesele miinusele olemas või mingi lisand selleks. Üldiselt kõlab nagu lotomäng, talvel on küttega tellingu all fassaadi alumised ääred kohati läbi külmunud. Kui kiiret pole, siis jätkake kevadel.
Samas tööd on tehtud ja aega panustatud, seega maksmine ja tööde lõpetamine läheb vastavalt lepingule. Ilmselgelt pole läbikülmunud segu lepingujärgne tellimine, samas pole kütmine ilmselt töö teostaja kulu. Kõik juba tekstis kinni.

Üles